گفت‌وگو با ستاره ممیزی و به بهانه حضور در شب‌های مافیا و جوکر

وحید آقاپور: خط قرمز عجیبی نداشتیم

ماجرای حمله سارقان را از زبان «استاد ممیزی» بخوانید

قرار گفت‌وگوی ما بر حسب اتفاق زمانی هماهنگ شد که وحید آقاپور وعده بعد از اجرای تئاتر «باغ» حسن معجونی را داد تا وقتی به منزل باز می‌گردد صحبت کنیم ولی متأسفانه دچار حمله از سوی سارقان شد و از ناحیه دست آسیب دید. او که در شهرری به دنیا آمده و لیسانس کارگردانی نمایش دارد، فعالیت هنری‌اش را زمانی که ۱۹ سال بیشتر نداشت در سال ۱۳۷۸ از صحنه تئاتر شروع کرد و در سال ۱۳۸۴ پا به عرصه کارگردانی تئاتر نیز گذاشت و با تله‌فیلم خوشبختی بهروز شعیبی و فیلم پذیرایی ساده مانی حقیقی پایش به تلویزیون و سینما باز شد. چک برگشتی، لحظه گرگ و میش، اکسیدان، آوا، سوغات جنگل و شرایط خاص از جمله کار‌های هنری او محسوب می‌شود. آقاپور اکنون در پلتفرم فیلیمو با تاک شوی «ممیزی» و رئالیتی شوی «شب‌های مافیا» حضور دارد و با رئالیتی شوی «جوکر» دیده شد، به همین بهانه فیلیموشات با او گفت‌و‌گویی انجام داد که در ادامه می‌خوانید.

 • ماجرای حمله سارقان بعد از اجرای نمایش‌تان چه بود؟

وحید آقاپور: ساعت ده و نیم شب از باغ کتاب با موتورم راهی منزلم شدم. به محض خروج در حاشیه اتوبان همت دیدم که فردی با ظاهر خون آلود توسط فرد دیگری مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و حدس زدم که از او دزدی و خفت‌گیری می‌کنند و فرد دیگری همان جا روی موتور منتظر بود. از این صحنه رد شدم و بعد دور زدم تا کمک کنم. به محض این که رسیدم خودرویی موتور دزد‌ها را زیر گرفت تا مانع فرارشان شود. وقتی آن‌ها روی زمین افتادند و موتورشان را از دست دادند من به صحنه رسیده بودم و به محض این که مرا دیدند فرد ضارب به سمت من آمد و به‌شانه راستم چاقو زد و موتورم را از من گرفت و دوتایی با موتورم فرار کردند.

 • اکنون حال‌تان چطور است؟

به خاطر این اتفاق از‌ شانه راست مجروح شده‌ام و اندکی مچ پای راستم زخمی شده است. جراحتم عمیق است و تا نزدیکی مفصل رسیده ولی خوشبختانه به عصب و تاندون دستم آسیب نرسیده و بخیه‌های عمیقی زده‌اند و باید زمان بگذرد تا جراحتم خوب شود. در این بین چون مشغول اجرای نمایش هستیم با همین وضعیت برای تئاتر «باغ» حسن معجونی روی صحنه می‌روم. تاکنون خبری از دزد‌ها نشده است ولی مراجع انتظامی گفته‌اند در حال پیگیری هستند و روی پرونده کار می‌کنند.

وحید آقاپور: از‌ شانه راست مجروح شده‌ام و اندکی مچ پای راستم زخمی شده است. جراحتم عمیق است و تا نزدیکی مفصل رسیده ولی خوشبختانه به عصب و تاندون دستم آسیب نرسیده و بخیه‌های عمیقی زده‌اند و باید زمان بگذرد تا جراحتم خوب شود. در این بین چون مشغول اجرای نمایش هستیم با همین وضعیت روی صحنه می‌روم

 • خدا سلامتی بدهد… می‌خواهم از تاک شوی ممیزی صحبت کنید که چند سال پیش در قالب آیتم‌هایی در برنامه شهرآورد از شبکه یک پخش شد اما بعد از مدتی متوقف شد، یعنی «ممیزی» در رسانه دچار ممیزی شد. چه شد که این تاک‌شو از فیلیمو پخش شد؟

پخش اولیه ممیزی در برنامه شهرآورد در تلویزیون مدتی انجام شد تا این که مدیریت سازمان عوض شد. با تغییر مدیریت‌ها پخش برنامه متوقف شد و مدتی هم کارگردان و تهیه‌کننده پیگیر بودند و معلوم شد که مدیریت جدید خیلی راغب نیست که پخش این برنامه با این محتوا ادامه پیدا کند. این که چه شد برنامه از فیلیمو پخش شد باید بگویم از ابتدا، پخش اصلی‌مان از آپارات بود چون در دسترس همه و رایگان است، در عین حال در کنار آپارات در فیلیمو هم پخش شد و دلیلش این بود که گویا مدیران آپارات و فیلیمو این برنامه را دیده بودند و سابقه ذهنی داشتند و به نظرشان برنامه جذابی برای مخاطبان بود. به همین دلیل پیشنهاد دادند که پخش آن در آپارات شروع شود و در صورت موفقیت فصل دومش صرفاً در فیلیمو پخش شود.

 • خودتان هم دست به قلم هستید، در نگارش ممیزی چقدر با حامد جوادزاده همسو بودید که شخصیت شکل گرفت؟

البته دست به قلم بودنم صرفاً مربوط به نگارش متن برنامه «ممیزی» است، در زمینه نویسندگی ادعای خاصی ندارم و حوزه تخصصی‌ام هم نیست و توانایی خاصی نیز ندارم. از سر ذوق و تجربه خودم است که «ممیزی» را به همراه حامد جوادزاده می‌نویسم. در شکل دادن کاراکتر «ممیزی» تقریباً با حامد جوادزاده همسو هستم و درباره کلیات شخصیت اتفاق نظر داریم؛ حساسیت‌های این کاراکتر، چیز‌هایی که سبب نقطه جوش او می‌شود، علایق و سلایقش با همفکری با حامد نوشته شده است و اتفاق نظر وجود دارد. در بعضی از جزئیات ممکن است نظرمان همسو نباشد که عموماً درباره آن جزئیات هم به توافق می‌رسیم.

 • برای ایفای نقش یک ممیز لجباز و یک‌دنده شعر و ترانه چه طراحی داشتید؟ منظورم این است که نمونه عینی و بیرونی داشتید و از تحقیق می‌دانی و مشاهده هم استفاده کردید؟

طراحی من برای این شخصیت با توجه به سابقه ذهنی خودم بود. اغلب کسانی که در فضای هنری کار کرده‌اند و تجربه دارند با مقوله ممیزی مواجه شده‌اند و می‌دانند که شخصیت حقیقی و حقوقی ممیز‌ها چگونه است، بنابراین از تجربه‌های زیستی و داشته‌های خودم استفاده کردم.

 • با وجود این که کاراکتر ممیزی تلخ است، با بازی شما بانمک از کار درآمده است. سعی کردید چه وجهه این شخصیت را پررنگ کنید؟

شنیدن این نظر برای من خوشحال‌کننده است. برای این نقش سعی کردم برخی علایق زرد، کنجکاوی‌های سطح پایین، تناقض‌ها و تضاد‌هایی که بین شخصیت حقیقی و حقوقی آن هست، شیطنت‌ها و فضولی‌هایی را که شاید در خیلی از ما‌ها به شکل خفیف وجود دارد، در این شخصیت پر رنگ‌تر کنم. به نظرم این ویژگی‌ها سبب شده این شخصیت بانمک شود و با وجود این که شخصیت احتمالاً منفی است، البته نه منفی مطلق، اما دوست داشتنی هم است.

وحید آقاپور

 • چقدر با عقاید سختگیرانه و مغرضانه این ممیز که همراه با کج سلیقگی است، موافق هستید؟

ببینید وحید آقاپور با این شخصیت موافق نیست، اما بعضی از حرف‌ها و نقد‌هایش درست است، یعنی ما در این برنامه گاهی اوقات سعی می‌کنیم که حرف‌های درستی بزنیم و چیز‌هایی راجع به یک نقطه نظر صحیح هم ارائه دهیم اما عمده جهت‌گیری‌هایش مورد تأییدم نیست.

 • جای ممیز لجباز نشستن آزار دهنده است؟

وحید آقاپور: در شکل دادن کاراکتر «ممیزی» تقریباً با حامد جوادزاده همسو هستم و درباره کلیات شخصیت اتفاق نظر داریم؛ حساسیت‌های این کاراکتر، چیز‌هایی که سبب نقطه جوش او می‌شود، علایق و سلایقش با همفکری با حامد نوشته شده است و اتفاق نظر وجود دارد. در بعضی از جزئیات ممکن است نظرمان همسو نباشد که عموماً درباره آن جزئیات هم به توافق می‌رسیم

خیر، چون این یک اثر نمایشی است و مستند نیست. من شخصیتی را ایفا می‌کنم که مال من نیست و یک کاراکتر نمایشی است. ما با بعضی از کاراکتر‌ها همدل هستیم و با بعضی‌ها خیر اما چون خدا را شکر نتیجه کار خوب و برای مخاطب قابل قبول بوده، حضور من در برنامه و جای این کاراکتر نشستن، نه تنها آزاردهنده نیست، بلکه خوشایند هم است و معمولاً وقتی برای ضبط می‌رویم فکر کردن به نتیجه‌اش برای‌مان شیرین و خوشایند است.

 • چه خط قرمز‌هایی در تولید «ممیزی» داشتید؟

خط قرمز خاص و عجیب و غریبی نداشتیم، کم و بیش همان خط قرمز‌هایی بود که برای همه عزیزان و همکاران و دوستانی وجود دارد که در کار هنری مشغول هستند و در ایران زندگی می‌کنند و متعلق به این فرهنگ هستند، فکر می‌کنم هر فرد هنرمند باشعور و آگاهی می‌داند که حساسیت‌های جامعه چه چیز‌هایی است و خیلی نیاز به ابلاغیه و تذکر نیست.

 • با مزه‌ترین قسمت «ممیزی» کدام بخش آن بود؟

به نظرم خیلی از قسمت‌ها بامزه است اما در ماه‌های اخیر قسمتی که قبله بود، کار ابی خیلی بامزه بود و خیلی دیده و تکیه‌کلام‌هایش خیلی توسط مردم استفاده شد.

 • از سوی خوانندگانی که در ممیزی آیتم‌هایی از آن‌ها اجرا می‌شود یا از طرف مسئولان مورد انتقاد قرار گرفته‌اید؟

از سوی خوانندگان خیر اما از طرف بعضی از هواداران خواننده‌ها حمله‌هایی به ما شد، از طرف مسئولانی که در برنامه مورد انتقاد قرار گرفته‌اند تا الان موردی نبوده و واکنش خیلی خاص و مهمی دریافت نکرده‌ایم و با بلندنظری و مدارا مواجه شده‌ایم.

جذابیت‌های پنهان سانسورچی! | نقدی بر برنامه ممیزی

 • بازتاب‌هایی که از پلتفرم فیلیمو و مخاطبان‌تان دریافت کرده‌اید، چگونه است؟

عمده بازتاب‌ها و کامنت‌ها مثبت بود، مخاطبان برنامه ما را دوست داشتند و این سبب دلگرمی ما می‌شود، در عین حال معدود نظراتی هم منفی بود.

وحید آقاپور در مسابقه جوکر

 • امسال، سال شما بود و با رئالیتی شوی جوکر هم دیده شدید. قبول دارید بعد از سال‌ها خاک صحنه خوردن، زحمات‌تان به ثمر نشست؟

این تعبیر شماست و من می‌توانم بگویم که بیشتر دیده شدم، آدم‌های بیشتری من را شناختند و مخاطبان بیشتری مرا دنبال کردند، به هر حال این هم سطحی از موفقیت است و بابت آن خدا را شاکر هستم ولی در خصوص این عبارت شما که زحماتم به ثمر نشست، با شما اشتراک نظر ندارم.

 • مسابقه جوکر چقدر به دیده شدن‌تان کمک کرد؟

رئالیتی شوی جوکر بسیار پر مخاطب شد و تصورم این نبود. خیلی از مردم دنبالش کردند و چون من هم یکی از شرکت‌کنندگان «جوکر» بودم، طیفی از مخاطبان من را از طریق این رئالیتی شو شناختند و اندکی از دیده شدنم در کار‌های دیگر را مدیون «جوکر» هستم.

 • درباره «شب‌های مافیا» که اکنون از پلتفرم فیلیمو در حال توزیع است و حضورتان در کنار شرکت‌کنندگان خانم، بفرمایید؟

در «شب‌های مافیا» اندکی فضا جدی است و مثل جوکر نیست. برایم پیشنهاد متفاوتی بود و حضور در این رئالیتی شو یک نوع محک زدن خودم محسوب می‌شد، به همین دلیل قبول کردم و به تیم شرکت‌کنندگان در «شب‌های مافیا» پیوستم. در گذشته بازی کرده بودم اما خیلی کم بود و در مجموع ۴، ۵ دست بازی کرده بودم. خودم را در «شب‌های مافیا»، چه به عنوان شهروند و چه مافیا نسبتاً موفق می‌دیدم اما اگر قرار باشد دوباره شرکت کنم، جور دیگری شرکت خواهم کرد. نقاط ضعفی داشتم که برای خودم مسجل است و روی آن‌ها کار خواهم کرد. بازی در کنار خانم‌ها خوب بود و اساساً وقتی هم آقایان و هم خانم‌ها هستند، مسابقه جذاب‌تر و فضا متنوع‌تر می‌شود به همین خاطر مسابقاتی که آقایان و خانم‌ها با هم در آن‌ها حضور دارند تماشاگران بیشتری خواهند داشت. به خودم بابت حضورم در «شب‌های مافیا» در مجموع نمره ۱۷ می‌دهم.

تماشای آنلاین برنامه جوکر

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم