مصاحبه با دنیل ردکلیف به بهانه بازی در فیلم «فرار از پرتوریا»

دنیل ردکلیف روزبه‌روز بیشتر از دنیای هاگوارتز فاصله می‌گیرد. او در مصاحبه با ورایتی به سؤالات پیرامون وضعیت شغلی‌اش پاسخ داده است.

دنیل ردکلیف با بازی در فیلم «فرار از پرتوریا»، بیش‌ازپیش از هاگوارتز فاصله گرفته است. این فیلم جذاب، بر اساس زندگی یک زندانی به نام تیم جنکین ساخته‌شده است. «فرار از پرتوریا» داستانی جسورانه و واقعی دارد؛ حسی که برای ردکلیف بسیار متفاوت است. او با بازی در مجموعه فیلم‌های تخیلی «هری پاتر» به یک ستاره تبدیل شد، اما مرور فیلم‌های او پس از آخرین فیلم «هری پاتر» نشان می‌دهد که ردکلیف سعی دارد چیزهای جدیدی را تجربه کند. جنکین یک فعال ضد آپارتاید بود که به علت توزیع اعلامیه‌های سیاسی به دوازده سال زندان محکوم‌شده بود. «فرار از پرتوریا» روایتگر تلاش او برای فرار با نقشه‌ای مبتکرانه است. مصاحبه با دنیل ردکلیف توسط ورایتی انجام شده است؛ او از تحقیقاتش برای بازی در نقش تیم جنکین، علاقه شدید به صحنه‌های واقعی و دلیل اینکه حاضر نیست به این زودی در نقشی شبیه به هری پاتر بازی کند، صحبت کرده است. مصاحبه ورایتی با دنیل ردکلیف را در فیلیمو شات بخوانید.


رده‌بندی مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» را در فیلیمو شات بخوانید


• چه چیزی شما را به بازی در فیلم «فرار از پرتوریا» علاقه‌مند کرد؟

دنیل ردکلیف: معماهای پیچیده داستان زندگی تیم جنکین باورکردنی نیستند؛ اینکه زندانیان چگونه توانستند با کلیدهای دست‌ساز، قفل سلول‌هایشان را باز کنند وبگریزند، بسیار جذاب است. این زندانی‌ها، جنایتکار نیستند و بیننده با تلاش آنها برای فرار همذات‌پنداری می‌کند زیرا حقشان نیست که زندانی باشند. درواقع، این زندانی‌ها قربانیان رژیمی ستمگر و ظالم هستند. تمام این مسائل باعث جذابیت داستان می‌شوند؛ داستانی که برای من ارزشمند بود.

• آیا شما وقت زیادی با تیم جنکین گذراندید؟

دنیل ردکلیف: بله. تیم نقش کوچکی در فیلم ایفا کرده است. در حقیقت حضور او فرصت خوبی بود تا به یاد داشته باشم که نقش یک شخصیت واقعی را بازی می‌کنم. همه‌ ما لباس زندانی‌ها را به تن داشتیم و نقش بازی می‌کردیم، اما تیم تمام این‌ها را در دنیای واقعی تجربه کرده بود. همیشه به این فکر می‌کردم که شاید این موضوع برایش عجیب است و نگران بودم که فکر کند ما آن‌قدر که باید به درست بازی کردن نقش‌هایمان اهمیت نمی‌دهیم؛ اما تیم از بودن در کنار ما خوشحال بود و زمان زیادی از وقتش را سر صحنه فیلم‌برداری می‌گذراند. بااینکه صد هزار بار داستانش را برای همه تعریف کرده بود، در مقابل سؤالات زیادی که از او می‌پرسیدم، صبوری می‌کرد و سخاوتمندانه برایم وقت می‌گذاشت.

• آیا زمانی که نقش یک شخصیت واقعی را بازی می‌کنید، احساس مسئولیت بیشتری دارید؟

دنیل ردکلیف: اگر بخواهید حق مطلب را ادا کنید باید احساس مسئولیت بیشتری داشته باشید. نمی‌خواهم پرمدعا به نظر برسم (چون واقعاً از این خصوصیت بازیگرها متنفرم)، ولی زمانی که نقش یک شخصیت واقعی را بازی می‌کنید باید زحمت بیشتری بکشید چون می‌دانید در داستانی که روایت می‌شود رنج یک انسان واقعی نهفته است. در این موقعیت، شما وظیفه خود می‌دانید که برای درک بهتر شرایط و احساسات شخصیت، تلاش بیشتری کنید.

• منظورتان از این که می‌گویید باید زحمت بیشتری بکشید چیست؟ آیا خود را یک بازیگر سبک متد اکتینگ (هنرمندی که خود را به‌جای کاراکتر داستان قرار می‌دهد و مدتی با آن زندگی می‌کند) می‌دانید؟

دنیل ردکلیف: از پاسخی که به سؤال قبل دادم پشیمان شدم! می‌توانم جوابم را پس بگیرم؟ من به‌هیچ‌وجه بازیگر سبک متد اکتینگ نیستم. روش من این است که متن فیلمنامه را تجزیه کنم تا بفهمم در هرجای داستان باید چه‌کاری انجام دهم. گاهی اوقات هنگام آماده شدن برای بازی در صحنه‌های جدی، به موسیقی گوش می‌دهم. اما بیشتر وقت‌ها همین‌که دیالوگ‌هایم را به خوبی به خاطر سپرده باشم برایم کافی است و تا آنجایی که زمان داشته باشیم سعی می‌کنم به کارگردان آزادی عمل بدهم تا هر صحنه را به سبک‌های مختلف اجرا کنیم. این روشی است که من با آن راحت هستم.

• در مورد انتخاب‌های عجیب شما پس از اتمام مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» مطالب زیادی نوشته‌شده است. شما در فیلم‌های غیرعادی زیادی همچون «شاخ‌ها» و «مرد ارتشی سوئیسی» بازی کرده‌اید. آیا این موضوع را قبول دارید؟

دنیل ردکلیف: قبول دارم که در فیلم‌های عجیبی بازی کرده‌ام. اما این‌طور نبوده که به دنبال فیلم‌های عجیب‌وغریب باشم و بخواهم فقط در این سبک فیلم‌ها بازی کنم. «مرد ارتشی سوئیسی»، فیلمی غیرمعمول درباره یک جسد بوگندو است که دوباره زنده می‌شود؛ داستانی که شاید هرکسی از آن خوشش نیاید اما درعین‌حال، فیلمی هوشمندانه و زیبا درباره زندگی انسان‌هاست. در فیلم «اسلحه‌های آکیمبو»، اسلحه‌ها به‌دست‌هایم وصل شده‌اند و «فرار از پرتوریا»، بر اساس داستانی واقعی است. فکر می‌کنم مردم برای مدتی طولانی من را در یک نقش دیده‌اند، برای همین نقش‌های بعدی‌ام، متفاوت‌تر به نظر می‌رسند.

• آیا در فیلم «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» دوباره در نقش هری پاتر ظاهر می‌شوید؟ 

دنیل ردکلیف: فکر نمی‌کنم. من دوست ندارم موقعیتی را از دست بدهم، اما بازی دوباره در این نقش چیزی نیست که عجله‌ای برایش داشته باشم. حس می‌کنم فیلم‌های «هری پاتر»، بدون بازیگران قبلی خود به خوبی جلو می‌رود و من ترجیح می‌دهم به همین وضع باقی بماند. از زندگی حرفه‌ای فعلی‌ام راضی هستم. نمی‌گویم هیچ‌وقت در این‌گونه فیلم‌ها بازی نخواهم کرد اما وضعیت شغلی‌ فعلی‌ام را دوست دارم. نمی‌خواهم در وضعیتی قرار بگیرم که مجبور شوم برای مجموعه‌ای تعهد طولانی‌مدت بدهم.

شما در تئاتر «پایان بازی»، که در وست اند لندن به نمایش در‌می‌آید، نقش مقابل الن کامینگ را بازی می‌کنید. آیا برنامه‌ای برای اجرای آن در برادوی دارید؟

اشتیاق زیادی برای بازگشت به برادوی دارم. نمی‌دانم بازگشتم با «پایان بازی» خواهد بود یا نه، اما حتماً به آنجا بازخواهم گشت. برادوی و نیویورک محبت زیادی به من داشته‌اند و کار در آنجا، احساس رضایت زیادی به من می‌دهد. تصمیم دارم راهی پیدا کنم تا هرچه زودتر به آنجا بازگردم.


منبع: Variety

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم