نگاهی به فیلم مرد آب | افسانه‌هایی که امید را زنده نگه می‌دارند

ماجرای فیلم مرد آب از این قرار است که خانواده‌ای به‌تازگی به شهر جدیدی نقل‌مکان کرده‌اند و تلاش می‌‌کنند با آنچه در اطرافشان می‌گذرد هماهنگ شوند. مادر خانواده به بیماری‌ای جدی مبتلا شده و پسر نوجوان او هر کاری را امتحان می‌کند تا برای درمانش راهی بیابد.

ماجرای فیلم مرد آب از این قرار است که خانواده‌ای به‌تازگی به شهر جدیدی نقل‌مکان کرده‌اند و تلاش می‌‌کنند با آنچه در اطرافشان می‌گذرد هماهنگ شوند. مادر خانواده به بیماری‌ای جدی مبتلا شده و پسر نوجوان او هر کاری را امتحان می‌کند تا برای درمانش راهی بیابد. آمیا میلر و لونی چاویس در فیلم مرد آب (The Water Man) به کارگردانی دیوید اویلوو ایفای نقش می‌کنند. برای نقد و بررسی فیلم مرد آب با فیلیمو شات همراه باشید.


جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱


فیلم ‌مرد آب اولین فیلم بلندی است که دیوید اویلوو کارگردانی کرده. شاید بهترین توصیف دربارۀ این فیلم اشتیاق فزایندۀ اویلوو به صحنه و اجرا باشد. این فیلم درامی خانوادگی است که با نگاهی متفاوت به موضوع بیماری می‌‌پردازد. نویسندگی فیلم‌نامۀ مرد آب را امیلی. آ. نیدل بر عهده داشته است.

در این فیلم، نقش گانر، یعنی پسر نوجوان خانواده، را لونی چاویس بازی کرده است. گانر پسری خلاق و با‌احساس است. او مشغول کار روی کتاب داستانی مصوری است که خودش آن را می‌نویسد. وقتی‌که گانر برای کتابش نقاشی می‌کشد، نقاشی‌های جوهری او جان می‌گیرند و در قالب تصاویر کارتونی با او صحبت می‌کنند. اما پدر خانواده (با بازی اویلوو) چندان متوجه روحیۀ حساس پسرش نیست.

لونی چاویس و آمیا میلر در نمایی از فیلم مرد آب

مادر گانر (با بازی رزاریو داوسون) به‌شدت بیمار است و این موضوع گانر را نگران کرده. یک روز صبح، گانر به کتاب‌فروشی موردعلاقه‌اش می‌رود و می‌گوید: «من به تمام کتاب‌‌هایی که دربارۀ سرطان خون دارید احتیاج دارم!»

به‌زودی چیزهایی دربارۀ مرد آب به گوش گانر می‌رسد؛ مرد آب، قهرمان افسانه‌‌ای محلی است که با قلبی روشن از نور امید روی زمین قدم می‌زند. یکی از اهالی منطقه رفتاری عجیب‌و‌غریب و منزوی دارد و گانر از طریق او اطلاعات بیشتری دربارۀ مرد آب به‌دست می‌‌آورد. نقش این غریبه را آلفرد مولینا ایفا می‌کند. سپس گانر دریکی از راهپیمایی‌هایش در جنگل با دختری بزرگ‌تر از خود با ریشه‌های آلمانی آشنا می‌شود. دختری که آمیا میلر نقش او را بازی می‌کند و قبلاً قربانی آزار و اذیت بوده است. از این منظر، او در نقطۀ مقابل گانر قرار می‌گیرد که در خانه‌ای پر از عشق و امنیت بزرگ‌شده.

رزاریو داوسون و لونی چاویس در نمایی از فیلم مرد آب

داستان‌ها و افسانه‌هایی که در این فیلم جریان دارند به انیمۀ ژاپنی شاهزاده مونونوکه (Princess Mononoke) ساختۀ هایائو میازاکی و کتاب هیولایی فرامی‌خواند (A Monster Calls) گریز می‌زنند. لازم به ذکر است که خوان آنتونیو بایونا از کتاب اخیر فیلمی به همین نام ساخته است. اما تصویری که از این افسانه‌ها در فیلم مرد آب نشان داده می‌شود، بسیار آرامش‌بخش است. حتی در ماجرای آتش‌سوزی، وقتی‌که قرار است احساسات مخاطب هرچه بیشتر برانگیخته شود، بیننده بازهم اطمینان دارد که همه‌چیز به ‌خوبی و خوشی خاتمه خواهد یافت. تهیه‌کنندگی اجرایی فیلم مرد آب بر عهدۀ اپرا وینفری است. با در‌نظر‌داشتن همین نکته می‌‌توان متوجه شد که با چگونه داستانی روبه‌رو هستیم: هدف نهایی این داستان همانا روشن نگه‌داشتن نور امید در دل‌هاست.

آیا افسانه‌ها می‌توانند الهام‌بخش امید و آرامش باشند؟ نظر شما دربارۀ این فیلم چیست؟

تماشای فیلم مرد آب

منبع: NyTimes

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم