نقد و بررسی فیلم Wild Mountain Thyme | یک کمدی عاشقانه خیلی ایرلندی!

فیلم Wild Mountain Thyme یک درام عاشقانه است و ماجرای یک مثلث عشقی را روایت می‌کند که در ایرلند و در دنیای مدرن جریان دارد؛ امیلی بلانت و جان هم در این فیلم بازی درخشانی داشته‌اند.

داستان فیلم Wild Mountain Thyme در ایرلند و در دنیای مدرن می‌گذرد. رزماری با بازی امیلی بلانت و جیمی درنان در نقش آنتونی، هر دو از کودکی عاشق یکدیگر بوده‌اند و دورادور، چشم از هم برنداشته‌اند. خانوادۀ هر دوی آن‌ها کشاورز هستند. تونی پدر آنتونی است که نقش او را کریستوفر واکن بازی می‌کند. او تصمیم می‌‌گیرد مزرعه‌اش را به پسرعمویش که در آمریکا زندگی می‌‌کند بفروشد. حال به نظر می‌‌رسد که ممکن است داستان این عشق روزافزون به‌زودی به‌پایان برسد؛ حتی پیش از آنکه فرصت شکوفاشدن یافته باشد! برای نقد و بررسی فیلم Wild Mountain Thyme با فیلیمو شات همراه باشید.


امیلی بلانت در فیلم یک مکان ساکت ۲


تریلر فیلم Wild Mountain Thyme در یازدهم نوامبر سال ۲۰۲۰ منتشر شد. پس از آن، موزۀ ملی لپرچون ایرلند توییتی منتشر کرد. این موزه پاسدار فرهنگ اساطیری و داستان‌‌سرایی عجیب و پر از خرافات قدیمی ایرلندی به‌شمار می‌رود. در این توییت گفته شده: «این فیلم حتی به‌نظر ما هم کمی تند رفته است!» آن‌ها درست می‌گفتند. این درام عاشقانه را جان پاتریک شنلی کارگردانی کرد؛ اما در کمال شوربختی، هدف انتقادات فراوان قرار گرفت. شنلی این فیلم را بر اساس نمایشنامۀ خارج از مولینگار (Outside Mullingar) ساخته که متن آن را نیز خودش به رشتۀ تحریر درآورده و در سال ۲۰۱۴، در برادوی روی صحنه اجرا شده است.

حتی این فیلم را می‌‌توان از مینی‌سریال چهارقسمتی بونو (Bono) ایرلندی‌تر دانست: کشیدن طرح شبدر چهارپر، رفتارهای خرافاتی روستاییان، افسون و جادو و رفتارهای اغراق‌‌آمیزی که می‌‌تواند حتی مرد آرام فیلم مرد آرام (The Quiet Man) را به قهرمان فیلم گرسنگی (Hunger) تبدیل کند! هنرپیشه‌های فیلم، به‌ویژه امیلی بلانت و جان هم، تمام توان خود را به‌کار گرفته‌اند تا در فضای پر از اتفاقات فانتزی فیلم، زندگی عادی و متعارف شخصیت‌‌ها را به‌نمایش بگذارند. اما تلاش آن‌ها تحت تأثیر کلیشه‌های سادۀ خرافات ایرلندی، چهارچوب بستۀ فیلم‌نامه، استنادناپذیر‌ بودن موضوعات و علاوه‌بر این‌ها، شیوۀ اعصاب خردکن روایت داستان، چندان نتیجه‌بخش نبوده است.

در حقیقت، مشکلات مربوط به لهجۀ پر ایراد و چکش‌‌کاری‌شدۀ ایرلندی هنرپیشه‌ها، کوچک‌ترین مسئله‌ای است که این فیلم با آن دست‌به‌گریبان است. کارگردان فیلم، شنلی، پیش‌تر برای فیلم‌نامۀ فیلم ماه‌زده (Moonstruck) جایزۀ اسکار را از آن خود کرده بود؛ اثری درام، رمانتیک و کمدی که در سال ۱۹۸۷ ساخته شد. اما حال او در فیلم Wild Mountain Thyme داستانی طولانی و اغراق‌آمیز را روایت می‌‌کند. داستان را تونی ریلی (با بازی کریستوفر واکن) نقل می‌کند. او برای صحبت کردن با لهجۀ ایرلندی از ایمون هولمز، روزنامه‌‌نگار و برنامه‌‌ساز ایرلندی، امتیاز ۲ از ۱۰ را دریافت کرد! در داستان، روابط عاشقانۀ پسر دمدمی‌مزاج تونی با رزماری تعریف می‌‌شود. درنان و بلانت، در نقش آنتونی و رزماری، برای لهجۀ ایرلندی‌شان به ترتیب امتیاز ده و شش را از مجموع ده امتیاز کسب کرده‌اند. سال‌هاست که آتش عشق آنتونی در قلب رزماری شعله می‌کشد و هیچ‌چیز نمی‌تواند این عشق را خاموش یا سرد کند. آنتونی بسیار کم‌رو است و اعتماد‌به‌نفس کافی ندارد.‌
به همین دلیل، پدرش تونی، فکر می‌کند که او نمی‌تواند وارث مناسبی برای مزرعه باشد. درنتیجه، تصمیم می‌گیرد که مزرعه را برایش به ارث نگذارد. از اینجاست که سر‌و‌کله پسرعموی آمریکایی تونی، یعنی آدام (با بازی جان هَم) با آن لهجه آمریکایی پیدا می‌شود. او در‌حالی‌که رؤیای مالکیت مزرعه را در سر می‌پروراند، سوار بر اتومبیل رولز رویس خود از راه می‌‌رسد و در اولین نگاه به رزماری دل می‌بازد.

این ماجرای آشنا و تکراری مثلث عشقی، می‌‌توانست موضوع مناسبی برای ادامۀ داستان فیلم باشد؛ اما شنلی چندان علاقه‌ای به پروبال دادن به این موضوع از خود نشان نداده است. او بیشتر مشغول نوشتن مکالمات و پرگویی‌های فراوان، گوشه‌و‌کنایه‌های نخ‌‌نمای ایرلندی، آوازهای کسالت‌بار، گنجاندن طنزپردازی‌های فراوان و بی‌نمک با استفاده از شخصیت درنان و شخصیت‌پردازی‌های ضعیف و بی‌رمق مانند شخصیت کلیری بدخبر است؛ این آخری، شخصیتی است که همیشه خبرهای بد را می‌رساند و به‌همین دلیل هم به این نام معروف شده! نقش او را بری مک ‌گاورن بازی می‌کند. برای نمونه، سکندری خوردن‌های درنان یا شایعۀ خواستگاری او از یک الاغ چیزی است که در شهر بر سر زبان‌هاست و مثلاً همین‌ها جزئی از طنز جاری در فیلم به شمار می‌روند!

اما باز هم تمام موارد گفته‌شده مشکل اصلی فیلم Wild Mountain Thyme نیستند. نقطه‌ضعف بزرگ فیلم در آن است که پس از گذشت مدت‌زمان فراوانی از فیلم، هیچ‌گاه به‌وضوح مشخص نمی‌شود که چه چیزی مانع به‌هم رسیدن رزماری و آنتونی شده است! درنهایت وقتی هم که شنلی تصمیم می‌‌گیرد اسرار را برملا کند و توضیح دهد که چرا عواطف و روحیات آنتونی تا این حد در‌هم‌شکسته و آسیب‌دیده است، شیوه‌ای را برمی‌گزیند که تابه‌حال در هیچ فیلمی دیده نشده و بسیار عجیب‌و‌غریب می‌نماید.

برخی سکانس‌ها سرنخ‌‌هایی از آنچه اتفاق افتاده، به‌دست می‌دهد؛ سکانس بسیار خوب پدر و پسری که بین تونی و آنتونی اتفاق می‌‌افتد و درک و شهود ملموس رزماری از مرگ، از این دست سکانس‌ها هستند.

بلانت در نقش رزماری، شخصیت آزاردیدۀ فیلم دریاچه قو (Swan Lake) را تداعی می‌‌کند و درنان در بیشتر فیلم گیج و مبهوت به‌نظر می‌‌رسد. در این میان، جان هم به‌خوبی در نقش یک آمریکایی نیویورکی می‌درخشد که گویی به باتلاقی در جنگل پریان آمده است. او تهدیدی جدی برای پایان خوش داستان محسوب می‌شود. تصویربرداری فیلم Wild Mountain Thyme بر عهدۀ استیون گلدبلات بوده است. او با شیوۀ خاص خود، فضا را حتی از فیلم هالک (Hulk) هم سبزتر نشان می‌دهد! موسیقی متن فیلم، ساختۀ آملیا وارنر است که بر پایۀ ویولون استوار شده. درنهایت، همۀ این‌ها باهم دنیایی را خلق کرده‌اند که چندان واقعی به‌نظر نمی‌رسد و حتی با توجه به حال‌و‌هوای تخیلی داستان، بیش‌از‌حد فانتزی است. درنتیجه، آنچه روی پرده رفته، حتی بیشتر از انیمیشن ولف واکرز (Wolfwalkers)، کارتونی ایرلندی به شمار می‌‌رود.

حتی بیش‌از‌حد ایرلندی بودن فضای داستان هم تنها اشکال فیلم سینمایی Wild Mountain Thyme نیست. این فیلم در قالب یک کمدی عاشقانه، حتی در رعایت اولیۀ این نوع داستان‌ها نیز موفق عمل نکرده و نتوانسته دو عاشق داستان را در کنار یکدیگر قرار دهد. متأسفانه حتی بازیگران درجه‌یک این اثر نیز با بازی‌‌های عالی خود نمی‌توانند موفقیت فیلم را در چنین شرایطی تضمین کنند.

نظر شما دربارۀ فیلم Wild Mountain Thyme چیست؟ آیا فکر می‌کنید که خرافات و مناسک ایرلندی به جذابیت داستان افزوده‌اند؟


منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم