نقد و بررسی فیلم جوخه انتحار ۲ (۲۰۲۱) | یک اکشن کمدی جذاب

فیلم جوخه انتحار ۲۰۲۱ بسیار خنده‌دار، هیجان‌انگیز و البته پر از خشونت است؛ جدیدترین فیلم جیمز گان، یک ترکیب سرحال و جذاب از کمدی و اکشن است.

ماجرای فیلم جوخه انتحار (The Suicide Squad) از این قرار است که آماندا والر (با بازی وایولا دیویس) یک‌بار دیگر گروهی از شروران ابرقهرمان را دورهم جمع می‌کند تا مانع افشای رازهای دولت شود. او به‌دنبال یک دانشمند بدجنس (با بازی پیتر کاپالدی) است و باید جلوی آزاد کردن غول بیگانه استارو را بگیرد که قرار است جهان را نابود کند. برای نقد و بررسی فیلم جوخه انتحار با فیلیمو شات همراه باشید.


جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱


خلاصه داستان فیلم جوخه انتحار ۲:

فیلم The Suicide Squad حاصل یک ایدۀ کاملاً ابزورد است. اَبَرشرورهای این فیلم نسبت به ابرشرورهای دنیای دی‌سی کم‌جان‌تر هستند و قدرت چندانی ندارند و همۀ مأموریتشان این است که جلوی افشای رازهای دولتی را بگیرند. فیلم دیوید آیر (۲۰۱۶) چندان به این ایدۀ ابزورد پایبند نبود و پای ابرشرورهایی جدی‌تر را به این فضا باز کرد. اما جیمز گان دقیقاً به هدف زده است. جوخۀ انتحار او کاملاً احمقانه است، اما یک احمقانۀ حساب‌شده. هدف اصلی فیلم او این است که واقعاً خنده‌دار باشد.

نقد فیلم جوخه انتحار:

ادریس آلبا، جان سینا در نمایی از فیلم جوخه انتحار

آلن ان‌جی از Threat Film

پس از فیلم Deadpool دیگر چنین فیلمی تماشا نکرده بودم. فیلم جوخه انتحار مرز بین خشونت کارتونی و رئالیسم را کمرنگ کرده و آن دو را درهم‌آمیخته است.

دیوید سیمز از The Atlantic

فیلم جوخه انتحار بسیار خنده‌دار، هیجان‌انگیز و البته پر از خشونت است؛ یک ترکیب سرحال و جذاب از کمدی و اکشن.

هوای ترن بوی از FILM

موقع تماشای فیلم ممکن است احساس کنیم که کارگردان بیشتر خواسته توانایی خودش را نشانمان بدهد؛ یک بودجه خوب و شخصیت‌های کمیک‌بوکی را به من بدهید تا ببینید که با آنها چه می‌کنم!

میک لاسل از San Francisco Chronicle

جیمز گان، کارگردان این فیلم کاری غیرممکن را انجام داده است؛ خلق کمدی در میان جوخه انتحار! او ایده‌ای مرگبار و خشونت‌آمیز را انتخاب کرده و آن را به اکشنی همراه با شوخی تبدیل کرده است.

مایک رایان از UPROXX

این نسخه از فیلم جوخه انتحار، درست نقطۀ مقابل فیلم قبلی است؛ به همان اندازه عالی و سرگرم‌کننده، اما دقیقاً نقطۀ مقابل آن.

ادریس آلبا در نمایی از فیلم جوخه انتحار

آماندا والر، مؤسس اولین جوخه انتحار و یک مقام دولتی، افرادی شرور را برای انجام ماموریت‌های خطرناک استخدام می‌کند تا در ازای انجام این مأموریت‌ها از مدت‌زمان محکومیتشان کاسته شود. البته باید بگوییم که هارلی کویین (با بازی مارگو رابیکاپیتان بومرنگ (با بازی جای کورتنی) و ریک فلگ (با بازی یوئل کینامان) رهبر تیم جوخه انتحار اولیه، دیگر شخصیت‌های اصلی فیلم هستند.

با این حال، کاراکترهای جدیدی نیز به این تیم فیلم جوخه انتحار اضافه شده‌اند: بلاداسپورت (با بازی ادریس البا) در نقش یک آدمکش که بی‌شباهت به کاراکتر ددشات در اولین نسخه فیلم جوخه انتحار نیست؛ صلح‌طلب (با بازی جان سینا) که توانایی‌های بلاداسپورت را دارد، با این تفاوت که خشونتش کمی ملایم‌تر است؛ شکارچی موش (با بازی دانیلا ملچیور) پولکا داتمن (با بازی دیوید دستمالچیان) که قدرتی باورنکردنی دارد. البته شخصیت‌های دیگری هم در فیلم حضور دارند، اما خب قرار نیست که همه در جوخه انتحار زنده بمانند! البته یادمان نرود که به کینگ شارک با صداپیشگی فوق‌العادۀ سیلوستر استالونه نیز اشاره کنیم. این‌بار مأموریت گروه این است که به جزیره‌ای در آمریکای جنوبی بروند تا یک سلاح خطرناک را مهار کنند: یک ستاره دریایی صورتی و غول‌پیکر به نام استارو. بله، داستان همین است!

گان با کنار هم قرار دادن تیمی ناهماهنگ و کاراکترهایی که موقعیت خنده را ایجاد می‌کنند، پای شوخی را به فیلمش بازکرده است.

نمایی از فیلم جوخه انتحار

کاری که گان در انجام آن موفق بوده این است که توانسته مرز باریکی میان دنیای شوخی و جدی ترسیم کند. اگر قرار بود که همه‌چیز در خدمت شوخی و خنده گرفته شود، فیلم جوخه انتحار به سمت ابتذال می‌رفت، بنابراین کمی واقعیت هم لازم بود. به‌طور مثال، آماندار والر، رئیسی کاملاً جدی و پایبند وظیفه است و حضور او همان عنصر جدیتی است که فیلم به آن احتیاج داشته. اما از سوی دیگر، جوخه نقش خنداندن مخاطب را دارد. گان، که نگارش فیلمنامه را نیز بر عهده داشته، با کنار هم قرار دادن تیمی ناهماهنگ و کاراکترهایی که موقعیت خنده را ایجاد می‌کنند، پای شوخی را به فیلمش بازکرده است. مثلاً بلاداسپورت و صلح‌طلب مدام سر اینکه کدامشان بهتر آدم می‌کشد با یکدیگر بحث می‌کنند. از طرف دیگر، کینگ شارک دلش می‌خواهد خودش را قاتی ماجراها کند و با وجود اینکه کاراکتر خشن و بی‌رحمی است، بازهم می‌توان او را دوست داشت. کاراکتر هارلی کویین با بازی مارگو رابی هم نابغه است و هم احمق. دیالوگ‌های بسیار خوبی برای او نوشته‌شده و اکشن جذابی دارد.

وایولا دیویس و ادریس آلبا در نمایی از فیلم جوخه انتحار

گان، زمان زیادی را برای شکل دادن یک ارتباط موثر میان کاراکترها فیلم جوخه انتحار صرف کرده است. گرچه در میانۀ داستان آنها از هم فاصله دارند، اما هرچه به پایان نزدیک می‌شویم و تهدید استارو پررنگ‌تر می‌شود، آنها نیز شکل یک تیم را به خود می‌گیرند و ما به‌عنوان بیننده احساس می‌کنیم که آنها بیشتر دارند از انجام این مأموریت لذت می‌برند تا اینکه به فکر نجات دادن جهان باشد.

فیلم جوخه انتحار شاید در نگاه اول تنها یک فیلم کمدی/اکشن باشد، اما در عین حال به نقش آمریکا در امور بین‌المللی نگاهی انتقادآمیز دارد؛ به‌طور مثال، اینکه اعضای این گروه شرور ابتدا می‌کشند و بعد سوال می‌پرسند و یا کاراکتر صلح‌طلب که می‌خواهد به هر قیمتی که شده صلح را برقرار کند. با همۀ این‌ها، به نظر می‌رسد که گان، جذاب‌ترین فیلم دی‌سی چندین سال اخیر را ساخته که عنصر شیطنت و سوررئالیسم را در کنار هم دارد.

تماشای فیلم جوخه انتحار

عوامل و بازیگران

بازیگران: وایولا دیویس، پیتر کاپالدی، مارگو رابی، ادریس البا، جای کورتنی، یوئل کینامان، جان سینا، دیوید دستمالچیان، دانیلا ملچیور.

ژانر: اکشن، کمدی

تولید: دی‌سی فیلمز، اطلس اینترتینمنت، سفرن کمپانی

مدت زمان: 132 دقیقه

کشور سازنده: ایالات متحده

زبان: انگلیسی

کارگردان: جیمز گان

نویسنده: جیمز گان


بهترین فیلم های اکشن سال ۲۰۲۱


منبع: EmpireOnline
منبع: Metacritic

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم