نقد فیلم Those Who Wish Me Dead یا کسانی که آرزو دارند من بمیرم!

کارگردان فیلم Those Who Wish Me Dead بیننده را چند قدم جلوتر از قهرمان‌های داستان نگه می‌دارد تا حس تعلیق و هیجان را بیشتر کند.

ماجرای فیلم Those Who Wish Me Dead به این‌ترتیب شروع می‌شود که کانر ۱۲ ساله (با بازی فین لیتل) تحت تعقیب دو آدمکش بی‌رحم (با بازی نیکلاس هولت و آیدان گیلن) قرار می‌گیرد و به جنگل مونتانا فرار می‌کند و تنها امیدش کمک یک افسر پلیس محلی (با بازی جان برنثال) و یک آتش‌نشان باتجربه (با بازی انجلینا جولی) است. برای نقد و بررسی فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم با فیلیمو شات همراه باشید.


فیلم‌های کمپانی برادران وارنر در سال ۲۰۲۱


تیلور شریدان با فیلم‌های سیکاریو (Sicario) و اگر سنگ از آسمان ببارد (Hell Or High Water) ثابت کرده که یکی از موفق‌ترین نویسندگان ژانر هیجانی و اکشن است؛ حالا او مهارت‌های کارگردانی‌اش را از فیلم رودخانۀ ویند (Wind River) به فیلم جدیدش آورده است. فیلم Those Who Wish Me Dead از آن دسته فیلم‌های هیجان‌انگیزی است که باید روی پردۀ سینما و با جمعیت حاضر در سالن دید تا حس تعلیق و تعقیب و گریزهای آن را با تمام وجود حس کرد.

نکتۀ مثبت اینجاست که امسال در کنار فیلم‌های مهیج دیگری مثل هیچکس (Nobody) و عجیب و غریب (Freaky) کمپانی وارنر برادرز همچنان فیلم‌هایی با بودجۀ محدودتر تولید می‌کند، که از نظر اقتصادی نیز به صرفه‌تر است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.


نقد و بررسی فیلم Nobody (هیچکس)


برویم سراغ شخصیت‌های فیلم؛ آنجلینا جولی در نقش هانا بازی می‌کند: یک افسر آتش‌نشانی باتجربه که در گذشته حادثۀ تلخی در زندگی‌اش رخ داده و گاهی یاد آن می‌افتد. هانا ماموریت دارد که که چندماهی را در جنگل مونتانا بگذراند. جان برنثال نقش یک پلیس محلی را بازی می کند که برای همسر باردارش (با بازی مدینا سنگهور) نگران است. نیکلاس هولت و آیدان گیلن نیز دو برادر آدمکش هستند که به دنبال طعمه‌شان می‌گردند و این طعمه که فین لیتل نقشش را بازی می‌کند، پسری دوازده ساله است که برای حفظ جانش از دست آن دو فرار می‌کند.

شریدان ابتدا این شخصیت‌ها را مثل تکه‌های پازل می‌چیند و بعد دکمۀ شروع را می‌زند، بدین ترتیب مخاطب می‌تواند درک بهتری از آنها داشته باشد. علاوه بر این، او بیننده را چند قدم جلوتر از قهرمان‌های داستان نگه می‌دارد تا حس تعلیق و هیجان را بیشتر کند. در هنگام دیدن فیلم متوجه می‌شویم که این دو برادر کاملاً بی‌رحم هستند و تا دندان مسلح و برای شلیک به کسی که دنبالش هستند هیچ تردیدی نمی‌کنند. بنابراین وقتی که به جنگل مونتانا می‌رسند و نزدیک شخصیت‌هایی می‌شوند که آرزو دارید جان سالم به در ببرند، هیجان به اوج خودش می‌رسد.

با این حال، بخاطر پراکندگی شخصیت‌های فیلم در جنگل وسیع مونتانا، بازی فوق‌العادۀ آنجلینا جولی که بار نیمۀ ابتدایی فیلم را به تنهایی به دوش می‌کشد را کمتر می‌توانیم ببینیم. در واقع شخصیت او از خط اصلی داستان کمی دور است و مخاطب احساس می‌کند که کارگردان بعضی سکانس‌ها فقط برای این گرفته‌ تا فقط کاری برای انجام دادن به او بدهد.

 هرچه به پایان فیلم نزدیک می‌شویم شش شخصیت اصلی فیلم هم به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند و هریک در این جنگل وسیع که حالا آتش هم گرفته به سویی می‌دود. در این لحظات آشفته‌بازار رابطه‌ای صمیمی میان کانر و هانا ایجاد می‌شود و کانر به عنوان فردی که می‌تواند کمکش کند به هانا اعتماد می‌کند. در نیمۀ دوم فیلم شریدان هیجان فیلم را بیشتر می‌کند و قهرمان‌‌های داستانش مدام در پی فرار از دست آن دو جنایتکار هستند و در این بین مخاطب مدام غافلگیر می‌شود و تنها در ده دقیقۀ پایانی فیلم است که داستان قابل انتظار جلو می‌رود. با همۀ اینها، جای شک باقی نمی‌ماند که باید تیلور شریدان را جزو نوابغ این ژانر محسوب کنیم. یک فیلم پر کشش و هیجان‌انگیز، با نقش‌آفرینی‌های درجه یک و فیلم‌برداری فوق‌العاده. فیلم‌های ژانر اکشن و دلهره‌آور معمولا بیش از بودجۀ تعیین شده خرج روی دست عوامل می‌گذارند، اما تیلور شریدان کارش بلد است و می‌داند چگونه همه چیز را آنطور که باید باشد، پیش ببرد.


منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم