گزارشی کاملی از بازار داغ پیش‌بینی‌ها برای اسکار 2022

مجسمه را بردار و فرار کن!

پیش بینی رسانه‌های مطرح از مهم‌ترین جایزه سال سینمای جهان چیست؟

با نزدیک شدن به فصل جوایز، بازار پیش‌بینی‌ها و گمانه‌زنی‌ها درباره‌ نامزدهای احتمالی مراسم اسکار سال ۲۰۲۲ داغ شده است. تعداد زیادی از فیلم‌های مهم و پرهیاهوی سال اکران شده‌اند و برخی دیگر در یکی دو ماه آینده از راه می‌رسند. انجمن‌ها و سایت‌های سینمایی مختلف به تدریج در حال انتشار فهرست برگزیده‌های سینمایی خود از سال ۲۰۲۱ هستند.
در این گزارش سعی کرده‌ایم با نگاهی به فهرست‌ سایت‌هایی نظیر امپایر، هالیوود ریپورتر، ورایتی، لس‌آنجلس تایمز، نیویورک تایمز و برگزیدگان انجمن متقدان هالیوود، حلقه منتقدان فیلم نیویورک و هیئت ملی نقد آمریکا، نامزدهای احتمالی اسکار امسال را در بخش‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه اقتباسی و اورجینال و بهترین بازیگر نقش اصلی مرد و زن، بررسی کنیم.

همین چند روز پیش مجله‌ سینمایی معتبر کایه دو سینما فهرست ۱۰ فیلم برگزیده‌ خود را منتشر کرد که در آن اسامی برخی فیلم‌های جشنواره‌ کن سال گذشته دیده می‌شد. فهرستی که در آن فیلم‌هایی مثل آنت، ماشین مرا بران، فرانسه، بندتا و گزارش فرانسوی وس اندرسون حضور دارند. اسکار امسال اما از یک جهت برای ما مخاطبان ایرانی اهمیت بیشتری دارد. چراکه طبق گمانه‌زنی‌ها اصغر فرهادی با قهرمان حتی برای نامزد شدن در بخش‌های اصلی از شانس خوبی برخوردار است.

پیش بینی اسکار امپایر | کریستین استوارت محبوب دل‌ها

سایت امپایر در مطلبی شانس‌های احتمالی نامزد اسکار را در بخش‌های بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه (اورجینال و اقتباسی)، بازیگر مرد و زن (شاخه اصلی و مکمل)، معرفی کرده است. در لیست ارائه شده از سوی امپایر اسامی زیادی دیده می‌شوند. در حالی که از همین الان می‌توان برای برخی از آن‌ها شانس کم‌تری در نظر گرفت. به عنوان مثال فیلمی مانند «دیشب در سوهو» بعید است که در هیچ کدام از بخش‌های اصلی شانسی برای کاندیدا شدن داشته باشد.

با نگاهی به مراسم اسکارهای سال گذشته متوجه می‌شویم فیلم‌هایی که چند ماه زودتر اکران شده‌اند شانس کم‌تری برای موفقیت در جایزه اسکار دارند. بنابراین باید ببینیم سر و صداهای فیلمی مثل آنت لئوس کاراکس به فصل جوایز می‌رسد یا خیر؟ البته این باعث نمی‌شود احتمال بالای کاندیدا شدن کاراکس در بخش بهترین کارگردانی را نادیده بگیریم. ریدلی اسکات، کارگردان کهنه‌کار انگلیسی، با دو فیلم آخرین دوئل و خانه گوچی، شانس زیادی در مراسم آکادمی دارد. البته او یک کاندیدای همیشگی است و پیش از این با فیلم‌های زیادی در اسکار حضور داشته است.

لئوناردو دی‌کاپریو بعد از اینکه سرانجام با فیلم بازگشته الخاندرو گونزالس ایناریتو جایزه‌ بهترین بازیگر مرد اسکار را به دست آورد، امسال با فیلم کمدی سیاه «بالا رو نگاه نکن» دوباره شانس خود را امتحان می‌کند. البته باید در نظر گرفت که اسکار معمولا از فیلم‌های کمدی دوری می‌کند. هرچند آدام مک‌کی، کارگردان بالا رو نگاه نکن، پیش از این با دو فیلم رکود بزرگ و معاون، موفقیت در اسکار را تجربه کرده است

نکته‌ قابل توجه در لیست احتمالی بهترین کارگردانی، حضور مگی جیلنهال با نخستین فیلم بلند داستانی‌اش دختر گمشده است. باید ببینیم جیلنهال به لیست بازیگرانی که نامزد بهترین کارگردانی شده‌اند اضافه می‌شود یا خیر. علاه بر جیلنهال، نام بازیگر برنده‌ اسکار، لین منوئل میرندا، با فیلم موزیکال تیک تیک بوم در این فهرست دیده می‌شود. او پیش از این با تئاتر موزیکال همیلتون برنده‌ یازده جایزه امی از جمله بهترین تئاتر موزیکال شده است. آیا میرندا خواهد توانست این موفقیت را با اولین فیلم بلند داستانی خود تکرار کند؟

لئوناردو دی‌کاپریو بعد از اینکه سرانجام با فیلم بازگشته الخاندرو گونزالس ایناریتو جایزه‌ بهترین بازیگر مرد اسکار را به دست آورد، امسال با فیلم کمدی سیاه «بالا رو نگاه نکن» دوباره شانس خود را امتحان می‌کند. البته باید در نظر گرفت که اسکار معمولا از فیلم‌های کمدی دوری می‌کند. هرچند آدام مک‌کی، کارگردان بالا رو نگاه نکن، پیش از این با دو فیلم رکود بزرگ و معاون، موفقیت در اسکار را تجربه کرده است.

کریستن استورات پس از معرفی خود با فیلم‌های نوجوانانه‌ای مانند گرگ و میش، در سال‌های اخیر -به لطف همکاری با فیلمسازان بزرگی مانند کلی رایکارد و اولیویه آسایاس- توانست استعداد خود را به عنوان یک بازیگر توانمند نشان بدهد. اکنون بنظر می‌رسد که او با حضور در نقش دایانا شاهدخت ولز در فیلم اسپنسر، برای نخستین بار این شانس را دارد که نام خود را در فهرست نامزدهای بهترین بازیگر زن نقش اصلی ببیند.

نکته‌ عجیب در فهرست امپایر، غیبت کامل لیکریش پیتزا پل توماس اندرسن در همه‌ بخش‌ها است. فیلم به تازگی اکران خود را آغاز کرده و خبرها حاکی از اقبال زیاد منتقدان و مخاطبان به آن است. همه‌ فیلم‌های اندرسن به جز عشق پریشان، در بخش‌های مختلف اسکار سابقه‌ نامزدی دارند. بنابراین از همین الان می‌توانیم منتظر حضور اندرسن با فیلم جدیدش در مراسم آکادمی باشیم. در ادامه فهرست کامل نامزدهای احتمالی بهترین فیلم امپایر را مرور می‌کنیم:

 • بهترین فیلم:‌ آنت، ریکاردوس بودن، مرداب آبی، شمارنده کارت، کودا، ماچوی گریان، تل‌ماسه، چشم‌های تامی فی، گزارش فرانسوی، شوالیه سبز، خانه گوچی، شاه ریچارد، دیشب در سوهو، آمرزیدگان فراوان شهر نیوآرک، کوچه کابوس، اسپنسر، تیتان، تراژدی مکبث، داستان وست‌ساید

پیش بینی اسکار لس‌آنجلس تایمز | قدرت سگ در صدر فهرست

لس‌آنجلس تایمز، قدرت سگ جین کمپیون را در صدر فهرست احتمالی‌اش قرار داده است. احتمالا اگر قرار باشد امسال یک کارگردان زن دیگر -پس از کلویی ژائو که سال پیش با فیلم سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها درخشید- در فصل جوایز موفق ظاهر شود، آن شخص کسی جز جین کمپیون نخواهد بود. فیلم کمپیون در بخش‌هایی مانند کارگردانی، بازیگری و فیلمنامه‌ اقتباسی از شانس خوبی برخوردار است.

فیلم نیمه‌بیوگرافی کنت برانا به نام بلفاست یکی دیگر از کاندیداهای جدی احتمالی اسکار از نگاه لس‌آنجلس تایمز است. برانا تاکنون ۵ بار نامزد اسکار شده و اولین کسی است که در ۵ رشته‌ مختلف کاندیدای این جایزه شده است.

در ادامه‌ فهرست لس‌آنجلس تایمز برداشت جسورانه‌ جوئل کوئن از تراژدی مکبث و همچنین جدیدترین فیلم پل توماس اندرسن دیده می‌شود. نکته‌ جالب این فهرست حضور فیلم ژاپنی تحسین شده‌ جشنواره‌ کن یعنی ماشین مرا بران ریوسوکی هاماگوچی است. این فیلم در کنار مادران موازی پدرو آلمودوار دو فیلم خارجی زبان این فهرست هستند. باید منتظر ماند آیا برای چهارمین سال متوالی یک فیلم غیر انگلیسی زبان نامزد بهترین فیلم خواهد شد یا خیر.

ریکاردوس بودن آرون سورکین، خانه گوچی ریدلی اسکات و همچنین بازسازی داستان وست‌ساید از استیون اسپیلبرگ می‌توانند از دیگر نامزدهای احتمالی اسکار امسال باشند. هرچند اکران دیر هنگام این فیلم‌ها شاید باعث عقب ماندن آن‌ها از رقابت‌های امسال بشود. با این‌حال هر ۳ این اسم‌ها -سورکین در سال‌های اخیر- از نام‌های مورد علاقه‌ آکادمی هستند و نمی‌توان به راحتی از کنارشان گذشت.

نقد و بررسی فیلم خانه گوچی

از نگاه منتقدان لس‌آنجلس تایمز، جین کمپیون می‌تواند به عنوان سومین زن برنده‌ جایزه‌ کارگردانی باشد. او تقریبا در هر رده بیش‌ترین اختلاف را از رقبای خود دارد. بعد از کمپیون، اندرسن در رتبه‌ دوم قرار دارد و بقیه‌ رقبا از شانسی نزدیک برخوردار هستند. کریستین استوارت و پنه‌لوپه کروز تنها افرادی هستند که نامشان در لیست هر ۷ نویسنده‌ لس‌آنجلس تایمز دیده می‌شود. بعد از این دو بازیگر برنده اسکار الیویا کلمن و نیکول کیدمن از بیشترین بخت برخوردارند.

در بخش بهترین بازیگر مرد بنظر رقابت بسیار نزدیکی وجود دارد؛ دنزل واشنگتن این فرصت را دارد که در نقش مکبث برای سومین بار جایزه‌ اسکار را با خود به خانه ببرد. ویل اسمیت که دو بار نامزد این جایزه شده ولی هیچ‌وقت آن را دریافت نکرده با بازی در نقش پدر خواهران تنیسور ویلیامز رقیبی جدی برای کسب این جایزه محسوب می‌شود. بندیکت کامبریج در نقش یک گاوچران زهر‌آگین در «قدرت سگ» خود توانایی‌های خود را دوباره به رخ کشیده است. همچنین شاید امسال شاهد بازگشت نیکلاس کیج با فیلم خوک به اسکار باشیم.

از نگاه منتقدان لس‌آنجلس تایمز، جین کمپیون می‌تواند به عنوان سومین زن برنده‌ جایزه‌ کارگردانی باشد. او تقریبا در هر رده بیش‌ترین اختلاف را از رقبای خود دارد. بعد از کمپیون، اندرسن در رتبه‌ دوم قرار دارد و بقیه‌ رقبا از شانسی نزدیک برخوردار هستند

اصغر فرهادی که پیش از این با فیلم جدایی نادر از سیمین نامزد بهترین فیلمنامه‌ غیراقتباسی شده بود، با قهرمان در لیست نامزدهای احتمالی لس‌آنجلس تایمز برای تصاحب عنوان بهترین فیلمنامه دیده می‌شود. پدرو آلمودوار که یک بار برای فیلمنامه‌ با او حرف بزن برنده‌ جایزه‌ اسکار این بخش شده است، یکی از رقیب‌های جدی فرهادی محسوب می‌شود. همچنین کنت برانا با بلفاست این فرصت را دارد که بعد از پنج بار نامزدی نخستین جایزه اسکار خود را از این بخش دریافت کند.

در بخش بهترین فیلمنامه‌ اقتباسی دوباره نام جین کمیپون به چشم می‌خورد. کمپیون پیش از این با پیانو برنده‌ جایزه‌ بهترین فیلمنامه اورجینال شده است. بنظر می‌رسد اقتباس کمپیون از رمان توماس ساویج می‌تواند دومین اسکار فیلمنامه را برای او به ارمغان بیاورد. اقتباس مگی جیلنهال از رمان النا فرانته احتمالا یکی دیگر از رقیب‌های جدی این بخش خواهد بود. با در نظر گرفتن این نکته که جیلنهال مدتی پیش برنده‌ جایزه‌ بهترین فیلمنامه از جشنواره ونیز شده است.

فهرست اصلی نامزدهای احتمالی لس‌آنجلس تایمز

 • بهترین فیلم:‌ قدرت سگ، بلفاست، لیکریش پیتزا، تراژدی مکبث، ماشین مرا بران، پادشاه ریچارد، مادران موازی، کوچه کابوس، بدترین فرد در جهان، تل‌ماسه
 • بهترین کارگردانی: جین کمپیون (قدرت سگ)، پل توماس اندرسن (لیکریش پیتزا)، کنت برانا (بلفاست)، پدرو آلمودوار (مادران موازی)، جوئل کوئن (تراژدی مکبث)
 • بهترین بازیگر نقش اصلی مرد: دنزل واشنگتن (تراژدی مکبث)، ویل اسمیت (پادشاه ریچارد)، بندیکت کامبریج (قدرت سگ)، پیتر دینکلیج (سیرانو)، هیده‌توشی نیشیجیما (ماشین مرا بران)
 • بهترین بازیگر نقش اصلی زن: کریستین استوارت (اسپنسر)، الیویا کلمن (دختر گمشده)، پنه‌لوپه کروز (مادران موازی)، نیکول کیدمن (ریکاردوس بودن)، جسیکا چستین (چشم‌های تامی فی)
 • بهترین فیلمنامه‌ غیراقتباسی: مادران موازی، بلفاست، قهرمان، لیکریش پیتزا، پادشاه ریچارد
 • بهترین فیلمنامه‌ افتباسی: قدرت سگ، دختر گمشده، عبور (Passing)، کودا، ماشین مرا بران

پیش بینی اسکار نیویورک تایمز | قدرت نمایی پادشاه ریچارد

کایل بیوکنن از نیویورک تایمز در مقاله‌ای پیش‌بینی خود از نامزدهای اسکار در بخش‌های بهترین فیلم، کارگردانی و بهترین بازیگری ارائه کرده است. برگزیده‌های جشنواره‌های مهم پاییزی‌ای که در آمریکای شمالی برگزار می‌شوند همیشه سهمی پررنگ در مراسم اسکار دارند. بیوکنن باتوجه به این موضوع، سه ۳ پادشاه ریچارد، بلفاست و قدرت سگ را به عنوان رقبای جدی اسکار امسال معرفی می‌کند. بلفاست، جایزه‌ بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را در جشنواره‌ی تورنتو دریافت کرده است. عنوانی که پیش از این ۳ فیلم برنده اسکار دوازده سال بردگی، سرزمین خانه‌بدوشان و کتاب سبز، موفق به کسب آن شده بودند. بنابراین دور از انتظار نیست این درام سیاه و سفید جایی در میان نامزدهای اسکار داشته باشد.

جشنواره‌ تلوراید، پادشاه ریچارد را به عنوان رقیب تازه‌ای برای جشن آکادمی معرفی کرد. فیلمی که از نگاه بیوکنن می‌تواند در بخش‌های مختلفی مانند بهترین فیلم، بازیگری و موزیک، نامزد جایزه بشود. همچنین اسکار این سال‌ها نشان داده که به فیلم‌هایی که درباره شخصیت‌های برجسته سیاه‌پوست هستند روی خوشی نشان می‌دهد

جشنواره‌ تلوراید، پادشاه ریچارد را به عنوان رقیب تازه‌ای برای جشن آکادمی معرفی کرد. فیلمی که از نگاه بیوکنن می‌تواند در بخش‌های مختلفی مانند بهترین فیلم، بازیگری و موزیک، نامزد جایزه بشود. همچنین اسکار این سال‌ها نشان داده که به فیلم‌هایی که درباره شخصیت‌های برجسته سیاه‌پوست هستند روی خوشی نشان می‌دهد. از آنجایی که در اسکار امسال ده عنوان برای کسب عنوان بهترین فیلم رقابت خواهند کرد، احتمالا به سیاق سال‌های قبل شاهد تنوع موضوعی و ژانری در میان فیلم‌های نامزد شده خواهیم بود. باتوجه به اینکه مراسم سال گذشته تحت تاثیر فیلم‌های کم‌بودجه برگزار شد، این احتمال می‌رود که امسال شاهد حضور یک فیلم پرفروش باشیم. بنابراین فیلم علمی تخیلی تل‌ماسه می‌تواند یکی از کاندیداهای احتمالی باشد. بیونکن همچنین به قهرمان اصغر فرهادی، قلب سگ، ریکاردوس بودن آرون سورکین، فیلم موزیکال سیرانو و اسپنسر ساخته فیلمساز شلیایی پابلو لارائین اشاره می‌کند.

علاوه بر این، بیونکن  شانس بالای محصولات پر سر و صدای شبکه‌های استریم برای حضور در اسکار امسال را یادآور می‌شود. فیلم‌هایی مثل تراژدی مکبث و کودا از اپل، دست خدا پائولو سورنتینو و قدرت سگ از جمله این آثار هستند. کوچه‌ کابوس و داستان وست‌ساید دو فیلمی هستند که می‌توانند با نمایش خود در ماه آخر سال، معادلات را تغییر بدهند. گیرمو دل‌تورو که با فیلم قبلی خود شکل آب برنده اسکار بهترین فیلم و کارگردانی شده است، با کوچه کابوس می‌تواند دوباره برای این دو بخش کاندید بشود. داستان وست‌ساید هم اگر قربانی اکران دیر هنگام خود نشود به احتمال زیاد در مراسم اسکار حضور خواهد داشت، چراکه به هرحال اسپیلبرگ یکی از کارگردانان مورد علاقه‌ آکادمی است. بیونکن همچنین شانس بالایی برای آثار جدید فیلمسازهای کهنه‌کاری مانند پل توماس اندرسن، ریدلی اسکات و آدام مک‌کی، برای نامزد شدن در دو بخش بهترین فیلم و کارگردانی قائل است.

اطلاعات فیلم داستان وست ساید

در بخش بهترین بازیگری ویل اسمیت، دنزل واشنگتن، بندیکت کامبریج و پیتر دنکلیج در فهرست بیونکن نیز بخت‌های اول محسوب می‌شوند. اما علاه بر این‌ها، اسامی واکین فینیکس با فیلم C’mon C’mon مایک میلز، جود هیل بازیگر کودک بلفاست، نیکلاس کیج خوک و اندرو گارفید درام موزیکال تیک تیک بوم در این فهرست دیده می‌شوند. بیونکن در بخش بهترین بازیگر زن به شانس بالای الیویا کلمن، فرانسیس مک‌دورمند در نقش لیدی مکبث، جنیفر هادسون فیلم احترام، پنه‌لوپه کروز، جسیکا چستین اشاره می‌کند. همچنین از نگاه نیویورک تایمز، کریسیتن استوارت اسپنسر، کترینا بلف بلفاست، تسا تامپسون درام نژادی عبور و رناته رینسو برنده جایزه‌ بهترین بازیگر جشنواره کن بخاطر فیلم بدترین فرد در جهان، این شانس را دارند که اولین نامزدی اسکار خود را بدست بیاورند.

 

پیش بینی اسکار ورایتی | این بلفاست محبوب

کلایتون دیویس از ورایتی، با مجموعه‌ای از لیست‌هایی که بر اساس اخبار و تحلیل‌های منابع پیش‌بینی مراسم اسکار مدام طبقه‌بندی و به‌روز می‌شوند، به نامزدهای احتمالی اسکار ۲۰۲۲  در بخش‌های مختلف پرداخته است. البته در اینجا فقط به عنوان‌هایی که از نگاه دیویس از بیش‌ترین شانس برخوردارند اشاره می‌کنیم.

 • بهترین فیلم: بلفاست، قدرت سگ، داستان وست‌ساید، تل‌ماسه، پادشاه ریچارد، ریکاردوس بودن، لیکریش پیتزا، تیک تیک بوم، کوچه کابوس و کودا
 • بهترین کارگردانی: کنت برانا، جین کمپیون، دنی ویلنوو (تل‌ماسه)، استیون اسپیلبرگ، پل توماس اندرسن
 • بهترین بازیگر نقش اصلی مرد: ویل اسمیت، اندرو گارفیلد، بندیکت کامبریج، بردلی کوپر (کوچه کابوس)، دنزل واشنگتن
 • بهترین بازیگر نقش اصلی زن:‌ نیکول کیدمن، لیدی گاگا (خانه گوچی)، کریستین استورات، الیویا کلمن، پنه‌لوپه کروز
 • بهترین فیلمنامه‌ غیراقتباسی: لیکریش پیتزا، بلفاست، C’mon C’mon، پادشاه ریچارد، هرچه قوی‌تر سخت‌تر زمین می‌خوری
 • بهترین فیلمنامه‌ اقتباسی: قلب سگ، دختر گمشده، داستان وست‌ساید، کودا، تراژدی مکبث

بردلی کوپر در نقش شخصیت موذی و کلاهبردار استن کارلیسل می‌تواند برای نهمین‌بار شانس خود را برای تصاحب مجسمه‌ طلایی آکادمی امتحان کند. هرچند کار سختی برای رقابت با ویل اسمیت و دنزل واشنگتن در پیش دارد.

 

پیش بینی اسکار هالیوود ریپورتر | همراه با دیگر لیست‌ها

اسکات فینبرگ، ستونس‌نویس هالیوود ریپورتر، سعی کرده است با مشورت با رای‌دهندگان آکادمی و استراتژیست‌های جوایز و همچنین تجزیه و تحلیل کمپین‌های بازاریابی، پیش‌بینی دقیقی از فهرست کاندیداها احتمالی جوایز اسکار ارائه بدهد. هرچند فینبرگ در تحلیل خود برخی از فیلم‌هایی که تا زمان نگارش مقاله هنوز به صورت گسترده اکران نشده‌‌اند -مانند لیکریش پیتزا، داستان وست‌ساید و کوچه کابوس- را در نظر نگرفته است.

پائولو سورنتینو، فیلمساز ایتالیایی که در سال ۲۰۱۴ با فیلم زیبایی بزرگ برنده‌ اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد با فیلم دست خدا در فهرست کاندیدای بهترین فیلم هالیوود ریپورتر حضور دارد. دیگر فیلم خارجی زبان این لیست، فیلم قهرمان اصغر فرهادی است. واکین فینیکس در اولین فیلم خود بعد از بردن جایزه‌ای اسکار برای جوکر، در C’mon C’mon مایک میلز در نقش یک مستند ساز حضور دارد. مایک میلز که فیلم محبوب و ستایش‌شده‌ زنان قرن بیستم – نامزد اسکار بهترین فیلمنامه‌ اورجینال – را در کارنامه‌ خود دارد، می‌تواند با C’mon C’mon به بخش بهترین فیلم راه پیدا کند. از نگاه فینبرگ قهرمان اصغر فرهادی علاوه بر بخش بهترین فیلم در بخش کارگردانی و فیلمنامه‌ اورجینال نیز از شانس بالایی برخوردار است. لیست کامل هالیوود ریپورتر به شرح زیر است:

 • بهترین فیلم:‌ پادشاه ریچارد، بلفاست، قدرت سگ، تل‌ماسه، C’mon C’mon، قهرمان، ریکاردوس بودن، تیک تیک بوم، خانه گوچی و دست خدا. در رتبه‌های بعدی نام فیلم‌هایی مانند مستند تابستان روح، مستند انیمیشن گریز (Flee) و فیلم جنجال‌برانگیز برنده‌ی نخل طلای کن تیتان دیده می‌شود.
 • بهترین کارگردانی:‌ کنت برانا، جین کمپیون، دنی ویلنوو، اصغر فرهادی، رینالدو مارکوس گرین (پادشاه ریچارد) همچنین می‌توان به پائولو سورنتینو، پدرو آلمودوار، آرون سورکین، ریدلی اسکات و ژولیا دوکورنو برای فیلم تیتان اشاره کرد.
 • بهترین بازیگر نقش اصلی مرد: ویل اسمیت، بندیکت کامبریج، اندرو گارفیلد، واکین فینیکس، جود هیل (بلفاست)
 • بهترین بازیگر نقش اصلی زن: کریستن استورات، پنه‌لوپه کروز، نیکول کیدمن، لیدی گاگا، الیویا کلمن
 • بهترین فیلمنامه غیراقتباسی:‌ بلفاست، پادشاه ریچارد، C’mon C’mon، قهرمان، دست خدا
 • بهترین فیلمنامه‌ اقتباسی:‌ قدرت سگ، دختر گمشده، تل‌ماسه، تیک تیک بوم، عبور

 

پیش بینی اسکار انجمن منتقدان هالیوود | غول‌ها وارد می‌شوند

چندی پیش، انجمن منتقدان هالیوود (HCA)، فهرست نامزدهای سال خود را در بخش‌های مختلف اعلام کرد؛ فیلم تل‌ماسه دنی ویلنوو با ۱۰ نامزدی در صد فهرست کاندیداهای HCA قرار گرفته است. این فیلم که اولین بار در هفتاد و هشتمین جشنواره‌ی بین‌المللی ونیز به نمایش درآمد، در بخش‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و چند رشته‌ فنی از جمله بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی صحنه و لباس، نامزد جایزه شده است.

کودا شان هدر و بلفاست کنت برانا، هر کدام با ۹ نامزدی در رتبه‌ بعدی قرار دارند. فیلم کمدی درام کودا در بخش بازیگری توجه زیادی را به خود جلب کرده است و در بخش بهترین گروه بازیگری نیز کاندید جایزه شده است. فیلم‌های استیون اسپیلبرگ و گیرمو دل‌تورو اگرچه به تازگی اکران خود را آغاز کرده‌اند، اما توسط HCA مورد توجه قرار گرفته‌اند. از نظر تعداد کلی نامزدی، نتفلیکس با ۲۷ نامزدی پیشتاز است، برادران وارنر با ۱۸ نامزدی در جایگاه دوم و فوکس فیچرز با ۱۷ نامزدی در رتبه‌ی سوم قرار دارد. در ادامه لیست کاندیدهای HCA را در ۵ پنج بخش مورد نظر خود مرور می‌کنیم.

 • بهترین فیلم: ریکاردوس بودن، بلفاست، کودا، تل‌ماسه، پادشاه ریچارد، دیشب در سوهو، لیکریش پیتزا، اسپنسر، قدرت سگ، تیک تیک بوم
 • بهترین کارگردانی:‌ دنی ویلنوو، گیرمو دل‌تورو، جین کمپیون، کنت برانا، لین- منوئل میراندا، پابلو لارائین، ربکا هال (عبور)، رینالدو مارکوس گرین، شان هدر، استیون اسپیلبرگ
 • بهترین بازیگر نقش اصلی مرد: اندرو گارفید، بندیکت کامبریج، نیکلاس کیج، پیتر دینکلیج، ویل اسمیت
 • بهترین بازیگر نقش اصلی زن: امیلیا جونز (کودا)، جسیکا چستین، کریستین استوارت، لیدی گاگا، نیکول کیدمن
 • بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: ریکاردوس بودن، دیشب در سوهو، Mass، بلفاست، پادشاه ریچارد
 • بهترین فیلمنامه‌ اقتباسی:‌ قدرت سگ، دختر گمشده، عبور، کودا، تیک تیک بوم

پیش بینی اسکار هیئت ملی نقد آمریکا | درخشش فیلم قهرمان فرهادی

هیئت ملی نقد آمریکا از گروهی از علاقه‌مندان سینما، متخصصات صنعت، دانشگاهیان و فیلمسازان تشکیل می‌شود. سلیقه‌ NBR اغلب با آکادمی همپوشانی دارد. در نتیجه برندگان آن برای حضور در اسکار گام مهمی برمی‌دارند. سال گذشته، هیئت ملی نقد آمریکا، از فیلم ۵ هم‌خون اسپایک لی به عنوان بهترین فیلم سال تجلیل کرد. از معدود مواردی که فیلم برگزیده‌ NBR نتوانست نامزدی اسکار بهترین فیلم را کسب کند. در حالی که از میان برندگان دهه‌ گذشته، فقط فیلم یک سال خشن جی. سی. چاندور توانسته بود نامزد اسکار بهترین فیلم بشود. دیگر برندگان NBR مانند او، هوگو، سی دقیقه پس از نیمه شب، مکس دیوانه: جاده خشم و منچستر بای د سی، همگی در رقابت اسکار بهترین فیلم شرکت داشته‌اند و در این میان کتاب سبز توانست جایزه‌ اسکار را کسب کند.

سایر برندگان NBR 2020 عبارت بودند از:‌ بهترین بازیگر مرد ریز احمد (صدای متال)، کری مولیگان بهترین بازیگر زن (زن جوان نویددهنده)، پال ریسی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (صدای متال) و یون یو-جونگ بهترین بازیگر نقش مکمل زن (میناری). هر چهار نفر در رشته‌های مربوطه در اسکار نامزد شدند و یون یو-جونگ برنده‌ اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. لیست برگزیدگان هیئت ملی نقد آمریکا در رشته‌های مورد بررسی این مقاله به شرح زیر است:

 • بهترین فیلم: لیکریش پیتزا
 • بهترین کارگردانی:‌ پل تامس اندرسن
 • بهترین بازیگر نقش اصلی مرد: ویل اسمیت
 • بهترین بازیگر نقش اصلی زن:‌ ریچل زگلر (داستان وست‌ساید)
 • بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: اصغر فرهادی
 • بهترین فیلمنامه اقتباسی: جوئل کوئن

قهرمان اصغر فرهادی علاوه بر جایزه‌ فیلمنامه‌ اورجینال، جایزه‌ بهترین فیلم خارجی زبان را نیز از آنِ خود کرد. این اتفاقی خوب برای سینمای ایران به حساب می‌آید. چراکه باتوجه به اهمیت جوایز NBR، شانس قهرمان برای نامزدی در اسکار افزایش پیدا کرد. NBR مانند حلقه منتقدان فیلم نیویورک، در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن، انتخابی غیر منتظره انجام داد. ریچل زگلر که پیش از این نامش در پیش‌بینی‌ها چندان به چشم نیامده بود، اکنون خود را در مرکز توجه رای‌دهندگان آکادمی می‌بیند. علاوه بر این هیئت ملی نقد آمریکا در بخش‌های مختلف بهترین فیلم‌های سال خود را نیز انتخاب کرده است که لیست آن را در پایین آورده‌ایم.

 • ده فیلم برگزیده‌ سال: بلفاست، بالا رو نگاه نکن، تل‌ماسه، پادشاه ریچارد، آخرین دوئل، کوچه کابوس، راکت قرمز (شان بیکر)، تراژدی مکبث، داستان وست‌ساید
 • ۵ فیلم خارجی زبان: بندتا، بره، لینگوی، تیتان، بدترین فرد در جهان
 • ده فیلم مستقل: شمارنده کارت، C’mon C’mon، کودا، شوالیه سبز، Holler، Jockey، هنری پیر، خوک، شیوا بیبی، سوغات بخش دوم

آیا فرهادی سومین اسکار را می گیرد؟

در یک جمع‌بندی کلی، سه فیلم بلفاست، پادشاه ریچاد و قدرت سگ از شانس بالایی برای کاندیدا شدن در بخش بهترین فیلم برخوردارند. لیکریش پیتزا پل توماس اندرسن را باتوجه به اقبال زیادی که نمایش آن تاکنون داشته، می‌توان یکی دیگر از کاندیداهای احتمالی در نظر گرفت. اگر یک فیلم عظیم و پرفروش را بخواهیم در فهرست اسکار در نظر بگیریم، قطعا تل‌ماسه‌ دنی ویلنوو یکی از کاندیداها خواهد بود. از آنجایی که اسکار در سال‌های اخیر سعی کرده است به فیلم‌های مستقل و کم‌هزینه توجه نشان بدهد، رقابتی میان فیلم‌هایی مانند C’mon C’mon، کودا، دختر گمشده و خوک برای کاندید شدن وجود داشت.

هرچند شمارنده کارت را هم می‌توان به این فهرست اضافه کرد. در این میان کودا، دختر گمشده که به تازگی در جوایز گاتهام درخشیده است و C’mon C’mon از شانس بالاتری برخوردارند. از میان کهنه‌کارها، ریدلی اسکات، استیون اسپیلبرگ، جوئل کوئن و گیرمو‌ دل‌تورو و وس اندرسون هر کدام می‌توانند در این لیست حضور داشته باشند. آرون سورکین که سال گذشته با فیلم دادگاه شیکاگو هفت در مراسم اسکار حضور داشت، امسال با درام زندگینامه‌ی ریکاردوس بودن شاید دوباره به نامزدهای بهترین فیلم راه پیدا کند. از میان فیلم‌های خارجی، سه فیلم ماشین مرا بران، دست خدا پائولو سورنتینو و مادران موازی پدروآلمودوار و همچنین آنت لئوس کاراکس می‌توانند جزء گزینه‌های نامزدی بهترین فیلم سال باشند. بنظر می‌رسد فیلم‌هایی مانند تیک تیک بوم و اسپنسر در میان این رقیب‌ها شانس کم‌تری برای نامزدی دارند.

در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد از همین الان می‌توان یک جایگاه را به اسم ویل اسمیت در نظر گرفت. باید ببینیم پادشاه ریچارد بازگشت دوباره‌‌ای برای این بازیگر سیاه‌پوست دوست داشتنی رقم می‌زند یا خیر. در کنار او حضور بندیکت کامبریج هم تقریبا قطعی است. دیگر بازیگر سیاه‌پوست این فهرست دنزل واشنگتن می‌تواند باشد. واکین فینیکس نیز این شانس را دارد که بعد از جوکر دوباره خود را در جمع نامزدهای اسکار ببیند. پیتر دنکلیج دوست داشتنی هم با فیلم سیرانو می‌تواند یکی از کاندیداها باشد. در رتبه‌های بعدتر می‌توانیم به اندرو گارفید و نیکلاس کیج و بازیگر کودک فیلم بلفاست (جود هیل) و همچنین بازیگر ژاپنی فیلم ماشین مرا بران هیده‌توشی نیشیجیما اشاره کنیم. غافلگیری این بخش می‌تواند حضور بردلی کوپر با کوچه کابوس باشد.

در بخش بهترین فیلمنامه اورجینال، اصغر فرهادی با قهرمان می‌تواند یکی از کاندیداها باشد. پل توماس اندرسن و ریوسوکی هاماگوچی را می‌توان دو رقیب جدی این بخش در نظر گرفت. همچنین آرون سورکین که بیش‌تر با فیلمنامه‌های درخشانش شناخته می‌شود یکی از شانس‌های بالای این بخش است

در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن، حضور کریستین استوارت به عنوان یکی از کاندیداها تقریبا قطعی است. لیدی گاگا و ریچل زگلر باتوجه به موفقیت‌های اخیرشان از شانس زیادی برخورداند. الیویا کلمن دوباره بعد از فیلم پدر می‌تواند نامزدی در اسکار را تجربه کند. همچنین نیکول کیدمن و جسیکا چستین و پنه‌لوپه کروز از رقبای جدی این بخش محسوب می‌شوند. همچنین بازیگر جوان فیلم کودا امیلیا جونز می‌تواند معادلات را به نفع خود تغییر بدهد.

جین کمپیون با قدرت سگ می‌تواند سومین کارگردان زنی باشد که جایزه‌ی کارگردانی را کسب می‌کند. هرچند رقیب‌های جدی‌ای مانند پل تامس اندرسن، دنی ویلنوو و کنت برانا را در کنار خود می‌بیند. هرچند از کنار اسامی فیلمسازان باتجربه‌ای مانند استیون اسپیلبرگ، ریدلی اسکات، جوئل کوئن و گیرمو دل‌تورو نمی‌توان به راحتی گذشت. در کنار این‌ها باید به فیلمساز کم‌کار فرانسوی لئوس کاراکس اشاره کنیم. یکی دیگر از شانس‌های این بخش، رینالدو مارکوس گرین با فیلم پادشاه ریچارد است.

در بخش بهترین فیلمنامه اورجینال، اصغر فرهادی با قهرمان می‌تواند یکی از کاندیداها باشد. پل توماس اندرسن و ریوسوکی هاماگوچی را می‌توان دو رقیب جدی این بخش در نظر گرفت. همچنین آرون سورکین که بیش‌تر با فیلمنامه‌های درخشانش شناخته می‌شود یکی از شانس‌های بالای این بخش است. علاوه بر این‌ها می‌توان به پدرو آلمودوار با مادران موازی اشاره کرد. دو رقیب دیگر این بخش بلفاست و پادشاه ریچارد می‌توانند باشند. جوئل کوئن که این‌بار نام برادرش را در کنار خود نمی‌بیند، یکی از شانس‌های جدی اسکار بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی است. قدرت سگ، کودا، دختر گمشده، C’mon C’mon، عبور، داستان وست‌ساید و تل‌ماسه هر کدام می‌توانند به عنوان یکی از کاندیداهای این بخش شناخته شوند.

با ادامه پیدا کردن فصل جوایز و رسیدن به مراسم مانند گلدن گلوب هر کدام از این لیست‌ها می‌توانند دستخوش تغییراتی بشوند. این‌ها فیلم‌‌هایی هستند که بنظر می‌رسد تا امروز بیش‌ترین شانس را برای حضور در مراسم اسکار ۲۰۲۲ دارند. اما تجربه نشان داده که همیشه در زمان‌های نزدیک اسکار فیلم‌هایی ناگهان معادلات را بهم می‌زنند. باید ببنیم که مجسمه طلایی اسکار انتظار این اسامی را می‌کشد یا نام‌هایی تازه از راه می‌رسند.

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
 1. عارف می‌نویسد

  بنظر من تقریبا اسکار بعد از سال ۲۰۰۳ مثل قبل نیست اغلب فیلم ها ارزش نامزدی و برنده شدن ندارن