نقد فیلم اخبار جهان یا News of the World

داستان فیلم اخبار جهان چندان ویژه و خاص نیست. اما برای هنرپیشه‌های اصلی آن مجالی فراهم کرده تا با توانایی‌‌های حرفه‌ای خود بدرخشند.

داستان فیلم اخبار جهان یا News of the World در سال ۱۸۷۰، در ایالت تگزاس آمریکا اتفاق می‌افتد. کاپیتان جفری کایل کید (با بازی تام هنکس) پیش‌تر در جنگ‌‎های داخلی آمریکا افسر پیاده‌نظام بوده و حال برای گذراندن زندگی خود در دالاس، از شهری به شهر دیگر می‌رود؛ او مردم را دور خودش جمع می‌‌کند و برایشان داستان‌ها و اخبار روز را تعریف می‌‎کند. در این سفرها، به دختر یتیمی به نام جوانا (با بازی هلنا زنگل) برمی‌‌خورد. افراد قبیلۀ کیوا این دختر را پذیرفته و بزرگ کرده‌اند. کید تصمیم می‌‌گیرد که جوانا را به خانوادۀ خاله‌‌اش در شهر سن آنتونیو برساند. برای نقد و بررسی فیلم اخبار جهان با فیلیمو شات همراه باشید.


جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱


کارگردان فیلم اخبار جهان پل گرینگرس، ساخت فیلم‌‌های یونایتد ۹۳ (United 93کاپیتان فیلیپس (Captain Philips) و بهترین فیلم‌های مجموعۀ بورن (Bourne) را در کارنامۀ خود دارد. در توصیف شیوۀ کارگردانی او باید به کلمات پرشور، سیاسی، سریع و دوربین روی دست توجهی ویژه کرد. در مقابل، آنچه از او انتظار نمی‌رود قطعاً وجود شکوه و تجمل در آثارش است. اما دربارۀ فیلم اخبار جهان اوضاع کمی متفاوت است. در واقع، این فیلم اقتباسی از رمان خبرخوان (News Of The World) نوشتۀ پولت جایلز است. گرینگرس برای تبدیل این داستان به فیلمی بر پردۀ سینما، نهایت حس زیبایی‌شناسی‌اش را به کار گرفته و صاحب‌سبک‌ترین و قوی‌ترین اثر خود را جلوی دوربین برده. در این فیلم وسترن، کارگردان تام هنکس، بازیگر فیلم کاپیتان فیلیپس، را فراخوانده تا دوباره نقش پدری آمریکایی را بازی کند. در واقع، او برای بچه‌ای که در آستانۀ نوجوانی است و تمایل چندانی به صحبت‌کردن ندارد، نقش پدر را ایفا می‌کند؛ پدری که فرزندش را از مسیری سخت و خطرناک عبور خواهد داد.


مصاحبه با تام هنکس

تام هنکس و هلنا زنگل در نمایی از فیلم اخبار جهان

کارگردان به‌جای استفاده از شیوۀ معمول فیلم‌برداری، تصویربرداری با هواپیمای بی‌سرنشین را برگزیده و به‌این‌ترتیب، تصاویری جذاب و زیبا را خلق کرده است. موسیقی متن فیلم اخبار جهان ساختۀ جیمز نیوتن هاوارد است و به فیلم رنگ و لعابی ویژه می‌‌بخشد. فیلم اخبار جهان در مقایسه با دیگر آثار گرینگرس موضوعی چندوجهی و خاص ندارد، اما سوژه‌‌ای وسیع‌تر را دنبال می‌‌کند و از بازی عالی بازیگرانش بهره می‌‌برد. درنهایت، زمانی که از شدت احساسات مادرانه در فیلم کم می‌‌شود، این اثر می‌تواند خشم مخاطب را بر‌انگیزد.

در فیلم اخبار جهان تام هنکس دوباره در نقش فردی نظامی ظاهر شده است. او در این فیلم نقش کاپیتان جفرسون کایل کید را بازی می‌‌کند که افسر سابق پیاده‌‌نظام است. داستان در سال ۱۸۷۰ روی می‌دهد. او در تگزاس از شهری به شهر دیگر می‌رود و برای مردمی که به دورش جمع می‌شوند اخبار روز را می‌‌خواند. پنج سال از پایان جنگ‌های داخلی آمریکا گذشته و کید داستان‌های متنوعی را برای مخاطبانش نقل می‌کند؛ از شیوع بیماری مننژیت گرفته تا ساخت مسیرهای جدید قطار، که شرکت پاسیفی ریل رود آن‌ها را ساخته و میان قلمرو سرخپوستان می‌‌گذارد. حتی دربارۀ مردی می‌گوید که پس از مرگ دوباره زنده شده است! کید، غرق در داستان‌هایی است که تعریف می‌‌کند. به همین دلیل، دیگر لازم نیست با داستان خودش روبه‌رو شود. هنکس در این نقش آنچنان زیبا قصه می‌بافد که مخاطب آرزو می‌‌کند ای‌کاش او مجری برنامۀ Newsnight بود.

تام هنکس در نمایی از فیلم اخبار جهان

کید در مسیرش از شهری به شهر دیگر، در جاده مردی سیاه‌پوست را می‌بیند که برای مجازات شکنجه و اعدام از درختی آویخته شده؛ این اتفاق او را به‌سوی دختری تنها و بی‌پناه می‌کشاند که در ابتدای سنین نوجوانی است. جوانا (با بازی هلنا زنگل) دختری آلمانی‌تبار است که در قبیلۀ کیوا بزرگ شده است. کید تصمیم می‌‌گیرد او را به خاله‌اش برساند که با همسرش در سن ‌آنتونیو زندگی می‌‌کند. اما موفق نمی‌شود راهی برای فرستادن او به سن آنتونیو بیابد؛ بنابراین خودش به راه می‌‌افتد تا او را به خانواده‌‌اش تحویل دهد. در اینجا، تام هنکس جمله‌‌ای بر زبان می‌راند که شاید بتوان آن را بهترین دیالوگ او در تمام دوران بازیگری‌اش دانست. او می‌گوید: «دختر کوچکی گم شده است، او باید به خانه برود.»

اگرچه فیلم اخبار جهان دربارۀ آمریکای دهۀ ۱۸۷۰ است، کاملاً به مفاهیم دنیای مدرن قرن بیست‌ویکم گره می‌خورد.

تام هنکس و هلنا زنگل در نمایی از فیلم اخبار جهان

به‌این‌ترتیب، سفر طولانی این زوج عجیب آغاز می‌شود. در این سفر هزارمایلی، کید در تلاش است تا با جوانا ارتباطی دوستانه برقرار کند. نویسنده و کارگردان فیلم، با ایجاد موانع زبانی در گفت‌وگوها، کار را برای کید به‌شدت دشوار کرده‌‌اند. زنی مهمانخانه‌چی در داستان حضور دارد که می‌تواند به زبان قبیلۀ کیوا صحبت کند. نقش او را الیزابت مارول بازی می‌کند. این زن موفق می‌‌شود کمی از داستان زندگی جوانا را کشف کند. به‌این‌ترتیب، مشخص می‌شود پدر و مادر اصلی دخترک، مهاجرانی آلمانی بوده‌اند که به‌دست افرادی از قبیلۀ کیوا کشته شده‌‌اند. پس از آن نیز خانواده‌ای آمریکایی سرپرستی دخترک را پذیرفته‌‌اند، اما آن‌ها نیز به‌دست سربازان به قتل رسیده‌اند. به‌این‌ترتیب، جوانا دو بار یتیم شده است. پس از این ماجرای غم‌انگیز، روایت فیلم بسیار دوست‌داشتنی و جالب می‌‌شود. کید تلاش می‌‌کند تا جوانا را با زندگی متمدنانه آشنا کند؛ به او لباسی غربی می‌پوشاند، غذا خوردن با کارد و چنگال را یادش می‌دهد و به او زبان انگلیسی می‌آموزد. در عوض، جوانا هم به کید آواز خواندن یاد می‌‌دهد. این کارها کم‌کم کید را از حصاری که به دور خود کشیده است بیرون می‌آورد.

تام هنکس، الیزابت مارول و هلنا زنگل در نمایی از فیلم اخبار جهان

اگرچه فیلم اخبار جهان در آمریکای دهۀ ۱۸۷۰ اتفاق می‌‌افتد، کاملاً به مفاهیم دنیای مدرن قرن بیست‌ویکم گره می‌‌خورد. این فیلم مسائل ایالات نامتحد آمریکا را به خوبی به نمایش می‌‌گذارد؛ جنگ‌‌های داخلی به پایان رسیده‌اند و زمان بازسازی ایالات‌متحده است. تبعیض نژادی به شکلی جنون‌آمیز جریان دارد و تفاوت انسان‌ها باعث تحقیر و شیطانی دانستن آن‌ها می‌شود. در چنین جامعه‌‌ای، مفهوم اخبار و خبررسانی بی‌ارزش شده است.

کید و جوانا از اردوگاه شورشیانی سر درمی‌آورند که هیچ قانونی را به رسمیت نمی‌‌شناسند. رئیس این اردوگاه فارلی نام دارد و نقش او را توماس فرانسیس مورفی ایفا می‌کند. فارلی به‌وضوح شخصیت ترامپ را یادآوری می‌کند؛ او اصرار دارد تا نسخۀ جدید و خودبزرگ‌بینانه‌ای از داستانش را برای کید تعریف کند. اما کید که خود نوعی پایگاه خبرگزاری به شمار می‌‌رود، سعی می‌‌‌کند داستان او را با ظرافت تصحیح نماید. اما این اقدام کید نتایج خطرناکی به بار می‌‌آورد.

در گوشه‌کنار اردوگاه، لاشۀ بوفالوهایی به چشم می‌‌خورد که پوستشان کنده شده؛ این صحنه‌‎ها روحیۀ مردانی را نشان می‌‌دهد که بومیان سرزمین آمریکا، مکزیکی‌ها و سیاه‌پوستان را از خانه‌‌های خود بیرون رانده‌اند و به این کار خود نیز می‌‌بالند. این تصاویر فضایی را ایجاد می‌‌کند که به طرز ترسناکی واقعی است.

تام هنکس و هلنا زنگل در نمایی از فیلم اخبار جهان

گرینگرس در راستای موازی‌سازی با دنیای مدرن عصر جدید به ارائۀ مضامین کلاسیک غرب وحشی مضایقه‌ای ندارد. یکی از بهترین سکانس‌های فیلم اخبار جهان جایی است که بازی موش‌و‌گربه‌ای شکل می‌گیرد. سه نفر کید و جوانا را تعقیب می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند جوانا را از کیت بخرند تا به اهداف پلیدشان برسند. در نهایت، این تعقیب‌وگریز به تپه‌های سنگی بیابانی تگزاس و تیراندازی ختم می‌شود. باوجوداین، فیلم اخبار جهان فیلمی پر از زدوخورد و تیراندازی نیست. در واقع، این فیلم با ترکیب هوشمندی و ذکاوت جوانا و منطق آرام و متین کید نشان می‌دهد که شلیک کردن به دیگری تا چه اندازه دشوار است.

سایر صحنه‌های اکشن فیلم اخبار جهان شامل واگنی از مسیر خارج‌شده و برخی صحنه‌‌های بلایای طبیعی است؛ برای نمونه، درصحنه‌ای از فیلم، با کمک فناوری‌های کامپیوتری، ابری از گردوغبار ایجاد می‌شود. در چنین صحنه‌‌هایی، کارگردان به زیبایی کید را در هیاهوی مشکلاتی گیر می‌اندازد که اصلاً وجود خارجی ندارند و فقط جلوه‌های انیمیشنی هستند. هنرپیشۀ نوجوان فیلم، یعنی هلنا زنگل، ستاره‌ای است که پیش‌ازاین در فیلم درام آلمانی سیستم‌ خردکن (System Crasher) درخشید. در فیلم اخبار جهان هلنا در نقش بچه‌ای که چندان متمدنانه بزرگ نشده، ایفای نقش می‌کند؛ اجرایی که به‌هیچ‌وجه اغراق‌آمیز نیست. تقریباً در تمام مدت فیلم اخبار جهان زنگل نقش جوانا را با تغییراتی که در حالات چهره‌اش می‌بینیم به مخاطب معرفی می‌کند؛ او موفق شده سرسختی این دختر نوجوان را به زیبایی، با آسیب‌پذیری‌اش ترکیب کند و به نمایش بگذارد. هنکس نیز بدون آنکه رفتاری بیش‌ازحد احساسی داشته باشد، به خوبی در نقش کید فرورفته است. کید مردی است که به دلیل جنگ، پنج سالی را دور از خانواده و همسرش به سر برده. حال او سعی می‌‌کند با بزرگ‌منشی و شفقت درونی‌اش بر کشتار وحشتناکی که شاهد بوده، مرهمی بگذارد. البته شاید شیوه‌ای که او برای این منظور برگزیده است، تاریک‌تر و خشن‌تر از چیزی باشد که مردم عادی انتظار دارند. روش او شبیه مخفی‌کردن عذابی دردناک پشت دستکش‌های مخملی زیباست.

هلنا زنگل در نمایی از فیلم اخبار جهان

داستان فیلم اخبار جهان چندان ویژه و خاص نیست. اما برای هنرپیشه‌های اصلی آن مجالی فراهم کرده تا با توانایی‌‌های حرفه‌ای خود بدرخشند. هر دو هنرپیشه، که اولی در ابتدای مسیر حرفه‌‌ای‌اش قرار دارد و تازه‌کار محسوب می‌شود، و دومی که بازیگری قدیمی و کهنه‌کار به شمار می‌آید، توانسته‌اند مسیری را که دو روح در‌هم‌شکسته برای شفایافتن می‌پیمایند را به زیبایی به تصویر بکشند.

آیا از بازی تام هنکس در این فیلم لذت برده‌اید؟ به نظر شما، داستان فیلم می‌تواند گویای شرایط حاکم بر ایالات‌متحدۀ آمریکا در دهۀ ۱۸۷۰ باشد؟

تماشای فیلم اخبار جهان

منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. احمد ن می‌نویسد

    یک فیلم ساده صمیمی و زیبا با بازی زیبای تام هنکس . ببینید. زیباست