نقد و بررسی فیلم فرانکی | گردهمایی خانوادگی

فیلم فرانکی با نقش‌آفرینی ایزابل هوپر، ماجرایی ملموس را روایت می‌کند که حول محور مسائل عاطفی و گره‌های معمول در این رابطه جریان دارد. پس از تماشای این اثر مدت‌ها به مسائل مطرح شده در آن فکر خواهید کرد.

داستان فیلم فرانکی (Frankie) در شهر سیتا در پرتغال اتفاق می‌افتد؛ هنرپیشۀ معروف فرانسوی، که به فرانکی شهرت دارد، خانواده‌اش را به ملک کوهستانی زیبایش دعوت می‌‌کند. نقش فرانکی را ایزابل هوپر ایفا می‌کند. این خانواده درگیر مشکلات عاطفی جاری در روابط میان خود هستند و فرانکی می‌بایست مسائلی را با ایشان در میان بگذارد. برای نقد و بررسی این اثر با فیلیمو شات همراه باشید.


جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱


پیش‌تر آیرا ساکس فیلم‌های عشق عجیب است (Love Is Strange) و مردان کوچک (Little Men) را ساخته بود. او با این آثار توانست خود را در مقام کارگردانی مطرح کند که در روایت داستان‌هایی با موضوعات ظریف و کوچک بسیار تواناست. او در فیلم‌هایش در شهری چون نیویورک ماجرا‌های درامی را با محوریت شخصیت‌هایی پیچیده تعریف می‌کند؛ همچنین در فضای داستان‌‌های او، شوخ‌‌طبعی و عواطف انسانی بسیار موردتوجه قرار دارند.

ساکس در آخرین ساختۀ خود بانام فرانکی موقعیت جغرافیایی جدیدی را در کوهستان‌های پرتغال در شهر سیتا برگزیده است که آب‌و‌هوایی آفتابی‌تر دارد. اما به نظر می‌رسد که در این تغییر مکان به آن‌سوی اقیانوس اطلس چیزی گمشده باشد. البته این گفته بدین معنی نیست که فیلم فرانکی فیلم خوبی نیست. این اثر در پرداخت مفاهیم مدنظر ساکس عمیق است، اما کلیت فیلم چنان‌که باید جلوه و جذابیت ندارد؛ به‌ویژه وقتی‌که آن را باکارهای قبلی ساکس مقایسه می‌کنیم.

فیلم فرانکی را می‌‌توان فیلمی کاملاً بی‌حرف و ساکت دانست، اما درعین‌حال باید گفت که بیش‌از‌حد پرگویی می‌‌کند!
همۀ ماجرای داستان در یک روز اتفاق می‌‌افتد. شاید هم اصلاً ماجرایی نیست که اتفاق بیفتد! فرانسواز، که خانواده او را فرانکی صدا می‌زنند، هنرپیشۀ فرانسوی معروفی است. نقش او را در فیلم ایزابل هوپر ایفا می‌کند. او تمام افراد فامیل را دعوت می‌‌کند که به خانۀ ییلاقی مجلل او در کوهستان بیایند و به او و همسرش جیمی (با بازی برندن گلیسون) ملحق شوند. در میان کسانی که به آن‌ها می‌‌پیوندند پل، پسر فرانکی، (با بازی جرمی رنیه) حضور دارد که حاصل ازدواج اول فرانکی با مایکل (با بازی پاسکال گرگوری) است. دختر جیمی سیلویا (با بازی وینت رابینسون) نیز در این مهمانی حاضر است. او با همسرش ایان مشکلاتی دارد. نقش ایان را آرین باکاره ایفا می‌کند. دختر فرانکی یعنی مایا (با بازی سنیئه نانوآ) هم با آن‌هاست که به‌تنهایی از خانه خارج می‌شود و در ساحل با افراد محلی ملاقات می‌‌کند.

ایزابل هوپر و مریسا تومی در نمایی از فیلم فرانکی

نکته‌ای آزار‌دهنده در داستان وجود دارد: دلیل این گردهمایی خانوادگی از همان آغاز مشخص است! (این موضوع آن‌قدر ترسناک است که باور انسان را به عشق متزلزل می‌کند.) اما از سوی دیگر، همین موضوع تماشای داستان را لذت‌بخش کرده است.

نکتۀ دیگر داستان حضور دوست آرایشگر فرانکی است که ایلن نام دارد و نقش او را ماریسا تومی بازی می‌‌کند. فرانکی او را به‌عنوان گزینۀ احتمالی ازدواج برای پسرش دعوت کرده است، اما ایلن تنها نیست. او به همراه دوست‌پسر عجیب‌و‌غریبش گری (با بازی گرگ کینر) به ویلا می‌آید‌. (یادآوری می‌کنیم که گری فیلم‌بردار دوم یکی از سری فیلم‌های جنگ ستارگان (Star Wars) است که اکنون در اسپانیا در حال تصویربرداری است.) درنهایت، این موضوع کل ماجرا را تغییر می‌دهد.

لحظات زیبایی در فیلم وجود دارد که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد؛ مانند وقتی‌که فرانکی به جشن تولد ۸۸سالگی یکی از طرفدارانش می‌‌رود. پایان‌بندی فیلم نیز بسیار جالب‌توجه و شجاعانه است؛ البته باوجود اختلافاتی که میان سه تن از اعضای این خانواده وجود دارد طبیعی است که تنش‌هایی هم اتفاق بیفتد. با تمام این احوالات، فیلم فرانکی را می‌‌توان فیلمی کاملاً بی‌حرف و ساکت دانست، اما درعین‌حال باید گفت که بیش‌از‌حد پرگویی می‌‌کند. همۀ شخصیت‌‌ها گرفتار و سردرگم روابط عاشقانه و داستانک‌های دراماتیک خود هستند و فیلم از این حیث، به‌شدت شبیه فیلم‌های اریک رومر شده است. گویی تحت تأثیر داروهای آرام‌بخش قرارگرفته باشد؛ به‌طوری‌که حتی هوپر می‌توانست نقش خود را در این فیلم در خواب بازی کند!
از بازی هنرپیشه‌های نقش‌های مکمل فیلم فرانکی نمی‌‌توان به‌سادگی گذشت، به‌ویژه تامی و گلیسون به زیبایی در نقش‌های خود می‌درخشند. علاوه بر این، منطقۀ جغرافیایی انتخاب‌شده برای فیلم‌برداری بسیار زیباست و فیلم فرانکی در آن داستانی شیرین، آرام و بدون دشواری را به تصویر کشیده است.

ایزابل هوپر در نمایی از فیلم فرانکی

تماشای فیلم فرانکی خالی از لطف نیست؛ اما پس از فیلم عشق عجیب است و نمایش فوق‌العادۀ ساکس از تفاوت‌ها و احساسات در آن و فیلم مردان کوچک، فرانکی فیلم چشمگیری در کارنامۀ کارگردانی ساکس به شمار نمی‌‌رود. حتی حضور و بازی بی‌‌نظیر ایزابل هوپر نیز نمی‌‌تواند این فیلم را به اوج برساند.

آیا از تماشای درام‌های خانوادگی لذت می‌برید؟ آیا می‌توان فرانکی را فیلمی موفق دانست؟


منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم