نقد و بررسی سریال میراث ژوپیتر یا Jupiter’s Legacy | سریال ابرقهرمانی متفاوت برای مخاطبان نسل اینترنت

سریال میراث ژوپیتر داستانی اخلاقی از شکاف بین‌نسلی است و از این منظر عملکرد خوبی دارد. این سریال بسیار تماشایی است و از کیفیت‌های بصری ویژه‌ای برخوردار است.

در سریال میراث ژوپیتر (Jupiter’s Legacy) ابرقهرمانان آمریکایی به‌گونه‌ای نشان داده شده‌اند که گویی نزدیک به یک قرن است از اولین دستیابی‌هایشان به قدرت‌های ویژه می‌گذرد. در نتیجه، این ابرقهرمانان در آستانه پیری و کهن‌سالی قرار دارند. یوتوپین (با بازی جاش دوهامل) و لیدی لیبرتی (با بازی لسلی بیب) فرزندانشان را برای مبارزه با جرم و جنایت آماده می‌کنند. در این بین، مشخص می‌شود که شاید نسل بعدی ابرقهرمانان چندان به وظایفشان پایبند نباشند! برای نقد و بررسی سریال میراث ژوپیتر با فیلیمو شات همراه باشید.


جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱


چه اتفاقی می‌افتد، اگر سوپرمن (Superman) و واندر وومن (Wonder Woman) با ابربچه‌های بی‌مسئولیت نفرین شوند؟ این سؤالی است که در اقتباس کنونی از مجموعه کمیک مارک میلار مطرح می‌شود. در سریالی که کمی درام خانوادگی را به فرمول سنتی آثار ابرقهرمانی تزریق می‌کند. شلدون سمپسون، ملقب به یوتوپین و همسرش گریس، ملقب به لیدی لیبرتی، رهبران ابرگروه اتحادیه هستند که از دهه سی در حال خنثی‌‌کردن جنایت‌های کوچک و نجات غیرنظامیان بوده‌اند. در این راه، آن دو از قانونی سفت‌وسخت پیروی می‌کردند؛ بدین معنی که هرگز جان انسانی را نگرفته‌اند. اما زمانی‌که پسر آن‌ها برندون (با بازی اندرو هورتون) در مبارزه‌ای پرتنش جمجمه شخصیت ابرشرور بلک استار (با بازی تایلر مین) را خورد می‌کند، همه این کارها زیر سؤال می‌رود! این حادثه نه‌تنها زمینه را برای بروز تهدیدی جدید مهیا می‌سازد، بلکه اختلاف فلسفی میان قهرمانان اصلی و جانشینان احتمالی آن‌ها را آشکار می‌کند.


همه چیز درباره فیلم زن شگفت انگیز


بررسی گسست میان قهرمانان سالخورده با فرزندان گمراهشان از نسل زد (نسل اینترنت) می‌تواند بستری مناسب برای یک کمدی عالی باشد. اما میراث ژوپیتر از شوخ‌طبعی به دور است و لحنی جدی دارد. سریال میراث ژوپیتر از نمایش روابط پرسروصدای میان نسل‌ها خودداری می‌کند و به‌جای آن به بحث درباره سرمایه‌داری، حفظ دموکراسی و شکنندگی رؤیای آمریکایی می‌پردازد. به لطف روایت دوزمانه فیلم، بازیگران اصلی غالبا با کلاه‌گیس‌های خاکستری و گریم‌های پیرکننده در نقش‌های خود حضور دارند! همین موضوع باعث شده که قسمت‌های ابتدایی شکلی ابزورد و بی‌معنی پیدا کنند. گریم شخصیت‌ها مانند این است که طرحی از چهرۀ الکس راس را با برنامۀ فیس اپ اجرا کنید!
خوشبختانه، در خط داستانی دوم و رفتن به دهه سی، سریال میراث ژوپیتر از این جلوه‌های مصنوعی دور می‌شود. این بخش به‌سرعت به جذاب‌ترین جنبه سریال تبدیل می‌شود؛ یعنی، زمانی‌که با سقوط وال‌ استریت جرقه دوران رکود اقتصادی زده می‌شود. در این زمان، شلدون با دیدن رویایی از پدر مرده‌اش به دنبال جزیره‌ای مرموز می‌رود. او به کمک گروهی از همراهان دیرباور جست‌وجوی خود را شروع می‌کند. این تلاش پژاوکی قوی از کینگ کونگ (King Kong) حقیقی را در خود دارد. این جست‌وجو قهرمان بودن او را بازتاب می‌دهد؛ قهرمانی آمریکایی که از درون بحران سرمایه‌‌داری سر برمی‌آورد.
امروزه این نوع نگاه جذابیت‌ کمتری دارد، اما معمای اخلاقی‌ای که در هسته اصلی داستان سریال دیده می‌شود قطعا همچنان ‌بحث‌برانگیز است. هنگامی‌که زک اسنایدر، بتمن و سوپرمن و متعلقات جهان آن‌ها را برای مقابله با جان ویک (John Wick) کنار هم قرار داد، خشم طرفدران نوجوان این فیلم‌ها را برانگیخت. جدال میان حساسیت‌های عصر طلایی کمیک و واقعیت تلخ قصه‌گویی هزاره در میراث ژوپیتر نیز به شکل پررنگی دیده می‌شود.


نقد و بررسی فیلم جان ویک ۳

سریال میراث ژوپیتر


میراث ژوپیتر داستانی اخلاقی از شکاف بین‌نسلی است و از این منظر عملکرد خوبی دارد. این خط داستانی، مصالح لازم را در اختیار دوهامل قرار می‌دهد تا روی ابعاد انسانی شخصیت غیربشری خود کار کند. او مردی است که می‌تواند کارهای خارق‌العاده انجام دهد، اما نمی‌تواند خانواده‌اش را مجبور کند آداب شکرگزاری در زمان شام را بجا بیاورند! یا اینکه دخترش کلویی (با بازی النا کومپوریس) را از مصرف بیش‌‌ازحد نوشیدنی‌های الکلی، مواد مخدر و انجام‌دادن رفتارهای شریرانه دور کند.
استیون اس. ده‌نایت پیش از این دردویل (Daredevil) را نوشته بود. او شورانر فیلم میراث ژوپیتر بود که در میانه فرایند تولید به دلیل اختلافات داخلی از پروژه کنار رفت. پس از آن سانگ کیو کیم نویسنده مردگان متحرک (The Walking Dead) و کربن تغییریافته (Altered Carbon) جایگزین او شد. احتمالاً به همین دلیل، سریال کمی نامنسجم به نظر می‌رسد. البته با وجود اینکه سریال شروع چندان محکمی ندارد و هرازگاهی دچار لغزش می‌شود، به‌تدریج مسیر خود را پیدا می‌کند. در نتیجه، سریال با برقراری تعادلی مناسب میان حماسه‌ای ماجراجویانه و تفسیرهای اجتماعی معاصر، به اوج خود می‌رسد و موفق می‌شود زیربنای محکمی برای فصل دوم بسازد. افسوس که سریال سعی نمی‌کند کمی هم شوخ باشد. البته امیدواریم سازندگان در ادامه و در فصل جدید، بیشتر به این مسئله توجه کنند.


بهترین فیلم های زامبی تاریخ سینما

نقد فصل دوم سریال کربن تغییر یافته


میراث ژوپیتر، سرراست‌تر از آکادمی آمبرلا (The Umbrella Academy) است، اما بازیگوشی و گزندگی پسرها (The Boys) را ندارد. در هر حال، این سریال نوعی ساختارشکنی در الگوهای آثار ابرقهرمانی است، هرچند خودش را خیلی جدی گرفته باشد.

سریال میراث ژوپیتر

منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم