۱۰ فیلم پلیسی جذاب تا سال ۲۰۲۱ | شما بازداشت هستید!

فیلم پلیسی یکی از محبوب‌ترین ژآنرهای سینمایی است که تمام افراد را جذب و سرگرم می‌کند؛ برای آشنایی و تماشای بهترین پلیسی‌های تاریخ با فیلیمو شات همراه باشید.

هر وقت که پای پلیس در میان باشد، مخاطب عادت کرده که فیلم را با برچسب پلیسی برای خودش طبقه‌بندی کند. در نتیجه بدون اینکه پلیسی یک ژانر یا زیرژانر مستقل در تقسیم‌بندی‌های سینمایی باشد، فیلم‌های پلیسی به‌عنوان مدل رایج شناخته می‌شوند و طرفداران زیادی هم دارند. نکته اینجاست که عبارت کلی فیلم پلیسی می‌تواند دامنه وسیعی از لحن‌ها و ژانرها را در بگیرد، از اکشن-کمدی گرفته تا تریلرهای جنایی. شهرت فیلم‌های سینمایی پلیسی به اندازه‌ای است که شاید شما در طول زندگی خود هیچ‌وقت با یک پلیس واقعی برخورد نکنید اما به واسطه تماشای فیلم‌ها تصور کنید که آن‌ها را به خوبی می‌شناسید؛ حال آنکه فاصله سینما با واقعیت حداقل در این زمینه بیشتر از چیزی است که فکرش را می‌کنید.
برای اینکه بیشتر با عبارت فیلم پلیسی آشنا بشویم، ۱۹ نمونه معروف از انواع و اقسام چنین فیلم‌هایی را در فیلیمو شات مرور خواهیم کرد.


۱- ارتباط فرانسوی یا The French Connection محصول ۱۹۷۱

نمایی از فیلم ارتباط فرانسوی

یک پلیس سمج (با نقش‌آفرینی جین هکمن) رد باند قاچاق مواد مخدر به نیویورک را زده و هر طوری که هست، می‌خواهد کار و کاسبی آن‌ها را به هم بریزد، اما خلافکارها زرنگ‌تر از آن هستند که به سادگی دم به تله بدهند. در نتیجه تقریبا تمام فیلم به شکل‌های مختلفی از تعقیب و گریز تبدیل می‌شود.
این فیلم ویلیام فریدکین که در سال نمایش، جوایز اسکار را درو کرد و در گیشه هم فروش قابل‌توجهی داشت، شاید یکی از نفس‌گیرترین و دیوانه‌وارترین محصولات هالیوود تا آن زمان بود که تصویری خشن، وحشیانه، واقعی و البته جذاب و سرگرم‌کننده از دنیای جرم و جنایت نشان می‌داد. به همان اندازه، پلیس‌های فیلم هم واقعا انگار از خیابان آمده بودند. بعد از پنجاه سال، ارتباط فرانسوی همچنان در اجرا از هر لحاظ تماشایی است و طی این مدت به فیلم محبوب بسیاری از سینماگران سرشناس نیز تبدیل شده. موفقیت فیلم موجب شد که چند سال بعد جان فرانکنهایمر قسمت دوم آن را بسازد که اقبال چندانی را به همراه نداشت.

تماشای فیلم ارتباط فرانسوی

۲- هری کثیف یا Dirty Harry محصول ۱۹۷۱

نمایی از فیلم هری کثیف

قتل‌های زنجیره‌ای زودیاک که دیوید فینچر در فیلم زودیاک به آن‌ها پرداخته و البته هنوز هم معمای آن حل نشده، دستمایه ساخت یکی از معروفترین نمونه‌های فیلم پلیسی با حضور کلینت ایستوود در نقش هری کالاهان شد؛ پلیس بی‌اعصاب، قاطع و کاربلد سن‌فرانسیسکو که می‌خواهد یک قاتل زنجیره‌ای را به دام بیاندازند. موفقیت فیلم نشان داد که ایستوود چه در فیلم‌های وسترن و چه در خیابان، هر زمان که اسلحه به دست بگیرد برای تماشاگر جذاب است. محبوبیت شخصیت هری کثیف زمینه‌ساز ساخت فیلم‌های بعدی با حضور این کاراکتر شد و خود ایستوود هم تا زمانی که می‌توانست بدود و اسلحه بکشد، این شمایل را در فیلم‌های دیگر تکرار کرد.

وصله‌ای ناجور برای جهان پیرامون؛ در ستایش سه تن از ماندگارترین ضد قهرمان‌های سینما

تماشای هری کثیف

۳- سرپیکو یا Serpico محصول ۱۹۷۳

نمایی از فیلم سرپیکو

معروف است که دهه هفتاد میلادی شهرهای بزرگی مانند نیویورک از شدت غرق شدن در جرم و جنایت تبدیل شده بودند به جنگل و نیروهای پلیس هم به دلیل فساد درون سیستمی و هم ضعف در سازمان‌دهی، توان مقابله نداشتند. یکی از بهترین تصاویر به جا مانده از آن دوران، سرپیکو ساخته سیدنی لومت و با درخشش آل پاچینو است که بر اساس زندگی یک پلیس واقعی به همین نام ساخته شده. فیلم داستان مأموری را روایت می‌کند که با هویت مخفی به میان خلافکارها نفوذ می‌کند و همین تلاش برای مبارزه با فساد زندگی شخصی او را در مرز ویرانی پیش می‌برد. به مرور زمان، فیلم محبوبیت بیشتری کسب کرد و امروزه جایگاهی ویژه در تاریخ سینما دارد.


۱۰ فیلم فوق‌العاده با موضوع سرقت که احتمالاً ندیده‌اید

تماشای فیلم سرپیکو

۴- مجموعه فیلم‌های اسلحه مرگبار یا Lethal Weapon

فیلم پلیسی اسلحه مرگبار

یکی از مدل‌های رایج در فیلم های پلیسی ، ترکیب یک زوج همکار ناجور با تفاوت‌های اساسی در شخصیت و شیوه کار است که به سراغ پرونده‌ای سخت و پیچیده می‌روند. اسلحه مرگبار یکی از معروف‌ترین نمونه‌ها در این جنس از فیلم های پلیسی است که اواخر دهه هشتاد مل گیبسون و دنی گلاور را به شهرت رساند و بعدا نیز به شکل‌های مختلف مورد تقلید قرار گرفت. در سری فیلم‌های اسلحه مرگبار که توسط ریچارد دانر ساخته شده، ترکیبی از همه چیز را پیدا می‌کنید: اکشن، هیجان، کمدی، ملودرام و… . رمز موفقیت چنین فیلم‌هایی در شیمی و نحوه تعامل میان شخصیت‌ها با وجود تضاد و تفاوت‌هاست و اینکه چطور می‌شود از رویکردهای متفاوت دو شخصیت برای سرگرم کردن مخاطب موقعیت‌های متنوعی را خلق کرد.


۲۰ نمونه از بهترین فیلم های سینمایی ژانر وسترن قرن ۲۱ (تاکنون)؛ از جنگو تا رنگو
فیلم جدید مل گیبسون


۵- اسلحه مرگبار محصول ۱۹۸۷

تماشای اسلحه مرگبار

بهترین فیلم های فلسفی تاریخ سینما | لذت تأمل در حقایق عالم


۶- اسلحه مرگبار ۲ محصول ۱۹۸۹

تماشای فیلم اسلحه مرگبار۲

۱۰ فیلم برتر درام دهه اخیر؛ از شبکه اجتماعی تا گرگ وال استریت


سری فیلم‌های «جان سخت»

۷- جان سخت یا Die Hard محصول (۱۹۸۸)

فیلم پلیسی جان سخت

فیلم های سریع و خشمگین | رده‌بندی از بهترین تا ضعیف‌ترین


۸- جان سخت ۲ (۱۹۹۰)

تماشای جان سخت

۹- جان سخت ۳ (۱۹۹۵)

تماشای جان سخت

۱۰- آزاد زندگی کن یا سخت بمیر (۲۰۰۷)

آزاد زندگی کن یا سخت بمیر

۱۱- یک روز خوب برای سخت مردن یا
A Good Day to Die Hard محصول (۲۰۱۳)

یک روز خوب برای سخت مردن

دهه هشتاد و سال‌های ابتدایی دهه نود دوران اوج اکشن‌-من‌هاست. مردانی هیکلی که با یک اسلحه لشگری از اراذل را به رگبار می‌بستند و با مشت و لگد برای دشمنان خود دهان و دندان باقی نمی‌گذاشتند. گرچه بروس ویلیس و سری فیلم‌های جان سخت هم محصول همان دوران اند، اما کاراکتر جان مک‌کلین با نمونه‌های دیگر آن زمانه تفاوت‌های اساسی دارد؛ اینجا با پلیس سمج و بذله‌گویی مواجهیم که به طرز حیرت‌انگیزی هیچ جوره از رو نمی‌رود و همیشه راهی برای زنده ماندن و خراب کردن نقشه‌های بقیه پیدا می‌کند.

موفقیت این سری فیلم‌ها و نمونه‌های دیگری در همان دوران (مانند سری فیلم‌های پلیس بورلی هیلز با حضور ادی مورفی) به محبوبیت و فراگیر شدن مدلی از فیلم پلیسی منجر شد که در آن مایه‌هایی از کمدی به اکشن اضافه می‌شود و در عین دست انداختن کلیشه‌های هالیوودی آن‌ها را به شکلی متفاوت مورد استفاده قرار می‌دهد. فیلم‌هایی که در آن‌ها یک پلیس ساده خواسته یا ناخواسته وسط یک نقشه جنایتکارانه بزرگ و خطرناک قرار می‌گیرد و با پررویی همه چیز را به هم می‌ریزد.

تماشای جان سخت

۱۲- مخمصه یا Heat محصول ۱۹۹۵

رابرت دنیرو آل پاچینو در  نمایی از فیلم مخمصه

یکی از معروفترین فیلم‌های دهه نود که عمده علاقه‌مندان سینما آن را به دلیل رویارویی تاریخی دو غول بازیگری یعنی رابرت دنیرو و آل پاچینو می‌شناسند. مخمصه برخلاف روال معمول فیلم‌های جنایی که قصه را یا جانب پلیس روایت می‌کنند یا از جانب خلافکار، روایتی دوگانه را برمی‌گزیند و با پرداختن به هر دو سوی ماجرا مرزها و فرض‌ها درباره خوب یا بد بودن کاراکترها را پشت سر می‌گذارد. در جریان یک سرقت بانک، ماجرا را از دو سمت مختلف دنبال می‌کنید و درست همان‌طور که شخصیت‌های اصلی احترامی عمیق برای همدیگر قائل اند، شما نیز هر دو طرف را بدین گونه می‌شناسید و همراهشان می‌شوید. تاثیر فیلم مایکل مان در فرهنگ عامه و میان سینمادوستان به گونه‌ای بود که سال‌ها بعد کریستوفر نولان همین الگو و رویکرد را به شکلی فانتزی از در «شوالیه تاریکی» پیاده کرد و با استقبال هم مواجه شد.


گفتگو با آل پاچینو؛ درباره «مرد ایرلندی» و چالش‌هایش

تماشای فیلم مخمصه

۱۳- هفت یا Seven محصول ۱۹۹۵

برد پیت و مورگان فریمن در نمایی از فیلم هفت

فیلمی که دیوید فینچر را به شهرت رساند و الگوی قاتل زنجیره‌ای در مقام مغز متفکر توقف‌ناپذیر را تا حد کمال پیش برد. دو کارگاه پلیس پی می‌برند که یک قاتل زنجیره‌ای بر اساس گناهان کبیره آدم می‌کشد و هر قتل او نماد و نشانه‌ای از یک گناه است. تلاش می‌کنند تا قبل از کامل شدن نقشه جلوی او را بگیرند و به دامش بیاندازند، غافل از آنکه خود در دامی بزرگتر افتاده‌اند.


نقد فیلم منک آخرین ساخته دیوید فینچر | میمونِ مست!
کالکشن دیوید فینچر در فیلیمو شات؛ از تاریکی گریزی نیست


در تقسیم‌بندی ژانری، هفت یک تریلر روانشناسانه و نزدیک به نئونوآر تلقی می‌شود با این وجود چون همچنان با داستانی مواجهیم که جانب دو مامور پلیس پیش می‌رود و تعقیب می‌شود، از جانب عموم مخاطبان نمونه‌ای معروف و مثال‌زدنی از یک فیلم پلیسی است، البته تلخ‌تر و سیاه‌تر از آنچه که معمولا از چنین فیلم‌هایی انتظار می‌رود.


نقد فیلم ریشه های ناشناخته | بازآفرینی فیلم «هفت» با الهام از ابرقهرمان‌ها

تماشای فیلم پلیسی هفت

۱۴-سری فیلم‌های ساعت شلوغی یا Rush Hour

جکی چان و کریس تاکر در نمایی از فیلم پلیسی ساعت شلوغی

مروری بر ۱۰ فیلم رزمی برتر تاریخ سینما


۱۵- ساعت شلوغی یا Rush Hour محصول (۱۹۹۸)

تماشای فیلم پلیسی ساعت شلوغی

۱۶- ساعت شلوغی ۲ (۲۰۰۱)

ساعت شلوغی 2

معرفی بهترین فیلم‌های اکشن خارجی


۱۷- ساعت شلوغی ۳ (۲۰۰۷)

تمام ویژگی‌های فیلم‌های قبلی شامل زوج ناجور، ترکیب کمدی با خشونت و یک معمای پیچیده را به ارث می‌برد و آن را با اکشن‌های رزمی تلفیق می‌کند. نتیجه اینکه ترکیب جکی چان کونگ‌فوکار با کریس تاکر وراج به فیلمی محبوب و موفق تبدیل شد که دنباله‌های بعدی آن هم از راه رسید. الگوی رایج فیلم‌های پلیسی آن سال‌ها کنار هم گذاشتن یک زوج اکشن‌کار و کمدین بود، مانند سری فیلم‌های پسران بد. برت رتنر این ایده را تا منتهی‌الیه ممکن پیش برده است. از طرف دیگر، جکی چان به‌عنوان ستاره اکشن‌های هنگ‌کنگی هیچ وقت در هالیوود موفق نبود چون مدل ساخت و کارگردانی صحنه های اکشن در هنگ‌کنگ و هالیوود کاملا متفاوت است. ساعت شلوغی برای اولین و شاید هم آخرین بار موفق می‌شود که بین این دو رویکرد تعادل ایجاد کند و به محصولی مفرح برسد.


کاملترین مرجع برای شناخت انواع ژانر سینمایی

تماشای فیلم پلیسی ساعت شلوغی

۱۸- پلیس خفن یا Hot Fuzz محصول ۲۰۰۸

نمایی از فیلم پلیس خفن

ادگار رایت یکی از خلاق‌ترین فیلمسازان هزاره جدید است که در تصویرسازی و خلق ایده‌های مبتنی بر اکشن استاد است. اما یکی دیگر از علاقه‌مندی‌های او بازی با قراردادها و کلیشه‌های ژانری است و در پلیس خفن به سراغ فیلم‌های پلیسی رفته. ایده مرکزی فیلم شبیه این است که یک پلیس همه فن حریف را تبعید کنید به یک روستای سوت و کور که در آن جرمی بزرگتر از سرقت شیشه مربا اتفاق نمی‌افتد! با تماشای پلیس خفن جدای از اینکه انگار دارید یک فیلم پلیسی سطح بالا می‌بینید، تمام انتظارات قبلی شما از چنین فیلم‌هایی نیز به بازی گرفته می‌شود. حاصل کار از تماشای نمونه‌های قبلی سرگرم‌کننده‌تر نباشد، کمتر نیست، مخصوصا با تماشای سایمون پگ و نیک فراست در نقش زوج پلیس قصه که هیچ جوره با استانداردهای ژانر همخوانی ندارند!


فیلم «زنجیره»، پروژه جدید ادگار رایت بعد از «سوهو»
ادگار رایت و رباتی که می‌خواهد فیلمنامه بنویسد

تماشای فیلم پلیسی پلیس خفن

۱۹- آخرین گشت End Of Watch محصول ۲۰۱۲

فیلم پلیسی آخرین گشت

دیوید ایر که به ساخت و نوشتن فیلم‌های پلیسی معمول در هالیوود شهرت دارد، تصمیم گرفت تا در آخرین گشت از کلیشه‌های فاصله بگیرد و در روایتی واقع‌گرایانه زندگی روزمره دو پلیس شهر لس‌آنجس را به تصویر بکشد. همین رویکرد متفاوت باعث شد که فیلم حسابی به چشم بیاید و یکی از بهترین‌های سال باشد. فراتر از آن دور شدن از انتظارات و کلیشه‌ها فیلم را به اثری قابل توجه در مقایسه با نمونه‌های مشابه خود تبدیل کرد‌. اما ایر خیلی زود به مسیر سابق خود بازگشت و کلیشه‌ها و قراردادها را دوباره در دستور کار خود قرار داد تا این همکاری با جیک جیلنهال و مایکل پنیا بیشتر حکم یک اتفاق را داشته باشد.

تماشای فیلم آخرین گشت

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم