نقد فیلم هر نفسی که میکشی | روان‌درمانگری که قربانی تروما شد!

فیلم هر نفسی که میکشی با فضاسازی مینیمال، موسیقی قوی و قاب‌بندی‌های آبی-خاکستری خودش را فیلمی در سبک معمایی و هیجان‌انگیز معرفی می‌کند.

فیلم هر نفسی که میکشی (با عنوان اصلی Every Breath You take) روایت ماجرایی است که در آن کیسی افلک در نقش روان‌درمانگری ظاهر شده است که روشی جدید برای درمان بیمارانش ابداع می‌کند؛ اما شکست تراژیک این روش، زندگی و حرفۀ خودش را تا مرز فروپاشی می‌برد. برای نقد و بررسی این فیلم با فیلیمو شات همراه باشید.

 


فیلم هر نفسی که میکشی با فضاسازی مینیمال، موسیقی قوی و قاب‌بندی‌های آبی-خاکستری خودش را فیلمی در سبک معمایی و هیجان‌انگیز معرفی می‌کند. این فیلم که به کارگردانی وان استین و نویسندگی دیوید کی. موری ساخته شده، گره‌های زیادی را در داستان مطرح می‌کند تا شما را تا انتها با خودش همراه کند، اما داستان به‌طرز عجیبی قابل‌پیش‌بینی جلو می‌رود!


بهترین فیلم های معمایی تا سال ۲۰۲۱


دکتر فیلیپ کلارک (با بازی کیسی افلک) که روان‌درمانگری خوشنام است، در کنفرانسی از روش درمانی جدید خود رونمایی می‌کند، که طی آن روان‌درمانگر اندوه و رازهای تاریک درون خود را با بیمارانش درمیان می‌گذارد و عنوان می‌کند که این روش باعث شده که یکی از بیمارانش به نام دافنه (با بازی امیلی آلین لیند) که پیش از این تصمیم به خودکشی داشته به وضعیت روحی باثباتی برسد و دیگر دارو مصرف نکند. اما چند ساعت بعد در همان شب، دافنه خودکشی می‌کند.

در پی این اتفاق، دکتر کلارک جیمز برادر پریشان‌حال دافنه (با بازی سم کلفلین) را ملاقات می‌کند. بعد از چند روز، جیمز برای شام به خانۀ دکتر کلارک دعوت می‌شود و با لهجۀ جذاب بریتانیایی، لبخند کاریزماتیک و رفتار مودبانه‌اش گریس، همسر فیلیپ (با بازی میشل موناهن) و دختر او لوسی (با بازی ایندیا آیسلی) را شیفتۀ خودش می‌کند. اما حضور جیمز در خانوادۀ آنها تبدیل به خطر بزرگی می‌شود و او رفته‌رفته در زندگی گریس و روح و روان فیلیپ نفوذ می‌کند. کلفلین با ایجاد توازن میان دو شخصیت کاریزماتیک و روان‌پریش بیشترین بار شخصیت سازی فیلم را بر عهده دارد و توانسته به خوبی از پس آن بربیاید.  

در همین حین، خوشنامی فیلیپ در حال کمرنگ شدن است و به طور مرتب نامه‌هایی ناشناس دریافت می‌کند و نمی‌داند که چه کسی پشت این قضیه است. شخصیت‌های زن فیلم، به ویژه موناهن دست کم گرفته شده‌اند و آنطور که باید به آنها پرداخته نمی‌شود. فیلم با تراژدی گریس و از دست دادن پسرش در تصادف رانندگی آغاز می‌شود، اما در ادامه چیز زیادی در مورد آن نمی‌شنویم و شاید یکی از نقطه‌ضعف‌های فیلم هر نفسی که میکشی این است که نتوانسته به حال روحی او پس از آن حادثه بپردازد. این فیلم لحظات جذاب و میخکوب‌کننده هم دارد، اما در کل کم‌جان است و ممکن است حوصلۀ مخاطب را سرببرد.


منبع: NY Times

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. حسین می‌نویسد

    بسیار عااالی👍👏