انیمیشن سینمایی رایا و آخرین اژدها | شاهزاده خانم جدید دنیای دیزنی

در انیمیشن رایا و آخرین اژدها، پیام اتحاد و اعتماد دوباره به دیگری به‌زیبایی به مخاطب منتقل می‌شود.

شروع ماجرای انیمیشن رایا و آخرین اژدها (با عنوان اصلی Raya And The Last Dragon) به این ترتیب است که در نبردی در سرزمین کوماندرا، جواهر جادوی اژدها خرد می‌شود و تصادفاً نیروی شیطانی اژدهای دران را فعال می‌کند؛ هرکسی در معرض این نیرو قرار بگیرد به سنگ تبدیل می‌شود. در این بین، سیسو، اژدهای آب‌ها، سال‌‌هاست که گمشده است و رایا جنگجویی تنهاست که برای یافتن آن رهسپار سفری دور و دراز می‌شود. او می‌خواهد برای نجات و دوباره زنده‌کردن افرادی که به مجسمه‌های سنگی بدل شده‌اند تکه‌های جواهر اژدها را دوباره به هم متصل ‌کند. برای نقد و بررسی این انیمیشن با فیلیمو شات همراه باشید.


بهترین انیمیشن های جهان تا سال ۲۰۲۱

کالکشن فیلم های دیزنی در فیلیمو شات

نقد انیمیشن میچل‌ها در برابر ماشین‌هادر طول سال‌های دهۀ ۲۰۱۰، کمپانی دیزنی بر اساس شخصیت شاهزاده‌خانم‌هایی که ساخته و پرداخته بود تولیدات فراوانی را روانۀ پردۀ نقره‌ای کرد. در سال ۲۰۱۰، انیمیشن گیسوکمند (با عنوان اصلی Tangled) با شخصیت اصلی راپونزل ساخته شد و سپس سیر تکاملی سریع قهرمانان این داستان‌‌ها با انیمیشن یخ‌زده (با عنوان اصلی Frozen) ادامه یافت. در داستان یخ زده، دو خواهر، یعنی السا و آنا، با روحیاتی کاملاً متفاوت دختران پادشاه قصه هستند. در نهایت نیز انیمیشن موآنا (با عنوان اصلی Moana) را داریم که موآنا مسافری دریانور و دختر رئیس قبیله است.
آخرین نسخۀ این شاهزاده‌خانم‌های قهرمان، رایا، در انیمیشن رایا و آخرین اژدهاست. رایا جنگجوی ماجراجویی است که از سرزمینی عجیب‌و‌غریب و در حال نابودی، قدم در راه سفری سراسر ماجرا و خطر می‌گذارد. در این سفر است که گذار او به مقبره‌های قدیمی می‌افتد و درگیر مبارزات سخت می‌شود.


رایا اولین قهرمان داستان‌های کمپانی دیزنی است که از اهالی جنوب‌شرقی آسیاست و علاوه‌بر آن، داستانش از اسطوره‌های فرهنگی کشورهای آسیای جنوب‌شرقی الهام گرفته شده است. سرزمین خیالی پادشاهی کوماندرا زمانی کشوری پررونق بود که آدمیان و اژدهاها در آن به خوبی و خوشی کنار هم زندگی می‌کردند. اما همۀ این‌ها قبل از آن بود که آن نیروی شیطانی بنفش‌رنگ غالب شود و اژدهای بدجنس یعنی دران، موجودات افسانه‌ای را به مجسمه‌های سنگی تبدیل کند. پس از آن، کوماندرا به صحنۀ نبرد طرفین دعوا تبدیل شد و حالا قرن‌ها بعد، بر اثر اشتباهی در تعادل انرژی‌ها، دران دوباره بازگشته است تا نابودی کامل سرزمین کوماندرا را رقم بزند. رایا (با صداپیشگی کلی مری ترن) قهرمان تنهایی است که با خش‌خش شنل و شمشیر تابدار آبدیده‌اش در تلاش است قطعات جواهر اژدها را دوباره به هم متصل کند. این جواهر در واقع سنگی است که باقی‌ماندۀ قدرت جادوی اژدها را در خود حفظ کرده است. رایا می‌خواهد با دران بجنگد و مردم کوماندرا را که به مجسمه‌های سنگی بدل شده‌اند دوباره زنده کند؛ به‌ویژه آنکه بنجا، پدر رایا (با صداپیشگی دانیل دای کیم) نیز در میان این مجسمه‌هاست.

انیمیشن رایا و آخرین اژدها

انیمیشن رایا و آخرین اژدها یکی از معدود انیمیشن‌های خانوادگی است که در ارائۀ صحنه‌های اکشن نیز عملکردی بسیار خوب داشته و از کیفیتی عالی برخوردار است.
در انیمیشن رایا و آخرین اژدها، موارد فراوانی به چشم می‌خورد که به فرهنگ خاص محل وقوع داستان ارتباط دارد. در همان صحنه‌های آغازین و در اولین حضور رایا، رفتار او به توضیح فراوان نیاز دارد. در ابتدای فیلم، پیشگفتاری روایت می‌شود و در آن توضیحاتی کامل و مشروح دربارۀ جادوی اژدها و پنج گروه درگیر در نبرد کوماندرا گفته می‌شود. این پنج گروه شامل تیل (دم)، تالون (چنگال یا پاشنه)، اسپاین (ستون فقرات یا خار)، فرگ (زخم) و گروهی است که رایا به آن تعلق دارد، یعنی هارت (قلب)؛ همچنین در این پیشگفتار به مأموریت مک گافین و معرفی سیسو اژدهای آب‌ها (با صدا‌پیشگی آکوافینا) پرداخته می‌شود.
فیلم‌نامۀ این انیمیشن را آدل لیم نوشته است که پیش‌تر نوشتن فیلم‌نامۀ آسیایی‌های خرپول (با عنوان اصلی Crazy Rich Asians) را بر عهده داشته است؛ همچنین کویی نگوین نویسندۀ آمریکایی‌-ویتنامی نیز در نوشتن این فیلم‌نامه با لیم همکاری کرده است. فیلم‌نامۀ انیمیشن رایا از سرعت و ضرب‌آهنگ مناسب برخوردار است و به‌خوبی پیش می‌رود و هرکجا که لازم باشد شیوۀ روایی و داستان‌گویی آن با بخش‌های اکشن و هیجان‌انگیز ادغام می‌شود. افسانه‌سرایی پیچیده‌ای که برای روایت داستان انتخاب شده کوماندرا را به سرزمینی حماسی و اسطوره‌ای بدل کرده است. رایا در طول سفر خود در نقاط مشخصی متوقف می‌شود و با ماجراهایی مواجه می‌گردد؛ برخی از این توقفگاه‌ها صحراهای بی‌آب‌و‌علف تیل، بازار فانوس روشنِ تالون و جنگل مه‌آلود اسپاین است که هر‌یک برای خود، هدف و مفهوم خاص و ویژه‌ای دارند. مفاهیمی که هریک با زیبایی و ظرافت به مخاطب منتقل می‌شوند.

انیمیشن رایا و آخرین اژدها

در انیمیشن رایا و آخرین اژدها ، به‌طور مشخص، صحنه‌‌های اکشن برجسته‌تر از بقیۀ صحنه‌های فیلم است. کارگردان کهنه‌‌کار کمپانی دیزنی، دان هال، پیش‌تر انیمیشن شش قهرمان بزرگ (با عنوان اصلی Big Hero 6) را کارگردانی کرده بود. حال او به همراه کارگردان انیمیشن انتخاب غلط (با عنوان اصلی Blind Spotting) یعنی کارلوس لوپز استرادا، کارگردانی فیلم رایا و آخرین اژدها را بر عهده دارد. در انیمیشن رایا و آخرین اژدها، آن‌ها صحنه‌های زد‌و‌خورد را با جزئیات و تأثیرگذاری چشمگیری خلق کرده‌اند که با شیوۀ ملایم و لطیف معمول در دنیای فیلم‌های دیزنی بسیار متفاوت است. آن دو برای جلوه‌بخشیدن به مهارت‌های رزمی رایا و ناماآری کینه‌جو از حرکت‌‌های سریع دوربین، و عقب و جلوکردن آن و نیز سرعت بخشیدن به فیلم‌برداری با تکنیک‌‌های خاص استفاده کرده‌اند؛ همچنین از شیوه‌های فیلم‌سازی اکشن در فیلم‌‌های شرق دور بهره جسته‌اند. (لازم به ذکر است که نقش ناماآری را جما چان بازی می‌کند.) تعقیب‌و‌گریز رایا در سرزمین تالون و عبور از مسیرهای بمب‌گذاری‌شده در سرزمین تیل نمونه‌‌ای از این خلاقیت‌ها به شمار می‌روند؛ به‌خصوص که سوسک‌های منفجر‌شونده نیز بخشی از این مسیر را تشکیل می‌دهند. به این ترتیب، می‌‌توان گفت که انیمیشن رایا و آخرین اژدها یکی از معدود انیمیشن‌های خانوادگی است که در ارائۀ صحنه‌های اکشن عملکرد بسیار خوبی داشته است.

انیمیشن رایا و آخرین اژدها

قطعاً نمی‌توان گفت که انیمیشن رایا و آخرین اژدها از ابتدا تا انتها پر‌هیجان و پر از ایده‌های جدید است. در برخی قسمت‌های این انیمیشن نیز کلیشه‌های معمول چنین فیلم‌هایی به چشم می‌خورد یا از سوژه‌های تکراری استفاده شده است؛ برای نمونه، در صحنۀ غرق‌شدن کشتی، جادوی آب بسیار شبیه بخشی از انیمیشن یخ‌زده ۲ (با عنوان اصلی Frozen II) است و علاوه‌بر آن، در ماهیت کلی داستان رایا، شباهت‌های بسیاری با فیلم موآنا مشاهده می‌شود.
آکوافینا صداپیشۀ نقش سیسو است که در فیلم جومانجی: مرحلۀ بعدی (با عنوان اصلی Jumanji: The Next Level) نیز به ایفای نقش پرداخته بود. او که در فیلم آسیایی‌های خرپول، تحرک و طنز فراوانی را چاشنی بازیگری خود کرده بود، در فیلم رایا نیز می‌بایست شوخ‌‌طبعی بیشتری از خود نشان می‌داد.
در مجموع، انیمیشن رایا و آخرین اژدها در بیشتر صحنه‌‌ها موفق شده است نفس بیننده را در سینه حس ‌کند. جلوه‌های ویژۀ استفاده‌شده در تصویر‌برداری درون آب و یال زیبای سیسو که در طیف‌های رنگی صورتی و ارغوانی می‌درخشد نیز از نکته‌های بسیار جالب‌توجه این فیلم به شمار می‌آیند.


در انیمیشن رایا و آخرین اژدها، پیام اتحاد و اعتماد دوباره به دیگری به‌زیبایی به مخاطب منتقل می‌شود. رایا شاید همان قهرمانی باشد که دنیای امروز به او احتیاج دارد؛ قهرمانی که مهربانانه می‌جنگد.
کمپانی دیزنی در داستان حماسی اکشن و فانتزی جدید خود قهرمان انقلابی دیگری را به دنیا معرفی کرده است. در حقیقت، انیمیشن رایا و آخرین اژدها با قوانین خود صفحۀ جدیدی در کتاب شاهزاده‌خانم‌های دنیای دیزنی گشوده است.

تماشای انیمیشن رایا و آخرین اژدها

منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم