نگاهی به زندگی اسطوره فانتزی‌نویسی

جی.آر.آر تالکین؛ ۱۱ حلقه درباره ارباب فانتزی‌ها

به مناسبت تولد 130 سالگی تالکین در سوم ژانویه

۱۳۰ سال پیش در چنین روزی یکی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین نویسنده‌های فانتزی‌نویس جهان از پدر و مادری انگلیسی در آفریقای جنوبی متولد شد. حتی اگر اهل خواندن رمان‌ها یا تماشای فیلم‌های فانتزی هم نباشید، بعید است اسم حماسه شگرف تالکین با نام «ارباب حلقه‌ها» به گوش‌تان نخورده باشد. این حماسه شگفت‌انگیز و طولانی تاکنون حدود ۱۰۰ میلیون نسخه در سراسر جهان فروخته، به ۲۵ زبان ترجمه شده و بی‌بی‌سی آن را به عنوان برترین کتاب سده بیستم تاریخ برگزیده است.
به مناسبت تولد صاحب این ذهن فانتزی‌باز و خلاق قصد داریم حقایق جالبی در مورد زندگی و آثار او را در کنار شما مرور کنیم.

۱ـ تالکین بیچاره در ۱۲ سالگی نه پدر داشت و نه مادر. پدرش به خاطر تب از دنیا رفت و مادرش بر اثر دیابت. او زیر نظر قیم قانونی‌اش که یک راهب کاتولیک بود پرورش پیدا کرد. این کودک باهوش در ۴ سالگی تحت آموزش والدینش که هنوز زنده بودند، توانسته بود خواندن و نوشتن را یاد بگیرد!

۲ـ او را می‌توان خوره «زبان» دانست. تالکین انگلیسی باستان، انگلیسی میانه، ایسلندی باستان، ولزی قرون وسطایی، و گوتیک را در دانشگاه لیدز تدریس می کرد. علاوه بر این او به تنهایی ۱۵ زبان در داستان‌هایش ساخت و اساسا هدفش از نگارش داستان‌هایی مثل «ارباب حلقه‌ها» و «میان‌زمین» را ترویج این زبان‌ها دانست.

اطلاعات و معرفی کامل سریال ارباب حلقه ها

۳ـ تالکین با استفاده عملی از مهارت زبانی خود، زمانی که در حال جنگیدن در جنگ جهانی اول بود، یک رمز مخفی اختراع کرد. او از این رمز استفاده کرد تا همسرش را از محل نگهداری خود مطلع کند، کاری که سربازان از نظر فنی از انجام آن منع شده بودند.

۴ـ استاد بسیار مذهبی و مروج مسیحیت بود. او توانست مخ «سی. اس لوئیس» دیگر فانتزی‌نویس مشهور بریتانیایی و خالق کتاب‌های «نارنیا» را که خداناباور بود را بزند و او را به یک مسیحی دوآتشه تبدیل کند. تاکلین همچنین همسر پروتستانش را هم به یک کاتولیک معتقد تبدیل کرد. «جان فرانسیس» فرزند ارشد او هم یک کشیش کاتولیک بود!

تالکین از جوانی تا پیری
جی آر آر تالکین از جوانی تا سالخوردگی

۵ـ ایده نگارش «هابیت» زمانی به ذهن نویسنده رسید که در حال تصحیح ورقه‌های امتحانی دانشجویانش بود. این ایده تبدیل شد به قصه‌های قبل از خواب برای فرزندان تالکین و بعد هم ناخواسته به دست یکی از کارمندان انتشار «هارپرکالینز» رسید که نقش مهمی در تشویق تالکین برای انتشار این داستان داشت.

۶ـ دارایی او در زمان مرگش معادل ۲.۵ میلیون پوند امروز بود، هرچند اگر تا الان زنده بود، بالای ۵۰۰ میلیون دلار ثروت می‌داشت. تنها فیلم‌های سینمایی ساخته شده براساس کتاب او، بیش از ۴ میلیارد دلار فروش داشته‌ است.

۷ـ «ارباب حلقه‌ها» پرفروش‌ترین کتاب داستانی تاریخ و سومین کتاب پرفروش تاریخ با ۱۰۰ میلیون نسخه فروش است. انجیل با ۶ میلیارد نسخه و کتاب «پرسش‌ها» نوشته «مائو» دیکتاتور خون‌خوار کمونیست چین با ۹۰۰ میلیون نسخه بالای سر ارباب حلقه‌ها قرار دارند.

جی آر آر تالکین

۸ـ تالکین فقط مدت‌زمان کوتاهی در زندگی‌اش ماشین داشت و رانندگی‌اش هم افتضاح بود.

۹ـ او علی‌رغم پیشینه آکادمیکش آدم خشک و سخت‌گیری نبود. اهل شوخی و عیش‌ونوش بود. رفتارش در زمان تدریس در دانشگاه معتبر و وزین آکسفورد بیشتر شبیه به رفتار بچه‌مدرسه‌ای‌های شرور شباهت داشت. نمونه‌ای از خل‌بازی‌های او این است که یک بار با یک تبر و لباس یک جنگجوی آنگلوساکسون به صورت ناشناس شروع کرد به دنبال کردن یکی از همسایه‌هایش!

یا گاهی موقع پول دادن به مغازه‌دارها، دندان‌مصنوعی‌هایش را لای پول‌ها می‌گذاشت تا مغازه‌دار را بترساند. شوخی‌های او همین‌قدر ساده بود، جوری که خودش می‌گفت: «حتی قدردان‌ترین منتقدهای من هم حس شوخ‌طبعی من را خسته‌کننده و لوس می‌دانند.»

۱۰ـ فیلم‌هایی که براساس داستان‌های تالکین ساخته شده‌اند مجموعا ۱۷ مجسمه طلایی اسکار را درو کرده‌اند. اما خودش را هم می‌توان صاحب یک مجسمه دانست، زیرا نخستین قسمت فیلم در اسکار سال ۲۰۰۲ برنده جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

تالکین قبل از مرگ۱۱ـ «سرزمین میانه» جهانی بود که تالکین براساس فرهنگ اسکاندیناویایی و آلمانی قدیم خلق کرده بود. همین موضوع باعث شد تا نازی‌ها به او علاقه‌مند شوند. در عوض تالکین از آن‌ها بدش می‌آمد و نازیسم را یک ایدئولوژی ویرانگر، منحرف و نفرین‌شده می‌دانست و از «هیتلر» به عنوان یک «جاهل کوچولوی احمق» یاد می‌کرد.

زمانی که یک انتشاراتی قبل از ترجمه و انتشار کتاب «هابیت» از تالکین خواست که «آریایی» بودن نژادش را تعریف کند، تالکین نژاد «آریایی» را یک فرهنگ ایرانی-هندی دانست که از هند و خاورمیانه سرچشمه می‌گیرد و در پایان نامه عتاب‌آمیزش به آلمانی‌ها نوشت: «اما اگر منظورتان این است که بفهمید من اصالتا یهودی هستم یا نه باید بگوییم که متاسفانه رگ‌وریشه‌ای در این نژاد بااستعداد ندارم.»

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم