نقد و بررسی فیلم مستند تینا | از قربانی بودن تا ستاره شدن

مستند تینا نگاهی کامل و جامع به زندگی شخصی و حرفه‌ای تینا ترنر می‌افکند و همچون تابلویی زیبا شکوه شکوفایی دوبارۀ استعدادی شگفت‌انگیز را به تصویر می‌کشد.

مستند تینا (با عنوان اصلی Tina) به زندگی خوانندۀ معروف تینا ترنر می‌پردازد. این مجموعه در پنج بخش، زندگی او را از سال‌های دهۀ پنجاه تا‌کنون به تصویر می‌کشد؛ مراحل زندگی تینا ترنر را می‌توان این‌گونه برشمرد: آواز‌خوانی در گروه‌های کر مذهبی و موفقیت‌های اولیه همراه با همسرش، آزارهای همسر خشن و کنترلگرش، طلاق و سپس درخشش دوبارۀ او در چهل‌و‌چندسالگی که به موفقیت نهایی و بی‌سابقه‌اش انجامید. برای نقد و بررسی این مستند با فیلیمو شات همراه باشید.


نقد مستند اسم من فرانچسکو توتی است | ستاره آسمان رُم


مستند محبوب و پرمخاطب شبکۀ اچ‌بی‌او زندگی تینا ترنر را با رقص‌های زیبا و انرژی تمام‌نشدنی‌ او به تصویر می‌کشد. خوشبختانه از نیم قرن حضور تینا ترنر روی صحنه، مجموعه‌ای کامل از تصاویرِ ضبط‌شده در بایگانی‌ها موجود است. در مستند تینا او در لباس‌های پرزرق‌و‌برقِ پولک‌دوزی‌شده با رقصنده‌های مشهور آن دوران می‌رقصد و تماشاگران را غرق در لذت تماشای حضور پر‌هیجان خود روی صحنه می‌کند. اما این شادی و شعف همیشه در زندگی تینا جاری نبوده است. در واقع، پس از سال‌ها تحمل سختی، تنها در دوران میانسالی بود که زندگی روی خوشش را به او نشان داد.

تینا ترنر در نمایی از مستند تینا

ازدواج تینا با همکار خوش‌فکر و خلاقش یعنی ایک ترنر شانزده سال دوام داشت. اکنون مشخص شده که ایک به‌طرز هولناکی تینا را آزار می‌داده و به‌شدت او را تحت کنترل خود داشته؛ به‌طوری که تینا بارها تأکید کرده که روابطشان نوعی شکنجه بوده است. عکس‌های فراوانی از این زوج وجود دارد؛ حتی در زمان اوج موفقیت آن دو، مانند اجرای آهنگ Proud Mary، می‌توان نگاه ترسناک ایک را دید که مانند شکارچی به تینا می‌نگرد. فیلم تینا به این دوره از زندگی این بازیگر توجه کافی دارد و زمان مناسبی را به آن اختصاص داده است. در واقع، در این قسمت متوجه می‌شویم که در آن زمان چگونه و تا چه میزان صنعت موسیقی در سیطرۀ مردان خطرناک بوده است. از قضا، یکی از معدود دفعاتی که تینا در این دوران سخت، به کمی آزادی دست یافت، زمانی بود که با فیل اسپکتور، نابغۀ خشن دیگری از دنیای موسیقی همکاری می‌کرد. اسپکتور که خود بعدها در سال ۲۰۰۳ به دلیل قتل عمد محکوم به حبس در زندان شد، به ایک رشوه می‌داد تا در جلسات ضبط او و تینا حضور نداشته باشد. در واقع، در این مورد هم تینا از چاله به چاه افتاده بود. ترانۀ River Deep, Mountain High محصول همین همکاری آزاردهنده است.

فیلم مستند تینا با کارگردانی دوست‌داشتنی و دقیق دانیل لیندسی و تی. جی. مارتین ساخته شده است. این اثر به موفقیت‌های زندگی تینا ترنر می‌پردازد، اما به همان اندازه هم مرارت‌ها و مشکلاتی را که این هنرمند با آن مواجه بوده است، مدنظر قرار می‌دهد. علاوه‌بر آن، از داشتن برداشتی هیجان‌زده دربارۀ هریک از ابعاد زندگی او پرهیز می‌کند و در عوض به قطعاتی از مصاحبه‌های واقعی توجه می‌کند که در طول سالیان متمادی با او انجام شده است. در این مصاحبه‌‌ها، اهالی مطبوعات آن دوران به تجربیات سخت و ناراحت‌کنندۀ او در ازدواج توجه چندانی نشان نمی‌دادند و آن را نادیده می‌گرفتند. در عوض، تلاش می‌کردند که بیشتر به فعالیت‌های تینا در دوران پس از جدایی از ایک ترنر بپردازند.

ازدواج تینا ترنر و ایک ترنر در مستند تینا

برای زنی که چنین در خفا گرفتار مشکلات خانوادگی می‌شود به‌جز آرزو‌کردن عاقبتی خوش معمولاً کار دیگری از دست کسی ساخته نیست؛ هرچند همین سختی‌ها بود که تینا را چون کوه صبور و در تصمیماتش راسخ‌تر ‌کرد. او به‌سختی کوشید تا برای خود عاقبتی خوش رقم بزند و موفق هم شد. او در دهۀ ۱۹۸۰ سلطانی بی‌رقیب در عرصۀ موسیقی مردمی به شمار می‌رفت که برای تماشای اجراهایش استادیوم‌ها لبریز از طرفدارانش می‌شدند؛ همچنین ترنر در سال ۱۹۹۳، برای فیلمی که بر اساس زندگی‌اش ساخته شده بود، نامزدی دریافت جایزۀ اسکار را از آن خود کرد.

حالا تینا ترنر در ۸۱ سالگی زخم‌هایی را که در دوران جوانی بر روح و روانش نشسته بود، به فراموشی سپرده و با آرامش، دوران کهولت خود را می‌گذراند. ترنر دوباره ازدواج کرده و اکنون بیش از سی سال است که با همسرش زندگی می‌کند. او در طول زندگی‌اش، مسیر موفقیت را به‌درستی طی کرد و داستانش برای تمام افرادی که از خشونت خانگی نجات یافته‌اند می‌تواند انگیزه‌بخش و راهنمایی امیدوارکننده باشد. صدای قوی و یگانۀ او به‌درستی صدای زنی است که زندگی را به تمام و کمال زندگی کرده است.

ایک ترنر در نمایی از مستند تینا

این فیلم مستند نگاهی کامل و جامع به زندگی شخصی و حرفه‌ای تینا ترنر می‌افکند و همچون تابلویی زیبا شکوه شکوفایی دوبارۀ استعدادی شگفت‌انگیز را به تصویر می‌کشد. در نهایت، فیلم مستند تینا را باید اثری تکان‌دهنده دانست.

آیا تینا ترنر را می‌شناسید؟ آیا از تماشای داستان موفقیت او لذت بردید؟ به نظر شما، این بیوگرافی مستند توانسته است زوایای پنهان زندگی این ستارۀ موسیقی را برای دوستدارانش روشن کند؟


منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم