نقد و بررسی فیلم در ارتفاعات یا In the Heights | روایتی ملموس از زندگی

فیلم در ارتفاعات یا In the Heights روایتی از زندگی اوسناوی است که یک‌شبه راه صدساله را طی می‌کند و به ثروتی کلان می‌رسد؛ ادامه داستان ماجرای زندگی رونق گرفته‌ای است که با دغدغه‌هایی ملموس و قابل‌درک همراه می‌شود.

ماجرای فیلم در ارتفاعات یا In the Heights از این قرار است که اوسناوی (با بازی آنتونی راموس) تصمیم دارد که به خانۀ پدری‌اش در جمهوری دومینیکن برگردد تا کافۀ ساحلی خودش را باز کند و در همین حین، دختری به نام ونسا (با بازی ملیسا باررا) که یک طراح مد است، سر راهش قرار می‌گیرد. در طول تابستان و خاموشی‌های پی‌درپی برق، اوسناوی یک‌شبه به ثروت زیادی می‌رسد که می‌تواند زندگی خودش و بسیاری از همسایگانش را تغییر دهد. برای نقد و بررسی فیلم در ارتفاعات یا In the Heights با فیلیمو شات همراه باشید.


لین مانوئل میرندا در سال ۲۰۰۸ جایزۀ تونی را برای نمایش موزیکال در ارتفاعات برنده‌ شده بود. شاید این فیلم جدید به‌اندازۀ آن نمایش قدیمی قوی نباشد، اما انرژی و عشق به زندگی، در تمام فضای فیلم در ارتفاعات جریان دارد. شخصیت‌های فیلم قرار نیست که دنیا را تغییر دهند یا در مبارزه‌ای پیروز شوند، اما مسائلی که با آن مواجه هستند، مثل گذران زندگی و پول درآوردن، پیدا کردن فردی برای دوست داشتن و داشتن جایی برای خودشان در این دنیای بزرگ، برایشان کمتر از مسئلۀ مرگ و زندگی نیست.
خرده‌داستان‌های زیادی در فیلم وجود دارد که همگی به‌هم مرتبط هستند. قهرمان و راوی داستان، یعنی اوسناوی صاحب یک مغازه خواربارفروشی است که پس‌اندازهایش را جمع کرده تا به کشورش جمهوری دومینیکن برگردد و کافۀ قدیمی پدرش را در محله‌ای که کسب‌وکارهای قدیمی آن از بین رفته‌اند، دوباره باز کند. او عاشق ونساست، که او هم آرزو دارد مغازۀ لباس‌فروشی خودش را در مرکز شهر داشته باشد. در همین حین، نینا (با بازی لزلی گریس) از دانشگاه استنفورد برمی‌گردد؛ دختر آینده‌داری که بهترین نمرات مدرسه را کسب می‌کرد و چشم امید خانواده و دوستانش بود. اما زندگی دانشجویی سخت‌تر از آن چیزی بود که او انتظارش را داشت. همین مسئله باعث جاروجنجال‌هایی میان او و پدرش (با بازی جیمی اسمیتز) می‌شود.

فیلم در ارتفاعات یا In the Heights بازیگران زیادی دارد: دخترانی که در کافه‌ها کار می‌کنند، بچه‌های قد و نیم قد فامیل و مادربزرگ‌ها. اتفاقات زیادی هم دراین‌بین می‌افتد، مثل قرارهای عاشقانۀ نه‌چندان خوشایند، یک‌شبه ثروتمند شدن، و دردسرهای مهاجران غیرقانونی. کویارا الگریا هودس، نویسندۀ فیلمنامه برای کوتاه‌تر کردن داستان راهی نداشته جز اینکه برخی ترانه‌ها و شخصیت‌ها را حذف کند، اما بااین‌حال فیلم همچنان حس و حال زنده‌ای دارد؛ با آدم‌های واقعی و احساس‌های واقعی و باورپذیر. از آنجایی‌ که برخی اصطلاحات کوچه و خیابانی اسپانیایی هم در فیلم به‌کار می‌رود، اگر کمی اسپانیایی بدانید که بیشتر هم لذت خواهید برد.

فیلم در ارتفاعات در هیچ لحظه‌ای باعجله یا کسل‌کننده پیش نمی‌رود، چون جون ام. چو، کارگردان فیلم، می‌دانسته که اتفاق‌ها و روایت‌ها را چگونه کنار هم قرار دهد. او می‌داند که چگونه با دوربین کار کند. این کارگردان کهنه‌کار که دو فیلم موفق استپ‌آپ (Step Up) و آسیایی‌های خرپول (Crazy Rich Asians) را در کارنامۀ خود دارد، با صحنه‌های شلوغ و پرجنب‌و‌جوش کاملاً آشناست و کارش را خوب بلد است. البته تیم بازیگری او هم حرفه‌ای هستند و کارشان به‌قدری عالی است، که نیازی نباشد او مرتب کات بدهد. جلوه‌های بصری فیلم در ارتفاعات نیز تماشایی هستند، مثل وقتی‌که پارچه‌ها با پیچ‌وتاب روی ساختمان‌ها انداخته می‌شوند تا تلاش ونسا برای شروع کسب‌وکار خودش را نشان دهد، و زوجی که دارند در کنار ساختمان می‌رقصند و با غروب خورشید صحنۀ رمانتیکی خلق می‌شود.

همان‌طور که گفتیم، بازیگران فیلم همه قوی هستند، چه آنهایی که پیش از این سابقۀ بازیگری داشته‌اند، مثل راموس و هاوکینز، و چه ستاره‌های جدید مثل باررا (که دست‌کم برای مخاطبان انگلیسی‌زبان جدید است) و گریس. شاید برایتان جالب باشد که اسامی معروف‌تر فیلم را هم بدانید، که البته نقششان کوتاه‌تر از بقیه است و می‌شود گفت که حضوری افتخاری دارند، مثل خود میرندا در نقش پیراگوئا گای، مارک آنتونی در نقش یک پدر بی‌خیال و کریستوفر جکسون در یکی از نقش‌های فرعی و البته جذاب.

نتیجۀ تلاش یک کار تیمی متشکل از بازیگران جوان و خوش آتیه فیلمی پرانرژی و سرحال است. شخصیت‌‌های فیلم در ارتفاعات که ساکنین یک محلۀ قدیمی هستند به فرهنگ و موسیقی سنتی خودشان افتخار می‌کنند و با خوش‌بینی و روحیه‌ای قوی در مسائل بزرگ و کوچک زندگی حامی و پشتیبان یکدیگر هستند. بعید نیست که موقع دیدن این فیلم در سینما به‌قدری احساساتی شوید که یک‌مرتبه بروید و همسایه‌هایتان را بغل کنید!

حالا که به‌روزهای گرم تابستان نزدیک می‌شویم بهترین وقت برای دیدن این فیلم فوق‌العاده است تا فضا و حس و حال آن را بهتر درک کنیم.


منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم