معرفی انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها

ماجرای عاشقانه جنگل اشباح

انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها (۲۰۰۲) اثری درام به کارگردانی تاکاهیرو اوموری و نویسندگی یوکی میدوریکاوا است. مراحل تولید این انیمه در استودیو برینز بیس تکمیل شده و موسیقی آن توسط ماکوتو یوشیموری تنظیم شده است. انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها قصه‌ای از یک مجموعه داستان کوتاه است که شامل چهار داستان عاشقانه می‌شود.

پخش جهانی انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۱، انجام شد و ماه‌ها رکورد فروش را در ژاپن حفظ کرد. اولین نمایش اروپایی انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها در تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۱۱ در جشنواره انیمیشن اسکاتلند انجام شد و جایزه هیئت داوران را نصیب خود کرد. همچنین این اثر در جشنواره بین‌المللی فیلم لیدز، در نمایشگاه انیمه و کنوانسیون انیمه اکسپو به نمایش درآمد و برنده جایزه فیلم انیمیشن در شصت و ششمین دوره جوایز سالانه فیلم ماینیچی شد.

بهترین انیمه های ژاپنی سینما

خلاصه داستان انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها

ماجرای انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها To the Forest of Firefly Lights با یک هاتارو شش ساله آغاز می‌شود که برای تعطیلات تابستانی به روستایی که خانه پدربزرگش در آنجاست سفر می‌کند. هاتارو دختری ماجراجو و نترس است که هنگام گشت‌وگذار به‌صورت اتفاقی وارد جنگلی ممنوعه می‌شود. جنگل ممنوعه خانه انواع اشباح است و او در این محیط مرموز گم می‌شود، اما ناگهان او با جین روبه‌رو می‌شود، پسری جوان با یک نقاب عجیب، جین سعی دارد تا به هاتارو کمک کند تا از جنگل خارج شود.

جین به هاتارو توصیه می‌کند که دیگر به جنگل اشباح بازنگردد اما هاتارو تازه کشفی جدید و دوستی تازه پیدا کرده، دوستی که شمایل یک آدمیزاد را دارد اما درگیر نفرینی عجیب است که اگر دست انسان‌ها با او تماس پیدا کند باعث نابودی‌اش می‌شود. ویژگی عجیب دیگر جین این است که سن‌اش هیچ تغییری نمی‌کند. به مرور زمان و در طول تابستان‌های متوالی هاتارو بزرگ و بزرگتر می‌شود تا هم‌سن و سال جین شده و متوجه دلبستگی خود به او می‌شود.

هاتارو تمام پاییز و زمستان و بهار را به امید تابستان و نو شدن دیدارش با جین سپری می‌کند، در پاییز رنگ و رنگ انبوه درختان جنگل را در خیال می‌بیند و در زمهریر زمستان به فکر سرماخوردن جین است و در تابستان با تمام اشتیاقش به ملاقات او می‌رود. نفرینی که گریبان‌گیر جین است رابطه آن‌ها را متمایز و جالب کرده و تا لحظات آخر این انیمه ما منتظر وقوع یک معجزه‌ایم؛ اما سوال این است که آیا معجزه رخ می‌دهد و نفرین جین بی‌اثر شده و رابطه آن‌ها کامل می‌شود یا پیش از هرچیزی دوست انسان‌نمای هاتارو از بین می‌رود؟

مزیت انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها در این است که تمام قصه در طول حدودا ۵۰ دقیقه جمع شده و هیچ اثری از کندی سیر داستان در آن دیده نمی‌شود. هنگام تماشای این انیمه شما درگیر هیچ داستان موازی با قصه هاتارو و جین نمی شوید و تمام تمرکز ماجرا روی دلتنگی‌های هاتارو و نفرین جین است.

ماجرای دوستی هاتارو و جین شاید این پیام را می‌رساند که نزدیک شدن دو انسان به یکدیگر تا زمانی شفابخش و التیام دهنده است که مرزی میان آن دو برقرار بماند، مرزی که شاید بتوان آن را تنهایی نسبی هر انسان توصیف کرد. ممکن است پیام انیمه به سوی روشنایی جنگل شب تاب ها این باشد که تنهایی یکدیگر را به‌طور کامل از بین نبریم تا راهی برای نجات باقی بماند!

انیمه به سوی روشنایی جنگل شب تاب ها

نقد انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها

انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها به ندرت فرصتی برای انتقاد به شما می‌دهد. این انیمه را می‌شود برای زیبایی بصری، سادگی و موسیقی دلنشین آن ستایش کرد، همچنین داستان لطیف و خیال‌انگیز آن بسیار حائز اهمیت است. مخاطب حین تماشای انیمه به سوی روشنایی جنگل شب تاب ها دچار خستگی یا سردرگمی نمی‌شود، همه چیز واضح و روشن است و تنها یک داستان وجود دارد و آن قصه عشقی در دل جنگل اشباح است.

از نظر جلوه‌های بصری می‌شود این انیمه را بسیار شبیه به انیمه‌های استودیو جیبلی دید؛ همچنین داستان لطیف این اثر نیز به داستان‌های میازاکی بسیار شباهت دارد با این تفاوت که در انیمه به سوی روشنایی جنگل شب تاب ها خبری از جنگ، پرواز و زنان قهرمان نیست!

اگر به‌دنبال سرگرم شدن و ماجراجویی در تماشای یک انیمه باشید ممکن است از این انیمه ناامید شوید زیرا هیچ داستان موازی یا معمایی عمیق در قصه‌اش ندارد. همچنین هیچ ماجرای بزرگ یا دغدغه‌ای جهانی در این اثر به چشم نمی‌خورد که بتواند تحسین مخاطب انیمه‌های عمیق و فلسفی‌گونه را برانگیزد. برای تماشای سادگی سراغ این اثر بیایید.

انیمه به سوی روشنایی جنگل شبتاب ها ساده، سلیس و روان است؛ این اثر شوق تماشا را در بزرگ و کوچک برمی‌انگیزد و این خاصیت را در ماجرای خود دارد که تماشای پیوسته آن شما را دلزده نمی‌کند.

 

امتیازهای سایت های معتبر سینمایی به To the Forest of Firefly Lights

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۸ از ۱۰
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ۷۷ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۹۷ درصد
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ۹۶ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۷.۹ از ۱۰

تماشای آنلاین معرفی انیمه به سوی روشنایی جنگل شب تاب ها در فیلیمو

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم