نگاهی کوتاه به فیلم پالم اسپرینگز

فیلم پالم اسپرینگز شاد و مفرح است؛ یک کمدی در فضای زیبا و دلچسب تابستانی با بازی جذاب اندی سمبرگ و کریستین ملیوتی.

نایلز (با بازی اندی سمبرگ)، مهمان‌ یک مراسم عروسی است و در یک لوپ زمانی گیر افتاده. وقتی او و سارا (با بازی کریستین ملیوتی) با یکدیگر آشنا می‌شوند، سارا هم در این لوپ زمانی می‌افتد و با تکرار دوباره و دوبارۀ همۀ اتفاقات، همه‌ چیز به‌شدت پیچیده می‌شود. برای نقد و بررسی فیلم پالم اسپرینگز (Palm Springs) با فیلیمو شات همراه باشید.


پالم اسپرینگز، یک مکان تفریحی در کالیفرنیاست که در حدود ۲۴۰۰ مایلی غرب پنسیلوانیا قرار دارد و پناهگاه جوندگان باهوشی به نام فیل است. گرچه ممکن است پالم اسپرینگز شبیه فیلم کمدی روز گراندهاگ (Groundhog Day) محصول سال ۱۹۹۳ با نقش آفرینی بیل موری به نظر برسد، اما تفاوت‌های بسیاری با آن دارد؛ هرچند آنجا هم با زوجی مواجهیم که وارد یک لوپ زمانی شده‌اند. کارگردان فیلم پالم اسپرینگز یعنی مکس بارباکو و نویسندۀ آن اندی سیارا این مولفه‌های آشنا را با شوخی های دیگر درهم آمیخته‌اند و اثری را خلق کرده‌اند که اگر آن را در مقام مقایسه قرار دهیم، بیشتر به روز گراندهاگ شباهت دارد تا فیلم عشق، ازدواج، تکرار (Love Wedding Repeat) که سال گذشته اکران شد.

اولین تفاوت این فیلم در نوع داستان گویی آن است. درابتدا به نظر می‌رسد که شخصیت اصلی اندی سمبرگ است؛ آدمی بیخیال با پیراهن ساحلی و شلوارک قرمز که بیشتر شبیه موری در فیلم میتبال (Meatball) است تا موری درفیلم روز گراندهاگ. ما در آغاز یک روز با نایلز آشنا می‌شویم که در کنار میستی، دوست‌دختر خودنما و مغرورش (با بازی مردیت هاگنر) از خواب بیدار می‌شود و می‌رود تا خودش را به شرکت در یک مراسم ازدواج برساند و انگار خبر دارد که چه اتفاقی قرار است بیفتد. همینجاهاست که سر و کلۀ سارا، خواهر عروس (کریستین میلیوتی) پیدا می‌شود و او هم تبدیل می‌شود به دیگر شخصیت اصلی فیلم و گرفتار همان لوپ زمانی. همانطور که نایلز می‌گوید، پالم اسپرینگز یکی از همان جاهایی‌است که از اینجور اتفاق‌ها برایت می‌افتد.

این فیلم بدون شک بهترین فیلم کمدی امسال خواهد بود.

با درون‌مایۀ کمدی فیلم، جای تعجب ندارد که با فیلمی شاد و سرگرم‌کننده روبرو باشیم، چون اینجا هم گروه The Lonely Island (گروه سه نفرۀ کمدی متشکل از اندی سمبرگ، اکویا شیفر و جورما تاکون) را داریم که با ساخت فیلم ستاره‌های پاپ: هرگز متوقف نمی‌شوند (Popstar: Never Stop Never Stopping) فرمول This is Spinal Tap را از آن خود کردند. و حالا اینجا بارباکو و سیارا روش‌های جدیدی برای ارائۀ شخصیت‌های نایلز و سارا پیدا کرده‌اند. در این بین، شخصی به نام سایمونز می‌خواهد نایلز را بکشد. گرچه این فیلم نسبت به روز گراندهاگ تندوتیزتر و پرماجراتر است، اما این چیزی از شیرینی آن کم نمی‌کند. میلیوتی و سمبرگ نشان دادند که زوج مناسبی برای یکدیگر هستند و در تمام سکانس‌ها عملکردی عالی داشته‌اند.

اندی سمبرگ و  کریستین ملیوتی در نمایی از فیلم پالم اسپرینگز

پالم اسپرینگز همانطور که به نظر می‌رسد فیلمی شاد و مفرح است؛ یک کمدی در فضای زیبا و دلچسب تابستانی با نقش‌آفرینی بازیگر فیلم Hot Rod. اما چیزهای بیشتری می‌توان در مورد آن گفت. درست مثل فیلم روز گراندهاگ، که برخلاف آنچه پوسترش نشان می‌داد به نکات فلسفی نیز گریزی می‌زد، این فیلم هم یک سری احساسات واقعی را وارد فیلم می‌کند. مثلا مدت زمانی که نایلز اسیر این لوپ زمانی شده به قدری زیاد است که حتی یادش نمی‌آید پیش از این چه شغلی داشته و سارا هم رازی را با خودش دارد که دست آخر آن را لو می‌دهد. در این فیلم خبری از کنایه و شوخی‌های شبیه فیلم ستاره‌های پاپ: هرگز متوقف نمی‌شوند نیست و این صمیمت است که داستان را پیش می‌برد. سمبرگ آرام‌تر و دوست‌داشتنی تر از همیشه ظاهر شده است، درحالیکه میلیوتی که شهرتش پیش از این بخاطر بازی در سریال آشنایی با مادر (How I met your mother) بود، ابعاد دیگری از بازی خود را نشان داده که نویددهندۀ آینده‌ای درخشان برای اوست.  


بهترین فیلم های کمدی و طنز خارجی تا سال ۲۰۲۱


این فیلم با فراز و فرودها، کمی سورئالیسم و موسیقی مناسب، بدون شک بهترین فیلم کمدی امسال خواهد بود و در آینده تبدیل به فیلمی کلاسیک در نوع خود خواهد شد که بیشتر از آن خواهیم شنید.


منبع:‌ Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. نیلوفر می‌نویسد

    یه سوال ، سارا گفت بز رو وقتی منفجر کرده روزهای بعد اونو ندیده تو اون روزتکراری ، ولیوقتی اخرش نیلز و سارا منفجر شدن و پیرمرد هنوز تو چرخه بود میتونست نیلز رو ببینه به صورت اولین باری ک نیلز اون روزرو گذرونده پس قاعدتا باید سارا هم میتونست بز رو میدید !