بررسی فیلم دوازده مرد خشمگین؛ بهترین درام دادگاهی سینما

به روایت بسیاری از کارشناسان و منتقدین، «دوازده مرد خشمگین» شاهکار سیدنی لومت، بهترین درام دادگاهی سینماست.

به روایت بسیاری از کارشناسان و منتقدین، «دوازده مرد خشمگین» شاهکار سیدنی لومت، بهترین درام دادگاهی سینماست. «دوازده مرد خشمگین» که اولین فیلم بلند سینمایی سیدنی لومت، کارگردان فیلم‌های فوق‌العاده‌ای مانند «بعدازظهر سگی» و «سرپیکو» است، قصه هیات منصفه‌ای شامل ۱۲ مرد را روایت می‌کند که باید در مورد محکومیت پسری جوان تصمیم بگیرند. از مدت‌زمان ۹۷دقیقه‌ای فیلم، ۹۴دقیقه درون اتاق مخصوص تصمیم‌گیری هیات منصفه فیلم‌برداری شده است. فیلم که بر اساس نمایشنامه‌ای از رجینالد روز ساخته شده، درواقع به خاطر ساخت فضایی کلاستروفوبیک و به پرسش کشیدن اخلاقیات مردم شهرت دارد و بارها و بارها توسط مسئولان عالی‌رتبه حکومتی آمریکا، به‌عنوان اثری «مرعوب‌کننده» نام برده شده است.

لومت برای ساخت فیلم «دوازده مرد خشمگین» با چالش‌های زیادی روبرو بوده است: نگه‌داشتن ریتم تصویر و رفت‌وآمد کاراکترها در یک درام عملا تئاتری، کار بسیار پیچیده‌ای است؛ کاری که لومت با تقسیم محل وقوع رویدادها به پنج بخش مختلف (مثل دستشویی، کنار پنجره، روی میز، و…) به خوبی از پس آن برمی‌آید و با رفت‌وآمدهای مکرر بین این فضاها، به تنوع قابل قبولی دست می‌یابد که هرگز بیننده‌اش را خسته نمی‌کند.


فیلم سرپیکو و قهرمان پروری معکوس


از طرف دیگر، فیلم در ابتدا با لنزهای واید و کمی بالاتر از سر بازیگران فیلم‌برداری شده است؛ نمایی که عمق میدان خوبی را به نمایش می‌گذارد و همه پس‌صحنه تقریبا فوکوس باقی می‌ماند. ولی رفته‌رفته با رشد پلات داستان و گذشت زمان، لنز دوربین به تله تغییر می‌کند و ارتفاع هم به اندکی پایین‌تر از کاراکترها می‌رسد. لومت درباره تکنیک مورداستفاده‌اش گفته است دلیل این کار، دادن حس خفگی و کلاستروفوبیا به تماشاگر است؛ درواقع همان حسی که کاراکترها در اثر محبوس ماندن در اتاقی گرم دارند.

نقد دوازده مرد خشمگین

فیلم «دوازده مرد خشمگین» روایتی است از درگیری گروهی از مردان که با همه تفاوت‌های شخصیتی‌ای که دارند، مجبورند تا به بهترین تصمیم ممکن برسند؛ تصمیمی که می‌تواند بی‌گناهی را پای چوبه دار ببرد یا مجرمی را راهی خیابان‌ها کند. فیلم از دیگر سو، نمادی است بر صحت و سلامت و امکان بهبودی که دموکراسی دارد و تاثیری که یک فرد به‌تنهایی می‌تواند بر جامعه‌اش داشته باشد.

«دوازده مرد خشمگین»، نسل‌های مختلفی از علاقه‌مندان به سینما را سرگرم کرده و تحت تاثیر قرار داده است.
این درام دادگاهی درجه‌یک را با کیفیت HD و دوبله‌ای خاطره‌انگیز در فیلیمو ببینید.


این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم