ترس‌ها، از برق رویا در چشم ما می‌ترسند!

معرفی اولیه انیمه پرفروش سوزومی

انیمه سوزومی Suzume به کارگردانی و نویسندگی ماکاتو شینکای تهیه شده است. این انیمه مراحل تولیدش را در استودیو کومیکس ویو فیلمز طی کرده و تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین انیمه‌های ۲۰۲۲ شده است.

ماکوتو شینکای کارگردان حاذق ژاپنی که درخشان‌ترین اثر او انیمه نام تو your name بوده است، با قصه‌ای جدید به نام انیمه سوزومی Suzume بازگشته تا باری دیگر توانمندی منحصربه‌فردش را در تولید انیمه به‌نمایش بگذارد. ماکاتو که تمایل عجیبی به روایت ماجراهای عاشقانه در بطن فضایی ماورایی دارد و مانند میازاکی، تمایلش برای خلق کاراکتر دختر قهرمان به‌وضوح به چشم می‌آید، در اکثر انیمه‌هایش کراکتر قهرمانش دختری نوجوان بوده و در انیمه سوزومی نیز درصدد روایت چنین ماجرایی است.

بهترین انیمه های ژاپنی سینما

خلاصه داستان انیمه سوزومی

ماجرای انیمه سوزومی درمورد دو جوان (سوزومی و سوتا) است که در یک ماجراجویی ماوراء‌طبیعی گرفتار می‌شوند. در این قصه نیز مثل انیمه نام تو، یکی از آن‌ها متولد و بزرگ شده یک کلان شهر و دیگری از شهری کوچکتر و روستایی می‌آید. سوتا پسری خوش قامت و زیبارو است که مسولیتش بستن درهایی است که دنیاهای متفاوت را به یکدیگر وصل می‌کنند. او به‌صورت اتفاقی با سوزومی روبه‌رو می‌شود و ناگهان در مسیری هماهنگ قرار می‌گیرند که زندگی سوزومی را برای همیشه تغییر می‌دهد. در ادامه این همکاری است که سوزومی هم متوجه توانایی‌های خاصش می‌شود.

شروع همکاری میان سوزومی و سوتا با یک بی‌دقتی ویران کننده از سمت سوزومی پیش می‌رود. او برای پیدا کردن یوتا به سمت یک ویرانه می‌رود و نظم و هماهنگی آنچه از دروازه محافظت می‌کرد را برهم می‌زند. سوتا فورا برای برقرار کردن نظم و بستن در از راه می‌رسد اما موجودی که سوزومی به اشتباه باعث جان گرفتن آن شده می‌آید و سوتا را به یک صندلی تبدیل می‌کند.

تبدیل شدن عشق به یک هیولای پرنده را پیش از این در انیمه قلعه متحرک هاول دیده‌ایم، اما تبدیل شدن سوتا به صندلی اتفاق عجیب و تازه‌ای است که در انیمه سوزومی تماشاگر آن هستیم. شاید برای اولین‌بار باشد که در انیمه‌ای عشق تیدبل به شمایلی می‌شود که خالی از شکوه است.

ادامه  داستان با تعقیب و گریزهای مداوم پیش می‌رود و چالش‌های کوچک سوزومی یکباره تبدیل به چالشی عظیم می‌شود که تاوان حل نشدن آن سرنوشت دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معرفی انیمه سوزومی Suzume

بررسی انیمه سوزومه

انیمه سوزومه تلاشی قابل قبول برای درخشیدن و مورد تایید قرار گرفتن برای مخاطب دارد، اما برای متمایز شدن چیزی در این اثر کم است. رنگ و لعابی که در تصاویر دیده می‌شود، موسیقی و هیجانی که سعی در گیرا کردن داستان دارد، همگی تکه‌های تکمیل کننده پازل انیمه سوزومه در جهت تماشایی شدن است؛ اما احساس تداعی شدن دیگر انیمه‌ها در این اثر بسیار مشهود است. لحظه لمس کردن دستگیره در توسط سوزومه و وارد شدنش به دنیایی پر ستاره بسیار تداعی کننده قلعه متحرک هاول است، همچنین دوچرخه سواری و طی کردن جاده‌ای باریک به سمت مدرسه و مناظر اطرافش نیز بسیار تداعی کننده انیمه نام تو است.

ماکوتو شینکای، کارگردان انیمه سوزومه، در این اثر سعی داشته تا روی دیگری از روابط را به‌تصویر بکشد و از اغراق در نمایش روابط عاطفی میان نوجوان‌ها بکاهد. هنگام تماشای انیمه سوزومه گاهی احساس می‌شود که این تصمیم شینکای به‌درستی اعمال شده و قصه روی هیجان‌انگیز و خیال‌انگیزش را به‌تصویر می‌کشد اما گاهی انگار همین تصمیم را فراموش می‌کند و مجدد آن تلاطم عشق و احساس میان دختر و پسر نوجوان بالا می‌گیرد. همین باعث می‌شود قسمت عاشقانه این انیمه باورنکردنی به‌نظر برسد.

داستان انیمه سوزومه مثل چند اثر دیگر از شینکای مانند نام تو و بچه‌هایی که صداهای گمشده را دنبال می‌کنند، اوج داستانش را در دنیای خیالی که در کنار دنیای واقعی انیمه خلق کرده، پیش می‌برد. اینکه دنیای خیال‌انگیزی در کنار دنیای حقیقی برای انیمه‌ها ترتیب می‌دهد بسیار جذاب و تاثیرگذار است اما هربار جای خالی آن بار آموزشی که از انیمه‌های موفق ژاپنی انتظار می‌رود، را به‌وضوح می‌شود دید. همین روند باعث می‌شود تا این ترس برای ما آشکار شود که مبادا جهان انیمه‌های ژاپنی از آن فضای ملموس و الهام‌بخش به سمت هیجان‌های کم عمق و داستان‌های کم محتوا پیش برود.

تیزر انیمه سوزومه

 

امتیاز سایت های معتبر سینمایی برای Suzume

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۸ از ۱۰
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ـ
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۹۳درصد
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ـ
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ـ

عکس‌های انیمه سوزومه

انیمه سوزومی

تماشای آنلاین انیمه سوزومی از فیلیمو

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. احمد می‌نویسد

    سلام من علاقه انیمه هستم منتظرم این انیمه دربیاد تا عشق وشادی کنم ممنون بگید کی در میاد