نقد و بررسی فیلم جانوران نادر | آشفتگی‌های زندگی در دنیای امروز

فیلم جانوران نادر به زندگی یک زن فمنیست می‌پردازد؛ به جزییات، سختی‌ها، سردرگمی و تضادهایی که در زندگی آشفتۀ امروزی بسیاری از زنان وجود دارد.

ماجرای فیلم جانوران نادر (Rare Beasts) از این قرار است که مندی (با بازی بیلی پایپر) به‌عنوان یک مادر مجرد در زندگی‌اش دچار بحران‌هایی شده است. او با پیت (با بازی لئو بیل) وارد رابطه شده که همکارش است و دیدگاهی ضد زن دارد. در یک شرکت ناسالم کار می‌کند، پدر و مادرش (با بازی کری فاکس و دوید تیولیس) از هم جدا شده‌اند و پسرش (با بازی توبی ولف) مشکلات رفتاری دارد. یعنی فمینیسم میتواند زندگی او را نجات دهد؟ برای نقد و بررسی فیلم جانوران نادر با فیلیمو شات همراه باشید.


جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱

فیلم های رمانتیک و عاشقانه سال ۲۰۲۱


مندی و پیت در یک رستوران باهم قرار می‌گذارند و گرم گفت‌وگو می‌شوند، ولی حرف‌هایی که می‌زنند اصلاً شبیه به حرف‌های یک قرار عاشقانه نیست. پیت زن‌ها را غیر قابل تحمل توصیف می‌کند و می‌گوید که آنها این روزها به جای صمیمیت به دنبال رئیس‌بازی هستند و انگار در رگ‌هایشان به جای خون هورمون‌های مردانه جریان دارد. همانطور که می‌بینید قرار است شاهد اولین تجربۀ کارگردانی بی‌پروای بیلی پایپر باشیم.
در نقدهای مختلف فیلم جانوران نادر را غیر کمدی-غیر رمانتیک توصیف کرده‌اند، اما نباید این‌ها را تنها ویژگی آن دانست. فیلم جانوران نادر نه‌تنها دربارۀ عشق و و روابط رمانتیک نیست، بلکه همچون یک بولدوزر از روی زندگی مدرن رد می‌شود. فیلم به جنبه‌هایی از زندگی‌های امروز و به‌ویژه زنان می‌پردازد؛ اینکه فمینیست باشی و مردی را بخواهی که افکار ضد زن دارد، اینکه بتوانی در شرایط سخت به خودت کمک کنی و مشکلات و مسائل زندگی را پشت سر بگذاری… در یک‌کلام، جانوران نادر داستان سردرگمی و تضادهایی‌ست که در زندگی آشفتۀ امروز ما وجود دارد.

۱۰ نمونه از بهترین فیلم های فمینیستی صدسال اخیر

بیلی پایپر در نمایی از فیلم جانوران نادر


پایپر هم از نظر بصری و هم سبک فیلمسازی انتخاب هایی جسورانه داشته است.

فیلمنامۀ این فیلم سال‌ها پیش از «من از سوزی متنفرم» نوشته شده است که پایپر بازیگر و یکی از تهیه‌کنندگان اثر بود. شخصیت مندی و سوزی می‌توانند باهم خواهر باشند، یا حتی مثل دو دخترخاله، که زندگی بهشان سخت گرفته و حالا می‌خواهند ورق را برگردانند. پیت یکی از همان مردهای تلخ، بی‌رحم و متزلزل است که وقتی آسیب می‌بیند نمی‌تواند کاری جز بدجنس بودن انجام دهد. حضور دیوید تیولیس و کری فاکس در نقش پدر و مادر مندی که از هم جدا شده‌اند (و البته زمانی عاشق یکدیگر بودند) یکی از اتفاقات غیر قابل انتظار فیلم را رقم می‌زند.

پایپر هم از نظر بصری و هم سبک فیلمسازی انتخاب‌هایی جسورانه داشته است. فیلم او سبک خاص خودش را دارد و انتزاعی است؛ از طراحی تولید گرفته (اتاق‌های کوچک با زوایای عجیب) تا نحوۀ فیلمبرداری (استفاده از لنز واید در سکانس‌هایی که شخصیت‌ها صحبت می‌کنند و گاه کلوزآپ‌هایی که به آدم حس خفگی دست می‌دهد.) کمی چاشنی خیال و موسیقی و رقص هم در فیلم وجود دارد. همۀ این‌ها با شما کاری می‌کند تا درست مثل خود شخصیت مندی حس گیجی و سردرگمی داشته باشید.

لئو بیل، بیلی پاپیر و توبی ولف در نمایی از فیلم جانوران نادر

زاویه نگاه هنرمند در کل جالب است؛ البته اغلب فقط برای خود او روشن است و دیگران نمی‌توانند به ذهنش راه پیدا کنند. بسیاری ازمنتقدان فیلم جانوران نادر این ادعا را دارند که نویسنده، کارگردان و ستارۀ فیلم با یک دست چند هندوانه برداشته و نمی‌تواند آشفته‌بازاری را که درست کرده مدیریت کند.

البته نمی‌توان خیلی هم با این نظر موافق بود. پایپر انتخاب‌های خیلی دقیقی انجام داده و کاری که انجام داده اصلاً کار آسانی نبوده، گرچه ممکن است همۀ آنچه می‌خواسته به ثمر نرسیده باشد. اما در کل پیشنهاد می‌کنیم که این فیلم پر آشوب را که زندگی آشفتۀ روزمرۀ ما را در این جهان شلوغ و بهم ریخته به بهترین شکل نشان می‌دهد از دست ندهید.
اولین تجربۀ کارگردانی پایپر که هم جاهطلبانه است و هم طنز سیاهی به همراه دارد، خبر از تولد یک فیلمساز جدید با جهان‌بینی تازه می‌دهد.


منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم