نقد و بررسی سریال محاکمه | ببینیم یا نبینیم؟!

محاکمه سریالی جذاب است که اجرایی ماهرانه دارد؛ اما شروع داستان مخاطب را برای ادامه‌دادنش متقاعد نمی‌کند.

سریال درام جنایی محاکمه (با عنوان اصلی The Trial) سریالی ایتالیایی درباره دادستانی است که با نوجوانی مقتول، رابطه بسیار نزدیکی دارد. برای نقد و بررسی این سریال با فیلیمو شات همراه باشید.


هنگامی‌که صحبت از تریلر‌های جنایی می‌شود، ما واقعاً چیز زیادی نمی‌خواهیم. بزرگ‌ترین انتظارمان این است که تحقیقات مرتبط به جنایت در این فیلم‌های هیجان‌انگیز، حداقل اندکی با واقعیت ارتباط داشته باشند. سریال محاکمه یک مجموعه ایتالیایی است که به نظر می‌رسد یکی از همین نمونه‌ها خواهد بود. قسمت اول با پیچش داستانی سریع شروع می‌شود. اما باید ببینیم در ادامه چطور پیش می‌رود.


داستان سریال محاکمه درباره چیست؟

در نمای اول سریال محاکمه، دره‌ای‌ را می‌بینیم که ساخته دست بشر است. صدایی روی این تصویر شنیده می‌شود:‌

عدالت چیست؟‌ سعی کنید آن را در قالب یک مکانیسم تصور کنید؛ مکانیسمی دربرگیرنده نقش‌ها و فرایندهایی که در خدمت کشف حقیقت یک جنایت‌‌اند.

سپس با زوم دوربین به صحنه نزدیک‌تر می‌شویم و می‌بینیم که در آن دره جسدی وجود دارد. ماه مارس ۲۰۱۸ است و پس از آن، داستان ادامه می‌یابد.
النا گررا (با بازی ویتوریا پوچینی) دادستانی است که مشغول بازدید از یک مدرسه است. او برای دانش‌آموزان کلاس چهارمی توضیح می‌دهد که چگونه به‌صورت موردی بر رفتار پلیس نظارت دارد. در همین حین، از بازرس خود، جاکومی آندرئولی (با بازی سیمونه کولومباری) پیغامی دریافت می‌کند با این مضمون که جسد دختری در دره پیدا شده است. بر اساس شواهد، بدن دختر حداقل یک روز زیر آب بوده و جسد حالت وحشتناکی دارد: جسمی تیز چشمش را سوراخ کرده و از آنجا به مغزش رسیده است! کمی بعد هویت مقتول شناسایی می‌شود. او دختر نوجوانی در آستانه هجده‌سالگی است که آنجلیکا پترونی نام دارد و مارگاریتا کاویزل نقش او را ایفا می‌کند.

ویتوریا پوچینی در نمایی از سریال محاکمه

بهترین فیلم های جنایی تا سال ۲۰۲۱ | خلافکارهای سینما

بررسی سریال جنایی مسکو نوآر | به سردی مرگ

نقد و بررسی سریال پارانوئید فصل اول | تریلر جنایی جدید شبکه نتفلیکسالنا نگرانی‌ها و درگیری‌های دیگری هم دارد. شوهر او جووانی مالاگوتی (با بازی مائوریتسیو لستریکو) قصد دارد از او طلاق بگیرد تا کار جدیدش را در موزه ویتنی نیویورک شروع کند. اما النا سعی دارد با همسرش آشتی کند؛ حتی حاضر است همراهش به نیویورک برود. به همین دلیل، تمایلی برای کار‌کردن روی پرونده پترونی ندارد و می‌خواهد مرخصی‌ای طولانی بگیرد. در این بین، رئیس النا درخواستش را نمی‌پذیرد و از او می‌خواهد که به دیدن خانواده دختر برود.
النا پس از صحبت با مادر آنجلیکا متوجه می‌شود که آنجلیکا به فرزندی پذیرفته شده بوده و پیش از مرگ به دنبال پدر و مادر واقعی‌اش رفته؛ همچنین النا می‌فهمد که آنجلیکا گروه موسیقی‌ای را دنبال می‌کرده که سال‌ها پیش از هم پاشیده است. در نتیجه، تصمیم می‌گیرد مکان اعضای گروه را پیدا ‌کند؛ به‌ویژه یکی از آن‌ها که کلودیو کاوالیری نام دارد. نقش او را میکه‌له مورونه ایفا می‌کند. در ادامه‌، یکی از افراد صومعه‌ای که پترونی و خانواده‌اش در آنجا ساکن بودند، نام واقعی پدر دخترک را به النا می‌دهد. در این لحظه، النا با شنیدن نام استفانو لانزونی، معشوق قدیمی‌ خود، شوکه می‌شود. زیرا می‌‌فهمد که مادر واقعی آنجلیکا خود اوست. نقش استفانو را الساندرو آورونه بازی می‌کند.


لیست بهترین سریال های خارجی جهان در ۲۰۲۰ظاهراً آنجلیکا چند روز پیش از مرگش، به دیدار استفانو رفته و از او در خواست کمک کرده است. استفانو از النا می‌خواهد به دنبال کسانی برود که آنجلیکا را به قتل رسانده‌اند. اما النا احساس می‌کند چون با مقتول نسبت خونی دارد، باید خودش را از این ماجرا بیرون بکشد. از سوی دیگر، نمی‌تواند این اتفاق را نادیده بگیرد، به‌ویژه هنگامی‌که می‌فهمد آنجلیکا حامله بوده است. در این بین، هیچ‌کس از ارتباط میان النا و آنجلیکا خبر ندارد؛ بنابراین النا از رئیسش می‌خواهد تا هر زمانی‌که می‌تواند مسئولیت پرونده را بر عهده داشته باشد. او در اولین قدم می‌خواهد با کاوالیری صحبت کند؛ کسی که شب قتل با آنجلیکا دیده شده است.
لیندا موناکو (با بازی کامیلیا فیلیپی)، همسر ثروتمند و اشرافی کاوالیری است. او وکیل خانوادگی متقلبشان را، که روجرو بارونه نام دارد، برای کمک به همسرش استخدام می‌کند تا در ملاقات با النا به وی کمک کند. نقش این وکیل را فرانچسکو شانا بازی می‌کند. بارونه از کاوالیری می‌خواهد که همه چیز را انکار کند، اما النا فریب ظاهر او را نمی‌خورد. در نهایت هم در حضور لیندا کاری می‌کند که کاوالیری به گناه خود و نقش همسرش اعتراف کند. او نه‌تنها با دختری زیر سن قانونی رابطه نامشروع داشته،‌ بلکه این دو نفر بخشی از نقشه‌ای مشترک بود‌ه‌اند. این افشاگری منجر به کشف جسد غرق در خون کاوالیری در وان حمام می‌شود.

فرانچسکو شانا در نمایی از سریال محاکمه

نگاهی به سریال محاکمه

سریال محاکمه مشکلات جدی‌ای در لحن داستانی دارد؛ به‌گونه‌ای که مطمئن نیستیم این مشکلات در ادامه سریال محاکمه و در هفت اپیزود بعدی برطرف می‌شوند یا نه؛ برای نمونه، تلاش بر این بوده که چند دقیقه ابتدایی سریال محاکه لحنی طنز‌آمیز داشته باشد. جایی که النا، در نمایش خود، دانش‌آموزان کلاس چهارمی را برای پیداکردن یک خودکار دزیده‌شده تفتیش می‌کند و به‌شدت می‌ترساند. در جای دیگری از همین سکانس، او درباره تأثیر منفی آهسته دویدن بر بدن شوخی می‌کند. حتی بزرگ‌ترین نشانه اینکه جووانی، النا را ترک می‌کند این است که او یک درخت نارنجی کوچک را از خانه‌شان بیرون می‌برد! جاکومو این نشانه را به النا گوشزد می‌کند و می‌گوید که جووانی در حال جداشدن از اوست.
اما به‌تدریج، همه چیز جدی، عجیب‌‌و‌غریب و در نهایت باورنکردنی می‌شود. مجموعه‌ای از اتفاقات تصادفی، النا را به نتیجه‌ای محتوم می‌رساند: جسد پیدا‌شده همان نوزادی است که هجده سال پیش برای فرزندخواندگی واگذار شده بود. سپس النا با این پرسش خودش را سرگرم می‌کند که آیا صلاحیت پیگیری این پرونده را دارد یا خیر. کمی بعد این ایده مطرح می‌شود که شاید کاوالیری و همسرش لیندا موناکو با این ماجرا ارتباط داشته باشند. از سوی دیگر، النا می‌گوید که قصد دارد به همسرش در نیویورک بپیوندد، اما می‌دانیم که این کار را نخواهد کرد؛ زیرا در این صورت دیگر نمایشی وجود نخواهد داشت. به نظر می‌رسد اپیزود اول سریال محاکمه، بیشتر تمرینی آموزشی برای خلق گره‌های داستانی است!
سه بازیگر نقش‌های اصلی پوچینی، شانا و فیلیپی تقریباً حضوری قانع‌کننده در نقش‌های خود دارند. بازی موش و گربه میان النا و روجرو، حداقل در لحظاتی سریال را جذاب کرده است. النا چیزی برای پنهان‌کردن دارد و وظیفۀ روجرو فهمیدن آن است. با وجود تمام این‌ها، سریال محاکمه، از پایه‌ و اساس، داستانش را چنان سست شروع می‌کند که در ادامه، تصور رسیدن به ساختار و روایتی منسجم سخت به نظر می‌رسد. بنابراین اهمیتی ندارد که شخصیت‌های منفی در طول سریال چقدر خوب هستند.

پوچینی و شانا در سریال محاکمه

در پایان اولین قسمت، پس از آنکه جسد کاوالیری پیدا می‌شود، النا با لیندا و روجرو ملاقات می‌کند تا از لیندا دربارۀ پرونده سؤالاتی کند. به این ترتیب، قسمت اول با تعلیقی تقریباً جذاب به پایان می‌رسد. هرچند که چنین پایان تحریک‌کننده‌ای در اپیزود پایلوت، به‌تنهایی، برای جذب مخاطب کفایت نمی‌کند.
شخصیت سیمونه کولمباری (در نقش جاکومو)، در قسمت اول، جایگاه مناسبی در سریال پیدا نمی‌کند. حال آنکه به نظر می‌رسد این کاراکتر پتانسیل‌های جذابی دارد. بنابراین باید ببینیم که او در ادامه چگونه به ماجراهای اصلی سریال مرتبط خواهد شد.


ببینیم یا نبیینم؟

در پایان، باید بگوییم محاکمه سریالی ظاهراً جذاب است که اجرایی ماهرانه دارد؛ اما شروع داستان چندان مخاطب را برای ادامه‌دادن آن متقاعد نمی‌کند. بنابراین طبیعی است که دربارۀ دنبال‌کردن آن تردید داشته باشیم و بخواهیم از ادامۀ تماشای آن صرف‌نظر کنیم.

تماشای سریال محاکمه

منبع: Decider

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم