ملاقات با برترین خلافکارهای سینما

بهترین فیلم های جنایی

یکی از محبوبترین گونه‌های سینمایی در سراسر دنیا که به مردم عادی اجازه می‌دهد تا لذت قانون‌شکنی را حداقل در جریان همذات‌پنداری با شخصیت‌های اصلی تجربه کنند. هر زیر مجموعه‌ای از درام که داستان و شخصیت‌های آن به نوعی با جرم و جنایت گره خورده باشد، در قالب فیلم جنایی دسته‌بندی می‌شود و بر اساس نوع جرم مورد اشاره در داستان مانند مافیایی، گنگستری، سرقتی و.‌.. نیز به صورت جزیی و فرعی تفکیک می‌شود.

سه‌گانه پدرخوانده | The Godfather

آل پاچینو و دایان کیتون در نمایی از پدرخوانده

نه فقط عنوان بهترین فیلم جنایی و گنگستری تاریخ را یدک می‌کشد بلکه به انتخاب منتقدان و تماشاگران یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما هم به شمار می‌رود. در دهه‌های سی و چهل میلادی فیلم‌های گنگستری و نسل اول درام‌های جنایی در سینمای آمریکا طرفداران زیادی داشتند، چرا که در دوران رکود اقتصادی و منع فروش مشروبات الکلی، خلافکارها در فرهنگ عامه نقشی پررنگ را ایفا می‌کردند. همچنین نقش جرایم سازمان‌یافته نیز تازه در سینما و رسانه داشت آشکار می‌شد.

سال‌ها بعد که اقتباس از رمان معروف پرسروصدای ماریو پوزو درباره مافیا در دستور کار قرار گرفت، فرانسیس فورد کوپولای ایتالیایی‌تبار سکان پروژه را به دست گرفت و نام خود را برای همیشه در تاریخ سینما ماندگار کرد. جدای از دقت در پرداخت به جزییات روابط در ساختار مافیا و اجرای شگفت‌انگیز، خود کوپولا اعتقاد دارد که فیلمش یک درام شکسپیری کلاسیک درباره خانواده است. با گذشت نیم قرن، پدرخوانده همچنان بهترین دستاورد سینما درباره نمایش مفهوم قدرت به شمار می‌آید.

فیلم پدرخوانده

بهترین فیلم های معمایی

بعدازظهر نحس | Dog Day Afternoon | ۱۹۷۵

ترکیب مجدد سیدنی لومت و آل پاچینو پس از سرپیکو که این بار به موفقیتی عظیم‌تر منجر می‌شود. در این فیلم جنایی سه آدم درب و داغان برای سرقت به بانک می‌روند اما شرایط طوری رقم می‌خورد که کارکنان بانک را گروگان می‌گیرند و همین مسئله یک آشوب سراسری به پا می‌کند. در دهه هفتاد که تمام ارزش‌های اجتماعی زیر و رو شده بود، شخصیت‌های قصه به جای آنکه مجرم و خلافکار تلقی شوند، تبدیل می‌شوند به نمادی از یک نسل معترض و آشوبگر.

بعد از ظهر نحس از این نظر می‌تواند به عنوان یک درام جنایی مهم و مورد بحث باشد که انتظارهای معمول از ژانر و قراردادهای چنین آثاری را زیر پا می‌گذرد و با حرکت ظریف روی مرز کمدی و تراژدی به فیلمی غیرمنتظره تبدیل می‌شود که احتمالا فقط در جو فرهنگی دهه هفتاد میلادی امکان بروز و ظهور برای آن وجود داشته است.

فیلم بعداز ظهر نحس

بررسی فیلم دوازده مرد خشمگین؛ بهترین درام دادگاهی سینما

راننده تاکسی | Taxi Driver | ۱۹۷۶

رابرت دنیرو در فیلم راننده تاکسی

فیلمی که مارتین اسکورسیزی و رابرت دنیرو را به شهرت رساند و تا به امروز جزو یکی از بهترین‌های تاریخ باقی مانده. شاید بهترین نمونه برای تعریف ضدقهرمان، کاراکتر ترویس بیکل باشد که نه با تعاریف کلاسیک قهرمان جور درمی‌آید و نه با تعاریف معمول شرور در سینما. یک راننده تاکسی منزوی در نیویورک که تصور می‌کند شهر از جرم و جنایت اشباع شده، تصمیم می‌گیرد که یک‌تنه و با توسل به اسلحه جلوی شرارت را بگیرد. فیلم در پرده پایانی به سطح کم‌سابقه‌ای از خشونت می‌رسد که ترس از سانسور و محدودیت نمایش فیلم با درجه سنی بزرگسال اسکورسیزی را مجبور می‌کند تا به ترفند خلاقانه‌ای مانند کم کردن شدت رنگ در تصویر روی بیاورد. این فیلم جنایی در چندین رشته نامزد جایزه اسکار شد و نخل طلا را هم از جشنواره کن به دست آورد.

فیلم راننده تاکسی

کالکشن مارتین اسکورسیزی

صورت‌ زخمی | Scarface | ۱۹۸۳

آل پاچینو در نمایی از فیلم جنایی صورت زخمی

کمتر پیش آمده که بازسازی یک فیلم بزرگ خود به فیلم بزرگ دیگری تبدیل شود. بهترین نمونه در این بحث صورت زخمی است. نسخه اصلی فیلم را که هاوارد هاکس ساخته، یکی از آثار گنگستری کلاسیک و جزو مهم‌ترین آثار این غول سینماست. سال‌ها بعد برایان دی‌پالما فیلم را بازسازی کرد و اگر نگوییم بهترین، قطعا محبوب‌ترین اثر در کارنامه دی‌پالما به حساب می‌آید.

صورت زخمی که با فیلمنامه‌ای از الیور استون ساخته شده، داستان تونی مونتانا (آل پاچینو) را روایت می‌کند که از کوبا برای یک زندگی بهتر به آمریکا مهاجرت کرده و در سرزمین تازه راه پیشرفت به روی او باز می‌شود، البته در مسیر خلاف و جنایت. می‌گویند که صورت زخمی فیلم جنایی محبوب خیلی از خلافکارها و قاچاقچیان سرشناس مواد مخدر است، تا حدی لباس پوشیدن و معماری قصر تونی مونتانا بعدا از جانب خلافکارهای واقعی به کرات مورد تقلید قرار گرفته است.

فیلم صورت زخمی

بهترین فیلم های اکشن

سکوت بره‌ها | The Silence of the Lambs | ۱۹۹۱

فیلم سینمایی سکوت بره‌ها

فیلم از این جهت در تاریخ سینما شهرت دارد که یکی از معدود آثار جنایی، تریلر و حتی به نوعی ترسناک است که موفق به کسب جوایز اصلی در مراسم اسکار شده. روایت جاناتان دمی از کتاب پرفروش توماس هریس به اندازه‌ای تاثیرگذار و تکان‌دهنده بود که اعضای آکادمی تمام پیش‌فرض‌های همیشگی را کنار گذاشتند. داستان این فیلم جنایی درباره افسر کم‌تجربه پلیس کلاریس استرلینگ (جودی فاستر) است که برای حل پرونده یک قاتل زنجیره‌ای از یک قاتل آدمخوار، به معنای واقعی کلمه، یعنی دکتر هانیبال لکتر (آنتونی هاپکینز) کمک می‌گیرد.

در تمام لحظات این تریلر پر از تعلیق، شرارت و هراس موج می‌زند و بسیاری از دستاوردهای آن سال‌ها بعد در آثار دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفته. موفقیت فیلم زمینه را برای اقتباس از کتاب‌های دیگر با محوریت کاراکتر هانیبال لکتر فراهم آورد و بعدا سریالی نیز بر اساس این شخصیت ساخته شد. با این وجود در تمام این سال‌ها تصویر هانیبال با دست‌ها و دهان بسته در حافظه سینما به خوبی ثبت شده است.

فیلم سکوت بره ها

۴۱ فیلم برتر ژانر وحشت | ترسناک‌ترین فیلم‌های جهان

لئون یا The Professional محصول۱۹۹۴

ژان رنو و ناتالی پورتمن در نمایی از فیلم لئون

لوک بسون که به‌عنوان استعداد جدید سینمای فرانسه شناخته می‌شد و البته بیشتر شیفته سینمای آمریکا بود تا اروپا، با تجربه ساخت لئون در آمریکا یکی از محبوبترین فیلم‌های دهه نود را به نام خودش ثبت کرد. داستان این فیلم جنایی درباره دختر نوجوانی به نام ماتیلدا (ناتالی پورتمن) است که خانواده‌اش طی یک تسویه حساب توسط پلیسی فاسد و روان‌پریش (با نقش‌آفرینی گری الدمن) کشته می‌شوند.

ماتیلدا برای زنده ماندن به همسایه‌شان لئون (ژان رنو) پناه می‌برد که از قضا یک قاتل حرفه‌ای است و از او کمک می‌خواهد تا با آموزش ببیند و بتواند انتقام خانواده‌اش را بگیرد. آن زمان واکنش‌های ضدونقیضی را از سوی منتقدان به همراه داشت اما هرچه گذشت به محبوبیت‌اش در میان فیلمبازها افزوده شد و روابط انسانی میان دو شخصیت اصلی فیلم بیش از صحنه‌‌های اکشن و خشونت‌بارش ماندگار شد.

فیلم لئون

مظنونین همیشگی | The Usual Suspects | ۱۹۹۵

فیلم سینمایی مظنونین همیشگی

یکی از بهترین نمونه‌های فیلم جنایی درباره رودست زدن به مخاطب و یکی از غافلگیرکننده‌ترین پایان‌های ممکن. داستان درباره گروهی از خلافکارهای خرده‌پاست که از سوی پلیس بازداشت شده‌اند. پلیس به دنبال مهره اصلی در سلسله‌ای از جنایت‌هاست که این خلافکارها به هم ربط می‌دهد: کایزر شوزه؛ مغز متفکری دست‌نیافتنی که هر کس روایت متفاوتی از برخورد با او دارد و… . موفقیت فیلم کوین اسپیسی را به‌عنوان یکی از مهمترین بازیگران جدید هالیوود تثبیت کرد و موجب شد که برایان سینگر به پشتوانه همین فیلم در ادامه سراغ پروژه‌های بزرگتری برود. «بزرگترین حقه شیطان در طول تاریخ این بوده که بقیه را قانع کرده اصلا وجود ندارد!» این دیالوگ معروف فیلم مظنونین همیشگی است که در میان علاقه‌مندان سینما ماندگار شده.

فیلم مضنون همیشگی

پیر پسر | Oldboy | ۲۰۰۳

فیلم سینمایی پیر پسر

این فیلم جنایی یکی از مهمترین فیلم‌ها در شناساندن موج جدید سینمای کره جنوبی به جهانیان است و بخشی از سه‌گانه انتقام پارک چان ووک که بسیار مورد تحسین قرار گرفته. فیلم درباره آدم فلک‌زده‌ای است که بی‌خبر از همه جا ربوده می‌شود و برای سالیان سال دور از تمام دنیا و در یک اتاق حبس می‌ماند. با پایان دوران حبس مرموز و ظاهراً بی‌دلیل، به زندگی برمی‌گردد و حالا که چیزی برای از دست دادن ندارد، می‌خواهد از باعث و بانی این مصیبتی که به سرش آمده انتقام بگیرد؛ غافل از آنکه نمی‌داند نقشه‌ای دیوانه‌وار و بزرگتر در کار است…

جدای از پایان بیمارگونه و سنگدلانه فیلم که تماشاگر را تا مرز جنون می‌برد، پیر پسر پر است از صحنه‌های اکشن نفس‌گیری که مدت‌ها هالیوودی‌ها باورشان نمی‌شد چنین چیزی ساخته شده است. بعد از دو دهه از محبوبیت فیلم ذره‌ای کاسته نشده، تا حدی که بازسازی آمریکایی آن از سوی اسپایک لی با واکنش سرد تماشاگران مواجه شد.

فیلم جنایی پیر پسر

جایی برای پیرمردها نیست | No Country for Old Men | ۲۰۰۷

خاویر باردم در نمایی از فیلم جنایی جایی برای پیرمردها نیست

یکی از مهمترین فیلم‌های هزاره جدید و تحسین‌شده‌ترین اثر برادران کوئن. یک فیلم جنایی غیرمعمول که از ساخته‌های همیشگی کوئن‌ها به مراتب تیره و تارتر است و یکی از مخوف‌ترین شرورهای سینما را هم با نقش‌آفرینی خاویر باردم در تاریخ ثبت کرد. داستان که برگرفته از رمانی با همین نام نوشته کورمک مک‌کارتی است، تعقیب و گریزی مرگبار را روایت می‌کند. یک آدم اشتباهی (جاش برولین) از صحنه درگیری میان قاچاقچیان سر در می‌آورد و کیف پر از پول و بی‌صاحبی را با خودش می‌برد. یک قاتل مزدور وظیفه دارد که کیف را پیدا کند و یک کلانتر پیر (تام لی جونز) هم سعی دارد که به این تعقیب و گریز پایان بدهد.

در عین شباهت به دیگر ساخته‌های کوئن‌ها، جایی برای پیرمردها نیست نمونه‌ای کم‌نظیر و منحصر به فرد از فیلم جنایی است که در تمام لحظات انتظارات تماشاگر از ژانر جنایی را به بازی می‌گیرد و بعد از بیشمار قتل و مرگ در ظاهر بی‌معنی، قصه را طوری تمام می‌کند که مخاطبان باز هم شوکه می‌شوند.

فیلم جنایی جایی برای پیرمردها نیست

۶ فیلم برتر برادران کوئن در کالکشن فیلیمو شات

جواهرات تراش ‌نخورده | Uncut Gems | ۲۰۱۹

آدام سندلر در نمایی از فیلم جنایی جواهرات تراش نخورده

این فیلم جنایی یکی از بهترین فیلم‌های سال گذشته که در کمال ناباوری از سوی آکادمی تحویل گرفته شد اما بسیاری از منتقدان و سینماگران جواهرات تراش ‌نخورده را در فهرست برترین‌های سال قرار دادند. یک فیلم وحشی و خیابانی از برادران سفدی درباره جنون قمار و شرط‌بندی که با بهترین نقش‌آفرینی آدام سندلر نیز همراه شده است.
داستان درباره یک جواهرفروش یهودی در نیویورک است که بدهی سنگینی به بار آورده و برای پرداخت قرضش به شرخرها دوباره روی پولی که به دستش آمده شرط می‌بندد و… این روند را آن‌قدر ادامه می‌دهد تا به معنای واقعی کلمه همه را به جنون می‌رساند.

ریتم و شتاب فیلم به خوبی ذهن مجنون و بی‌پروای شخصیت اصلی را بازتاب می‌دهد و اگر با آن همراه شوید، در پرده پایانی، سرپا و با اضطراب فراوان قصه را دنبال می‌کنید، نمونه‌ای که در سال‌های اخیر کمتر می‌شود مشابهش را پیدا کرد.

نقد و بررسی فیلم «جواهرات تراش‌نخورده»

فیلم جواهرات تراش نخورده

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
  1. مصطفی می‌نویسد

    سلام برو سایت whats movie بعد چندتا توضیح بنویس دربارهی فیلم بعد وقتی که جستجورو زدی یه لیست میذاره ممکنه اونجا پیدا کنی
    ولی با انگلیسی بنویس اگه بلد نیستی
    اول موضوع بنویس بعد ترجمه کن به انگلیسی

  2. امین می‌نویسد

    سلام یک فیلم امریکایی نیمه سکسی و جنایی به نام خفت گیری حدود ده سال پیش ی بیشتر یا یه مقدار کمتر دیدم و الان هر چه در اینترنت جستجو میکنم نام چنین فیلمی نیست لطفا کمک کنید این فیلم را پیدا کنم ممنون میشوم