معرفی انیمه میرای Mirai

حسادت، رنجی که قلب را آب می‌کند!

انیمه میرای (۲۰۱۸) به نویسندگی و کارگردانی مامورو هوسودا تهیه شده است. موسیقی این اثر توسط ماساکاتسو تاکاگی تنظیم شده و مراحل تولید آن در استودیو شیزو تکمیل شده است. انیمه میرای در هفتاد و ششمین مراسم گلدن گلوب نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین انیمیشن بلند شد. این اثر به رنجی که یک کودک از بی‌توجهی والدینش می‌کشد، توجه دارد. انیمه میرای به سلیس‌ترین حالت ممکن حسادت کودکانه را به تصویر می‌کشد.

انیمه میرای Mirai یکی از به‌خصوص‌ترین آثار مامورو هوسوداست که از نظر موضوع با اکثر انیمه‌هایی که تا امروز دیده‌ایم تفاوت دارد. تفاوت میرای با دیگر انیمه‌ها از این بابت است که موضوعی همیشگی اما کمتر پرداخته شده را انتخاب کرده است. هرچند تمام کارگردان‌های انیمه تا حدودی تاثیر پذیرفته از میازاکی هستند اما هوسودا سعی می‌کند تا با پرداختن به مسائلی که در زندگی عادی با آن‌ها روبه‌رو هستیم، دنیای متفاوت خود را در میان انیمه‌های ژاپنی خلق کند.

انیمه میرای هیچوقت در لیستی از آثار مشابه قرار نمی‌گیرد تا فرصت مقایسه شدن را به مخاطب بدهد. مامورو هوسودا که بیشتر برای تولید انیمه دختری که در زمان پرید شناخته می‌شود، یکی از کارگردان‌های موفق در حیطه تولید انیمه است. او در انیمه میرای به توضیح چگونگی آسیب‌پذیری فرزند بزرگتر در مقابل عضو جدید خانواده می‌پردازد. این انیمه یک داستان برای سرگرم کردن کودکان نیست، بلکه تلنگری است درباره درک نادرست آدم‌ها نسبت به همدیگر.

بهترین انیمه های ژاپنی سینما

خلاصه داستان انیمه میرای

انیمه میرای با یک مرور سریع اما قابل درک از زندگی پدر بزرگ، مادر بزرگ تا ازدواج پدر و مادر میرای آغاز می‌شود. به مرور کان به خانواده اضافه می‌شود و بعد از او خواهر کوچکترش، میرای متولد می‌شود. به محض ورود میرای است که قصه آغاز می‌شود و مفهوم اصلی آن جریان می‌گیرد. کان، که فرزند بزرگتر است و با ورود میرای احساس می‌کند که از مرکز توجه پدر و مادرش خارج شده، با انجام دادن کارهای عجیب و گاهی خرابکاری‌های بزرگ سعی در به‌دست آوردن توجه از دست رفته دارد.

کان در ابتدا سعی می‌کند خواهرش را دوست داشته باشد و با او بازی کند یا برایش قصه تعریف کند اما قاعده بازی کردن با یک خواهر کوچکتر را بلند نیست. به این ترتیب نابلدی او حمل بر حسادتش می‌شود و فاجعه از همین لحظه اوج می‌گیرد. کان که حالا خواهر کوچکترش را مسئول بی‌توجهی پدر و مادرش نسبت به خود می‌بیند، با تمام خشم و نفرتی که در دل کوچکش دارد به سمت میرای می‌رود و این وضعیت را بدتر می‌کند.

در همین حین که کان چشم دیدن عضو کوچک خانواده را ندارد دری از دنیای خیال به سمت او باز می‌شود. بازی کان در حیاط خانه حالتی شبیه به سفر در زمان را برای او مهیا می‌کند که از این طریق با احساس سگشان، پس از تولد خودش آشنا می‌شود. حتی بزرگی میرای در شمایل دختری نوجوان پیش او می‌آید و به همین ترتیب با اکثر اعضای خانواده‌اش که تابحال جوانی‌شان را ندیده، ملاقات می‌کند.

دری که از دنیای خیال به روی کان باز می‌شود درک او را نسبت به حسادتش بالا می‌برد و احساس سنگین و سوزانی که دل کوچکش را به درد می‌آورد را از او می‌گیرد و به جای آن رشد را برای کان به ارمغان می‌آورد.

کان در انیمه میرای

نقد و بررسی انیمه میرای

انیمه میرای داستانی بلند را با ایده‌ای نه چندان گیرا ادامه می‌دهد. به محض تمام شدن انیمه این سوال به ذهن می‌رسد که آیا نمی‌شد همین ماجرا را در قالب یک انیمه کوتاه روایت کرد؟ با وجود اینکه انیمه با تبحر طراحی شده و می‌شود با تک تک شخصیت‌های آن ارتباط گرفت؛ اما در مجموع این اثر توانایی آن را ندارد که مخاطب از هر سنی را با خود همراه کند. به‌خصوص که هر کاراکتر خصوصیات بسیار معمولی دارد، مادر، پدر و برادر بزرگتر در این انیمه شبیه به همان پدر و مادر و برادری هستند که همه ما در زندگی خود و در اطرافمان می‌بینیم. هیچ ویژگی بارز یا خصوصیت اخلاقی متمایزی در هیچ‌یک از این کاراکترها توجه مخاطب را جلب نمی‌کند تا بعدها دلش بخواهد اکشن فیگورش را داشته باشد یا هرچه. کاراکترها در این انیمه ضمن اینکه قابل درک‌اند اما به‌خاطر ماندنی نیستند.

همچنین هیچ گره داستانی یا هیجانی غیرمنتظره در طول داستان وجود ندارد. معما یا طرحی کنجکاوی برانگیز نیز در طول قصه انتظار شما را نمی‌کشد.

در واقع انیمه میرای یک اثر تماشایی برای همه مخاطب‌ها نیست. گاهی احساس می‌شود خط داستان در طی روایت طولانی و پر فراز و نشیبی که دارد، گم می‌شود. گاهی حتی اینکه مفهومی که در ابتدا به آن پرداخته می‌شده نیز در میان قصه ناپدید می‌شود! در نهایت می‌شود گفت که انیمه میرای از پس قصه طولانی خود برنمی‌آید. این اثر فقط یک تماشای شیرین است که می‌تواند در لحظه مخاطب را سرگرم کند.

پس از تماشای انیمه میرای احتمالا هیچوقت مجدد سراغ آن نمی‌روید؛ اما بدون شک هر انیمه دوستی حتما یک‌بار باید این اثر را ببیند.

 

امتیازهای سایت های معتبر سینمایی برای Mirai

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۶.۹ از ۱۰
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ۷۰ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۷۱ درصد
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ۷۶ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۷.۸ از ۱۰

 

دیگر عکس های انیمه میرای

تماشای انیمه میرای

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم