برندگان جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ اعلام شدند؛ جزئیات ماجرا از افتتاحیه تا اختتامیه

مراسم اختتامیه و اعلام فهرست برندگان جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ برگزار شد. با فیلیمو شات همراه باشید تا جشنواره امسال را بررسی کنیم.

جشنواره فیلم ونیز قدیمی‌ترین فستیوال در ستایش هنر هفتم است. همین جمله می‌تواند اهمیت آن را تمام و کمال به رخ بکشد. ونیز در کنار کن، برلین، تورنتو و پارک‌سیتی، ۵ شهری هستند که همه‌ساله چشم سینمادوستان را به خود خیره می‌کنند. امسال با وجود کرونا بسیاری از فستیوال‌ها مطابق روال گذشته برگزار نشدند؛ برخی کاملاً لغو شدند، برخی به صورت مجازی آثار منتخب را اعلام کردند و برخی دیگر نیز همچون جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ با رعایت الزامات ایمنی، سعی داشتند بر کرونا غلبه کنند. هفتاد و هفتمین دوره فستیوال فیلم ونیز از ۲ تا ۱۲ سپتامبر به ریاست کیت بلانشت برگزار شد. با برگزاری مراسم اختتامیه و اعلام فهرست برندگان جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ ، جایزه شیر طلایی به فیلم «سرزمین خانه‌بدوش‌ها» اثر کلویی ژائو اهدا شد. با فیلیمو شات همراه باشید تا جشنواره امسال را بررسی کنیم.


پس از یازده سال، جشنواره فیلم ونیز با یک فیلم ایتالیایی به نام «پیوند‌ها» (با عنوان انگلیسی «The Ties») آغاز به کار کرد. دانیله لوکتی، کارگردان آثاری همچون «زندگی ما» (با عنوان اصلی «La nostra vita»)، «برادرم تنها فرزند است» (با عنوان انگلیسی «My Brother Is an Only Child») و «مرد بله‌گو» (با عنوان انگلیسی «The Yes Man») در تازه‌ترین اثر خود سراغ یک فیلم درام رمانتیک رفته است. داستان فیلم «پیوندها» در اوایل دهه ۱۹۸۰ روایت می‌شود، جایی که در شهر ناپل ازدواجی دوست‌داشتنی به واسطه رابطه احتمالی شوهر با زنی جوان‌تر مورد تهدید قرار گرفته است. آلبا رورواکر، لوئیجی لو کاشو و لورا مورانته از بازیگران اصلی فیلم هستند.

فیلم «پیوند‌ها» اثر دانیله لوکتی

هیئت داوران جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ در بخش مسابقه اصلی شامل ۷ عضو بود: کیت بلانشت (بازیگر استرالیایی و رئیس هیئت داوران)، مت دیلون (بازیگر آمریکایی)، ورونیکا فرانز (کارگردان و نویسنده اتریشی)، جوآنا هاگ (نویسنده و کارگردان بریتانیایی)، نیکولا لاجویا (نویسنده ایتالیایی)، کریستین پتزولد (کارگردان و نویسنده آلمانی) و لودیوین سنیه (بازیگر و مدل فرانسوی). امسال ۱۸ فیلم در بخش مسابقه اصلی شرکت کرده بودند. کلر دنی رئیس داوران بخش افق‌ها بود که ۱۹ فیلم بلند و ۱۲ فیلم کوتاه در آن حضور داشتند. کلودیو جیوانسی هم رئیس داوران بخش فیلمسازان فیلم‌اولی بود. در کنار این داوران، حضور تیلدا سوینتن، پدرو آلمودوار و الیور استون گرمای خاصی به جشنواره داده بود.


فیلم های جشنواره کن ۲۰۱۹ که نباید از دست بدهید


آلبرتو باربرا، مدیر هنری جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ در نشستی خبری فیلم‌های حاضر در بخش رقابت اصلی، خارج از مسابقه، بخش افق‌ها و دیگر بخش‌های جانبی را معرفی کرد.

فهرست آثار راه‌یافته به بخش رقابت اصلی امسال عبارتند از:
• «و فردا کل دنیا» (با عنوان انگلیسی «And Tomorrow the Entire World»)
• «رفقای عزیز» (با عنوان انگلیسی «Dear Comrades»)
• «مرید» (با عنوان اصلی «The Disciple»)
• «در میانه مردن» (با عنوان انگلیسی «In Between Dying»)
• «لیلا در حیفا» (با عنوان اصلی «Laila in Haifa»)
• «عشاق» (با عنوان انگلیسی «Lovers»)
• «خواهران ماکالوسو» (با عنوان انگلیسی «The Macaluso Sisters»)
• «خانم مارکس» (با عنوان اصلی «Miss Marx»)
• «دیگر برف نخواهد بارید» (با عنوان انگلیسی «Never Gonna Snow Again»)
• «مراسم جدید» (با عنوان انگلیسی «New Order»)
• «سرزمین خانه‌بدوش‌ها» (با عنوان اصلی «Nomadland»)
• «شب» (با عنوان اصلی «Notturno»)
• «پدر ما» (با عنوان اصلی «Padrenostro»)
• «تکه‌های یک زن» (با عنوان اصلی «Pieces of a Woman»)
• «کجا می‌روی آیدا؟» (با عنوان اصلی «Quo Vadis, Aida?»)
• «خورشید» (با عنوان انگلیسی «The Sun»)
• «زن یک جاسوس» (با عنوان انگلیسی «Wife of a Spy»)
• «دنیایی که در پیش است» (با عنوان اصلی «The World to Come»)

۴۴ درصد (۸ فیلم از بین ۱۸ اثر) را کارگردانان زن ساخته‌اند و این رقم حاکی از رشد تنوع جنسیتی در فستیوال ونیز است. در میان آثار حاضر در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ ، نام سه فیلم ایرانی هم به چشم می‌خورد: «خورشید» ساخته مجید مجیدی، «جنایت بی‌دقت» به کارگردانی شهرام مکری و «دشت خاموش» اثر احمد بهرامی.

فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره فیلم ونیز 2020

«خورشید»

آخرین اثر مجید مجیدی با نام انگلیسی «The Sun» در بخش مسابقه اصلی حضور یافته بود. این فیلم داستان یک کودک کار به نام علی (با بازی روح‌الله زمانی) را روایت می‌کند که مادری بیمار دارد. اوضاع مالی خانواده خوب نیست و این باعث شده تا علی مجبور به دزدی شود. ماجرا زمانی آغاز می‌شود که مردی به نام هاشم (با بازی علی نصیریان) از جسارت علی خوشش می‌آید و او را به همراه چند نوجوان دیگر مأمور یافتن مواد مخدرهایش در زیرزمین مدرسه کودکان کار «خورشید» می‌کند. مجیدی در فیلم «خورشید» بار دیگر سراغ کودکان رفته و مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است. فیلم «خورشید» توانست جایزه بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین طراحی صحنه را از سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کند.

واکنش اولیه منتقدان به «خورشید» ساخته مجید مجیدی؛ بازگشت به قصه‌های صادقانه

پیش از آغاز مراسم اصلی اختتامیه، فیلم «خورشید» توانست جایزه «فانوس جادویی» (با عنوان اصلی «Lanterna Magica Award») را دریافت کند. این جایزه که جزو بخش‌های جانبی جشنواره است، با همت بنیاد اجتماعی فرهنگی سینه سرکولی به فیلم‌هایی تعلق می‌گیرد که از راهکارهای رایانه‌ای بهترین بهره را برده باشند. در بیانیه این جایزه آمده است: «فیلم «خورشید» با وفاداری کامل، جهان ربوده شده از کودکان را به تصویر می‌کشد.» در مراسم اختتامیه، فیلم «خورشید» توانست جایزه دیگری نیز کسب کند؛ جایزه مارچلو ماسترویانی برای بهترین بازیگر جوان به روح‌الله زمانی تعلق گرفت. هر چند، زمانی در سالن حضور نداشت و مجید مجیدی به همراه شمیلا شیرزاد روی صحنه رفتند و جایزه را از کیت بلانشت دریافت کردند.

تیم سازنده فیلم خورشید در جشنواره فیلم ونیز 2020

«جنایت بی‌دقت»

شهرام مکری پس از برنده شدن جایزه ویژه بخش افق‌های فستیوال فیلم ونیز در سال ۲۰۱۳ برای فیلم «ماهی و گربه»، امسال با فیلم «جنایت بی‌دقت» (با عنوان انگلیسی «Careless Crime») دوباره در بخش افق‌ها حضور یافته است. داستان اثر جدید او حادثه‌ای تلخ را در ذهن‌ها تداعی می‌کند؛ آتش‌سوزی سینما رکس آبادان. ماجرای فیلم از این قرار است که در یک روز معمولی، چهار فرد معمولی تصمیم می‌گیرند سینمایی پر از تماشاگر را آتش بزنند. بابک کریمی، سیاوش چراغی‌پور، محمد ساربان، فریبا کامران و بهزاد دورانی از بازیگران فیلم هستند. شهرام مکری و نسیم احمدپور، نویسندگان فیلم «جنایت بی‌دقت»، جایزه بهترین فیلمنامه اصلی را از انجمن منتقدان مستقل جشنواره ونیز ۲۰۲۰ دریافت کردند.

«دشت خاموش»

احمد بهرامی که بیشتر برای بازی در فیلم‎‌هایی همچون «تخته سیاه» و «تونل» شناخته می‌شود، امسال در مقام کارگردان با فیلم «دشت خاموش» (با عنوان انگلیسی «The Wasteland») در هفتاد و هفتمین دوره جشنواره فیلم ونیز شرکت کرده بود. دومین تجربه کارگردانی احمد بهرامی داستان چند کارگر کوره آجرپزی را روایت می‌کند که شرایط دشواری را سپری می‌کنند. علی باقری، فرخ نعمتی و مهدیه نساج، بازیگران فیلم هستند.

علی باقری در نمایی از فیلم دشت خاموش

«دشت خاموش» توانست جایزه فیپرشی (جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم) را از آن خود کند. علاوه بر این جایزه، «دشت خاموش» توانست به عنوان بهترین فیلم بخش افق‌ها انتخاب شود. احمد بهرامی که در مراسم حضور نداشت، جایزه را به مردم ایران که در شرایط سختی زندگی می‌کنند تقدیم کرد. قرار است این فیلم به همراه «جنایت بی‌دقت» در بخش سینمای آنلاین جشنواره فیلم ونیز اکران شود.

مراسم اختتامیه ساعت ۷ شب ۱۲ سپتامبر به مجری‌گری آنا فولیه‌تا (بازیگر ایتالیایی) برگزار شد. فهرست کامل برندگان جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ عبارتند از:

برندگان بخش مسابقه

• شیر طلایی بهترین فیلم: «سرزمین خانه‌بدوش‌ها» (Nomadland) اثر کلویی ژائو
• شیر نقره‌ای – جایزه بزرگ هیئت داوران: «مراسم جدید» (New Order) اثر میشل فرانکو
• شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی: کیوشی کوروساوا برای فیلم «زن یک جاسوس» (Wife of a Spy)
• جام روباه بهترین بازیگر زن: ونسا کربی برای بازی در فیلم «تکه‌های یک زن» (Pieces of a Woman)
• جام روباه بهترین بازیگر مرد: پیرفرانچسکو فاوینو برای بازی در فیلم «پدر ما» (Padrenostro)
• جایزه بهترین فیلمنامه: «مرید» (The Disciple) به نویسندگی چیتانیا تامهانه
• جایزه‌ ویژه‌ هیئت داوران: آندری کونچالوفسکی، «رفقای عزیز» (Dear Comrades)
• جایزه مارچلو ماسترویانی برای بهترین بازیگر جوان: روح‌الله زمانی برای بازی در فیلم «خورشید»

فیلم خانه بدوش ها

برندگان بخش افق‌ها

• بهترین فیلم: «دشت خاموش» (The Wasteland) ساخته احمد بهرامی از ایران
• بهترین کارگردانی: «ژنوس پان» (Genus Pan) ساخته لاو دیاز
• جایزه ویژه هیئت داوران: «گوش‌ کن» (Listen) اثر آنا روشا د سوزا
• بهترین فیلمنامه: پیترو کاستلیتو برای فیلم «درندگان» (I Predatori)
• بهترین بازیگر زن: خانسا باطما برای بازی در فیلم «تماس زانکا» (Zanka Contact)
• بهترین بازیگر مرد: یحیی ماهایانی برای بازی در فیلم «مردی که پوستش را فروخت» (The Man Who Sold His Skin)
• بهترین فیلم کوتاه: «بین تو و معجزات» (Entre tú y milagros) اثر ماریانا سافرون
• فیلم کوتاه منتخب جشنواره برای حضور در مراسم جوایز فیلم‌های اروپایی ۲۰۲۰: «شیفت» (THE SHIFT) ساخته لارا کاریرا

برندگان بخش شیر آینده

این جایزه به افتخار لوئیجی د لائورنتیس (تهیه‌کننده ایتالیایی) به بهترین فیلم اول یک کارگردان اهدا می‌شود. علاوه بر این جایزه، مبلغ ۱۰۰ هزار دلار به همت شرکت فیلمسازی فیلمائورو به طور مساوی بین کارگردان و تهیه‌کننده اثر منتخب تقسیم می‌گردد.
• بهترین فیلم اول: «گوش کن» به کارگردانی آنا روشا د سوزا

برندگان جشنواره فیلم ونیز

برندگان بخش واقعیت مجازی

• جایزه بزرگ هیئت داوران برای بهترین واقعیت مجازی: فیلم کوتاه «جلاد در خانه» (با عنوان اصلی «The Hangman at Home: An Immersive Single User Experience») اثر میشل و یوری کرانوت
• بهترین تجربه‌ واقعیت مجازی: «پیدا کردن پاندورا ایکس» (با عنوان اصلی «Finding Pandora X») اثر کیرا بنزینگ
• بهترین داستان واقعیت مجازی: «کشتن یک سوپراستار» (با عنوان اصلی «Killing a Superstar») اثر فن فن

جایزه یک عمر دستاورد هنری

علاوه بر تیلدا سوینتن، جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ از ان هوی، کارگردان فیلم‌هایی همچون «قهرمانان معمولی» (با عنوان اصلی «Ordinary Heroes»)، «برف تابستانی» (با عنوان انگلیسی «Summer Snow») و «یک زندگی ساده» (با عنوان انگلیسی «A Simple Life») با اعطای شیر طلایی یک عمر دستاورد هنری تقدیر کرد.

جایزه یک عمر دستاورد هنری

جایزه ژیژر لکولتخ

از سال ۲۰۰۶ به بعد، جایزه‌ای به همت شرکت ساعت‌سازی ژیژر لکولتخ (Jaeger-LeCoultre) به افرادی که کمک زیادی به پیشرفت سینمای معاصر کرده‌اند اهدا می‌شود. تاکنون دو ایرانی موفق به دریافت این جایزه شده‌اند: عباس کیارستمی در سال ۲۰۰۷ و امیر نادری در سال ۲۰۱۶. امسال آبل فرارا، کارگردان آثاری همچون «ستوان بد» (با عنوان اصلی «Bad Lieutenant») و «اعتیاد» (با عنوان اصلی «The Addiction») موفق به دریافت جایزه ژیژر لکولتخ شد.

نقد و بررسی فیلم «توماسو» ساخته آبل فرارا را در فیلیمو شات بخوانید

جایزه شور فیلمسازی

از دو سال پیش در هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز، جایزه‌ای به نام «شور فیلمسازی» (با عنوان اصلی «Campari Passion») بنیان نهاده شد تا از دستیاران کارگردان که به غنای هنری پروژه کمک زیاده کرده‌اند قدردانی شود. امسال این جایزه به ترنس بلنچرد، موسیقی‌دان آمریکایی اهدا شد. ترنس بلنچارد در فیلم‌هایی همچون «بلکککلنزمن» (با عنوان اصلی «BlacKkKlansman») و «۵ هم‌خون» (با عنوان اصلی «Da 5 Bloods») فعالیت داشته است.
بلنچرد در سال ۲۰۲۰ هم ساخت موسیقی فیلم «یک شب در میامی» (با عنوان اصلی «One Night in Miami») را بر عهده داشته است. فیلم «یک شب در میامی» داستان خیالی شبی خارق‌العاده را روایت می‌کند که شخصیت‌هایی اسطوره‌ای جمله محمد علی کلی، مالکوم ایکس، سم کوک و جیم براون دور هم جمع شده‌اند و راجع‌به نقششان در جنبش حقوق مدنی و فرهنگ دهه ۶۰ صحبت می‌کنند.

جایزه شور فیلمسازی

معرفی فیلم‌های جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰

بخش مسابقه اصلی

• «و فردا کل دنیا»
فیلم «و فردا کل دنیا» (با عنوان انگلیسی «And Tomorrow the Entire World») محصول کشور آلمان و فرانسه است. جولیا فون هینز در مقام کارگردان و نویسنده، داستان جوانانی را روایت می‌کنند که درگیر منازعات سیاسی شده‌اند. «و فردا کل دنیا» یک درام جنایی با مضامین عاشقانه است که می‌خواهد نشان دهد یک نفر تا کجا حاضر است پای تعهدات سیاسی‌اش باقی بماند.

• «رفقای عزیز»
«رفقای عزیز» (با عنوان انگلیسی «Dear Comrades») فیلمی است محصول روسیه به کارگردانی آندری کونچالوفسکی. این فیلم داستان واقعی رویدادهای سال ۱۹۶۲ در اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر می‌کشد؛ جایی که زنی به نام لیودا سیومنا (با بازی جولیا وایسوتسکایا) با پیروی از ایدئولوژی استالین در جنگ جهانی دوم جنگیده است اما بروز یک حادثه و گم شدن دخترش، زندگی او را برای همیشه تغییر می‌دهد.

نمایی از فیلم هم‌قطاران عزیز

• «مرید»
فیلم «مرید» (با عنوان اصلی «The Disciple») به کارگردانی چیتانیا تامهانه ساخته شده و از سوی کشور هند در جشنواره فیلم ونیز شرکت کرده است. فیلم «مرید» داستان مردی را روایت می‌کند که زندگی‌اش را وقف تبدیل شدن به یک خواننده موسیقی کلاسیک هندی صرف کرده و در این راه پایبند سنت‌ها و اصول استادان قدیمی بوده است. اما با گذر سال‌ها، تردیدهای او نسبت به این که چطور باید به مهارت بالا دست یابد آغاز می‌شوند.

• «در میانه مردن»
«درمیانه مردن» (با عنوان انگلیسی «In Between Dying») یک درام جاده‌ای به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی حلال بیداروف است. این اثر از آذربایجان، مکزیک و آمریکا در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ شرکت کرده است. فیلم، داستان عاشقانه داوود را روایت می‌کند؛ مردی جوان که سعی دارد خانواده واقعی‌اش را پیدا کند و در طول یک روز، چرخه عمرش را کامل می‌کند. زمانی که او عشق را پیدا می‌کند، در جایگاهی است که همیشه زندگی می‌کرده، اما این بار خیلی دیر شده است.

نمایی از فیلم درمیانه مردن

• «لیلا در حیفا»
فیلم «لیلا در حیفا» (با عنوان اصلی «Laila in Haifa») یک درام فرانسوی – اسرائیلی است. عاموس گیتای، نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی فیلم را بر عهده دارد. اتفاقات فیلم «لیلا در حیفا» طی یک شب سرنوشت‌ساز در شهر حیفا رخ می‌دهند و ما شاهد زندگی تودرتوی پنج زن هستیم. فیلم سعی دارد تصویری از حیات یکی از مکان‌هایی ارائه دهد که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌توانند در آن رابطه رو در رو داشته باشند.

• «عشاق»
فیلم «عشاق» (با عنوان فرانسوی «Amants» و انگلیسی «Lovers») به کارگردانی نیکول گارسیا ساخته شده است. این فیلم فرانسوی داستان زوجی جدانشدنی را روایت می‌کند: لیزا و سیمون. عشق آنها آن‌قدر زیباست که غیرواقعی به نظر می‌رسد. اما مثل تمام فیلم‌ها که هر عشق زیبایی درگیر مشکلاتی عذاب‌آور می‌شود، زمانی که لیزا و سیمون در تعطیلات هستند، سر و کله دوست‌پسر قبلی لیزا پیدا می‌شود. برخلاف کلیشه‌های احساسی، حضور این فرد ما را درگیر قصه قتل می‌کند تا شاهد فیلمی در ژانر تریلر باشیم.

نمایی از فیلم عشاق

• «خواهران ماکالوسو»
«خواهران ماکالوسو» (با عنوان انگلیسی «The Macaluso Sisters») داستان پنج خواهر را روایت می‌کنند که پس از مرگ یکی از آنها در کودکی، چهار خواهر دیگر در طول زندگی خود دچار تروما و اندوه شدیدی می‌شوند. اما دانته، هنرپیشه و نمایشنامه‌نویس ایتالیایی، این فیلم را بر اساس یکی از نمایش‌نامه‌های خود ساخته است.

• «خانم مارکس»
فیلم «خانم مارکس» (با عنوان اصلی «Miss Marx») از ایتالیا، فرانسه و بلژیک در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ شرکت کرده است. سوزانا نیکارلی، نویسنده و کارگردان ایتالیایی در تازه‌ترین اثر خود، داستان جوان‌ترین دختر کارل مارکس، النور باهوش، درخشان و آزاد را روایت می‌کند. در میان زنانی که به اولین جنبش‌های فمینیسم و سوسیالیسم پیوستند، النور برای حقوق زنان و ممانعت از کار کودکان جنگید. در سال ۱۸۸۳، النور با ادوارد اولینگ ملاقات کرد و زندگی‌اش درگیر یک داستان عشقی پرشور اما تراژیک شد. «خانم مارکس» فیلمی در ژانر زندگی‌نامه‌ای با بازی رامالا گری، پاتریک کندی و فیلیپ گرونینگ است.

نمایی از فیلم خانم مارکس

• «دیگر هرگز برف نخواهد بارید»
«دیگر هرگز برف نخواهد بارید» (با عنوان انگلیسی «Never Gonna Snow Again») به کارگردانی و نویسندگی ماوگوژاتا شوموفسکا و میکال انگلرت ساخته شده است. اتفاقات این فیلم لهستانی-آلمانی پیرامون یک مهاجر اکراینی رخ می‌دهند که به عنوان ماساژور مشغول به کار شده اما به شکلی غیرمنتظره به شخصیتی پرطرفدار در میان مشتریانش تبدیل می‌شود. الک اوتگوف نقش اصلی فیلم را بازی می‌کند.

• «مراسم جدید»
فیلم «مراسم جدید» (با عنوان انگلیسی «New Order») یک تریلر پادآرمان‌شهری به کارگردانی و نویسندگی میشل فرانکو است. فیلم در مکزیک و فرانسه ساخته شده و داستان یک مراسم عروسی باشکوه در طبقات بالایی اجتماع را روایت می‌کند که با ورودی میهمانانی ناخوانده، همه چیز زیر و رو می‌شود. دیه‌گو بونتا و نایان گونزالز نورویند بازیگران اصلی فیلم «مراسم جدید» یا «نظم نوین» هستند.

نمایی از فیلم مراسم جدید

• «سرزمین خانه‌بدوش‌ها»
«سرزمین خانه‌بدوش‌ها» (با عنوان اصلی «Nomadland») توانست شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز را از آن خود کند. این فیلم آمریکایی که شانس کسب اسکار را نیز دارد، داستان زنی را روایت می‌کند که از پس از فروپاشی اقتصادی روستایش در اتفاقات سال ۲۰۰۸، مجبور می‌شود با یک ون به سفر جاده‌ای برود و زندگی را به شکل دیگری تجربه کند. کلویی ژائو در مقام نویسنده و کارگردان، بر اساس کتابی نوشته جسیکا برودر، ما را با صحرانشینی مدرن آشنا می‌کند. فرانسیس مک‌دورموند بازیگر نقش اصلی این فیلم را ایفا می‌کند.

• «شب»
فیلم «شب» (با عنوان اصلی «Notturno») اثری در ژانر مستند، ساخته جانفرانکو رزی است. این فیلم از سوی ایتالیا، فرانسه و آلمان به جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ راه یافته و داستانی پیرامون زندگی در مناطق جنگی دارد. مستند جدید جانفرانکو رزی تصویری تأثیرگذار از افرادی ارائه می‌دهد که سعی دارند زندگی عادی خود را در شهرهای جنگ‌زده خاورمیانه دنبال کنند.

نمایی از فیلم شب

• «پدر ما»
فیلم «پدر ما» (با عنوان اصلی «Padrenostro») ساخته کلودیو نوچه، نویسنده و کارگردان ایتالیایی است. این فیلم درام داستان بلوغ والریو، پسری ۱۰ ساله در شهر رم ۱۹۷۶ را روایت می‌کند. والریو و مادرش سوءقصد یک تروریست به جان پدر خانواده را به چشم می‌بینند و این موضوع باعث ترس و آسیب‌پذیری دائمی کل خانواده می‌شود. در تابستان، والریو با کریستین آشنا می‌شود؛ پسری که کمی از او بزرگتر است. این آشنایی زندگی والریو را برای همیشه تغییر می‌دهد. پیرفرانچسکو فاوینو برای بازی در نقش پدر والریو توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ را دریافت کند.

• «تکه‌های یک زن»
«تکه‌های یک زن» (با عنوان اصلی «Pieces of a Woman») فیلمی محصول کانادا و مجارستان است. کورنل موندروتسو، کارگردان فیلم و تئاتر مجارستانی در فیلم جدید خود داستان زوجی را روایت می‌کند که انتظار تولد فرزندشان را می‌کشند اما همه چیز با یک زایمان خانگی به دستان مامایی مضطرب به هم می‌ریزد. ونسا کربی در این فیلم نقش مارتا، مادر بارداری را بازی می‌کند که فرزندش را به دلیل اهمال‌کاری ماما از دست داده و حالا باید علاوه بر پیگیری قضایی او، رابطه شکننده‌ با شوهر (با بازی شایا لباف) و مادرش را هم ترمیم کند. ونسا کربی برای بازی در این نقش توانست جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ را دریافت کند.

نمایی از فیلم تکه‌های یک زن

• «کجا می‌روی آیدا؟»
فیلم «کجا می‌روی آیدا؟» (با عنوان اصلی «Quo Vadis, Aida?») یک درام جنگی بین‌المللی است. یاسمیلا ژبانیچ در مقام نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان، قصه‌ای پیرامون زنی به نام آیدا را روایت می‌کند که در شهر کوچک سربرنیتسا، مترجم سازمان ملل است. در ماه جولای ۱۹۹۵، ارتش جمهوری صرب بوسنی کنترل شهر را در اختیار می‌گیرد و کشتار دسته‌جمعی آغاز می‌شود. نسل‌کشی سربرنیتسا، دومین کشتار بزرگ اروپا پس از جنگ جهانی دوم است؛ جایی که بیش از ۸ هزار نفر از ساکنین شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا قتل عام شدند.

• «خورشید»
فیلم «خورشید» (با عنوان انگلیسی «The Sun») ساخته مجید مجیدی است. مجیدی در کنار نیما جاویدی، قصه کودکان کاری را روایت ‌می‌کند که برای بهبود وضعیت زندگی خود دست به کارهای خطرناک می‌زنند. علی نصیریان، جواد عزتی و طناز طباطبایی هنرپیشگان معروف فیلم هستند اما بازی بی‌نظیر روح‌الله زمانی در کنار دیگر کودکان کار توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند. «خورشید» نمایانگر فضای تلخ و سیاه کودکان کار است؛ کودکانی که با پدر و مادر معتاد، محرومیت از تحصیل و پیشرفت، تبعیض‌های نژادی و تلاش طاقت‌فرسا برای زنده‌ماندن دست و پنجه نرم می‌کنند. روح‌الله زمانی، کودک کاری که تا یک سال پیش در مترو دست‌فروشی می‌کرد، بازی خارق‌العاده‌ای ارائه داده است؛ عملکردی که موجب شد کیت بلانشت نام او را به عنوان بهترین بازیگر نوظهور جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ معرفی کند.

نمایی از فیلم خورشید

• «زن یک جاسوس»
فیلم «زن یک جاسوس» (با عنوان انگلیسی «Wife of a Spy») دیگر فیلم آسیایی هفتاد و هفتمین دوره فستیوال فیلم ونیز بود. کیوشی کوروساوا، که هیچ نسبتی با کارگردان فقید ژاپنی‌ها ندارد، در فیلم جدید خود داستان یک تاچر ژاپنی را روایت کرده که همسرش را برای سفر به منطقه منچوری ترک می‌کند. اما اقداماتی که او در ادامه انجام می‌دهد، باعث سوء تفاهمی بزرگ بین او و زنش می‌شوند. یو آئوی، ایسی تاکاهاشی و ماساهیرو هیگاشیده از جمله بازیگران فیلم «همسر یک جاسوس» هستند.

• «دنیایی که در پیش است»
فیلم «دنیایی که در پیش است» (با عنوان اصلی «The World to Come») یک درام آمریکایی به کارگردانی مونا فستولد است. رون هنسن و جیم شپارد، فیلمنامه فیلم را بر اساس داستانی به همین اثر شپارد نوشته‌اند. داستان فیلم جایی در میانه قرن ۱۹ در ساحل شرقی آمریکا روایت می‌شود. دو زوج همسایه که درگیر چالش‌های جسمی و روانی هستند با سختی و انزوا مبارزه می‌کنند. ونسا کربی، کاترین واترستون، کریستوفر ابوت و کیسی افلک بازیگران اصلی فیلم هستند.

نمایی از فیلم دنیایی که در پیش است

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. هستی می‌نویسد

    خیلی ممنون