مروری کوتاه بر فیلم «نامتعادل»؛ شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

خون و خشونتِ جاری در صحنه‌های ابتدایی فیلم ترسناک «نامتعادل» با عنوان اصلی «Unhinged»، آن را به اثری بسیار مهیج تبدیل کرده است.

ریچل مادری جوان است که به‌تازگی از همسرش جدا شده و به‌شدت درگیر مشکلات پس از طلاق است. نقش این شخصیت را کارن پیستوریوس ایفا می‌کند. داستان فیلم از صبحی شروع می‌شود که ریچل دیرش شده و در ترافیک وحشتناکی گیر افتاده است. استرس و تنش شرایط موجود سبب می‌شود، دستش را روی بوق بگذارد و بی‌وقفه برای مردی (با بازی راسل کرو) بوق بزند. اندکی بعد مشخص می‌شود که این مرد به‌طرزی غیرعادی، خشونت به خرج می‌دهد و مشکل روانی دارد!
خون و خشونتِ جاری در صحنه‌های ابتدایی فیلم ترسناک «نامتعادل» با عنوان اصلی «Unhinged»، آن را به اثری بسیار مهیج تبدیل کرده است. با فیلیمو شات همراه باشید.


در نخستین ساعات یک شب بارانی، در حومۀ شهر، مردی با چهره‌ای به‌هم‌ریخته (با بازی راسل کرو) در ماشین خود نشسته است. دوربین، تصویری بسته از چهرۀ مضطرب او را به ما نشان می‌دهد؛ مردی مضطرب، که ابروهایش به دلیل رنجی درونی به هم گره خورده‌اند. در این صحنه، پیش از آنکه مرد حلقۀ ازدواج را از دست خود در‌بیاورد، نگاه مخاطب حلقه را شکار می‌کند و ما می‌فهمیم که زنی در خانه منتظر اوست. او کمی بعد، از ماشین خارج می‌شود و چکش‌به‌دست، به‌سمت خانه‌ای می‌رود. در همین سکانس، مخاطب متوجه می‌شود که این مرد، قهرمان فیلم نخواهد بود.


مروری بر فیلم چاقی ساخته راما قویدل؛ کوچک و دلپذیر


راسل کرو در نمایی از فیلم نامتعادل

فیلم «نامتعادل» با فضاهای استرس‌آور این‌چنینی، به سبک فیلم‌های ترسناک دهۀ ۹۰، با ویرایش‌های نامأنوس در تدوین، درام خود را آغاز می‌کند. خشونت متقابل میان دو غریبه، دعوا و مجادلۀ ناشی از ترافیک، خستگی بیش‌از‌حد ناشی از کار، جنگ، آلودگی و دیگر نمادهای معمول جامعۀ سال‌های دهۀ ۹۰، همه و همه، المان‌هایی است که کارگردان در بیشتر سکانس‌های این فیلم به ما نمایش می‌دهد.
سرعت مناسب، ریتم فیلم، توالی صحنه‌های خشن تأثیرگذار و غافلگیری مداوم از ویژگی‌های بارز «نامتعادل» است.


مصاحبه با کارن پیستوریوس؛ از بازگشت به سینما تا بازی مقابل راسل کرو


سکانس‌های معرفی شخصیت اصلی، ریچل (با بازی کارن پیستوریوس)، در مقایسه با صحنه‌های دیگر، آرام و معمولی پیش‌ می‌رود. البته با شناخت بیشتر شخصیت ریچل پی می‌بریم که چرا او تا این حد مضطرب است؛ بار مسئولیت بزرگ‌کردن پسربچه‌ای به‌تنهایی، زندگی در خانه‌ای شلوغ با حضور برادر و دوست‌دخترش، مشکلات مالی ناشی از طلاق و ادعای مالکیت خانه از طرف همسر سابقش، فقط و فقط گوشه‌ای از مشکلاتی است که ریچل با آن‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

کارن پیستوریوس در نمایی از فیلم نامتعادل

در آن صبحی که ریچل به‌خوبی آغاز نکرده بود، هم دیرش شده بود و هم می‌بایست پسرش را به مدرسه می‌رساند. در ترافیک، او به نشانۀ اعتراض، برای مردی کامیون‌سوار بوق زد و آن مرد در پشت چراغ قرمز بعدی، ماشین خود را به ماشین او نزدیک کرد و بسیار مؤدبانه از ریچل دلجویی نمود. ریچل، کلافه از دغدغه‌ها و مشکلاتش دلجویی او را نپذیرفت و طبعاً مرد عصبانی شد. کلمات بعدی مرد، با لحن خشونت‌بار و صدای ترسناکِ مختص راسل کرو بیان شد. خشونت جاری در صدای مرد باعث شد ریچل تعریفش از «یک روز بد» را عوض کند؛ مرد به ریچل یادآوری کرد که یک روز تلافی امروز را خواهد کرد… و کرد. او این انتقام را با تعقیب و تهدید ریچل شروع کرد.

کارن پیستوریوس در نمایی از فیلم نامتعادل

فیلم «Unhinged» توسط کارل السورث نوشته شده است، که آثاری مهیج چون «چشم قرمز» (با نام اصلی Red Eye) و چندین فیلم اکشن دیگر را در کارنامۀ حرفه‌ای خود دارد.
این فیلم بر‌خلاف استفاده از فیلتر طوسی معمول برای فیلم‌های ژانر هیجانی – ترسناک و القای حس افسردگی و ترس به مخاطب، به دنبال خلق اثری تکراری، در این ژانر محبوب نیست. البته در فیلم «نامتعادل» نیز (مشابه نمونه‌های بسیار دیگر) مردی دیوانه به دنبال قهرمان زن بی‌گناه داستان می‌افتد و او را تهدید می‌کند؛ اما دراینجا، نویسنده توانسته با به‌کارگیری المان‌های گوناگون، فیلم را از تکرار معمول نجات دهد. این موضوع مخصوصاً زمانی‌ دیده می‌شود که فیلم دلیل کینه و دشمنی غیر‌منطقی شخصیت راسل کرو را برای مخاطب بازگو می‌کند (منظور همان کینه‌ای است که در واکنش به بی‌ادبی شخصیت ریچل جان می‌گیرد). همچنین این فیلم نمای خوبی از شخصیت مردِ سفیدپوستِ میان‌سالِ غرغرو را به ما نشان می‌دهد. کمی پس از شروع فیلم، ما کاملاً با جنس شخصیت او به‌عنوان مردی که می‌تواند خرابی‌های جبران‌ناپذیری به‌بار آورد، آشنا می‌شویم.

تریلر فیلم «نامتعادل» را در فیلیمو شات ببینید:

فیلم «Unhinged»، اثری معمولی، جان‌فرسا و ترسناک در ژانر مهیج است؛ نه آنچنان که انتظار می‌رود فوق‌العاده و نه‌ چندان ناامید‌کننده.


منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم