یک فهرست کوتاه از بازیگری که در مقام کارگردان درخشید!

بهترین فیلم های سیدنی پولاک

یکم جولای سالگرد تولد این کارگردان صاحب سبک هالیوود است

سیدنی پولاک بدون تردید یکی از بزرگ‌ترین استعدادهای کارگردانی هالیوود بوده است. او که در دهه ۵۰ میلادی جلوی دوربین به عنوان بازیگر ظاهر می‌شد، از وسط دهه ۶۰ به پشت دوربین نقل مکان کرد و تا ۳ سال قبل از مرگش در سال ۲۰۰۸، بیش از ۴۰ عنوان فیلم ساخت و البته به همین تعداد هم فیلم تهیه کرد. حاصل تلاش‌های پولاک، دریافت اسکارهای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای فیلم «خارج از آفریقا» بود. او پس از این فیلم نیز فیلم‌های خوب زیادی ساخت و در فیلم‌ها و سریال‌های مهمی مانند «چشمان کاملا بسته» و «سوپرانوز» جلوی دوربین بازی کرد.
حال که ۸۸ سال از تولد سیدنی پولاک فقید گذشته، می‌خواهیم ۵ فیلم برتر او را بر اساس نمرات سایت «راتن تومیتوز» به شما معرفی کنیم.

چهره‌ها از نمای فیلیموشات

شناگر | ۱۹۶۸ | The Swimmer

«خارج از آفریقا» دو اسکار مهم گرفت؛ ولی این «شناگر» است که توانسته رکورد ۱۰۰% نقد مثبت را در سایت روتن تومیتوز به خودش اختصاص دهد! داستان فیلم بسیار ساده است: مردی به نام «ند» با بازی «برت لنکستر» تلاش می‌کند تا در یک روز تابستانی، تا حد امکان در تمام استخرهای حومه شهر شنا کند. کارگردان اصلی فیلم «فرانک پری» بود، اما در میانه‌های فیلمبرداری از ساخت فیلم انصراف داد تا سیدنی پولاک ادامه ساخت این فیلم سوررئال و عالی را عهده‌دار شود. برت لنکستر این فیلم را بهترین فیلم عمرش قلمداد کرده است.

 

جرمایا جانسون | ۱۹۷۲ | Jeremiah Johnson

دومین همکاری بین «رابرت ردفورد» و سیدنی پولاک در بستر یک وسترن درجه‌یک شکل گرفت. فیلم داستان مردی منزوی و ساکن کوهستان است که درگیر نقشه انتقام‌جویانه گروهی از بومیان آمریکا می‌شود. فیلم به خوبی از عناصر خشونت‌آمیز قرن نوزدهم استفاده کرده تا به زندگی دور از تمدن قهرمانش «جرمایا جانسون» و نحوه کنار آمدن او با بحرانی که از طریق بومیان گریبان‌گیرش شده بپردازد.

 

توتسی | ۱۹۸۲ | Tootsie

سیدنی پولاک در بزرگ‌ترین موفقیت تجاری دوران کارگردانی خود، کمدی کلاسیک دهه ۸۰ توتسی را بازی و کارگردانی کرد. این فیلم برای بازیگر زنش «جسیکا لنگ» هم یک جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل به همراه آورد.

این فیلم درباره «مایکل دورسی» بازیگری تندخو و بی‌کاری است که برای ادامه حضور در دنیای بازیگری به هر کاری متوسل می‌شود. مایکل مدیربرنامه‌اش (سیدنی پولاک) را متقاعد می‌کند که در یک سریال تلویزیونی طولانی، نقش یک زن را برایش بگیرد. حضور مایکل در نقش یک زن باعث موفقیت سریال و البته شکل گرفتن یک رابطه عاشقانه بین او و بازیگر زن سریال می‌شود.

 

۳ روز کرکس | ۱۹۷۵ | Three Days Of The Condor

سیدنی پولاک و رابرت ردفورد در چهارمین همکاری‌شان، یک تریلر سیاسی خوش‌ساخت را شکل داده‌اند که می‌توان آن را محصول دوران پسا واترگیت دانست. جوزف ترنر (رابرت ردفورد) که با نام رمزی «کرکس» برای یک بخش مخفی سازمان سیا در نیویورک کار می‌کند، یک روز هنگام بازگشت به محل کارش می‌بیند که تمام همکارانش به طرز وحشیانه‌ای به قتل رسیده‌اند. در فیلم «مکس فون‌سیدو» و «فی داناوی» هم بازی می‌کردند و ۳ روز کرکس موفق شد اسکار بهترین تدوین را دریافت کند.

 

مگر آن‌ها اسب‌ها را خلاص نمی‌کنند؟ | ۱۹۶۹ | They Shoot Horses, Don’t They

در دوران سیاه رکود بزرگ در آمریکا، یکی از تفریحات طبقه متوسط که هم وقت‌شان را می‌گذراند و هم باعث می‌شد پول ناچیزی به جیب بزنند، شرکت در مسابقات رقص استقامتی بود. این مسابقات در کلوپ‌های شبانه برگزار می‌شد و آن‌قدر از شرکت‌کنندگان انرژی می‌گرفت که ده‌ها نفر طی آن کارشان به بیمارستان کشیده شد و یک نفر هم کشته شد. سیدنی پولاک در یکی از آوانگاردترین فیلم‌هایش این موضوع را دستمایه ساخت «مگر آن‌ها اسب‌ها را خلاص نمی‌کنند؟» قرار داده است.

فیلم براساس رمانی به همین نام نوشته «هوراس مک‌کوی» ساخته شده است. اگر فیلم «خارج از آفریقا» را در لیست ندیدید متعجب نشوید، همان‌طور که گفتیم فیلم‌های این فهرست براساس امتیاز منتقدان سایت معتبر «راتن تومیتوز» انتخاب شده و از دید آن‌ها فیلم «خارج از آفریقا» حتی بین ۱۰ فیلم برتر پولاک هم نیست!

تماشای آنلاین فیلم های سیدنی پولاک

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم