ترسناک ترین فیلم های جهان تا سال 2020

۴۶ فیلم برتر ژانر وحشت

وقتی به فیلم‌های ترسناکی برمی‌خوریم که حرفی برای گفتن دارند و می‌شود در آن‌ها، چیزی بیش از یک مشت المان ترسناک کسل‌کننده و شخصیت‌های دم‌دستی پیدا کرد، برایمان بسیار جذاب و فوق‌العاده است؛ فیلم‌هایی که در سال‌های اخیر به‌شدت رایج شده‌اند و به نظر می‌رسد به مقدار بسیار زیادی در کارهای کارگردانان بااستعدادی مانند آری استر، رابرت اگرز یا مایک فلنگن به چشم می‌خورد. گویی سینما، در ژانر وحشت در حال تحول و دگرگونی عظیمی است و نوعی رنسانس را تجربه می‌کند. ترسناک ترین فیلم های این قرن را با ما دنبال کنید.

فهرستی که در ادامه می‌بینید شامل ۴۶ نمونه از ترسناک ترین فیلم های جهان در قرن ۲۱ است که علاوه بر ترسناک بودن، سعی کرده‎اند تا کار بیشتری در ژانر خود انجام دهند. پیچیدگی این فیلم‌ها در زوایای مختلفی قرار گرفته است: بعضی در توطئه‌های پیچیده آن‌هاست، برخی در موضوعات و مضامین اصلی و گاهی در شخصیت‌های چندلایه یا رویکرد کلی آن‌ها نسبت به موضوع وحشت نهفته.

 

در ادامه خواهید خواند:

۱- A Tale of Two Sisters | داستان دو خواهر | ۲۰۰۳

وحشتی که کیم جی – وون، کارگردان کره‌ای، به روشی روان‌شناسانه در این فیلم ایجاد کرده است، سبب شده این فیلم درمیان فیلم‌های ترسناک کره‌ای که تابه‌حال ساخته شده‌اند، بیشترین فروش را داشته باشد. فیلم، از آن دست آثاری است که در هالیوود هم ساخته نخواهد شد؛ البته اگرفیلم کم‌فروغ سال ۲۰۰۹ یعنی «ناخواسته» یا «The Uninvited» را درنظر نگیریم که بازسازی فیلم «داستان دو خواهر» است.

فیلم داستان دو خواهر از یک افسانه قدیمی کره‌ای به نام «Jangha and Hongryeon» الهام‌ گرفته شده است و دنباله «Su-mi» است: داستان دختر جوانی که از یک کلینیک روان‌پزشکی به خانه بازمی‌گردد. او نتوانسته بعد از فوت مادرش، با این موضوع کنار بیاید و در شوک ناشی از مرگ مادر باقی مانده و مشکلات روانی پیدا کرده است. در خانه، او با پدر، خواهر و نامادری‌اش زندگی می‌کند؛ زنی که دخترها از او نفرت دارند. در این خانه، دو دختر علاوه بر این‌که باید رفتار ظالمانه نامادری خود را تحمل کنند، با رویدادهای بسیار عجیبی که در داخل خانه رخ می‌دهد هم مواجه می‌شوند؛ اتفاقاتی که خیلی زود، اسرار تاریکی را برملا می‌کنند.

فیلم «داستان دو خواهر» از نظر بصری و المان‌های دیداری، بسیار خیره‌کننده و چشمگیر است و توانسته در این زمینه بسیار فوق‌العاده عمل کند. موضوع این فیلم، یکی از پیچیده‌ترین و چالش‌برانگیزترین داستان‌هایی است که در یک فیلم ترسناک پیدا خواهید کرد. در هنگام دیدن این فیلم، ممکن است احساس کنید داستان آن تا حدی گیج‌کننده است، اما اگر به فیلم توجه کامل داشته باشید و همه نقطه‌های آن را به هم گره بزنید و متصل کنید، با داستانی بسیار راضی‌کننده مواجه می‌شوید که کاملا به دیدنش می‌ارزد.

تماشای داستان دو خواهر در فیلیمو

۲- The Babadook | بابادوک | ۲۰۱۴

فیلم «بابادوک» به کارگردانی جنیفر کنت و با نقش‌آفرینی اسی دیویس در نقش زنی ساخته شده که شوهرش در یک تصادف دل‌خراش رانندگی می‌شود و او مجبور است پسر شش‌ساله خود، سام را به‌تنهایی بزرگ کند. سام که در همان روزی که پدرش مرد به دنیا آمد، کودک پر مشکلی است که بزرگ کردنش سخت است و مادرش او را به‌شدت دوست دارد. وقتی سام شروع به داشتن رفتارهای غیرعادی می‌کند و برای خودش رویاهای عجیب‌وغریب از هیولایی ترسناک به نام Babadook می‌سازد، اوضاع از کنترل خارج می‌شود و به‌زودی رفتار عجیب‌وغریب او بر روان مادرش هم تاثیر می‌گذارد.

«بابادوک» به‌عنوان یکی از ترسناک ترین فیلم ها عالی عمل می‌کند، کارش را به‌درستی انجام می‌دهد و به هر ترتیب، شما را می‌ترساند. با این حال، این فیلم، خیلی بیشتر از یک فیلم ترسناک است و اگر عمیق‌تر به ژرفای آن نگاه کنید متوجه خواهید شد که این فیلم استعاره‌ای از اندوه و مشکلات بزرگ کردن یک کودک مشکل‌دار به‌تنهایی است. خود بابادوک نمادی از ترس‌های زندگی واقعی دوران کودکی است؛ زمانی که پدر و مادرها، خودشان می‌توانند به گرگی در لباس گوسفند تبدیل شوند.

تماشای فیلم ترسناک بابادوک در فیلیمو

۳- Oculus | آکیولوس | ۲۰۱۳

مایک فلنگن به‌عنوان یکی از بهترین فیلم سازان ژانر وحشت دهه گذشته ظاهر شده‌ است. با فیلم‌هایی مثل «Oculus» ،«Hush»، «بازی جرالد» و Ouija: Origin of Evil. احتمالا بهترین اثر او تا به امروز سریال «تسخیر در عمارت هیل» (The Haunting House of Hill) برای شبکه نتفلیکس است. فلنگن به خودش و به همه ثابت کرده است که قادر به خلق فیلم‌های به شدت ترسناک، پر از شخصیت‌های پیچیده و کاراکترهای به یاد ماندنی است؛ او در ایجاد ترس‌های هوشمندانه و برقراری تعادل کامل بین وحشت و درام تخصص دارد.

اگر ما می‌توانستیم بین همه آثار فلنگن، یکی را برای قرارگرفتن در لیست ترسناک ترین فیلم های جهان انتخاب کنیم، قطعا انتخابمان «The Haunting of Hill House» بود؛ اما از آنجا که این لیست، صرفا مربوط به فیلم است و نه سریال، کار انتخاب برای ما سخت می‌شود و در نهایت فیلم «آکیولوس» را انتخاب می‌کنیم که احتمالا شبیه‌ترین کار فلنگن به این سریال است که شاهکار تلویزیونی او محسوب می‌شود.

فیلم «آکیولوس» هم درست مانند سریال «The Haunting House of the Hill»، حول محور تراژدی خانوادگی مربوط به گذشته می‌چرخد و به اثرات عمیقی می‌پردازد که حوادث ناگوار کودکی بر بزرگسالان کنونی گذاشته‌اند. کایلی و تیم راسل، خواهر و برادری هستند که هر دو در اوایل ۲۰ سالگی‌اند و در گذشته آسیب جدی خورده‌اند؛ پدرشان ۱۱ سال پیش ، مادر آن‌ها را کشته و تیم، پدرش را به ضرب گلوله به قتل رسانده است. از آن زمان به بعد، او در یکی از بیمارستان‌های روانی بستری بوده و سعی دارد بفهمد زمانی که او ده‌ساله بوده، چه اتفاقی برای خانواده‌اش رخ داده‌ است.

زمانی که تیم برای اولین بار بعد از مدت زمانی طولانی، خواهرش را ملاقات می‌کند، مجبور می‌شود خاطرات وحشت‌های دوران کودکی‌اش را به یاد بیاورد؛ چراکه خواهرش اصرار دارد که این جنایات توسط یک موجود ماورای طبیعی رخ داده است که آینه‌ عتیقه‌ای که در خانه خود داشتند را تسخیر کرده است. از طریق یک طراحی استادانه، این دو خواهر و برادر سعی می‌کنند بفهمند که آیا قدرت‌ آینه واقعی است یا کل داستان موجود تسخیر شده در آینه، فقط زاییده ذهن آن‌هاست تا بتوانند با ترومای دوران کودکی خود کنار بیایند.

فلنگن که از فیلم «درخشش» (The Shining) الهام‌ گرفته است، ایده یک هتل جن‌زده خالی از سکنه را که می‌تواند در ذهن ساکنانش تاثیر بگذارد از نو ساخته است؛ اما این بار، هتل جن‌زده به یک آینه شیطانی تبدیل شده‌ است که باعث می‌شود اطرافیان حافظه خود را از دست بدهند.

فیلم «آکیولوس» این احساس را که نمی‌دانید آیا قضاوت شما درست است یا خیر، به‌طور کامل بازتولید می‌کند. با این حال، بر خلاف فیلم «The Shining» کوبریک که بینندگان همواره و یقینا می‌دانستند که چیزی که دیده‌اند، فقط توهم ناشی از تخیل شخصیت‌هاست، در فیلم «آکیولوس» فلنگن، نقطه نظر کاراکترهای فیلم غیرقابل اعتماد است و تشخیص اینکه چه چیزی واقعی است و چه چیزی واقعی نیست حتی برای تماشاچیان فیلم هم سخت شده است.

ترس از دست دادن حافظه، یکی از بدترین ترس‌های انسان است و فلنگن در کل این فیلم، این احساس ترس را به نحو اکمل بازآفرینی کرده است. موضوع پیچیده و مبتکرانه فیلم «آکیولوس»، توانسته بهترین نتیجه را از تصویر موجودات تسخیرشده در یک آینه ارائه دهد و درنهایت بتواند آکیولوس را در میان پیچیده‌ترین و هوشمندانه‌ترین و ترسناک ترین فیلم های قرن بیست‌ویکم قرار دهد.

 

۴- Saw | اره | ۲۰۰۴

اولین قسمت مجموعه «اره» با داستان پرپیچ‌وخم، مریض احوال و بی‌نهایت سرگرم‌کننده، به‌عنوان شروعی برای زندگی کاری «جیمز وان» منتشر شد تا او را به یکی از موفق‌ترین کارگردان‌های ژانر وحشت این قرن تبدیل کند. فیلم حول موضوع دو غریبه می‌چرخد که در یک اتاق از خواب بیدار می‌شوند و درباره این‌که چرا آنجا هستند هیچ‌چیز نمی‌دانند. دیری نمی‌گذرد که آن‌ها با یک سری معماهای مهلک که توسط یک شخصیت مرموز به نام Jigsaw طراحی شده‌ است، مواجه می‌شوند.

اگرچه این فیلم، از نقطه‌نظر فنی یا بازیگری بهترین فیلم نیست، اما فیلم «اره» با توجه به موضوع پیچیده و بغرنج آن و استفاده استادانه از فلش بک برای داستان‌سرایی و ابتکارات و خلاقیت کلی آن، خیلی شاخص و برجسته شد. و با این توصیف، جای تعجب نیست که هنوز هم به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین ترسناک ترین فیلم های قرن حاضر در نظر گرفته می‌شود.

تماشای فیلم ترسناک اره در فیلیمو

۵- Martyrs | شهدا | ۲۰۰۸

وحشت شدیدی که پاسکال لوژیه در فیلم خود آفرید، باعث خلق یکی از قوی‌ترین و تکان‌دهنده‌ترین فیلم‌ها در تمام زمان‌ها شد. با وجود این‌که فیلم «شهدا» سرشار از خونریزی و بسیاری لحظات خشن است، اما یک دلیل خوب و منطقی برای همه صحنه‌های آزاردهنده آن وجود دارد. برخلاف بسیاری از فیلم‌های دلهره‌آور خشن و خونین دیگر، فیلم لوژیه واقعا شوکه‌کننده است؛ نه صرفا به خاطر این‌که طبیعت فیلم ترسناک این است که شوکه‌کننده باشد. فیلم «شهدا» به‌طور کامل افراطی‌گرایی را توجیه می‌کند و پس از دیدن پایان غیرمنتظره این فیلم، باید قبول کنید که هیچ راه دیگری برای گفتن این داستان وجود نداشت که دقیقا همین تاثیر را هم دارد.

این فیلم درباره لوسی جورین، زن جوانی است که در کودکی ربوده شده و به مدت یک سال مورد سوءاستفاده و آزار و اذیت قرار گرفته است؛ او به همین دلیل دچار آسیب شده تا این‌که بالاخره موفق به فرار از دست ربایندگان خود می‌شود. ۱۵ سال بعد، وقتی لوسی محل زندگی ربایندگان را پیدا می‌کند، درصدد انتقام گرفتن از کسانی که او را در کودکی شکنجه داده‌اند، برمی‌آید. با این حال، در سراسر سفر خونین انتقام، لوسی به یک توطئه آزاردهنده برمی‌خورد که چشم‌انداز بسیار بدتر و دیدگاه شیطانی‌تری را نسبت به موضوعاتی که برایش اتفاق افتاده بود فراهم می‌کند و شرایطش از قبل هم بدتر می‌شود.

درباره فیلم «شهدا» حرف زدن، بدون آن‌که قصه‌اش لو برود کار بسیار دشواری است. ما باز هم تکرار می‌کنیم که این فیلم یکی از بی‌نظیرترین، مفصل‌ترین، زیباترین و ترسناک ترین فیلم هایی است که تابه‌حال ساخته شده‌ است؛ این فیلم، تجربه‌ای ناخوشایند اما فراموش‌نشدنی است.

جدیدترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۲۱ | وحشت ادامه دارد…

۶- Let The Right One In | آدم درست را راه بده | ۲۰۰۸

الی یک خون‌آشام است که برای همیشه در سن ۱۲ سالگی خود باقی مانده است. وقتی او با اسکار (همسایه‌اش که هم سن و سال اوست)، دیدار می‌کند، هر دوی آن‌ها شروع به برقراری یک رابطه دور از انتظار می‌کنند. اما دوستی آن‌ها غیرممکن است چون الی تشنه خون است و اسکار متوجه می‌شود که او مسئول مرگ‌ومیرهای زیادی است که در اطراف شهر رخ داده‌اند.

این فیلم، که داستان عاشقانه خون‌آشام سوئدی است به سبک فیلم‌های خون‌آشام‌ها جان دوباره‌ای بخشیده و به خاطر ترکیبی از ترس و فضای رعب‌آور آن با داستانی عاشقانه دل‌چسب و هوشمندانه، زیاد مورد تحسین‌ قرار گرفته است. شخصیت‌های پیچیده و مضامین عمیق روان‌شناختی اجتماعی که فیلم به بررسی آن‌ها می‌پردازد، فیلم «آدم درست را راه بده» را به یکی از جذاب‌ترین و متقاعدکننده‌ترین و ترسناک ترین فیلم های قرن ما تبدیل کرده است.

تماشای فیلم ترسناک نفر درست را راه بده در فیلیمو

۷- Triangle | مثلث | ۲۰۰۹

بهترین تعریف برای فیلم «مثلت» این است: یک فیلم در ژانر اسلشری، که گویی قسمت بعدی فیلم‌هایی مثل «Twilight Zone یا Black Mirror» است. فیلم «مثلث» ثابت کرد که ژانر علمی-تخیلی وقتی توسط تیم خوبی ساخته شود، می‌تواند به‌راحتی با ژانر وحشت ترکیب شود. فیلم شروع بسیار زیبایی دارد. جس، که یک زن جوان است با گروهی از دوستانش به سفر دریایی می‌رود. خیلی زود آن‌ها به یک طوفان سهمگین در اقیانوس برمی‌خورند که قایق آن‌ها را واژگون می‌کند. خوشبختانه، گروه نجات به شکل یک کشتی اقیانوس‌پیما از ناکجا ظاهر می‌شود. نجات‌یافتگان سوار آن می‌شوند، اما همه‌چیز در این کشتی عجیب است: کشتی اقیانوس‌پیما خالی از سکنه به نظر می‌رسد و بعد یک مرد ترسناک را با چهره‌ای نقاب‌دار وارد صحنه می‌شود که شروع به تیراندازی به این گروه دوستان می‌کند.

تا اینجا، فیلم «مثلث» به شما این امکان را می‌دهد که باور کنید که در حال تماشای یک فیلم اسلشری معمولی هستید. خوشبختانه، چیزی که در ظاهر به نظر می‌رسد، همه داستان فیلم «مثلث» نیست (قرار است به‌زودی بخشی از داستان رو لو بدهیم) همه‌چیز زودتر از آن‌که فکر کنی، پیچیده می‌شود. به نظر می‌رسد که شخصیت‌های فیلم «مثلث» در نوعی حلقه زمانی مثل فیلم «روز گراندهاگ» گیر کرده‌اند و قاتل نسخه قبلی یکی از آن‌هاست.

فیلم «مثلث»، یکی از غیرمنتظره‌ترین موضوعات را دارد و داستان پیچیده آن شما را در حال و هوایی بسیار گیج و سردرگم رها می‌کند. قطعا در این فیلم هم، برخی گسستگی‌ها وجود دارد که ممکن است موجب آزار آن‌هایی که بسیار حساس و نکته‌سنج‌اند شود، اما فیلم کریستوفر اسمیت ضمن این‌که یکی از ترسناک ترین فیلم ها محسوب می‌شود، همچنان برای خلق مجدد و نوآوری هوشمندانه در ژانر اسلشری مورد تحسین قرار خواهد گرفت.

۸- The Devil’s Backbone | ستون فقرات شیطان | ۲۰۰۱

شاهکار سبک داستان گوتیک «گیرمو دل تورو»، فیلم «ستون فقرات شیطان»، ۱۸ سال پیش منتشر شد و هنوز هیچ فیلمی نظیر آن ساخته نشده نیست. فیلم «ستون فقرات شیطان» از خیلی جهات نسبت به فیلم معروف‌تر و قبلی دل تورو، یعنی فیلم «هزارتوی پن» (Pan’s Labyrinth) کاملا جلوتر است؛ اما همچنان با آن کاملا متفاوت است: داستان وجود یک روح در پرورشگاهی پسرانه، آن هم در خلال جنگ داخلی اسپانیا.

محوریت فیلم «ستون فقرات شیطان» بر روی «کارلوس» است؛ پسری ۱۲ ساله که پس از مرگ پدرش در جنگ، وارد مدرسه سنت لوسیا می‌شود. طولی نمی‌کشد که کارلوس در مورد سارتی چیزهایی می‌فهمد؛ یتیمی که اخیرا به شکل نامعلومی فوت کرده است. او صاحب قبلی تخت کارلوس بوده است و کارلوس پس از یک ملاقات مرموز با چیز ناشناسی که او فکر می‌کند روح سارتی است، شروع می‌کند به کشف رازهای تاریک و مبهم در مورد پرورشگاه و افرادی که آنجا را اداره می‌کنند.

داستان اصلی فیلم «ستون فقرات شیطان»، به‌ظاهر ساده است و با بسیاری از موضوعات اصلی و حاشیه‌ای پرشده است. موضوعاتی که معانی عمیق‌تری از فیلم ارائه می‌دهند. شرایط جنگی فیلم، شخصیت‌های پیچیده و داستان الهام‌بخش و غم‌انگیز تیره آن (جایی که قرار است روح جایگزین پری شود) و البته تصویر و فضای تاریک این فیلم، «ستون فقرات شیطان» را به یکی از به‌یادماندنی فیلم‌های این قرن تبدیل کرده‌ است که همه طرفداران داستان گوتیک باید حتما آن را ببینند.

تماشای فیلم ستون فقرات شیطان در فیلیمو

۹- The Witch | جادوگر | ۲۰۱۵

فیلم «جادوگر» اثر رابرت اگرز، داستان خانواده‌ای از پیوریتن‌های نیوانگلند را در دهه ۱۶۳۰ روایت می‌کند. کسانی که توسط نیروهای اهریمنی که در جنگل اطراف مزرعه‌شان زندگی می‌کند، مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. کم‌کم حیوانات این خانواده رفتارهای عجیبی از خودشان نشان می‌دهند، محصولات مزرعه‌شان از بین می‌رود و یکی از فرزندانشان توسط این نیروی اهریمنی تسخیر می‌شود. اعضای خانواده به دختر خانواده، توماسین مشکوک می‌شوند و او را جادوگر خطاب می‌کنند.

موقعیت تاریخی، موضوعات پیچیده مذهبی، تعصب و سرکوب زنان، موضوعات ناراحت‌کننده، فضای رویایی و به‌دوراز کلیشه‌های مرسوم فیلم‌های ترسناک مرسوم، فیلم «جادوگر» را از همه فیلم‌های ترسناک دیگری که تا به حال دیده‌اید، متمایز ساخته است. علیرغم اینکه مطلقا صحنه‌های خون و خونریزی در این فیلم وجود ندارد، با این حال این فیلم هنوز یکی از جذاب‌ترین و دلهره‌آورترین فیلم‌های ترسناک این دهه است.

تماشای فیلم ترسناک جادوگر در فیلیمو

۱۰- Hereditary | موروثی | ۲۰۱۸

برای کسانی از بین شما که تا به حال فیلم ترسناک و شاهکار آری استر را ندیده‌اند، این خلاصه کوتاه خواندنی است: وقتی الن (بزرگ خانواده گرهام) درگذشت، خانواده دخترش شروع به افشا و برملا کردن رازهای هولناک مخفی درباره اصل و نسبشان می‌کنند. هر چه بیشتر کشف می‌کنند و می‌فهمند، بیشتر تلاش می‌کنند تا خود را از سرنوشت شومی که به آن‌ها ارث رسیده است، رهایی بخشند.

فیلم «موروثی» صرفا یک فیلم توام با یک وحشت بزرگ نبود، بلکه یکی از پیچیده‌ترین و احساسی‌ترین فیلم‌هایی بود که ما در سال‌های اخیر شانس دیدن آن را داشته‌ایم. این فیلم به حدی چشمگیر است که ممکن است باعث گریاندن شما شود. فیلم «موروثی» یکی از بهترین اجراهای سال‌های اخیر است و تونی کولت، یکی از بهترین بازی‌های خود را در این فیلم به نمایش گذاشته است؛ او ضمن این‌که یک شخصیت جذاب و تماشایی دارد، نقش کاراکتری به‌غایت آزاردهنده و ناراحت‌کننده را هم دارد که بعد از دیدن آن، مدتی طولانی سعی می‌کنید تا فکر خود را به چیز دیگری مشغول کنید.

فیلم «موروثی» تنها فیلم سال‌های گذشته است که به نظر می‌رسد در آینده فیلم‌های ترسناک تأثیر داشته باشد. این اواخر، تعداد فیلم‌هایی که برای ترساندن مخاطب از ایجاد صحنه‌های تکان‌دهنده استفاده می‌کنند خیلی زیاد شده است. اما «موروثی»، قاعده بازی را تغییر داده و از ایجاد چنین صحنه‌هایی اجتناب کرده است، اما کار ترساندن بیننده را به نحوی بسیار مؤثرتر و هوشمندانه‌تر انجام داده است. صحنه‌های ترسناک فیلم «موروثی» مربوط به تجربیات آسیب‌زننده کاراکترهای اصلی فیلم است، تجربیاتی که در گذشته از آن عبور کرده‌اند.

فیلم «موروثی» به شکلی کاملا زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و وجودتان را از احساس ترس و فرسودگی انباشته می‌کند. حتی هنوز هم، بعد از گذشت بیش از یک سال از دیدن فیلم «Hereditary» در سینماها، نمی‌توانیم لحظات وحشتناک و دلهره‌آور این فیلم را فراموش کنیم.

تماشای فیلم موروثی در فیلیمو

۱۱- His House | خانه او | ۲۰۲۰

محبوب ترین فیلم ترسناک اکران شده در سال جدید میلادی تا به امروز، به «رمی ویکس» (کارگردان تازه کار و به قول معروف فیلم اولی انگلیسی) تعلق دارد. «خانه او»، داستان پناهنده شدن یک زوج از سودان به انگلستان به دلیل وقوع جنگ در سودان است به این امید که در اروپا و به دور از فضای ترسناک جنگ و فقر و قحطی، آرامش ازدست‌رفته خود را بازیابند؛ اما شهر جدیدشان، بویی از آرامش نبرده است.

فیلم، روایتی جذاب و گیرا دارد؛ در ابتدا ظاهرا با یک درام خانوادگی مواجهیم اما رفته‌رفته حوادث بعدی رخ می‌دهند و دلهره و هیجان را برای مخاطب به ارمغان می‌آورند. درمجموع می‌توان گفت «خانه او» درام دلهره‌آور قابل‌قبول و هیجان‌انگیزی است که با مدت‌زمان حدودا ۹۰ دقیقه‌ای، به خوبی می‌تواند میخ‌کوبتان کند. مت اسمیت، امیلی تافی و وونمی موساکو در این فیلم مهیج به ایفای نقش پرداخته‌اند.

 

۱۲- The Invisible Man | مرد نامر‍‍‍‌‌ئی | ۲۰۱۹

نمی‌توانید طرفدار سینمای وحشت باشید و نام لی وانل را به‌عنوان یکی از مشهورترین کارگردانان این ژانر نشنیده باشید. کارگردان فیلم‌های موفقی چون «ارّه» و «موذی»، این بار سراغ ایده‌ای روانکاوانه رفته است. سیسیلا که هنوز زخم جدایی از نامزد آزارگر خود را التیام نبخشیده، حال سایه سنگین روح او را بر فراز خانه‌اش حس می‌کند و مدام خود را تحت تعقیب وی می‌بیند؛ تحت تعقیب مردی که زنده نیست و هیچکسی هم او را نمی‌بیند!

نکته جالب در مورد این فیلم، عنوان آن است. با اینکه روایت داستان در مورد سیسیلا و اتفاقات ترسناک زندگی او پس از مرگ نامزدش است،‌ اما کارگردان گویی قصد دارد با تاکید ضمنی و موذیانه بر مرد نادیدنی داستان، از حقایقی نادیدنی نیز رونمایی کند!
از بازیگران «مرد نامرئی» می‌توان به الیزابت ماس، هریت دایر و الیور جکسون کوهن اشاره کرد.

تماشای فیلم مرد نامرئی در فیلیمو

۱۳- Run Sweetheart Run | بدو عزیزم بدو | ۲۰۲۰

از شوق برای تماشای یک لبخند عاشقانه تا دویدن سوی خانه برای نجات زندگی؛ داستان یک قرار عاشقانه که تبدیل به ملاقاتی خشونت‌آمیز می‌شود! شانا فستا کارگردانی این فیلم را بر عهده دارد. الا بالینسکا، پیلو آزبک، کلارک گرگ، امل امین، دایو اوکینی و… از بازیگران این فیلم هستند.

 

۱۴- Underwater | زیر آب | ۲۰۲۰

حضور دو هنرمند بزرگ و نام‌آشنا در کنار داستانی هیجان‌انگیز، می‌تواند بهانه خوبی برای تماشای تازه‌ترین اثر ویلیام یوبنک باشد که پیش از این در سال ۲۰۱۴ و با فیلم «سیگنال»، توانست نامی برای خود دست‌وپا کند. ونسان کسل و کریستین استوارت، دو بازیگر مشهور و محبوب سینمای جهان، در «زیر آب» نقش‌آفرینی می‌کنند.

داستان فیلم در مورد سقوط و تلاش برای نجات پایگاه تحقیقاتی و آزمایشگاهی در اعماق اقیانوس پس از وقوع زلزله‌ای بزرگ است اما در این میان، محققان با موجودات ناشناخته‌ای روبرو می‌شوند که ظاهرا دلیل اصلی زمین‌لرزه و تخریب آزمایشگاه شده‌اند. تلفیق دو ژانر ترسناک و تا حدودی علمی-تخیلی که پیش از این نمونه‌های زیادی از آن را در سینمای هالیوود شاهد بوده ایم،‌ این بار در اعماق اقیانوس مشاهده می‌شود و جذابیتی دوچندان در برابر چشمان مخاطب ایجاد می‌کند.

تماشای فیلم زیر آب در فیلیمو

۱۵- The Grudge | کینه | ۲۰۲۰

چهارمین نسخه بازسازی‌شده از مجموعه محبوب ژاپنی «کینه»، این بار توسط کارگردانی جوان و با درجه سنی R، سودای ایجاد فضایی ترسناک­تر در سر دارد. موفقیت فیلم «کینه» ساخته تاکاشی شیمیزو در سال ۲۰۰۰ در ژاپن، کمپانی‌های سینمایی و فیلمسازان را قانع کرده تا در طول ۲۰ سال، ۴ بار و در طول سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و حالا ۲۰۲۰ آن را بازسازی کنند. این بار نوبت نیکلاس پیس است تا شانس خود را در بازسازی یکی از ترسناک ترین فیلم های دو دهه اخیر امتحان کند.

داستان فیلم در مورد قتل‌هایی سریالی است که ظاهرا همه آن‌ها به یک خانه خاص منتهی می‌شوند؛ خانه‌ای نفرین‌شده که روحی کینه‌توز و انتقام‌جو در آن پرسه می‌زند و با هیچ‌کس شوخی ندارد!‌

نکته جالب پیرامون آخرین نسخه از مجموعه فیلم‌های «کینه»، اختصاص نمره پایین مخاطبین (F) به آن است؛ البته این امر به‌تنهایی دلیل بر ضعف یک فیلم نیست چرا که نمونه‌های مشهوری از فیلم‌های مشهور جهان تاکنون، از مخاطبین نمره F گرفته‌اند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، فیلم سینمایی «مادر» ساخته دارن آرنوفسکی مشهور است که در سال ۲۰۱۷ اکران و با استقبال خوب منتقدین نیز مواجه شد.

نیکلاس پیس، پیش از این با «چشمان مادرم» و «پیرسینگ» تا حدودی توانسته بود در میان فیلم‌سازان ژانر وحشت نامی برای خود دست و پا کند؛ حالا باید دید این بار چقدر می‌تواند انتظارات را برآورده کند.

تماشای فیلم ترسناک کینه در فیلیمو

۱۶- Gretel & Hansel | گرتل و هنسل | ۲۰۲۰

«گرتل و هنسل»، عنوان یکی از ترسناک ترین فیلم های امسال است که از یک داستان مشهور و فانتزی آلمانی با همین نام اقتباس شده. گرتل (با بازی سوفیا لیلیس)، دست برادر کوچکتر خود هنسل ( با بازی سم لیکی) را می‌گیرد تا به همراه هم در یک جنگل مخوف و ترسناک به جست‌وجوی غذا و کار بپردازند؛ قدم زدن در جنگل­‌های سرد و تاریک به‌خودی‌خود وحشت­‌آور است، چه برسد به مواجه‌شدن با موجودی عجیب و ترسناک.

تماشای فیلم ترسناک گرتل و هنسل در فیلیمو

۱۷- A Quiet Place II | یک مکان ساکت ۲ | ۲۰۲۰

به جرات می‌توان گفت مورد انتظارترین فیلم ترسناک سال ۲۰۲۰ و یکی از مهم‌ترین فیلم‌های امسال است؛ فیلمی که قسمت اول آن با استقبال گسترده مردم و منتقدین مواجه شد و توانست عنوان یکی از محبوب­ترین و پرفروش­ترین فیلم های ترسناک چند سال اخیر سینمای جهان را از آن خود کند.

«یک مکان ساکت » فیلم‌نامه‌ای قابل‌قبول با کارگردانی برجسته داشت که به همراه بازی درخشان بازیگرانی مانند امیلی بلانت، از نقاط‌قوت این فیلم بودند که بار دیگر پس از ۲ سال قرار است با قدرت سکوت خود، ترس را در دل مخاطب بکارند. بی‌شک تحسین منتقدین و استقبال مخاطبین، دلیل اصلی رغبت کراسینسکی به ساخت قسمت دوم این فیلم است.

داستان فیلم درواقع دنباله قسمت قبلی آن است اما مخوف‌­تر و وحشت­‌زاتر. پس از وقایع فیلم قبل و مواجه شدن با دنیای ترسناک بیرون، خانواده آبوت متوجه می‌­شوند موجوداتی که تاکنون منبع ترس و وحشتشان بوده‌اند، تنها بخش کوچکی از جهان مخوف و موجودات عجیب و غریب‌­تر آن هستند و حال باید برای حفظ جان و زندگی خود، به مبارزه با این موجودات ادامه دهند.

سکوت، کماکان راهکار بقای اعضای خانواده آبوت است و باید منتظر هنرنمایی بازیگران و فضاسازی هوشمندانه کارگردان باشیم که با برقراری کمترین دیالوگ­‌های ممکن، پیام خود را به بهترین شکل برسانند.

نکته جالب در مورد «یک مکان ساکت ۲» حضور کیلین مورفی (بازیگر مشهور استرالیایی) است که با درخشش بی نظیرش در نقش تامی شلبی در سریال «پیکی بلایندرز»، تبدیل به یکی از محبوب ترین بازیگران حال حاضر جهان شده است.

 

۱۸- The Turning | چرخش | ۲۰۲۰

فارغ از اینکه یک فیلم در IMDb ودیگر سایت­‌های معتبر چه نمره و امتیازی بگیرد، حضور بزرگان سینما و امضای آنان پای تولید یک محصول، همواره وسوسه‌کننده است. ساخت فیلم «چرخش» بهانه‌ای شده تا استیون اسپیلبرگ پس از گذشت سه دهه، در تولید یک فیلم ترسناک فعالیت کند. این فیلم، اقتباسی مدرن از رمان «The Turn Of A Screw» نوشته هنری جیمز است که تحت عنوان «سخت تر شدن اوضاع» به فارسی ترجمه شده.

داستان فیلم، در مورد پرستار بچه‌ای است که توسط یک مرد استخدام می‌شود تا از دو کودک مراقبت کند. فیلم، نیم نگاهی به نیروهای ماورالطبیعه و دنیای ارواح دارد و خط داستانی آن، با دیگر اقتباس‌­ها از رمان هنری جیمز کمی متفاوت و منحصر به فرد است. فلوریا سیگزموندی کارگردان این فیلم و استیون اسپیلبرگ به عنوان مدیر تولید، در ساخت آن نقش داشته اند. از بازیگران «چرخش» می‌توان به مکنزی دیویس، فین وولفهارد و بروکلین پرینس اشاره کرد.

تماشای فیلم ترسناک چرخش در فیلیمو

۱۹ـ February | فوریه | ۲۰۱۵

این فیلم عصبی‌کننده که توسط آز پرکینز (پسر بازیگر افسانه‌ای، آنتونی پرکنیز) نوشته و کارگردانی شده است، در میان زمستانی سرد به آکادمی کاتولیک برامفورد سری می‌زند؛ این مدرسه خصوصی در نیویورک، مکان وقوع تنش‌های فراوانی است که به‌آرامی در کنار هم قرار می‌گیرند. دانش‌آموزی به نام جوآن (با بازی اما رابرتس) وارد ماجرایی رازآلود و سرنوشت‌ساز می‌شود که به نحوی با کاترین (با بازی کرنان شیپکا) و رز (با بازی لوسی بوینتون)، دو دانش‌آموز بدشانس مدرسه ارتباط دارد.
با کمک شایسته از سوی الویس پرکینز (برادر بااستعداد کارگردان)، کم‌کم متوجه می‌شویم که با قصه‌ای جذاب و شوم مواجه هستیم که در آن پرستش شیطان و بریده شدن سر کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. «فوریه» از ترسناک ترین فیلم های قرن ۲۱ است که به‌تدریج تاریک‌تر و دلهره‌آورتر می‌شود. تماشای این فیلم را به‌شدت توصیه می‌کنیم.

۲۰- The Wailing | شیون | ۲۰۱۹

ین فیلم ترسناک و هوشمندانه کره‌ای که فضای فوق العاده‌ای دارد، اثری از نا هانگ-جین (کارگردان «دریای زرد» محصول ۲۰۱۰) و یک سفر اضطراب‌آور به عمق دل تاریکی است. زمانی که اهالی روستای گوکسونگ، زنجیره‌ای از قتل‌های شنیع را به از راه رسیدن یک ژاپنی مرموز ربط می‌دهند، فضای غیرمطمئن و شک آور این فیلم دچار تشنج می‌شود.

مسئول تحقیقات، افسر جونگ-گو (با بازی کواک دو-وان) خیلی زود خود را در مرکز ماجرایی وحشیانه و ترسناک می‌بیند که شامل شمن‌ها، کشتارهای فجیع، تسخیرهای شیطانی و اتفاقات ترسناک دیگری از این دست است. بهتر است بیش‌تر از این توضیح ندهیم تا لذت تماشای یکی از بهترین، قدرتمندترین، غافلگیرکننده‌ترین و شوم‌ترین فیلم های ترسناک قرن ۲۱ را از شما نگیریم. داستان این فیلم بدون عجله پیش می‌رود اما تمام نشانه‌های یک قطار وحشت راهی ایستگاهی متروکه در آخر شب را دارد. تماشای «شیون» را از دست ندهید.

تماشای فیلم ترسناک شیون در فیلیمو

۲۱- Bone Tomahawk | تاماهاوک استخوانی | ۲۰۱۵

فیلم «تاماهاوک استخوانی»، آغاز کار درخشان یک نویسنده/کارگردان جدید در هالیوود بود: اس کریگ زاهلر که از دیگر آثار او می‌توان به «درگیری در سلول ۹۹» محصول سال ۲۰۱۷ اشاره کرد. «تاماهاوک استخوانی»، یک وسترن پریشان کننده است که با هسته‌ دلهره‌آور خود، دیدگاهی جدید را در این ژانر ایجاد می‌کند. داستان این فیلم که در اواخر قرن ۲۰ اتفاق می‌افتد، در ابتدا حس و حال آشنای فیلم‌های جان فورد، مانند «جویندگان» محصول را دارد اما سپس تغییر مسیری شدید می‌دهد و به سراغ شرایط شوکه کننده و طنز سیاه می‌رود و پایانی به‌یادماندنی که پس از تماشای آن، تا چند روز به خود خواهید لرزید.

کرت راسل در نقش کلانتر هفت‌تیرکشی به نام فرانکلین هانت، به خوبی ظاهر می‌شود؛ او عده‌ای از مردم مصیبت‌زده را رهبری می‌کند تا از دار و دسته‌ای وحشی و آدم‌خوار انتقام بگیرند. این وحشیان، تعدادی از اعضای اقامتگاه آن‌ها را (که به طرز کنایه‌آمیزی «امید روشن» نام دارد) دزدیده‌اند. ریتم کند فیلم، بیننده را گول می‌زند؛ اما درست زمانی که فکر می‌کنید همه‌چیز آرام است، ناگهان چرخش پیدا می‌کند و به دل کابوسی می‌رود که یکی از ترسناک ترین فیلم های قرن ۲۱ را به نمایش می‌گذارد. اگر کمی صبور باشید، پاداش انتظارتان را خواهید گرفت.

 

۲۲- Saw the Devil | من شیطان را دیدم | ۲۰۱۰

کارگردان و نویسنده اهل کره جنوبی، یعنی کیم جی-وون و پارک هوون-جونگ، در زمینه طراحی یک داستان شوکه کننده و درگیر کننده از انتقام با چاشنی وحشت، کار خود را به خوبی بلد هستند؛ اثر مشترک این دو نفر، شیطان را به خوبی به تصویر می‌کشد و بخش‌های وحشت‌آور بی‌نظیری دارد.

جسد جانگ جو یون (با بازی اوه سان-ها)، به‌صورت تکه‌تکه شده و در نزدیکی یک رودخانه محلی پیدا می‌شود. نامزد او، کیم سو-هیون (با بازی لی بیونگ-هان) که یک مامور مخفی آموزش‌دیده در سرویس اطلاعاتی کشور است، تصمیم می‌گیرد که شخصا به دنبال قاتل (با بازی چویی مین-سیک) بگردد. او خیلی زود موفق می‌شود اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و جهنم را جلوی چشمان او می‌آورد. کیم که در نظر دارد قاتل را به شکلی ویژه مجازات کند، پس از این که او را حسابی کتک می‌زند، رهایش می‌کند تا برود؛ از اینجا به بعد، بازی موش و گربه بین این دو نفر آغاز می‌شود.

شاید فکر کنید که تمایل «من شیطان را دیدم» به نمایش شکنجه، خشونت بیش‌ازحد، آزارهای جنسی و خونریزی فراوان، این فیلم را غیرقابل تماشا می‌کند؛ ولی تمام این صحنه‌ها، به طرز غافلگیرکننده‌ای موثر و هنری طراحی و حتی به زیبایی به تصویر کشیده شده‌اند و بازی بازیگران که در انتقال احساسات کاملا متقاعدکننده است، هم آن‌ها را تکمیل می‌کند. با وجود تمام صحنه‌های وحشتناک و کابوس‌وار فیلم «من شیطان را دیدم»، با اثری کاملا راضی مواجه هستیم که صرف‌نظر کردن از آن تقریبا غیرممکن است.

تماشای فیلم من شیطان را دیدم در فیلیمو

۲۳- Midsommar | میدسامر | ۲۰۱۹

فیلم «میدسامر»، به نویسندگی و کارگردانی آری استر، به اثر دیگر او یعنی «موروثی» شباهت دارد؛ این فیلم هم مانند «موروثی» حس شدید غم را منتقل می‌کند و روابط شکننده خانوادگی را به نمایش می‌گذارد. طرفداران فیلم های ترسناک قرن ۲۱ که از ریتم کند و تزریق تدریجی وحشت استقبال می‌کنند، نکات تحسین‌برانگیز زیادی را در این فیلم پر از جزئیات با تم سوئدی پیدا می‌کنند.

فلورنس پیو در نقش دنی، بسیار مسحورکننده و سرزنده است. دنی، زنی جوان و آمریکایی است که به همراه دوست‌پسرش، کریستین (با بازی جک رینور) و دوستانشان راهی دهکده‌ای دورافتاده در سوئد می‌شود تا در فستیوال میدسامر شرکت کند. دنی و دوستانش غرق رسم و رسومات کافرگونه میزبانان خود می‌شوند و شرایط کم‌کم شکلی وهم‌آور و ترسناک به خود می‌گیرد.

درحالی‌که به نظر می‌رسد «شیاطین» (محصول ۱۹۷۱) کن راسل و «مرد حصیری» رابین هاردی، تاثیر زیادی بر این فیلم گذاشته‌اند، جزئی‌نگری استر، سرعت مناسب داستان و ساختار داستانی اپرایی آن باعث شده‌اند که «میدسامر» به یک اثر فوق‌العاده در میان فیلم های ترسناک قرن ۲۱ تبدیل شود. نسخه کارگردان «میدسامر»، حدود ۳۰ دقیقه محتوای بیش‌تر دارد و به درد خوره‌های این ژانر می‌خورد.

۲۴- Suspiria | سوسپیریا | ۲۰۱۸

این فیلم به کارگردانی لوکا گوادانینو، ادای احترامی به نسخه کلاسیک قدیمی آن است که در سال ۱۹۷۷ توسط داریو آرجنتو کارگردانی شد. این فیلم، نوعی فراروایت روشنگر است و اینجا و آنجا نشانه‌هایی از اثر اصلی آرجنتو دیده می‌شود، اما نباید فراموش کرد که در دستان گوادانینویی قرار دارد که «من عشق هستم» محصول ۲۰۰۹ و «مرا با نامت صدا کن» محصول ۲۰۱۷ را کارگردانی کرده است؛ گوادانینو، به روش خودش و از طریق نمایش تصاویری دلهره‌آور، تماشاگر را وارد داستانی می‌کند که آرجنتو تصورش را هم نمی‌کرد. این فیلم یک هیولای کاملا متفاوت از نسخه‌ی قبلی است، اما درعین‌حال، نسخه اصلی را هم به طرز خارق‌العاده‌ای تعریف می‌کند.

گوادانینو و دیوید کاجگانیچ نویسنده، به روایت وسیع‌تری که آرنجنتو در سه‌گانه‌ «مادر» («سوسپیریا»، «اینفرنو (۱۹۸۰)» و «مادر اشک‌ها (۲۰۰۷)») ارائه کرده بود، وفادار مانده‌اند و نه‌تنها جنبه‌های هنری زیبایی‌شناختی این فیلم‌های ترسناک را موردبررسی قرار داده‌اند، بلکه بدنه‌ وحشت و انتقال حس شوم با ریتم کند را هم تحلیل کرده‌اند.

داکوتا جانسون، در نقش یک رقصنده جوان آمریکایی به نام سوزی بنیون، اجرایی مسحورکننده دارد؛ این رقصنده، به برلین می‌رود تا برای شرکت در «آکادمی رقص هلنا مارکوس» آزمون بدهد. این آکادمی، که در نشانه‌های گوتیک غرق شده است، خیلی زود سوزی را می‌پذیرد و این دختر جوان، که توجه طراح رقص اصلی، مادام بلان (با بازی تیلدا سوئینتن) را جلب می‌کند به رقصنده اصلی گروه تبدیل می‌شود؛ اما چه هدف شومی پشت این کار است؟ و چرا دانش‌آموز گم‌شده‌ای به نام پاتریشیا هینگل (با بازی کلویی گریس مورتس) به روان‌شناس خود، جوزف کلمپرر (باز هم با بازی سوئینتن) گفته بود که این مدرسه توسط گروهی از جادوگران اداره می‌شود؟

«سوسپیریا»ی وحشت‌آور، صحنه‌های رقص درجه یکی دارد که به‌مرور تبدیل به چیزی می‌شوند که به طرز وحشیانه‌ای وحشتناک است و پا را از انتظارات ما فراتر می‌گذارد. توهمی از زن‌سالاری، رمز و راز، عشق محکوم و رازهای سیاه باعث شده است که «سوسپیریا» به نمونه‌ای شاعرانه از ترسناک ترین فیلم های قرن ۲۱ تبدیل شود.

سوسپیریا

۲۵- Kill List | فهرست کشتار | ۲۰۱۱

«فهرست کشتار» محصول سال ۲۰۱۱ ناراحت‌کننده‌ترین فیلم بن ویتلی، فیلمساز بریتانیایی است که درست جلوی چشمان ناباور بیننده، تبدیل به یک فیلم ترسناک تمام‌عیار می‌شود. فیلمی از ژانر وحشت که از انتظارات فراتر می‌رود. «فهرست کشتار» آغاز کندی دارد و کم‌کم فضا را آماده می‌کند تا درنهایت تنش را زیاد کند و اضطراب را به بیش‌ترین حد ممکن برساند.

جی (با بازی نیل مسکل) و گل (با بازی مایکل اسمایلی) که دوستان قدیمی هستند و قبلا سرباز بوده‌اند، به‌عنوان قاتل قراردادی کار می‌کنند. آن‌ها نمی‌دانند که پروژه جدیدشان، آن‌ها را به تاریک‌ترین جای ممکن خواهد برد.

درحالی‌که داستان، پیچش‌های غیرمنتظره فراوانی دارد، طنز هم به آن افزوده می‌شود تا کمی از فشار روانی کم کند. ویتلی، استاد کنترل کردن احساسات تماشاگر است؛ او کاری می‌کند که در هر پیچش تند داستان، مضطرب و ناراحت شویم. نیم ساعت پایانی فیلم، به‌گونه‌ای است که همه را کاملا مجذوب خود می‌کند و همان‌قدر که غیرقابل‌توصیف است، فراموش‌نشدنی هم هست.

فهرست کشتار

۲۶- The Hole In The Ground | حفره‌‌ای در زمین | ۲۰۱۹

یک مادر پس از ترک شوهرش به خانه‌ای دورافتاده نزدیک به جنگل در ییلاقات ایرلند نقل مکان می‌کند تا با پسر جوان خود به اسم کریس زندگی جدیدی را شروع کنند. یک شب، کریس درون جنگل ناپدید می‌شود و زمانی که برمی‌گردد رفتارش روزبه‌روز عجیب‌تر می‌شود. به‌زودی، مادر او رفتار غیر طبیعی او را با یک گودال مرموز داخل جنگل مرتبط می‌داند. این فیلم ترسناک سهم خود از لحظات دلهره‌آور، فیلم‌برداری زیبا، موسیقی متن عالی و اجراهای فوق‌العاده تیم بازیگری را ادا کرده است.
اگرچه، مشکلات مربوط به ریتم فیلم و داستان نه‌چندان پخته باعث می‌شود تجربه‌ای متوسط از تماشای آن شکل بگیرد. بااین‌حال، این فیلم از اکثر فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۱۹ بهتر است و اگر طرفدار این ژانر هستید باید آن را ببینید.

تماشای فیلم ترسناک حفره‌‌ای در زمین در فیلیمو

۲۷- Scary Stories to Tell in the Dark | داستان‌های ترسناک برای گفتن در تاریکی | ۲۰۱۹

فیلم «داستان‌های ترسناک برای گفتن در تاریکی» ترسناک ترین یا جذاب‌ترین فیلم ترسناک سال ۲۰۱۹ نیست. اگرچه، فیلم ترسناکی نیست که بینندگان بزرگسال را هدف قرار داده باشد، همان‌طور که فیلم‌نامه آن نیز بر همین اساس نوشته نشده است، چون این فیلم اقتباسی از یک سری کتاب داستان کوتاه ترسناک برای کودکان به قلم الوین شوارتز است.
به‌عنوان فیلمی که بینندگان کم سن‌وسال‌تر سینما را با این ژانر آشنا کند، یک گزینه عالی است و به‌مراتب بهتر و ترسناک‌تر از سری فیلم‌های اخیر «مورمور» است.
داستان فیلم در شب هالووین سال ۱۹۶۸ در یک شهر کوچک در ایالت پنسیلوانیا رخ می‌دهد، شهری که در آن گروهی متشکل از چند نوجوان که با یکدیگر دوست هستند، در حین بازدید از یک خانه محلی روح زده با کتاب مرموزی از داستان‌های وحشتناک برخورد می‌کنند. بدون شک این کتاب مشکوک است و به‌زودی شخصیت‌های فیلم، نقش اول داستان‌های ترسناک خود می‌شوند.
فیلم «داستان‌های ترسناک برای گفتن در تاریکی» به شکل قسمت‌های مرتبط با یکدیگر ساخته شده است که هرکدام از آن‌ها به یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم توجه دارد و یک هیولای ترسناک جدید معرفی می‌کند که شخصیت‌ها باید با آن روبرو شوند.
باآنکه بعضی از این قسمت‌ها از سایرین بهتر هستند، لحظات تنش‌زا و طراحی‌های مبتکرانه هیولاها باعث می‌شود که این فیلم یک عنوان ترسناک قابل قبول باشد. همانطور که قبلاً گفتیم، هدف فیلم ترساندن مخاطبان جوان‌تر سینمای وحشت است و «داستان‌های ترسناک برای گفتن در تاریکی» به خوبی از عهده وظیفه خود بر آمده است و جزو ۱۰ فیلم ترسناک برتر سال ۲۰۱۹ شده است.

تماشای فیلم داستان‌های ترسناک برای گفتن در تاریکی در فیلیمو

۲۸- Crawl | خزش | ۲۰۱۹

فیلم «خزش» به کارگردانی الکساندر آژا و بازیگری کایا اسکودلاریو در نقش اول فیلم ساخته شده است. دانشجوی جوان و شناگر حرفه‌ای که به همراه پدر و سگشان طی یک طوفان سهمگین در فلوریدا در زیرزمین خانه‌شان گیر می‌کنند و باید برای بقای خود با تمساح‌هایی که آنجا هستند، بجنگند. زمانی که خبر اکران فیلم «خزش» پخش شد، همه از آن به‌عنوان یک فیلم فاجعه و فرعی دیگر یاد کردند که قصد دارد از فیلم «آرواره‌ها» تقلید کند ولی کاملاً در آن شکست خورده است. این فیلم شبیه یک عنوان بد دیگر در فهرست فیلم‌هایی بود که در آن تمساح‌ها، کروکدیل‌ها و ماهی‌های گوشت‌خوار و پیراناهای قاتل یا هر موجود دیگری شبیه به کوسه، محور اصلی فیلم را تشکیل می‌دهند؛ ولی فیلم «خزش» در کمال تعجب سایرین واقعاً خوب بود و حتی کوئنتین تارانتینو آن را یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۹ خود معرفی کرد.
بدون شک «خزش» از شاهکار بودن یا اثری شگفت‌آور فاصله زیادی دارد ولی به عنوان یک فیلم درجه ب با داستان کسانی که در طول طوفانی در فلوریدا توسط تمساح‌ها خورده می‌شوند، به خوبی نقش خود را بازی می‌کند. بازی بازیگران خوب است، فیلم‌برداری در کمال تعجب قدرتمند عمل کرده است و ترس‌های ناگهانی خوب و بیش‌ازحد شلوغ نیستند و فیلم در طول زمان ۸۷ دقیقه خود به‌اندازه کافی هیجان‌انگیز است تا بیننده را سرگرم نگه دارد و در میان ترسناک ترین فیلم های سال ۲۰۱۹ قرار بگیرد.

تماشای فیلم ترسناک خزش در فیلیمو

۲۹- In Fabric | در پارچه | ۲۰۱۹

این فیلم به کارگردانی پیتر استریکلند (کارگردان فیلم‌های استودیوی صدای باربری و دوک بورگوندی) یک فیلم کمدی ترسناک با الهام از سینمای جالو ایتالیا در مورد یک لباس زنانه نفرین‌شده و عواقب دردناکی است که برای دو نفر از صاحبان بدشانس آن به همراه می‌آورد. این فیلم یک اثر دیگر از استریکلند است و کاملاً هنرمندانه، سورئالیست و با داستان کاملاً اصیل ساخته شده و باآنکه یقیناً فیلمی نیست که همه بپسندند، ولی اگر طرفدار سینمای جالو هستید و از کارهای قبلی این کارگردان خوشتان آمده است، یقیناً نکات دوست‌داشتنی زیادی در مورد فیلم «در پارچه» پیدا خواهید کرد.
باآنکه ساعت اول فیلم «در پارچه» بسیار گیراست و چند شخصیت جالب را معرفی می‌کند که برای بیننده مهم می‌شود، استریکلند تصمیم می‌گیرد داستان را به دو ماجرای مجزا تقسیم کند و اکثر شخصیت‌های نیمه اول فیلم در نیمه دوم آن تقریباً دیگر وجود ندارند.

۳۰- Doctor Sleep | دکتر اسلیپ | ۲۰۱۹

ساخت دنباله‌ای برای فیلم «درخشش» استنلی کوبریک و در همان حین تلاش برای پایبند بودن به رؤیای استیون کینگ، کار ساده‌ای برای کارگردان و نویسنده فیلم «دکتر اسلیپ» یعنی مایک فلنگن نبود است، با این حال او از عهده این چالش برآمده است و در اکثر بخش‌ها، نتیجه عالی است. «دکتر اسلیپ» براساس رمان سال ۲۰۱۳ استیون کینگ به همین نام است و به بازیگری یوان مک‌گرگور ساخته شده است، او نقش دنی تورنس شخصیت کودک فیلم اول را بازی می‌کند که حالا بزرگ شده است و مانند پدرش مردی با مشکلات روانی است که با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می‌کند و هیچ خصوصیتی که زندگی آرامی را نشان دهد، ندارد.
او در تلاش برای آغازی جدید تصمیم می‌گیرد به شهری جدید نقل مکان کند و کاری در آسایشگاه سالخوردگان پیدا می‌کند. او در این محل به افراد پیر در حال مرگ کمک می‌کند و لقب «دکتر اسلیپ» را برای او انتخاب می‌کنند. متاسفانه، زندگی آرام او عمر کوتاهی دارد چون دنی با آبرا آشنا می‌شود، دختر جوانی با قدرت درخشش که باید از او در برابر گروهی مرموز به اسم The True Knot محافظت کند و مجدداً با ترس‌های دوران کودکی‌اش روبرو شود.
مایک فلنگن یک کارگردان عالی در سینمای وحشت است ولی درست مانند استیون کینگ، ویژگی او که بیشتر از همه روی آن تبحر دارد، ایجاد ترس نیست، بلکه شخصیت‌پردازی است. فیلم «آکیولوس» یا سریال «تسخیرشدگی خانه هیل» در لحظاتی، بسیار ترسناک عمل کردند ولی دلیل موفقیت آن‌ها وجود شخصیت‌هایی بود که در دنیای واقعی آن‌ها را دیده‌ایم. در فیلم «دکتر اسلیپ» نیز همین قاعده رعایت شده است. فیلمی که واقعاً شخصیت‌های درخشان دارد، به‌ویژه بازی یوان مک‌گرگور که نسخه‌ای بی‌نقص از دنی بالغ را به نمایش می‌گذارد و دقیقاً همان رفتاری را دارد که از پسربچه فیلم «درخشش» که حالا بزرگ شده است، انتظار دارید.

تماشای فیلم ترسناک دکتر اسلیپ در فیلیمو

۳۱- Haunt | تعقیب | ۲۰۱۹

داستان فیلم «تعقیب» که به کارگردانی نویسندگان فیلم «یک مکان ساکت» و تهیه‌کنندگی الی راث ساخته شده است، در شب هالووین رخ می‌دهد و در مورد گروهی از دوستانی است که در یک خانه «فوق‌العاده روح‌زده» گیر افتاده‌اند. چیزی که به‌عنوان یک سواری بی‌خطر ترسناک شروع می‌شود ازقضا کاملاً مرگبار از کار در می‌آید و چهار دوست متوجه می‌شوند باید در فیلمی که ترکیبی از فیلم‌های «Hell House LLC» و «اره» است برای نجات جات خود مبارزه کنند.
فیلم «تعقیب» با توجه به کارگردانی خوب، ایجاد دلهره و سرگرمی در سراسر فیلم و طراحی صدای عالی و اجراهای بی‌نظیر تیم بازیگری که عملاً ناشناخته هستند، یکی از بزرگ‌ترین شگفتی‌ها و ترسناک ترین فیلم های سال ۲۰۱۹ است.

تماشای فیلم ترسناک تعقیب در فیلیمو

۳۲- Ready or Not | آماده باشی یا نه | ۲۰۱۹

فیلم «آماده باشی یا نه» یک فیلم کمدی ترسناک است که هیچ‌کس انتظار آن را نداشت؛ این فیلم به کارگردانی مت بتینلی اولپین و تایلر جیلت ساخته شده است (هر دوی آن‌ها تهیه‌کننده فیلم ترسناک Southbound بودند که سال ۲۰۱۶ اکران شد) و داستان آن در شب عروسی الکس و گریس لی دوماس (به بازیگری مارک اوبراین و سامارا ویوینگ) رخ می‌دهد. ولی خانواده پولدار و عجیب لی دوماس یک سنت قدیمی دارند که از یک بازی تشکیل شده است که هر مرتبه یک عضو جدید به خانواده آن‌ها اضافه می‌شود، آن را بازی می‌کنند. در ابتدا گریس عقیده دارد این بازی فقط سرگرم‌کننده و بی‌خطر است، ولی ظاهراً خانواده جدید او بازی را جدی می‌گیرند تا چیزی که به‌عنوان بازی قایم و موشک شروع شده است به یک مبارزه خشونت‌آمیز برای بقا تبدیل شود.
منتقدان این فیلم را با فیلم «برو بیرون» مقایسه کردند ولی «آماده باشی یا نه» برخلاف فیلم جردن هیل بسیار موفق نبود. واقعاً جای تأسف دارد چون «آماده باشی یا نه» سرگرم‌کننده، خنده‌دار، همراه با غافل‌گیری و بیشتر ازآنچه که دیگران فکر می‌کنند، بهتر است.

تماشای فیلم آماده باشی یا نه در فیلیمو

۳۳- US | ما | ۲۰۱۹

جوردن پیل در ادامه فیلم موفق «برو بیرون»، فیلم ترسناک دیگری با لایه‌هایی از انتقادهای اجتماعی روانه سالن‌های سینما کرده است. فیلم «ما» با بازیگری لوپیتا نیونگو و وینستون دوک در نقش آدلاید و گیب ویلسون ساخته شده است؛ آن‌ها پدر و مادری هستند که با دختر و پسر جوان خود در تعطیلات و در خانه کنار دریاچه در سانتا کروز اقامت دارند. یک شب، اتفاق عجیبی می‌افتد؛ چهار مهاجم که لباس قرمزرنگ به تن دارند، در راه ورودی خانه ویلسون ظاهر می‌شوند و برای اینکه همه‌چیز عجیب‌تر باشد، کاملاً شبیه به این خانواده هستند. فیلم «ما» یک نسخه خونین‌تر از فیلم «بازی‌های مسخره» میشائل هانکه محسوب می‌شود و مجدداً ثابت می‌کند جوردن پیل در ساخت فیلم‌هایی با داستان‌های غیراقتباسی مهارت بالایی دارد. او کلیشه فیلم‌های ترسناک تهاجم به خانه را با یک ایده عالی ترکیب می‌کند؛ چه اتفاقی می‌افتد اگر شخصیت‌های شرور، خود قربانیان دیگری باشند؟
به‌هرحال، همان‌طور که از قدیم گرفته‌اند، بزرگ‌ترین دشمن انسان خود اوست. این نکته غافلگیرکننده به همراه چند شگفتی دیگر باعث می‌شود فیلم «ما» یکی از سرگرم‌کننده‌ترین، خلاقانه‌ترین و ترسناک ترین فیلم های سال‌های اخیر است که تماشایش توصیه می‌شود.

تماشای فیلم ترسناک ما در فیلیمو

۳۴- The Lighthouse | فانوس دریایی | ۲۰۱۹

«فانوس دریایی» به کارگردانی رابرت اگرز ساخته شده است و فیلم اول او یعنی «جادوگر» ازنظر منتقدان یک اثر موفق بود و توانست یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک دهه ۲۰۱۰ باشد. فیلم «فانوس دریایی» در مورد دو نگهبان فانوس دریایی در دهه ۱۹۸۰ (به بازیگری ویلیام دفو و رابرت پتینسون) است که به‌تنهایی در یک جزیره دورافتاده زندگی می‌کنند.
آن‌ها پس از یک طوفان متوجه می‌شوند به همراه یکدیگر در ناکجاآباد گیر افتادند و اطراف آن‌ها را الکل، ریزش باران، صدای ناهنجار مرغ‌های دریایی و تصاویر عجیب گرفته است تا جایی که این دو نفر به آهستگی عقل خود را از دست می‌دهند. این فیلم ترسناک که یادآور فیلم «درخشش» است، از آن دست فیلم‌هایی است که تنش در فیلم به آهستگی و ناشی از زیستن در یک فضای کوچک یا با نور کم به وجود می‌آید. فیلم «فانوس دریایی» به‌جای ترساندن ناگهانی بیش‌ازحد و خشونت فیلم‌های ترسناک، با یک موسیقی متن دیوانه‌کننده، جلوه بصری جنون‌آمیز و افسانه‌های مرموز، فضایی ترسناک به وجود می‌آورد ولی دو نقش‌آفرینی تاثیرگذار دفو و پتینسون نیز نقش پررنگی در این قضیه دارد.
این اثر با دوربین ۳۵ میلی‌متری و به‌صورت سیاه و سفید و نسبت تصویر مربعی استاندارد آکادمی فیلمبرداری شده است تا این‌طور به نظر برسد که در روزهای اولیه سینما و توسط پیشگامان سینما مانند فریتس لانگ و گئورگ ویلهلم پابست ساخته شده است.

تماشای فیلم ترسناک فانوس دریایی در فیلیمو

۳۵- Girl On The Third Floor | دختر طبقه سوم | ۲۰۲۰

مردی که خانواده‌اش در حال بزرگ شدن است، تصمیم دارد یک قصر قدیمی را بازسازی کند تا با خانواده خود در آنجا زندگی کند؛ اما او غافل از گذشته سیاه و تاریک آن قصر است و تاریخ ترسناک قصر برای آن‌ها وقایع ناگواری را رقم می‌زند. «دختر طبقه سوم» یکی از ترسناک ترین فیلم های سال‌های اخیر است که طرفداران بسیاری دارد. جالب است بدانید این فیلم اولین فیلمی است که تراویس استیونس کارگردانی کرده است، او همیشه به عنوان تهیه کننده در عوامل فیلم‌ها حضور داشته است.

تماشای فیلم ترسناک دختر طبقه سوم در فیلیمو

۳۶- The Conjuring | احضار | ۲۰۱۳

فیلم ترسناک احضار که سه قسمت دارد، در گروه ترسناک ترین فیلم های تاریخ سینما به شمار می‌رود. داستان فیلم، خانواده‌ای دارای ۵ دختر را به تصویر می‌کشد که به یک خانه‌ روستایی نقل‌مکان می‌کنند و پس از مدت کوتاهی و ضمن روبرو شدن با حوادث ناگوار، متوجه می‌شوند خانه توسط قدرتی ناشناخته تحت کنترل است.
سه قسمت این فیلم محصول در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ (۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰) هستند و همگی از یک خط داستانی پیروی می‌کنند. عوامل این سینمایی ترسناک ادعا می‌کنند «احضار» بر اساس یک اتفاق واقعی ساخته شده است و این فیلم‌ها توسط منتقدان به دلیل آنکه توانسته‌اند بدون نشان دادن صحنه‌های خشونت‌آمیز، موجب ترس بیننده شوند، موردستایش قرار گرفته‌اند.

تماشای فیلم ترسناک احضار در فیلیمو

۳۷- The Nun | راهبه | ۲۰۱۸

فیلم ترسناک راهبه ۲۰۱۸ ، پیش‌درآمدی بر داستان احضار است. داستان فیلم «راهبه» درباره زمانی است که یک راهبه جوان به دلیلی نامعلوم و طرز مشکوکی به قتل می‌رسد. در راستای رسیدگی به قتل، یک کشیش و یک راهبه تازه‌کار از سوی واتیکان مسئول تحقیق درباره این رویداد می‌شوند و در طول رسیدگی به این پرونده، با حوادث وحشتناک و رعب‌آوری روبرو می‌شوند که رازهای شومی را برایشان فاش می‌کند.
اگر بخواهید می‌توانید فیلم ترسناک راهبه با دوبله فارسی را در فیلیمو ببینید و این راز شوم و ترسناک کلیسا را همراه با کشیش و راهبه جوان کشف کنید. این فیلم به کارگردانی کوین هاردی ساخته شده است.

تماشای فیلم ترسناک راهبه در فیلیمو

۳۸- Brightburn | برایتبرن | ۲۰۱۹

«برایتبرن» محصول سال ۲۰۱۹ یکی از ترسناک ترین فیلم های سال‌های اخیر است. این فیلم ترسناک در ژانر ماورایی ساخته شده و داستان درباره پسری است که از دنیای دیگری پا به این جهان می گذارد و برخلاف آنچه که تصور داریم، تبدیل به یک ابرقهرمان نمی‌شود؛ او شخصیتی شرور دارد.
با وجود آنکه این فیلم ترسناک داستانی جدید دارد و از نقش آفرینی بازیگرانی چون الیزابت بنکس برخوردار است، اما نتوانسته نظر منتقدان را به خود جلب کند و در زمره فیلم‌های ترسناک درجه ۲ رتبه‌بندی شده است.

تماشای فیلم ترسناک برایتبرن در فیلیمو

۳۹- Annabelle | آنابل | ۲۰۱۴

داستان عروسک شیطانی آنابل، یکی از مشهورترین داستان‌های در ژانر ترس و وحشت است. سری فیلم‌های آنابل در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ به اکران عمومی درآمدند.
داستان «آنابل» درباره عروسکی واقعی به همین نام است که تماشای این فیلم برای افرادی که عروسک‌های زیادی در منزل خود دارند به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. در این فیلم، یک زوج جوان که منتظر تولد فرزندشان هستند، یک عروسک را به منزل می‌آورند، اما آنها نمی دانند که این عروسک شیطانی چه اتفاقات ناگواری را به همراه خود خواهد آورد.

تماشای فیلم ترسناک آنابل در فیلیمو

۴۰- The New Mutants | جهش یافته‌های جدید | ۲۰۲۰

فیلم سینمایی ترسناک ابرقهرمانی «جهش‌یافته‌های جدید»، فیلمی است که بر اساس داستان‌های کمیک مارول ساخته شده است.
این فیلم سینمایی ترسناک در واقع سیزدهمین قسمت سری فیلم‌های «X-men» به شمار می‌آید که در آن شخصیت‌ها در آسایشگاه و یا تیمارستان نگهداری می‌شوند. در این فیلم، ۵ جهش یافته جدید به تصویر کشیده شده‌اند که در هنگام نگهداری در مراکز روانی قدرت‌ها و توانایی‌هاییشان را کشف می‌کنند.

۴۱- Audition | آزمون بازیگری | ۱۹۹۹

کارگردان‌های ژاپنی همیشه ترسناک ترین فیلم ها را عرضه می‌کنند و فیلم «آزمون بازیگری» به کارگردانی تاکاشی میکه از این قاعده مستثنا نیست.
«آزمون بازیگری» روایتگر داستان مردی به نام آئویاما (با بازی ریو ایشیباشی) است که با پسر هفده‌ساله‌اش به نام شیگه‌هیکو زندگی می‌کند. هفت سال پس از مرگ مادر خانواده، پسر به پدرش پیشنهاد تجدید فراش می‌دهد. پدر تصمیم می‌گیرد آزمونی برای انتخاب بازیگر زن به راه بیندازد و بدین‌ترتیب، همسر جدیدش را انتخاب کند. دختری جذاب به نام آسامی یامازاکی (با نقش‌آفرینی آیهی شینا) وارد ماجرا می‌شود و اتفاقات ترسناک و عجیب یکی پس از دیگری رخ می‌دهند.

تماشای فیلم ترسناک آزمون بازیگری در فیلیمو

به نظر شما جای کدام فیلم‌ها در این فهرست خالی است؟

با بهترین فیلم های زامبی تاریخ سینما آشنا شوید


۴۲- Antlers | انتلرز | ۲۰۲۱

فیلم انتلرز

اسکات کوپر پیش‌تر چندین فیلم‌ دربارۀ ستارگان موسیقی کانتری، مرزنشینان و وایتی بالجر را کارگردانی کرده است. اما انتلرز اولین تجربۀ او در ژانر وحشت محسوب می‌شود؛ فیلمی به تهیه‌کنندگی گیرمو دل تورو دربارۀ معلمی که متوجه می‌شود یکی از دانش‌آموزانش موجودی فرا طبیعی را در خانۀ خود نگهداری می‌کند. این موجود یک وندیگو است؛ روحی شیطانی متعلق به فرهنگ بومیان آلگانکی که از گوشت انسان و نیروهای منفی تغذیه می‌کند. موجودی که از اتفاقی سرکوبگرانه‌ درگذشته و برخورد خشونت‌آمیز مستعمره‌نشینان علیه قبایل بومی ریشه گرفته است. اگرچه بومیان در فیلم‌های ترسناک زیادی حضور دارند، معمولاً در قالب کلیشه‌های شخصیت‌های فرعی یا ارواح انتقام‌جو ظاهر می‌شوند؛ بنابراین جالب است که ببینیم این فیلم با چه نگاهی به این افسانه‌های قدیمی می‌پردازد.

تاریخ عرضه: هنوز مشخص نشده است.


جزئیات جدید درباره موجود وحشی فیلم «انتلرز» از زبان گی‌یرمو دل تورو


۴۳- Army of the Dead | ارتش مردگان | ۲۰۲۱

از زمانی‌که زک اسنایدر فیلمی غیر ابرقهرمانی کارگردانی کرده است، یک دهه می‌گذرد (به صورت دقیق‌تر از سال ۲۰۱۱ که مشت ناگهانی (Sucker Punch) را ساخت). بنابراین بدون شک طرفدارن اکشن‌های فوق‌العادۀ سبک‌ اسنایدر بسیار هیجان‌زده‌اند که او را مشغول کارگردانی فیلمی در ژانر سرقت و زامبی برای نتفلیکس می‌بینند. ارتش مردگان بر گروهی مزدور متمرکز است که در میانۀ فضایی آخرالزمانی در سیطرۀ زامبی‌ها، به یک کازینو در لاس‌وگاس یورش می‌برند. دیو باتیستا، الا پورنل، آنا د لا رگه‌را، تئو روسی و تیگ نوتارو چند تن از اعضای این گروه هستند. کریس د لیا به اتهام رسوایی اخلاقی از پروژه کنار گذاشته شد و نوتارو، به‌تازگی، جانشین او شده است. این تغییر ناگهانی شاید به فیلم لطمه‌ وارد کند، اما به نظر می‌رسد که این جایگزینی ارزشش را دارد: زیرا تماشای این کمدین تحسین‌شده در ارتش مردگان، بعد از درخشش در پیشتازان فضا: اکتشاف (Star Trek: Discovery) جذابیت و هیجان بسیاری خواهد داشت.

تاریخ عرضه: بنا به اعلام نتفلیکس، فیلم در تابستان امسال منتشر خواهد شد.

تماشای ارتش مردگان

۴۴- The Blazing World | جهان فروزان | ۲۰۲۱


جهان فروزان برای اولین بار و به‌تازگی در بخش Next جشنوارۀ فیلم ساندنس ۲۰۲۱ به نمایش درآمد. در سال‌های گذشته، در این بخش، اولین اکران فیلم‌های مطرحی مانند نارنگی (Tangerine) و دختری در شب تنها به خانه می‌رود (A Girl Walks Home Alone At Night) روی پرده رفت. جهان فروزان اولین فیلم بلند داستانی کارلسون یانگ است؛ بازیگر جوان سی‌ساله‌ای که بیشتر به دلیل بازی در نقش یکی از نوجوانان سریال تلویزیونی جیغ (Scream) محصول شبکۀ ام‌تی‌وی شناخته می‌شود. یانگ فیلم‌نامه را به‌صورت مشترک با پیرس براون، نویسندۀ کتاب‌های علمی-تخیلی پرفروشی نظیر سه‌گانۀ قیام سرخ (Red Rising) (قیام سرخ، پسر زرین و ستاره‌ صبح) به نگارش درآورده است. فیلم داستان دختر جوان آشفته و مضطربی را با بازی خود یانگ روایت می‌کند که پس از واقعه‌ای دردناک در دوران کودکی‌، به دنیای ذهنی خود پناه می‌برد و از جهان پیرامونش فاصله می‌گیرد. شین کلی، فیلم‌بردار پسرانگی (Boyhood) وظیفۀ ثبت‌کردن تصاویر رؤیایی و وهمی فیلم را به عهده داشته است؛ فیلمی که فیلم‌برداری آن در دوران پاندمی انجام‌شده و همین مسئله کنجکاوی و هیجان تماشای آن را چندین‌ برابر کرده است.
تاریخ عرضه:‌ اولین بار در ۳۱ ژانویه در جشنوارۀ ساندنس به نمایش درآمده، اما تاریخ انتشار عمومی آن هنوز مشخص نشده است.

۴۵- Candyman | کندی من | ۲۰۲۱

از همان زمانی که جوردن پیل اعلام کرد کندی‌من را در سال ۲۰۱۸ می‌سازد، طرفداران ژانر وحشت با هیجان و اشتیاقِ بسیار منتظر تماشای آن هستند. دو ماه پس‌ازاین خبر نام نیا داکاستا برای کارگردانی فیلم مطرح شد. این‌گونه بود که داکاستا پس از موفقیت‌های نخستین فیلم خود، بانام جنگل کوچک (Little Forest) سر از این پروژه درآورد. کندی‌منِ جدید دنباله‌ای مستقیم برای فیلم کلاسیک‌شدۀ سال ۱۹۹۲ به همین نام است. فیلم داستان یک هنرمند (با بازی یحیی عبدالمتین دوم) و نامزدش (با بازی تیونا پریس) را دنبال می‌کند که از رازهای محلۀ بازسازی‌شدۀ کابرینی-گرین پرده برمی‌دارند؛ مکانی که گفته می‌شود قاتلی افسانه‌ای به نام کندی‌من طعمه‌هایش را در آنجا به دام می‌انداخته است. کندی‌من سرانجام این تابستان به سینماها می‌آید.

سانسورچی (Censor)فیلم سانسورچی داستان زن جوانی در سال ۱۹۸۵ را بازگو می‌کند که به‌صورت اتفاقی به یک نوار ویدئوی گرافیکی برمی‌خورد. ممکن است این نوار با ناپدید شدن خواهرش درگذشته مرتبط باشد. پرانو بیلی-باند، کارگردان ولزی، در طراحی جهان نخستین فیلمش از جنبش سانسور عقاید فیلم ویدئویی کریه (video nasty) انگلیسی الهام گرفته است. در فهرست عوامل فیلم، نام برخی از خُبره‌های سینمای وحشت به چشم می‌خورد. دن مارتین طراح جلوه‌های ویژۀ این فیلم است که با فیلم‌های در پارچه ( In Fabricمتصرف (Possessor) و رنگ خارج از فضا (Color Out of Space) کارنامه‌ای پُربار دارد. طراحی تولید این اثر نیز بر عهدۀ پاولینا رزشووسکا است که پیش‌تر فیلم قدیسۀ ماد (Saint Maud) را ساخته است. پیرنگ داستانی اورجینال سانسورچی و همچنین فضای بصری خونین و خشونت‌بار آن باعث شده است که مخاطبان بیش از هر فیلم ساندنسی دیگری امسال منتظر اکران آن باشند.تاریخ عرضه: فیلم به‌تازگی برای اولین بار در بخش نیمه‌شب جشنوارۀ ساندنس ۲۰۲۱ به نمایش آمد. تاریخ دقیق انتشار عمومی هنوز مشخص نشده است.

۴۶- Cobweb | تارعنکبوت | ۲۰۲۱

آنتونی استار در نمایی از سریال تارعنکبوت

اگر سریال ژانر وحشت ماریان (Marianne) در دوران قرنطینه، در فهرست سریال‌های شما قرار ندارد، وقتش است که آن را اضافه کنید. این سریال از شبکۀ نتفلیکس پخش می‌شود و با داستانی دلهره‌آور و ماوراءالطبیعه، با جهانی پر از سحر و جادو سروکار دارد. اما خبر خوب برای طرفداران ماریان چیست؟ خالق و کارگردان این فیلم، ساموئل بودین، در حال ساخت نخستین فیلم بلند خود است. تارعنکبوت، به تهیه‌کنندگی ست روگن و با بازی لیزی کاپلان و آنتونی استار ساخته‌شده است. این فیلم داستان پسر‌بچه‌‌ای را دنبال می‌کند که والدینش او را اذیت می‌کنند و حال او می‌خواهد با کمک صداهای درون‌سرش از آن‌ها انتقام بگیرد. فیلم‌نامۀ تارعنکبوت در فهرست سیاه‌سال ۲۰۱۸ هالیوود قرار داشت؛ اثری که نوشتۀ کریس توماس دولین نویسندۀ کشتار با اره‌برقی در تگزاس (The Texas Chainsaw Massacre) است. این فیلم بودین را دوباره در کنار مدیر فیلم‌برداری ماریان، فیلیپ لوزانو، قرار می‌دهد. تارعنکبوت یکی از فیلم‌های وحشتی است که امسال باید به تماشای آن بنشینیم، البته اگر شرکت لاینزگیت مجوز پخش آن را صادر کند.

تاریخ عرضه: مشخص نشده است.


منبع: Taste of CinemaThePlayList

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

159 نظر
 1. زد می‌نویسد

  ولی اینا ترسناک نیستن:(

 2. ای شاپ می‌نویسد

  عالی بود خیلی مطالب جالبی داشتی هرروز سایت شما رو بررسی میکنم ای شاپ

 3. Lord می‌نویسد

  میخوای فیلم ببینی اونم ترسناک برو فیلم شوم رو نگاه کن اینایی که میگن این و اون وحشت ناک ترن الکیه شوم تو یه مراسم بزرگ بین ۱۳۰ فیلم ترسناک برتر رتبه ۱ جهان رو گرفت برو نگاه کن پشمات بریزه.

 4. امییر حسیین می‌نویسد

  اینسدیوس نبود…جالبه

 5. Pari می‌نویسد

  بنظر من راهبه ، جن گیر و احضارهای ۱و۲و۳ کمی فقط کمی ترسناک بودن. متاسفانه من با هر فیلم یی حس ترس و وحشت بهم دست نمیده. و از فیلمهای با داستانهای تخیلی و الکی هیچ خوشم نمیاد . فقط دوست دارم فیلمهایی رو ببینم گه براساس داستان و وقایع حقیقی هستن. ژانرهای مورد علاقه من فقط موضوعات حقیقی در خصوص ماورالطبیعه، زندگی پس از مرگ ، ارواح، جن ، جن گیری ، چگونگی مرگ و جدا شدن روح از جسم و … است.
  درود بر همگی شما .

 6. ارش می‌نویسد

  بیداری ها ..با بازی بینظیر رابرت دونیرو

 7. شاینا می‌نویسد

  به نظر من کینه و احضار و راهبه ترسناک ترین فیلم های این لیست هستش و در ضمن دیدن فیلم ترسناک اصلا به سن ادم ربط نداره بیشتر به خود ادم ربط داره که ترسو هستش یا نه من ۱۳ سالمه و تا الان بیشتر فیلم های ترسناک رو دیدم

 8. 지민 می‌نویسد

  بنظر من فیلم ترسناک باید داستانش هم باحال باشه نکه معلوم نباشه چی ب چیه
  من خودم توطئه آمیز ، احضار ، جرعت و حقیقت ، روح ماما ، کلبه ی وحشت رو پیشنهاد میدم واقعا عالی بودن
  دنبال فیلم ترسناک بودم داشتم نظر هارو میخوندم یکی میگفت این فیلم بده یکی میگفت خوبه من ک واقعا موندم

 9. حا ميم ميگويد می‌نویسد

  همه فیلمها حتی در نصف شبم دیدم نترسیدم بیشتر چندشن نه ترسناک چون کشتار فجیع از نظر من چندش آوره نه ترسناک و دلهره آور. فیلم ترسناک برای کسی هست که زندگیش بیشتر رو خوشی بوده و فقط مشکلات ناچیز داشته و دغدغه فکری بسیار اندک داشته و بیشتر اهداف و آرزو و حاجت هایش را گرفته و با معقوله درد و غصه و وحشت واقعی ماورایی هرگز آشنا نیست…

 10. M.H.A 66 می‌نویسد

  سه گانه fear street ببینید بعد بیاید از فیلم های ترسناک صحبت کنید
  این بچه بازیا چیه میبینین؟

 11. ممد می‌نویسد

  من فک کنم ترسناک ترین فیلم تاریخ دابه،z .هستش

 12. .... می‌نویسد

  سرزمین ارواح

 13. M می‌نویسد

  به نظرمن فیلم های احضار ودابه وانابل وتوطئه آمیز جزو بهترین‌فیلم های ترسناکی هستن که تا حالا دیدم توصیه میکنم ببینیدغیر از اینا بقیشو زیاد جالب نیستن

 14. M.1379 می‌نویسد

  به نظرمن فیلم های احضار ودابه وانابل وتوطئه آمیز جزو بهترین‌فیلم های ترسناکی هستن که تا حالا دیدم توصیه میکنم ببینیدغیر از اینا بقیشو زیاد جالب نیستن

 15. mohammad می‌نویسد

  خیلی میخوام فیلم جزیره آدم خوارا رو ببینم ولی هرکار میکنم گیر نمیارم چیکار کنم؟ خواهشا راهنمایی کنین

 16. خودم می‌نویسد

  به نظرم فیلم انابل بد نیس ولی فیلم کابوس در خیابان الم هم خوبه و ایت یک و دو فوق العاده مسخره و زشت هست و فیلم استفانی هم بدکی نیس

 17. Ssm می‌نویسد

  فیلم هابیت ک بر اساس واقعیات مثل جن گیر ,آنابل و کینه این ها فیلم های فوق العاده ترسناکین
  و فیلم های احضار ,Z ,چراغ ها خاموش این ها هم فیلم های ترسناکین توصیه میکنم حتما ببینین اگه کسی فیلم ترسناک دوست داره و اینا رو ندیده باشه انگار هیچی ندیده تا حالا

 18. Mahdeyh می‌نویسد

  فیلم هابیت ک بر اساس واقعیات مثل جن گیر ,آنابل و کینه این ها فیلم های فوق العاده ترسناکین
  و فیلم های احضار ,Z ,چراغ ها خاموش این ها هم فیلم های ترسناکین توصیه میکنم حتما ببینین اگه کسی فیلم ترسناک دوست داره و اینا رو ندیده باشه انگار هیچی ندیده تا حالا

 19. Mhmd می‌نویسد

  سلام،من دنبال یه فیلم ترسناک که کمی هم غم انگیزه میگردم،خلاصه داستان اینه که یه دختر با خواهر و مادرش به یه خونه ای اسباب کشی میکنن و شب اولی که تازه به اونجا رسیدن به محض ورود دو غریبه که فکر کنم یکی مرد و دیگری زن هست به اونا حمله میکنن و مادره رو میکشن و دو دختر رو نگه میدارن،اون دوتا فرار میکنن و به دو تا پلیس بر میخورن ولی قبل از اینکه بتونن فرار کنن دوتا قاتل پلیسا رو میکشن و دوباره دخترا رو میگیرین و در اخر داستان پلیسا میان و دوتا خواهر رو نجات میدن،کسی اسم این فیلم رو میدونه؟؟

 20. Ag می‌نویسد

  این فیلم داستانش شبیه اونه ولی پسر هست.اسم فیلم ایلای

 21. الیسا می‌نویسد

  مترسک

 22. مریم می‌نویسد

  یک مکان ساکت یک فوق العاده بود ولی دو اصلا جذابیت نداشت و اتفاقا خیلی هم بی معنی بود

 23. مریم می‌نویسد

  سلام بر همگی من دنبال یه خونه یلم هستم که اول شروع فیلم پدر و مادر دخترشون رو کردن توی فر و‌میخوان بمیره اما بعدش مشخص میشه که دختر شیطان هست و خیلی اذیتشون می‌کرده اسمش رو نمیدونم اگر کسی دیده لطفاً بهم بگه به نظر بعضی ها دنبال فیلم ترسناک بودن بیماری هست ولی خوب این فیلم ها واقعا از صدها فیلم و سریال مزخرف ایرانی برتر هستن و ارزش چند بار دیدن رو دارن

 24. عباس می‌نویسد

  تیمارستان استون هیرست رو که نمیگی؟

 25. POURIYA می‌نویسد

  جان مادرتون امتیاز فیلم رو هم بزنید یعنی اصل قضیه رو ول کردید چسبیدید به توضیحات چرتو پرت

 26. رضوان می‌نویسد

  توطئه آمیز جاش بسی خالیه

 27. 🖤Niayesh 🖤 می‌نویسد

  من چرخش رو دیدم فکر میکردم خیلی ترسناک باشه ولی اینجوری نبود !
  آن یک و دو رو حتما ببینید 🖤🌌

 28. F.ed می‌نویسد

  با سلام…من ۷ سال پیش یه فیلمی رو دیدم که موضوعش یه پزشک جوان روانپزشک بوده که به یک آسایشگاه روانی میاد بعد با تغییرات در داروهاشون یه مدت کوتاهی بیماران خوب میشن…..دوستان کسی دیده این فیلمو ؟اسم این فیلم رو می دونه؟؟

 29. ... می‌نویسد

  فیلم هایی مثل:
  جهش یافته گان جدید ,اره ,مرد نامریی ,هانسل و گرتل و…
  اصلااااااااااا ترسناک نیستن و لیستتون لیست خیلی جالبی نیست و فیلم هایی مثل سکوت بره ها , بیگانه و… که واقعا ترسناک هستند اصلا توی لیست نیستند

 30. ‌‌ می‌نویسد

  مرده شیطانی ، ترسناکترین فیلمی که تا الان دیدم ، پیشنهاد میکنم ببینید.

 31. زد می‌نویسد

  یه سری فیلم ترسناک در مورد قواصی و قارنوردی بگین مثل زیر سطح اب و نزول (انگلیسیه فیلمش)

 32. ایلیا می‌نویسد

  تو میگی دابه ۶ برو چهارش رو ببین بقیش الکیه

 33. راسل می‌نویسد

  اگه فیلم ترسناک دوست دارید ببینید فقط جزیره آدم خواران.پشماتون میریزه.

 34. امیر مسعود می‌نویسد

  آخه ترکیه از کی تاحالا فیلم با ژانر ترسناک و وحشت میسازه
  جلوه های ویژه مسخره مسخره مسخره عروسک بازی

  فیلم نامه هم که از اون مسخره تر
  اونایی که نظر دادن دابه مطمعنا سنشون زیر ۱۶ ساله هنوز سنشون به دیدن فیلم ترسناک قد نمیده
  والا هرکی با دیدن دابه بترسه بنظر من بره باب اسفنجی ببینه بهتره خخخخخخ

 35. میلاد محمدی می‌نویسد

  راهبه رو ببینید واقعا ترسناکخ

 36. mohammad می‌نویسد

  فیلم های جنگیرو یادتون رفت

 37. joseph می‌نویسد

  اگه دنبال فیلم ترسناک با داستان قوی میگردین پیشنهادم به شما: دابه ۵-۶-۴ و سجین…بعدشم اینسایدیوس۱-۲-۳-۴و در اخر دکانجورینگ۱……بقیه فیلما بسیار مسخره هستن مثل راهبه و ایت و نمیدونم چجوری میگن ترسناکه بیشتر شبیه فیلم کمدی هستن حتی دکانجورینگ۲و۳ هم مالی نبود

 38. ريحانه می‌نویسد

  اول دابه ی ۴و ۵و۶ و بعدم سجین ها ترسناک ترین فیلم ها هستن
  وقتی اینارو ببینید دیگ از بقیشون نمیترسید

 39. سعید می‌نویسد

  نصفشون مسخره بودن
  فقط احضار حرفی واسه گفتن داره

 40. اشکان می‌نویسد

  ترکارو چیکار به این گه خوریا اونا در حد فاطما گل و سریال های جم تی وی هستن

 41. 77mostafa می‌نویسد

  دابه ۶رو ببین بعد میفهمی فیلم ترسناک چیه

 42. عین_کاف می‌نویسد

  کسانی که کامن میذارن فیلم معرفی میکنن سنشون رو هم بگن

 43. بهییییییییی می‌نویسد

  فقط راهبه

 44. Mohsen می‌نویسد

  دابه ۵. Zehir i cin…. با اختلاف خیلی بالا ترسناکترین… بعده دیدنش بنطر میاد همه فیلم خارجیا بچه بازیه

 45. هومن می‌نویسد

  البته که شاهکاری به اسم paranormal activity رو نباید از دست داد..