مصاحبه با لورنزو دی بوناونتورا همزمان با انتشار تریلر نهایی فیلم Snake Eyes (چشمان مار)

فیلم Snake Eyes یا چشمان مار نگاهی به چهرۀ زیر نقاب کاراکتر اصلی می‌اندازد تا ببینیم که چه چیزی او را به کسی حالا هست تبدیل کرده. برای اطلاعات بیشتر با فیلیمو شات همراه باشید.

فرانچایز جی. آی. جو پس از سال‌ها خلق کمیک، کارتون، شخصیت‌های داستانی و دو فیلم با بودجه‌های کلان، دوباره به یکی از قهرمان‌های مرموز خودش بازگشته: و او کسی نیست جز کماندو و نینجایی به نام Snake Eyes. این کاراکتر نقاب‌دار و کم‌حرف همیشه برای طرفدارانش جذاب بوده، اما شخصیت او به‌ندرت مورد پردازش دقیق قرار گرفته است. برای اطلاعات بیشتر با فیلیمو شات همراه باشید.


فیلم جدید Snake Eyes قرار است که نگاهی به چهرۀ زیر نقاب این کاراکتر بیاندازد تا ببینیم که چه چیزی او را به کسی که هست تبدیل کرده. هنری گولدینگ، بازیگر فیلم‌های آسیایی‌های خرپول (Crazy Rich Asians) و آخرین کریسمس (The Last Christmas) نقش اصلی را بر عهده دارد. مجلۀ امپایر در مورد مولفه‌های کلیدی این فیلم با تهیه‌کنندۀ آن یعنی لورنزو دی بوناونتورا مصاحبه کرده و گوشه‌هایی از آن گفتگو را می‌خوانیم:

تاریخچۀ Snake Eyes

هنری گولدینگ در نقش اصلی فیلم چشمان مار

گرچه کتاب‌های کمیک چیزهای زیادی در مورد شخصیت و داستان این کاراکتر نوشته‌اند، اما او هنوز هم تا حد زیادی مرموز است و شاید خوب نمی‌شناسیمش. اما این فیلم قرار است به ما بگوید که چه اتفاق‌هایی او را تبدیل به این چنین شخصیتی کرده؛ از گذشتۀ تراژیک او تا پیدا کردن یک هدف جدید و همراه شدن با یک قبیلۀ ژاپنی جنگاور به نام آرشیکاج و مواجهۀ او با یک گروه مسلح که در نهایت به آن‌ها ملحق می‌شود.

بوناونتورا می‌گوید:
«به نظر من، و همچنین از نظر مخاطبان، Snake Eyes و Storm Shadow  دو کاراکتری هستند که از بقیه محبوب‌ترند. Snake Eyes شخصیتی مرموز دارد، بنابراین نفوذ پیدا کردن به زیر نقابی که بر چهره می‌گذارد برای همۀ ما چالش جذابی است و همینطور موضوعی است که هیچ‌یک از ما درموردش پیش‌داوری نداریم. این فیلم از سری فیلم‌های جی آی جو و فیلم‌های ساخته شده بر اساس کمیک‌بوک‌ها متفاوت است. این اثر بیشتر وامدار فیلم‌های سامورایی و سینمای هنگ‌کنگ است تا ژانرهایی که پیش از این رویشان کار می‌کردیم. چون قرار است رازهایی را در مورد این شخصیت کشف کنیم که هنوز هیچکس از آنها خبر ندارد. راستش را بخواهید انجام این کار در مورد این شخصیت کمی دشوار بود، چون Snake Eyes هیچوقت حرف نمی‌زند! اما حالا داستان از جایی شروع می‌شود که او هنوز با حرف زدن مشکلی پیدا نکرده؛ بنابراین بیننده می‌تواند چیزهایی را در مورد شخصیت او درک کند که پیش از این در موردشان نمی‌دانسته.»

دربارۀ هنری گلدینگ

هنری گولدینگ د رنمایی از فیلم Snake Eyes

از آنجایی که تاکنون هنری گولدینگ را بیشتر در نقش‌ یک مرد رمانتیک و جذاب دیده بودیم (گرچه فیلم‌های متفاوتی هم بازی کرده است، مثل فیلم‌های باد موسمی و آقایان)، این فرصتی بود تا او قدم در یک مسیر جدید بگذارد و تبدیل به یک قهرمان اکشن شود؛ همانطور که در تیزر فیلم می‌بینید، خیلی هم سریع و چابک است.

دی بوناونتورا در این مورد توضیح می‌دهد: «انتخاب او ایدۀ استودیو بود. ما هم سریعاً از آن استقبال کردیم، اما هنوز در موردش شک داشتیم، چون مخاطبان فیلم‌های اکشن در مورد فردی که نقش اصلی را بازی می‌کند خیلی حساس و دقیق هستند؛ چه برسد به زمانی که این فرد بازیگر فیلم‌های کمدی/رمانتیک بوده باشد. هنری یک ستارۀ در حال طلوع است و ما هیچ شکی در موردش نداشتیم. خوشتیپ بودن او هم بر هیچکس پوشیده نیست؛ قد بلند و بدن ورزیده‌اش هم از نقاط قوت اوست. اما بحثی که ما داشتیم این بود که باید حافظۀ مخاطب را از هنری گولدینگ فیلم‌های کمدی و رمانتیک پاک کنیم. به همین خاطر تیزر فیلم را با خود او شروع کردیم، درحالی‌که همراه با یک مرد غول‌پیکر در قفس مبارزه است. در این سکانس می‌بینید که سر و صورتش خونی شده و آن مرد قوی‌هیکل با تمام قدرت به او حمله می‌کند و آنجاست که ممکن است با خودتان بگویید: «انتظار دیگری هم از او نداشتیم!» ما هم می‌دانستیم که مخاطب چنین فکری با خودش می‌کند، اما از همین‌جا به شما می‌گویم که در سکانس بعدی همۀ این‌ها از ذهن‌تان پاک می‌شود. هنری نقش‌آفرینی فوق‌العاده‌ای داشت و عالی ظاهر شد.»

دربارۀ کاراکتر Storm Shadow

اندرو کوجی در نمایی از فیلم چشمان مار

اندرو کوجی که در نقش کاراکتر سایۀ طوفانی (Storm Shadow) بازی می‌کند از ابتدا هیچ تردیدی را برای انتخابش در ذهن‌ سازندگان باقی نگذاشت، چون مخاطب پیش از این او را در مجموعۀ تلویزیونی Warrior دیده بود. اما به گفتۀ تهیه‌کننده، او چیزی بیشتر از مشت‌های سریعش با خود به این فیلم آورد. . .

«اندرو واقعاً یک پدیده است و مهارت‌های زیادی دارد. ما از او خواستیم که یک سری حرکات پیچیده با شمشیر اجرا کند و یک مبارزه معمولی هم انجام بدهد. شخصیت خود او نیز وقار خاصی دارد و این برای تبدیل شدن به یک کاراکتر، مولفۀ مهمی است. از طرفی هم خیلی خوب در قالبی که برایش تعریف کرده بودیم نشست. رابطۀ میان این دو کاراکتر و فراز و نشیب‌های آن نیروی محرکۀ این فیلم است. آنها در کنار هم فیلم را جلو می‌برند و هردو عالی هستند.»

تم اصلی فیلم: کینه و انتقام

Snake Eyes و Storm Shadow رقبای یکدیگر هستند و در کتاب‌های کمیک اغلب با یکدیگر درگیرند. و حالا این فیلم می‌خواهد به ریشه‌های این درگیری‌ها و اختلافات پی ببرد و نشان‌‍‌مان بدهد که چگونه یک دوستی عمیق می‌تواند تبدیل به درگیری و تضاد شود.

«در این فیلم متوجه خواهید شد که چرا این دو کاراکتر از یکدیگر جدا می‌شوند، و مهم‌تر از آن دلیلش را نیز خواهید فهمید. در واقع هیچ‌وقت کسی به ما نگفته بود که چه چیزی باعث می‌شود Storm پا پس بکشد و راه خودش را برود. او آدم بدی نیست، بلکه تنها نمایندۀ قبیلۀ آرشیکاج است. ما اینجا خشم و احوالات درونی او را نیز می‌بینیم تا بفهمیم چرا به مسیر دیگری قدم می‌گذارد. به عقیدۀ قبیلۀ آرشیکاج، راه مشخصی برای اعمال خشونت وجود دارد، و این راه چیزی نیست جز کینه‌جویی و انتقام گرفتن؛ اما نظر Storm چیز دیگری است و به عقیدۀ او خشونت تنها دلیل برای انتقام نیست، بلکه باید دلایل دیگری برای انتقام گرفتن داشت به این ترتیب او یک قانون بزرگ را زیر پا می‌گذارد. بنابراین اینجا دلایل جدایی او از قبیلۀ خودش را هم می‌بینیم.»

معنای نام Snake Eyes

نمایی از فیلم snake eyes

اگر تنها یک چیز باشد که تابحال کسی درموردش توضیحی نداده، دلیل انتخاب نام Snake Eyes (چشمان مار) است. اما این فیلم، به لطف نشان دادن گذشتۀ تراژیک و ناخوشایند شخصیت اصلی، به ما می‌گوید که چرا او این لقب را می‌گیرد.

«این اولین باری بود که به توضیح این موضوع می‌پرداختیم. لری هاما (خالق این شخصیت) نیز در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها همراه ما بود. کاراکتر Snake در کتاب کمیک، موهای بلوند و چشمان آبی دارد. از او پرسیدیم که چرا او را با این مشخصات خلق کرده و او گفت که دلیل خاصی برایش نداشته است. به همین خاطر پرسیدیم که به نظرش اشکالی ندارد که او اینجا کاراکتری مو مشکی و آسیایی باشد؟ و او گفت که شاید از هم اول هم باید همینطور می‌بود! ما سعی کردیم که در مورد شخصیت او توضیحاتی بدهیم: Snake در زندگی بدشانسی‌های زیادی آورده است و همین باعث شده او تبدیل شود به کسی که حالا روی پردۀ سینما می‌بینید. او با زندگی‌اش و اتفاق‌هایی که می‌افتد دست به گریبان است و گاهی تصمیمات بدی می‌گیرد؛ روندی که به نظرم مخاطب‌پسند است.»

مبارزه‌های واقعی

نمایی از فیلم چشمان مار

در عصری که می‌توان همۀ کارها را بوسیلۀ CG انجام داد، هنوز هم جا برای مبارزه‌های واقعی وجود دارد. به گفتۀ دی بوناونتورا، تمرکز آنها هم همین بوده است. گولدینگ، کوجی و بقیۀ بازیگران به اندازۀ بدلکاران در مبارزه‌ها سهم داشتند و درعین حال، سلامت و ایمنی بازیگران هم مد نظر بوده است.

«سعی کردیم که همه چیز تا حد ممکن واقعی باشد. البته مسلماً ۱۰۰%  کارها را هم نمی‌توان به‌وسیلۀ بازیگران و بدلکاران انجام داد، چون بعضی‌هایشان خیلی خطرناک هستند. اما می‌توانم بگویم که ۹۰ تا ۹۵ درصد آن کار بچه‌های گروه است. به طور مثال، در سکانس ماشین حمل اتومبیل، نمای آن بوسیلۀ CG ساخته شده، چون نمی‌توان با آن سرعت درحرکت بود و مبارزه هم کرد؛ اما خود مبارزه، واقعی است. من طی این سال‌ها به این نتیجه رسیدم که حرکات واقعی خیلی بهتر جواب می‌دهند، به‌خصوص موقع فیلمبرداری ماتریکس و داشتن بازیگرانی مثل کیانو ریوز و فیشبرن به این رسیدم که هیچ چیزی جای مبارزۀ واقعی را نمی‌گیرد. ما هیچوقت جان بازیگران را به خطر نمی‌اندازیم و فقط تا جایی که امکانش هست کارها را به صورت طبیعی انجام می‌دهیم.»

«یکی از کارهایی که انجام دادیم تا حس متفاوتی به این مبارزه‌ها ببخشیم، ترکیب کردن چند سبک متفاوت بود. ما از کنجی تانیگاکی، یکی از بهترین کارگردانان ژاپنی دعوت کردیم، که تاکنون چندین فیلم سامورایی کار کرده و شمشیربازی و مبارزه را به روشی متفاوت از بدلکاران آمریکایی یا بریتانیایی انجام می‌دهد. بنابراین اکشن هالیوودی و اکشن سامورایی، با کمی چاشنی هنگ‌کنگی ترکیب شد و نتیجه‌اش چیزی شد که خواهید دید.»

دربارۀ کاراکتر اسکارلت

سامارا ویوینگ در نقش اسکارلت در نمایی از فیلم چشمان مار

گرچه تمرکز اصلی فیلم روی Snake Eyes قرار دارد، اما از حضور اسکارلت (با بازی سامارا ویوینگ) و بارونس (با بازی اورسولا کوربرو) هم نباید به آسانی گذشت.

«انتخاب سامارا و اورسولا کار سختی نبود. من طرفدار هردوی آنها هستم. البته این دو نفر نقش پررنگی در فیلم ندارند، اما اگر دنباله‌ای برای آن ساخته شود، آنها را بیشتر از این خواهیم دید. باید از همین حالا به مخاطبان و به ویژه طرفداران این فیلم بگویم که این دو کاراکتر نقش‌های اصلی را ندارند، اما حضورشان برای پیشبرد فیلم و کلیت داستان موثر است، و از طرفی، با نقش‌آفرینی آنها فیلم از تبدیل شدن به یک فیلم صرفاً سامورایی فاصله می‌گیرد. اگر طرفدار سری فیلم‌های Snake Eyes باشید این دو کاراکتر را هم دوست خواهید داشت، و اگر هم تا الان طرفدار آن نبوده‌اید، این دفعه طرفدارش خواهید شد. من مطالعات بسیاری روی فیلم‎های اسپیلبرگ داشته‌ام و فهمیدم کاری که او انجام می‌دهد و من خیلی از آن خوشم می‌آید، تکنیکی است به نام «نان بستنی قیفی». مثل نان مخروطی بستنی که در ابتدا باریک است و کم‌کم پهن و بزرگتر می‌شود، فیلم‌های او نیز از یک نقطۀ محدود آغاز می‌شود و رفته رفته گسترش پیدا می‌کند و پیچیده می‌شود. ما هم با Snake شروع می‌کنیم و بعد Storm و قبیلۀ آرشیکاج وارد می‌شوند و بعد دیگر کاراکترها و روایت‌ها.»

آماده‌‍‌باش!

نمایی از فیلم snake eyes

گرچه این فیلم مبارزه اکشن میان جو/کبرا را ندارد، اما مگر می‌شود فیلم Snake Eyes بدون گذاشتن نقاب همیشگی و پوشیدن لباس مخصوص Snake پیش برود؟ در تیزر فیلم هم او را در این شکل و شمایل می‌بینیم، ولی با این حال باید صبر کنیم و ببینیم که برای صدایش چه اتفاقی می‌افتد. . .

«آسیب دیدگی Snake و مشکل صحبت کردن او را در فیلم بعدی نشان خواهیم داد، البته اگر به اندازۀ کافی خوش‌شانس باشیم و بتوانیم روزی آن را هم روی پرده ببریم. اما اینکه فیلم Snake Eyes را بدون لباس مخصوص او بسازیم؟ قطعاً طرفدارانش ما را تکه و پاره می‌کردند! با این حال، سوالی که داشتیم این بود که چه اتفاق جالبی را در مورد این لباس رقم بزنیم، بنابراین تصمیم گرفتیم که آن را جایی نگه داریم تا وقتی که او به عنوان یک کاراکتر خودش بتواند به آن دست پیدا کند.»

«یکی از چیزهایی که ما در مورد Snake دوست داریم مرموز بودن او است؛ اما تا او را نشناسیم نمی‌دانیم که دلیل این مرموز بودن چیست و آن را درک نمی‌کنیم. بنابراین این فیلم فرصتی برای آشنایی با این شخصیت است، و فکر می‌کنیم همان چیزی است که مخاطبان از ما می‌خواستند.»


۱۰ نمونه از بهترین فیلم های سینمایی اکشن تا سال ۲۰۲۰

بهترین فیلم های اکشن سال ۲۰۲۱


منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم