تمهید حسن فتحی برای شروع جیران چه بوده است؟

مقایسه قسمت‌های آغازین سریال‌های فتحی

حسن فتحی به فراخور داستان‌هایی که برای هر سریال تاریخی‌اش انتخاب کرده و بستر روایت هرکدام از آنها، سبک و سیاق متفاوتی برای شروع سریال‌هایش انتخاب کرده است. در بعضی از آنها تمرکزش را روی وقایع گذاشته و در بعضی دیگر به معرفی شخصیت‌ها و بازنمایی شرایط زمانی تاکید داشته است.

سریال شب دهم

نقطه شروع قسمت اول

داستان مشهورترین سریال حسن فتحی از شبی مه گرفته شروع  می‌شود. اتومبیلی در بیابان می‌ایستد و یک نفر پیاده می‌شود، جسدی را به بیرون پرتاب می‌کند و می‌رود.

ورود به داستان اصلی

با یک مسابقه مچ اندازی وارد داستان اصلی می‌شویم. همه گرداگرد حیدر و یاور حلقه‌ زده‌اند و منتظر نتیجه هستند. با باخت حیدر، یاور شرط می‌کند که او باید به خانه یک شازده قجری دستبرد بزند. دستبردی که به وقایع بعدی می‌انجامد.

معرفی شخصیت‌ها

در همان قسمت اول، حیدر و یاور به عنوان دو دوست و رقیب معرفی می‌شوند. با ورود پنهانی حیدر به خانه شازده قجری، فخرالزمان، تاج‌الملوک و دکتر ندیمی را هم می‌شناسیم. حیدر با گونی نقره‌ها به خانه برمی‌گردد و شخصیت بعدی یعنی مادر هم معرفی می‌شود. در همین بین اطلاعاتی هم درباره سرگرد به دست می‌آوریم.

مسائل مهم: با ورود حیدر به خانه قجری و دیدن لباس‌های تعزیه و رویارویی با فخر‌الزمان، اولین اطلاعات به مخاطب داده می‌شود. مخصوصا اینکه در ادامه مادر تاکید می‌کند که او باید ازدواج کند و از تنهایی دربیاید و حرف‌هایی هم درباره پدر تعزیه‌خوانشان به میان می‌اید. مسئله مهم دیگر صحبت درباره سه قتل است که به نحوی بهم و به خانه قجری ربط پیدا می‌کنند. ماجرای دیگر هم زندانی شدن برادر یاور و تلاشش برای بیرون آوردن او از زندان است. بخش مهمی از قسمت اول به گفت‌وگوهای طولانی داخل مهمانی اختصاص دارد.

 

سریال مدار صفر درجه

نقطه شروع قسمت اول

بعد از یک صحنه تعقیب و گریز، یک خاخام به قتل می‌رسد.

ورود به داستان اصلی

در یک مهمانی خانوادگی مشخص می‌شود که حبیب، پسر خانواده در آزمون اعزام به خارج قبول شده و می‌تواند برای ادامه تحصیل به فرانسه برود.

معرفی شخصیت‌ها

در مهمانی خاانوادگی ابتدای سریال، اعضای خانواده حبیب را اعم از پدر و مادر و خواهر و شوهرخواهرش می‌شناسیم و تقریبا با خلق‌وخو و شیوه رفتار هرکدام آشنا می‌شویم. مادری پرستار که تمام فکرش کمک به دیگران است و دختری متجدد که اهل مهمانی و حضور در جمع زنان امروزی است. همچنین سرگرد فتاحی که به دنبال پرونده قتل خاخام ابتدای سریال است.

مسائل مهم: با اعلام قبولی حبیب در امتحان اعزام به خارج برای تحصیل پای پرونده قدیمی پدر حبیب به میان می‌آید و اعلام می‌شود که حبیب به خاطر فعالیت‌های پدرش، اجازه تحصیل در این کشور را ندارد. بخش مهمی از داستان به همین مسئله اختصاص دارد و بخش مهم دیگر به جست‌وجوی سرگرد فتاحی به دنبال قاتلان و فاش کردن هویت آنها.

حسن فتحی و ترانه علیدوستی در پشت صحنه سریال شهرزاد

سریال شهرزاد

نقطه شروع قسمت اول

قسمت اول با یک کابوس شروع می‌شود. در کابوس شهرزاد چند نفر به تیر بسته شده‌اند و در انتظار تیرباران هستند.

ورود به داستان اصلی

قرار عاشقانه شهرزاد و فرهاد آنهم درست یک روز قبل از حادثه ۲۸ مرداد نوید یک اتفاق مهم را می‌دهد.

معرفی شخصیت‌ها

حسن فتحی در قسمت اول بخش مهمی از شخصیت‌ها را معرفی می‌کند. ابتدا خانواده شهرزاد را اعم از مادر و پدر و خواهر کوچکترش سر سفره صبحانه می‌شناسیم. بعد از آن با ورود شهرزاد به خانه بزرگ آقا با این شخصیت مواجه می‌شویم. موقع خروج شهرزاد از عمارت، قباد را می‌بینیم که از پنجره اتاقش او را نگاه می‌کند و بعد با او و همسرش شیرین آشنا می‌شویم. بعد از آن نوبت به فرهاد می‌رسد و پدر و مادرش و نهایتا خواهر بزرگتر شهرزاد.

مسائل مهم: مهمترین مسئله‌ قسمت اول، حوادث روز ۲۸ مرداد است. حوادثی که بزرگ آقا هم در شکل‌گیری‌شان نقش داشته. ما با یک قرار عاشقانه فرهاد و شهرزاد به عشق میان آنها پی می‌بریم و بعد درست زمانیکه منتظر تداوم این رابطه عاشقانه هستیم می‌بینیم که همه چیز زیر سایه کودتا فرو می‌ریزد. فرهاد دستگیر می‌شود و در فهرست افرادی قرار می‌گیرد که قرار است تیرباران شوند. در پایان قسمت اول، او را در صف تیرباران می‌بینیم.

عکس قسمت اول سریال جیران

سریال جیران

نقطه شروع قسمت اول

همه چیز از یک کابوس شروع می‌شود. خدیجه بلند می‌شود و به انبار نجاری پدرش می‌رود. میان یک عالم پارچه رنگی چند نوزاد می‌بیند و یک جادوگر که دو بچه به بغل گرفته و با چشم‌هایی سفید به طرفش می‌آید.

ورود به داستان اصلی

ماجرای اصلی با رابطه عاشقانه خدیجه و سیاوش شروع می‌شود. عشقی که به ماجرای ایستادگی سیاوش مقابل مامورهای کدخدا که به دنبال خراج هستند می‌رسد و نشان می‌دهد قرار است ماجرایی از این دست عشق آنها را تهدید کند. در بخش مربوط به دربار هم با حزنی روبه‌رو می‌شویم که به خاطر قتل امیرکبیر روی زندگی درباریان سایه انداخته است.

معرفی شخصیت‌ها

در قسمت اول سریال جیران علاوه بر خدیجه و سیاوش و خانواده خدیجه، وارد کاخ پادشاهی می‌شویم و با ناصرالدین‌شاه، خواهرش ملک‌زاده، مادرش مهدعلیا، صدراعظمش میرزا آقاخان نوری و سلمان آشنا می‌شویم.

مسائل مهم: مهم‌ترین مسئله در قسمت اول همان اتفاق پایانی است. جایی که ناصرالدین شاه متاثر از مرگ امیر کشور و سردار لشکرش، توجهی به زن‌ها ندارد و با لباس مبدل به روستای اطراف شهر می‌رود و با خدیجه آشنا می‌شود. عشق به جیرانی که زندگی او را متحول می‌کند. فکر به خودکشی ملک‌زاده به خاطر قتل همسرش امیرکبیر، افسردگی ناصرالدین‌شاه، خواستگاری سیاوش از خدیجه و نهایتا اوضاع خراج گیری کدخداها از رعیت از جمله مهم‌ترین اتفاق‌های قسمت اول بود.

مروری بر کارنامه سریال سازی حسن فتحی

جیران در مسیر مدار صفر درجه

اگر قرار باشد قسمت‌های ابتدایی سریال‌های تاریخی حسن فتحی را کنار هم بگذاریم و مقایسه کنیم شاید بتوانیم بگوییم سریال جیران در شروع تا حدودی روی الگوی «مدار صفر درجه» پیش رفته است. این مقایسه به هیچ‌وجه به معنای هم‌وزن و عیار دانستن این سریال‌ها نیست. چون طبیعتا «جیران» تازه شروع شده و به هیچ‌ عنوان نمی‌توان آن را با سریالی که سال‌ها پیش روی آنتن رفته و چندین و چندبار بازپخش شده قیاس کرد.

مسئله مهم اینجاست که فتحی، در قسمت ابتدایی «جیران» هم مثل «مدار صفر درجه»، به جای تمرکز روی ماجراها و وقایع متعدد، سعی داشته بیشتر روی معرفی شخصیت‌ها، حالات و روحیات آنها، و بازنمایی شرایط زمان روایت دست بگذارد و تازه در قسمت دوم، از وقایع اصلی پرده بردارد.

تماشای آنلاین سریال جیران حسن فتحی

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

5 نظر
 1. پرستو ستاره می‌نویسد

  آقای فتحی واقعا درداستان سریال ومدیریت سریال بی نظیرن ولی خواهش میکنم این قهر عذاب آور رو تمومش کنند دیگه طاقت گریه های جیران وپریشامی شاه ونداریم ولطفا تایم سریال را زیاد کنند وصحنه های سیاوش وسارا روهم کمترکنند

 2. هانی می‌نویسد

  فیلیمو شاه و جیران نمیخوان اشتی کنن این قسمت؟من دیگه‌رگمو‌میزنم🌝

 3. Fatemeh می‌نویسد

  فیلیمو قرار نیست جیران و شاه آشتی کنند
  فقط ۱۲ قسمت دیگه مونده کلی اتفاق قراره بیوفته

 4. Rey می‌نویسد

  واقعا بهترین سریالی که تاکنون دیدم سریال جیران بوده .واقعا از تمامی شما عزیزان متشکرم .ولی کاشکی زودتر قسمت ۲۴ پخش بشه .اگه پخش نشه واقعا ظلم بزرگی در حق زحمت کش های این سریال کردن

 5. مهرناز می‌نویسد

  آقای فتحی کارگردانی بی نظیر هستند سریالهایی که ایشان کارگردانی کردند هرکدام به نوبه خود عالی و بدون نقص و پر بیننده بودند در حال حاضر هم جیران که واقعا قشنگ و جذابه با بازیگرانی محبوب و حرفه ای مانند خانم مریلا زارعی عزیز و خانم ایزد یار دوستداشتنی ار جناب آقای فتحی و دست اندرکاران سریال به دلیل ساخت این سریال زیبای تاریخی بسیار سپاسگزارم من و خانواده جمعه صبح را با سریال زیبای جیران شروع میکنیم