معرفی و بررسی سریال «دستگیری»؛ طعم اسارت در بند دوربین‌های مداربسته

سریال «دستگیری»، داستان یک سرباز بریتانیایی را روایت می‌کند که پس از جنگ در افغانستان گرفتار توطئه‌ای چندلایه سرشار از فریب، توهم و جعل ویدیویی می‌شود.

چه کسی بر ناظران دوربین‌های مداربسته نظارت می‌کند؟ سریال «دستگیری» با عنوان اصلی «The Capture»، قصد دارد پاسخ این سؤال را پیدا کند. شاون امری (سرباز سابق نیرو‌های ویژه بریتانیا)، پس از تبرئه شدن از جنایات جنگی در افغانستان به لندن باز می‌گردد، اما پس از مدتی درگیر ماجرایی مشکوک می‌شود. هانا رابرتز، وکیل و مشاور شاون، به شکلی مرموز دزدیده‌شده و به قتل رسیده‌ است. تمام شواهد، از جمله ویدیو‌های ضبط‌شده دوربین‌های مداربسته، برعلیه شاون هستند اما او ادعا می‌کند نقشی در این ماجرا ندارد. حالا او با کمک کارآگاهی به نام ریچل کری سعی دارد از منجلاب این توطئه چندلایه نجات پیدا کند. در معرفی و بررسی سریال «دستگیری» با فیلیمو شات همراه باشید.


دنیای پیرامون ما روزبه‌روز پیشرفت می‌کند، اما این موضوع همیشه مضراتی با خود به دنبال داشته است. امروزه، تکنولوژی‌های پیشرفته این امکان را برای مردم ایجاد کرده‌اند تا تنها با چند کلیک تصاویر خود (و یا دیگران) را تغییر دهند و واقعیت را طور دیگری نمایش دهند. شبکه بی‌بی‌سی یک در سال ۲۰۱۹ تصمیم گرفت مجموعه‌ای درام و هیجانی بر اساس این موضوع بسازد و حاصل کار سریال شش‌قسمتی «دستگیری» از آب درآمد. اتفاقات این مجموعه تلویزیونی پیرامون فریب، توهم و کلاه‌برداری(از نوع قدیمی گرفته تا بسیار مدرن) رخ می‌دهند.

در فیلیمو تماشا کنید: فیلم جنگی

ماجرا برای ما زمانی آغاز می‌شود که در دادگاه تجدیدنظر در حال تماشای فیلم‌های ضبط‌شده از یک سرباز بریتانیایی در افغانستان هستیم. شاون امری (با بازی فوق‌العاده کلوم ترنر، هنرپیشه فیلم‌هایی همچون «جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد» و «اساسینز کرید» با عناوین اصلی «Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald» و «Assassin’s Creed») به یک زندانی که عضو گروه طالبان است، بدون هشدار شلیک می‌کند. اما آیا این اتفاق واقعاً رخ داده است؟ آیا واقعاً او ماشه اسلحه را کشیده است؟ بن چانان، نویسنده و کارگردان سریال «دستگیری»، با طرحی دقیق به ما هشدار می‌دهد که ممکن است در ادامه داستان هیچ‌چیز واقعی نباشد. شاون، با شهادت یک متخصص مهندسی ویدیو مبنی بر جعلی بودن فیلم، آزاد می‌شود؛ اما این آزادی تا چه زمان ادامه دارد؟

درهمین‌حال، بخش دیگر داستان در مورد کارآگاه ریچل کری (با نقش‌آفرینی هالیدی گرینجر، بازیگر سریال‌ «پاتریک ملروز» با عنوان اصلی «Patrick Melrose» و «بانی و کلاید» با عنوان اصلی «Bonnie & Clyde») روایت می‌شود. او به‌تازگی از بخش فرماندهی مبارزه با تروریسم پلیس متروپلیتن لندن به بخش جرائم مرتبط با قتل منتقل‌شده است. ریچل درگیر مسائل زیادی است و وقت سر خاراندن ندارد. یکی از این مسائل، بررسی پرونده مرگ یک نوجوان در مقابل چشمان برادر کوچکترش است که تصمیم گرفته در عوض زنده ماندن، اختیار برای مرگ را انتخاب کند. این مشغله‌ها باعث شده او از مشارکت در هر پرونده‌ای، حتی پرونده‌های کوچک، خودداری کند.

داستان ریچل و شاون زمانی به همدیگر گره می‌خورد که رئیس جدید کری از او می‌خواهد پرونده ناپدیدشدن هانا رابرتز (با بازی لارا هادوک، هنرپیشه مجموعه‌ فیلم‌های «نگهبانان کهکشان» با عنوان اصلی «Guardians of the Galaxy») را بر عهده گیرد. اگرچه ریچل در ابتدا ناراضی است اما با این خیال که شاید حل یک پرونده به بازگشت او به بخش فرماندهی مبارزه با تروریسم کمک کند این کار را می‌پذیرد. ریچل با بررسی دوربین‌های مداربسته آخرین محلی که هانا دیده‌شده را پیدا می‌کند؛ کنار یک جاده به همراه شاون.

چند شب قبل شاون، خانواده‌ و حامیانش را دعوت کرده بود تا آزادی‌اش را جشن بگیرد. در این میان، نگاه او به وکیلش هانا دوخته می‌شود و علاقه‌ای میان آن دو شکل ‌می‌گیرد. پس از این‌که شاون، هانا را به ایستگاه اتوبوس می‌رساند، آنها همدیگر را در آغوش می‌گیرند و هانا قول می‌دهد که فردا با شاون تماس بگیرد. زن جوانی که بر دوربین‌های مداربسته ایستگاه اتوبوس نظارت می‌کند با لبخند، شاهد عشق میان این دو نفر است. اما پس از چند ثانیه لبخند او محوشده و روبه‌جلو خم می‌شود تا با دقت ویدیو را نگاه کند. ما در این لحظه شاهد ترس این زن هستیم، اما زمانی از ماجرا مطلع می‌شویم که او با پلیس تماس می‌گیرد تا گزارش یک حمله وحشتناک را بدهد.

این سؤال که او شاهد چه چیزی بوده ما را وادار می‌کند ادامه سریال را تماشا کنیم. ریچل با کمک سیستم تشخیص چهره، شاون را شناسایی و دستگیر می‌کند اما او از گم‌شدن هانا اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. شاون پس از تماشای ویدیو دوربین مداربسته بار دیگر ادعا می‌کند که این فیلم جعلی بوده و او گناهی انجام نداده است. اما این بار ماجرا به‌سادگی دفعه قبل نیست و به نظر می‌رسد شاون درگیر توطئه‌ای بسیار دقیق شده است. هانا یک مدافع حقوق بشر و چهره‌ای شناخته‌شده بود و این موضوع اهمیت خاصی به پرونده داده است.

سریال «دستگیری» با عنوان اصلی «The Capture» ما را وارد دنیای سرویس‌های اطلاعاتی و قدرت فزاینده آنها می‌کند. بن چانان در مقام نویسنده به خوبی توانسته ما را درگیر شک و تردید کند. پنج قسمت بعدی این مجموعه تلاش دارد در عین مجذوب‌کنندگی، حس ترس واقعی ناشی از تماشاشدن توسط کسی پشت دوربین‌های مداربسته را به مخاطب القا کند؛ کاری که تا حدودی موفق به انجامش می‌شود.


منبع: The Guardian

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم