رزیتا غفاری: شبکه نمایش خانگی حرف اول را می‌زند

رزیتا غفاری بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، به‌تازگی در سری سوم شب‌های مافیا حضور یافته؛ به همین مناسبت، فیلیمو شات گفت‌وگوی کوتاهی با او داشته‌ که در ادامه می‌خوانید.

رزیتا غفاری از بازیگران تئاتر، سینما و تلویزیون است که از دهه ۷۰ وارد سینما و سپس تلویزیون شد. رزیتا غفاری تجربه همکاری با کارگردان‌های سرشناسی از جمله حسن فتحی، سیروس الوند، محمدرضا ورزی، پرویز شیخ طادی، جواد افشار و … را در کارنامه هنری خود دارد. او در فیلم هتل کارتن با سیروس الوند، در شوکران با بهروز افخمی و در فیلم پشت پرده مه با پرویز شیخ طادی همکاری داشته است. از فعالیت‌های رزیتا غفاری در سریال‌های تلویزیونی می‌توان به در پناه تو و در قلب من به کارگردانی حمید لبخنده، روشن‌تر از خاموشی اثر حسن فتحی، تبریز در مه ساخته محمدرضا ورزی، روزهای زیبا به کارگردانی جواد افشار و … اشاره کرد. او هم‌اکنون سریال کلبه‌ای در مه به کارگردانی حسن لفافیان را از آنتن شبکه سه سیما در حال پخش دارد که در نقش ناز بانو همسر برزو خان بازی کرده است.

رزیتا غفاری به‌تازگی در سری سوم شب‌های مافیا به کارگردانی سعید ابوطالب که از فیلیمو پخش می‌شود، در کنار تعداد دیگری از بازیگران سینما و تلویزیون حضور یافته است؛ به همین مناسبت، فیلیمو شات گفت‌وگوی کوتاهی با او داشته‌ که در ادامه می‌خوانید:

رزیتا غفاری
 • تفاوت بازی در شب‌های مافیا و بازیگری از نظر شما چیست؟

در جریان بازی مافیا ممکن است از فاکتور‌های بازیگری هم استفاده شود، اما در واقع این بازیگر است که در جریان بازی قرار می‌گیرد. در واقع در بازی مافیا، شما خود واقعی‌تان هستید؛ این با بازیگری مقابل دوربین در فیلم یا سریال متفاوت است.
در بازی شب‌های مافیا شما در زمان حال زندگی می‌کنید و همه‌چیز در لحظه اتفاق می‌افتد و هیچ‌چیز از پیش تعیین‌شده نیست.

 • کدام نقش را در این بازی بیشتر دوست دارید؟

در بین نقش‌ها، نقش شهروند را بیشتر دوست دارم، چون با جان و دلم از آن دفاع می‌کنم. مافیا باید در جریان بازی دروغ بگوید و من دوست ندارم دروغ بگویم. شاید این بخش از بازی به بازیگری نزدیک‌تر باشد چون شما باید نقش مافیا را بازی کنید.

 • پیش از حضور در برنامه شب‌های مافیا تجربه این بازی را داشتید؟

بله. من پیش از حضور در برنامه شب‌های مافیا، به‌صورت خصوصی با چند مربی که به من پیشنهاد شده بود، مافیا را بازی کرده‌ام که به نظرم بسیار متفاوت از بازی مافیا جلوی دوربین است و من آن را دوست بیشتر داشتم؛ چون افراد حرفه‌ای‌تری در این بازی حضور دارند و مسیر بازی را در جریانی قرار می‌دهند که جذاب‌تر است.

 • تجربه حضورتان در شب‌های مافیا چطور بود؟

در این بازی یاد گرفتم که می‌توانیم مافیای خوب هم باشیم و مطمئنم که در این قسمت از شب‌های مافیا اتفاقات خوبی می‌افتد و بازخوردهای خوبی از مردم خواهیم گرفت؛ چرا که من قبل از حضور در این برنامه، بازی را با استادان حرفه‌ای تمرین کرده بودم و سعی کردم بازی خوبی را ارائه دهم. فکر می‌کنم کاری را که باید، انجام دادم.

رزیتا غفاری در شب‌های مافیا
 • نظرتان درباره سریال‌های شبکه نمایش خانگی چیست و فکر می‌کنید توانسته‌اند ارتباط لازم را با مخاطب برقرار کنند؟

شبکه نمایش خانگی در حال حاضر و با توجه به شرایط شیوع کرونا، حرف اول را می‌زند و سینمای خانگی از سایر جریان‌ها پیشی‌گرفته و سریال‌های آن نیز ارتباط خوبی با مخاطبانش برقرار کرده؛ اما در این شرایط که میدان دست سینمای خانگی است و نقش تعیین‌کننده‌ای دارد، بهتر است که در استفاده از بازیگران تنوع بیشتری داشته باشد. این گله‌ای است که من از سازندگان این سریال‌ها دارم که از بازیگران ثابت در این سریال‌ها استفاده نکنند؛ چرا که به‌هرحال مخاطبان هم دوست دارند چهره‌های متفاوتی را ببینند و تنوع بیشتری در بازیگران را شاهد باشند و بهتر است این‌طور نباشد که سریال‌های متعدد با بازیگران یکسان و ثابت را ببینیم. به‌هرحال مردم دوست دارند چهره‌های قدیمی‌تر را هم در این سریال‌ها ببینند.

 • چه دورنمایی را برای آثار شبکه نمایش خانگی تصور می‌کنید؟

سینمای خانگی به دلیل آزادی عمل بیشتر، امکان استفاده از زیبایی بصری بیشتر، همچنین پشتوانه مالی خوب در کنار بهره‌مندی از بازیگران و عوامل حرفه‌ای، مخاطب بیشتری را می‌تواند به خود جذب کند اما در تلویزیون محدودیت‌های بیشتری حاکم است.

 • شما در حال حاضر سریال کلبه‌ای در مه را از تلویزیون در حال پخش دارید؛ بازخوردهایی که از این سریال گرفتید چطور بود؟

سریال کلبه‌ای در مه نیز گمان می‌کنم از حمایت مالی برخوردار بود و افراد حرفه‌ای در این پروژه حضور داشتند که به همین دلیل هم توانسته بازخوردهای خوبی در میان مخاطبان داشته باشد و مردم ارتباط خوبی با آن برقرار کرده‌اند؛ به‌طوری که می‌توان گفت یکی از بهترین سریال‌های یک دهه اخیر تلویزیون بوده است.

 • برای پذیرفتن نقش‌ها چه فاکتورهایی را در نظر می‌گیرید؟

من بازیگری هستم که خیلی سخت‌گیرم و سخت انتخاب می‌کنم و علت کم‌کاری من هم همین است؛ چون سعی کرده‌ام گزیده‌کار باشم و اغلب در نقش اصلی سریال‌ها و برخی فیلم‌ها حضور داشته‌ام.

 • شما تجربه بازی روی صحنه تئاتر را هم داشته‌اید، کدام را بیشتر دوست دارید؟ بازی روی صحنه تئاتر یا مقابل دوربین و در دنیای تصویر؟

بازیگری تئاتر، اگر فرصت آن فراهم شود، بهترین گزینه برای بازیگر است؛ چرا که بازیگر از نزدیک با مخاطب در ارتباط است و بلافاصله از مخاطب بازخورد دریافت می‌کند و نتیجه زحمت خود را در لحظه از مخاطبش دریافت می‌کند. این برای یک بازیگر و کسب انرژی او برای بازیگری موردنیاز است که بتواند از این طریق خودش را محک بزند.

رزیتا غفاری
 • با کدام کارگردان‌ها در تئاتر همکاری داشتید؟

من درزمینه تئاتر با کارگردان‌های خوبی کار کرده‌ام و تجربه حضور در پشت‌صحنه برخی نمایش‌ها، با حضور کارگردان‌های بسیار خوب، را هم دارم؛ از جمله، پشت‌صحنه نمایش شب هزارویکم به کارگردانی بهرام بیضایی. این اواخر نیز در نمایشی به کارگردانی آرش عباسی حضور داشتم.

 • نظرتان درباره نسل جوان بازیگرانی که تازه از راه رسیده‌اند چیست؟

بازیگر باید بتواند در نقش‌های مختلف ایفای نقش کند و اینکه فقط خودت باشی و خودت را بازی کنی کافی نیست.

 • بیشتر شما را در نقش‌های جدی دیده‌ایم، تجربه بازی در نقش‌های طنز و آثار کمدی را هم داشته‌اید؟

بله اتفاقا در یک فیلم سینمایی با عنوان حکم جلب به کارگردانی محمدرضا ممتاز در نقش اصلی حضور داشتم که هنوز اکران نشده. فیلمنامه این فیلم بسیار قوی است و طنز متفاوتی را در آن می‌بینیم که با کارهای طنز دیگر فاصله دارد.
در این فیلم در نقش اصلی بازی کرده‌ام و امید میرعلایی به‌عنوان نقش مقابل من بازی می‌کند و بازیگران خوبی از جمله اکبر عبدی، میرطاهر مظلومی و یوسف صیادی نیز در این فیلم حضور دارند.

سریال شهر هرت هم از دیگر کارهای من در زمینه طنز است که هم اکنون در حال تصویربرداری آن در اصفهان هستیم.
پخش این سریال را نمی‌دانم از کجا و چگونه خواهد بود، ممکن است از شبکه نمایش خانگی و شاید هم تلویزیون پخش شود و با توجه به نوع تصاویر و بازی‌هایی که در این سریال داریم، تصور می‌کنم برای شبکه نمایش خانگی آماده شود.


همه چیز درباره مجموعه‌ پرطرفدار شب های مافیا


نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم