این رئالیتی‌شو کاری از تیم احسان علیخانی است

همه چیز درباره مسابقه جوکر

+ پشت صحنه جذاب جوکر در فیلیمو

با شنیدن اسم جوکر همه یاد جوکرهای فیلم‌های تاریخ سینما می‌افتیم. شخصیت‌هایی با ویژگی‌های منحصربفرد سینمایی، اما جوکر در این مسابقه یک تعریف ساده‌تر دارد: «هرکی بخنده باخته!» این خلاصه این مسابقه است که در ادامه درباره ویژگی‌ها و شرایط آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

عوامل و سازندگان مسابقه جوکر +اطلاعات فنی و دکور

حالا که این همه توضیح درباره مسابقه رئالیتی شوی جوکر خواندید، حدس می‌زنید در میان بازیگران و مجریان چه کسی می‌تواند جلوی دوربین یک شخصیت جدی باشد و در عین آنکه در ذات آدم بامزه‌ای است ولی می‌تواند جلوی خنده‌اش را بگیرد؟ به نظر می‌رسد یک گزینه جدی تنها روبه‌روی شما است؛ سیامک انصاری. بازیگری که با آن میمیک بامزه صورتش در سریال‌های ۹۰ شبی تلویزیون وقتی کلافه از رفتارهای برره‌ای‌ها می‌شد با صورتی مات به دوربین خیره می‌شد. چنین شخصیتی حالا قرار است در جوکر مسابقه‌ای را بگرداند که اساسا خندیدن در آن جریمه دارد. علی لک‌پوریان هم به عنوان بازیگر او را همراهی و کمک می‌کند.

استودیو قرن جدید سازنده مسابقه جوکر است که با سرمایه‌گذاری فیلیمو این مجموعه را برای پخش در شبکه نمایش خانگی آماده کرده و فرآیندی ۵ ماهه را برای طراحی و پیش تولید پشت سر گذاشته و فضای برنامه را متناسب با فرهنگ ما بازآفرینی کرده است.

 • مجری جوکر: سیامک انصاری
 • بازیگر: علی لک‌پوریان
 • کارگردان مسابقه جوکر: احسان علیخانی، سیدحامد میرفتاحی
 • تهیه‌کننده اجرایی: امیرحسین بزرگ‌زادگان و محسن نجفی سولاری
 • تهیه‌شده: استودیو قرن جدید
 • خواننده تیتراژ: سینا حجازی و محمدرضا علیمردانی
 • سرپرست نویسندگان: ایمان قیاسی و علی رضازاده
 • گویندگان: ناصر طهماسب و ژاله صامتی

با توجه به قالب متفاوت برنامه و پیچیدگی‌هایش، تولید جوکر فرآیندی بی‌سابقه در ایران خواهد داشت و با ساخت این برنامه بسیاری از اتفاقات برای اولین بار رخ خواهد داد؛ در جوکر برای اولین بار از دکور ۳۶۰ درجه برای یک رئالیتی شو استفاده شده است که طراحی آن را سمیه ربیعی انجام داده است. همچنین قرار است برای نخستین بار ۴۵ دوربین به طور همزمان مراحل مختلف مسابقه را ضبط می‌کنند. دکور این برنامه بیش از ۵۰۰ متر مربع و مساحت درگیر تولید بیش از ۲ هزار متر مربع است.

سیامک انصاری مجری جوکر

زمان پخش جوکر از فیلیمو و پشت صحنه جوکر

طبق برنامه اعلامی فیلیمو، مسابقه جوکر دوشنبه‌ها ساعت ۸ صبح از فیلیمو پخش می‌شود. آخرین قسمت این فصل رئالیتی شوی جوکر تیر ماه ۱۴۰۱ است و پس از آن پشت‌صحنه جوکر در همان روز و در چند قسمت پخش خواهد شد. لازم است بدانید در صورتی‌که برای ادامه ساخت این مجموعه پرمخاطب و محبوب، توافق صورت گیرد و مهمانان خوبی هم برای شرکت در آن، گزینش شوند، در پاییز آینده شاهد ادامه جوکر خواهیم بود.

آنالیز قسمت به قسمت مسابقه جوکر

فهرست کامل همه شرکت کنندگان رئالیتی شوی جوکر و برندگان

شرکت‌کنندگان فصل اول برنامه جوکر

 1. سام درخشانی
 2. بیژن بنفشه‌خواه
 3. امیرمهدی ژوله
 4. امیر کاظمی
 5. هوتن حاجی‌عبداللهی | برنده مشترک جوکر
 6. سهیل مستجابیان | برنده مشترک جوکر
 7. رضا نیکخواه
 8. امین حیایی

شرکت‌کنندگان فصل دوم مسابقه جوکر

 1. هومن برق‌نورد | برنده مشترک جوکر
 2. بهنام تشکر
 3. آرش نوذری
 4. سپند امیرسلیمانی
 5. عباس جمشیدی
 6. شهرام قائدی | برنده مشترک جوکر
 7. ایمان صفا
 8. وحید آقاپور

شرکت‌کنندگان فصل سوم مسابقه جوکر

 1. رضا شفیعی جم
 2. سیاوش چراغی‌پور
 3. سروش جمشیدی
 4. علی استادی | برنده مسابقه جوکر
 5. حمید لولایی
 6. امیر غفارمنش
 7. میرطاهر مظلومی
 8. بابک نهرین

شرکت‌کنندگان فصل چهارم مسابقه جوکر

 1. پوریا پورسرخ
 2. یوسف تیموری
 3. مهران رجبی
 4. علی صالحی
 5. یوسف صیادی | برنده مسابقه جوکر
 6. شهاب عباسی
 7. بهزاد محمدی
 8. سیاوش مفیدی

شرکت‌کنندگان فصل پنجم مسابقه جوکر

 1. محمدرضا علیمردانی
 2. امیرحسین صدیق
 3. حامد آهنگی
 4. سیروس میمنت | برنده مسابقه جوکر
 5. علی اوجی
 6. مجید واشقانی
 7. علی مشهدی
 8. مهران غفوریان

شرکت‌کنندگان فصل ششم رئالیتی شو جوکر | فینال اول

 1. هومن حاجی‌عبداللهی
 2. محمدرضا علیمردانی | برنده فینال جوکر
 3. بیژن بنفشه‌خواه
 4. یوسف تیموری
 5. شهرام قائدی
 6. عباس جمشیدی
 7. ایمان صفا
 8. سهیل مستجابیان
 9. رضا شفیعی‌جم | جوکر فینال

شرکت‌کنندگان فصل هفتم مسابقه جوکر | فینال دوم

 1. امین حیایی | برنده فینال جوکر
 2. غلامرضا نیکخواه
 3. امیرمهدی ژوله
 4. علیرضا استادی
 5. هومن برق‌نورد
 6. سام درخشانی
 7. سیروس میمنت
 8. یوسف صیادی
 9. حامد آهنگی | جوکر فینال

تماشای آنلاین مسابقه جوکر

داستان و روش بازی مسابقه جوکر چیست؟

مسابقه جوکر یا به فارسی‌اش لطیفه‌گو یا بذله‌گو، یک گرداننده و مجری یا میزبان دارد. در هر فصل آن ۸ هنرمند، ۶ ساعت زمان دارند تا ‏در یک خانه مجهز با تمام امکانات، با برنامه‌های مختلف یکدیگر را بخندانند و از بازی حذف کنند، بدون این که خودشان ‏بخندند.‏ به همین سادگی و بامزگی!

فضای کلی اتاقی که شرکت‌کنندگان در آن حضور دارند و مسابقه در آن انجام می‌‌شود، طراحی‌ای شبیه فضای خانه دارد و دارای اتاق نشیمن و آشپزخانه است. در کنار اتاق شرکت‌کنندگان، یک اتاق آکسسوار و گریم نیز وجود دارد. شرکت‌کنندگان در طول بازی هر گاه خواستند به این اتاق می‌روند و ابزاری از آنجا با خود می‌آورند یا تغییری در ظاهر خود ایجاد می‌کنند تا بتوانند با آن دیگران را بخندانند.

برنامه یک میزبان دارد که نقش داور مسابقه را هم ایفا می‌کند. او یک اتاق جداگانه با فضایی شبیه به اتاق مانیتورینگ دارد که حین مسابقه در آن‌جا مستقر می‌شود و شرکت‌کنندگان را زیر نظر می‌گیرد. میزبان هرگجاه خنده یکی از شرکت‌کنندگان را از مانیتورهای اتاق خود مشاهده کند با دکمه قرمزی که جلویش قرار دارد بازی را متوقف می‌کند. سپس به اتاق بازی می‌رود و با نشان دادن صحنه آهسته خندیدن شرکت کننده خاطی را جریمه می‌کند. بعد از آن دوباره به اتاقش بر می‌گردد و با دکمه سبز ادامه مسابقه را اعلام می‌کند. در واقع شما با نخستین VAR ایرانی هم مواجه خواهید شد!

دانلود تیتراژهای رئالیتی‌شوی جوکر

شرایط و قانون بازی جوکر

جوکر یک مسابقه کمدی است که در آن ۸ شرکت‌کننده برای مدت مشخصی در یک اتاق بزرگ محبوس می‌شوند. شرکت‌کنندگان این مسابقه هنرمندان مشهور هستند. هر کس باید در طول مسابقه دیگران را بخنداند و در عین حال خودش نخندد. هر شرکت‌کننده‌ای که بخندد بار اول کارت زرد می‌گیرد و بار دوم با کارت قرمز جریمه و از اتاق اخراج می‌شود.

هر شرکت‌کننده یک فرصت ویژه با مدتی محدود نیز در اختیار دارد که هر زمان خواست می‌تواند از آن استفاده کند. در این فرصت دیگران باید کاملا به او توجه کنند و اجازه هیچ کار دیگری ندارند و فرد در این مدت اجرای ویژه‌ای انجام می‌دهد تا دیگران را بخنداند. شرکت‌کنندگان از روش‌های مختلفی برای خنداندن دیگران استفاده می‌کنند و انواع مختلفی از کمدی را اجرا می‌کنند. از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: اجرای نمایش کمدی، کاراکترسازی و تیپ‌سازی، شوخی‌های کلامی، اجرای موسیقی کمیک، اجرای استندآپ کمدی، استفاده از آکسسوار و ابزار مختلف مثل عروسک و لباس‌های بامزه، پارودی‌سازی آثار مشهور، کمدی فیزیکی و…

هر شرکت کننده که کارت قرمز بگیرد و از مسابقه حذف شود، به اتاق میزبان می‌آید و در کنار او ادامه مسابقه را تماشا می‌کند. همچنین میزبان می‌تواند با تشخیص خودش، شرکت‌کننده حذف شده را برای مدت مشخصی به اتاق برگرداند تا دیگران را بخنداند. با حذف شدن شرکت‌کنندگان، آخرین کسی که در اتاق بماند، برنده مسابقه می‌شود و تندیس و جایزه بزرگ را از آن خود می‌کند. همچنین به قسمت فینال فینالیست‌ها راه می‌یابد.

البته در تمامی مراحل پیش تولید و تولید گروه خلاقیت و نویسندگان تیم سازنده جوکر در کنار شرکت‌کنندگان برای مشاوره و هم‌فکری حاضر هستند.

جوکر کپی مسابقه خارجی است

آیا جوکر کپی یک مسابقه خارجی است؟

همین ابتدا و قبل از مچ‌گیری‌های معمول فضای مجازی بدانید که کپی کردن برنامه‌های مطرح بین‌المللی اصلا کار بدی نیست. اساسا برنامه‌های مفرح که در مقیاس جهانی ساخته می‌شوند و موفق هستند تبدیل به یک الگوی جدی برای برنامه‌سازی می‌شوند که می‌تواند در تمامی ملیت‌ها و فرهنگ‌ها تاثیرگذاری خودش را داشته باشند. با این تعاریف، جوکر هم یک برنامه است که از روی نمونه‌های موفق خارجی برگردان شده و با معیارها و فرهنگ ایرانی مطابقت داده شده و حالا روی فیلیمو در دسترس شماست.

مسابقه جوکر برنامه‌ای است برگرفته از یک بازی معروف جهانی. در این بازی باید دیگران را خنداند و در عین حال نخندید. اولین بار یکی از مطرح‌ترین چهره‌های کمدی ژاپن این بازی را ابداع کرد و با نام Documental  آن را ساخت. پس از موفقیت برنامه، شرکت آمازون پرایم ویدئو امتیاز آن را خرید و با نام LOL مخفف Last One Laughing اقدام به ساختن نسخه‌های اختصاصی آن در کشورهای مختلف کرده است.

بدنیست بدانید تاکنون علاوه بر ژاپن که طی ۵ سال ۹ فصل از این برنامه را پخش کرده، کشورهای استرالیا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، هند و مکزیک نیز اقدام به تولید آن کرده‌اند. کشورهای دیگری نیز مانند کانادا خبر از ساخت این برنامه داده‌اند.

پس تا اینجای کار مشخص شد که با یک برنامه در کلاس جهانی روبه‌رو هستیم که قرار است مخاطبان را غافلگیر کند. قالب این برنامه در سطح جهان بیننده‌های پر و پاقرصی دارد و در کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا و فرانسه و ژاپن و مکزیک جزو برنامه‌های پربیننده آمازون پرایم بوده و حتی نسخه تولیدی کشور مکزیک، نامزد جایزه امی هم شده است.

 

پوستر مسابقه رئالیتی شوی جوکر

مهمانان فصل اول جوکر

پوستر فصل سوم جوکر

پوستر فصل پنجم مسابقه جوکر

پوستر فصل ششم جوکر

پوستر فصل هفتم جوکر

تیم خلاقیت فیلیمو

افسون میرطالبی، المیرا مربی، حامد بذرافکن، علی اسدی، نوشین نصیرزاده، نسیم گرجی، حسین یعقوبی
احمد اسم رام، علیرضا باقر پناهی، امیرحسین آرسین، مجتبی طغیانی، فاطمه محمدی، مینا رمضانی، علی احمد بیگی، سهیل درودی، مینا صباغی

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

585 نظر
 1. مجید می‌نویسد

  شرایط برای ساخت جوکر فراهم هست ؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   🙁

 2. shaghaygh می‌نویسد

  سلام خسته نباشید
  ممنون از برنامه های خوبتون
  پدر خوانده ، چند فصل و چند قسمته ؟
  فصل پنجم شبهای مافیا ، سریال های گاریچی زالو ، پدر گواردیولا ، نیوکمپ ،آکتور ، هفت ، آمستردام ، عقرب عاشق ، اهل هوا،  قصه هزار افسون ، اسپینجر و فیلم های خائن کشی ، بخارست و چند میگیری گریه کنی ۲ ، کی میان ؟

 3. shaghaygh می‌نویسد

  سلام خسته نباشید
  تو یکی از کانالایی که تو تلگرام دارم ، اومده : فصل دوم جوکر با حضور بانوان ساخته می‌شود .
  این واقعیت داره ؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   مگه اصلا ساخته شده که حقیقت داشته باشه؟!

 4. مهدی می‌نویسد

  سلام میشه بگید تا عید ممکنه جوکر پخش بشه؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   وابسته است به شرایط.

 5. مهدی می‌نویسد

  سلام مریخ تموم شد ؟

 6. مهدی می‌نویسد

  فیلیمو میشه بگی جوکر از کی استارت میخوره؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   پاسخ به بقیه سوال‌ها رو بخونید متوجه میشید.

 7. مهدی می‌نویسد

  بعد ببخشید شرایط برای چه فیلمی امده بود تهیه شه که نشد ؟؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   برای فصل دوم جوکر

 8. مهدی می‌نویسد

  سلام مرسی که به حال مردم توجه میکنین اما الان پدر خوانده راحت داره از فیلمنت پخش میشه و خیلی هم بیننده داره مافیای پنج و یعنی نمی‌سازید ؟؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   نظر شما منتقل شد به مدیران و سازندگان

 9. Am می‌نویسد

  سلام
  میشه بگید که فصل جدید در چه مرحله ایی هستش؟

  لطفا پاسخ بدین

  ممنون از بهترین پلتفرم ایران

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   همه چیز برای تهیه آماده بود که نشد! 🙁 شرایط برای تهیه این برنامه هنوز مهیا نیست.

 10. اجتمانو می‌نویسد

  ممنون از این مطلب کاربردی

 11. معین می‌نویسد

  فیلیمو چه برنامه ای برای جوکر و شب های مافیا داره ؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   برای هر تصمیمی باید شرایط جامعه مناسب پخش این مجموعه‌ها باشه.

 12. احمد می‌نویسد

  سریال های جدید فیلیمو کی میاد

 13. محسن می‌نویسد

  سلام جوکر ۲ کی ساخته میشه؟؟؟؟

 14. کسرا می‌نویسد

  اصلاً برنامه ای برای ادامه جوکر دارید شب‌های مافیا چی شد میشه بگید کی سریال جدید میاد

 15. کسرا می‌نویسد

  سلام خسته نباشید خبری از جوکر ۲ نشد ؟

 16. Shaghaygh می‌نویسد

  سلام خسته نباشید
  فصل دوم جوکر و فصل سوم شب آهنگی ساخته میشه ؟ اگر فصل دوم جوکر ، ساخته بشه ، مهموناشون خانما هستن یا آقایون ؟ فصل پنجم شبهای مافیا ، زالو ، پدر گواردیولا ، آکتور ، عتیقه و بقیه ی برنامه ها ، فیلم ها و سریال‌های شبکه ی نمایش خانگی از کی میان ؟
  فیلیمو ، برای شب یلدا ، برنامه های ویژه ای داره ؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   اگه بخایم به همه این سوال‌ها جواب بدیم که دیگه خبری نمی‌مونه برای آینده!
   همه این چیزهایی که نوشتید، بستگی به فضای جامعه داره. اگه حال همه خوب باشه، حال فیلیمو هم خوب میشه و کارهای خوب‌تر پخش میکنه. اگه نه هم که…

 17. Shaghaygh می‌نویسد

  سلام خسته نباشید
  فصل دوم جوکر و فصل سوم شب آهنگی ساخته میشه ؟ اگر فصل دوم جوکر ، ساخته بشه ، مهموناشون خانما هستن یا آقایون ؟ فصل پنجم شبهای مافیا ، زالو ، پدر گواردیولا ، آکتور ، عتیقه و بقیه ی برنامه ها ، فیلم ها و سریال‌های شبکه ی نمایش خانگی از کی میان ؟
  فیلیمو ، برای شب یلدا ویژه برنامه داره ؟