لیست بهترین فیلم های ایرانی سال ۹۹

در این مطلب پربیننده‌ترین فیلم های ایرانی فیلیمو در سال ۹۹ را معرفی و بررسی می‌کنیم؛ برای اطلاعات بیشتر با فیلیمو شات همراه باشید.

سالی که گذشت می‌تواند حکم یک نقطه عطف در عرصه تولیدات سینمایی و تلویزیونی ایران و به‌طورکلی دنیای سرگرمی را داشته باشد؛ سالی که با تعطیلات اجباری سینما و رونق کسب‌وکار پلتفرم‌های آنلاین پخش محتوا همراه شد و ناخواسته و به‌سرعت قواعد بازی را برای همیشه تغییر داد. درست مانند پلتفرم‌های مهم و بین‌المللی، ازجمله نتفلیکس، که بررسی آماری و داده‌کاوی از رفتار و سلیقه کاربران به کلید اصلی برای تولیدات آینده تبدیل‌شده، مرور فیلم ها و سریال های موفق و پرمخاطب پلتفرم‌های ایرانی در سال ۹۹ هم برای ادامه این راه به‌شدت می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

به همین دلیل در فیلیمو شات نگاهی داریم به پربیننده‌ترین فیلم های ایرانی فیلیمو در سال ۹۹ و بررسی دلایل استقبال کاربران از هرکدام. فهرستی که در آن عناوین جالب و بعضاً غیرمنتظره‌ای به چشم می‌خورد که می‌تواند به برآیندی نسبتاً جامع از سلیقه مخاطب امروزی محصولات ایرانی منجر شود.


۲۵ نمونه از بهترین فیلم های کمدی و خنده دار ایرانی تا سال ۱۴۰۰
لیست سریال های شبکه نمایش خانگی
معرفی ۱۰ سریال و فیلم ایرانی عاشقانه که حتما باید ببینید


به سراغ پربیننده‌ترین فیلم‌هایی می‌رویم که سال گذشته مشترکان فیلیمو قادر به تماشای آن‌ها بوده‌اند و این جدای از آثاری است که به‌صورت جداگانه در قالب طرح اکران آنلاین برای آن‌ها بلیت فروخته‌شده بود.

۱- چشم و گوش بسته

مانی حقیقی آناهیتا درگاهی بهرام افشاری امین حیایی پوریا پورسرخ و لیندا کیانی در فیلم چشم و گوش بسته

کمدی موفق اکران سال ۹۸، کنجکاوی زیادی را پیرامون تماشا بین مخاطبان سینمای ایران ایجاد کرد و قابل‌انتظار بود که فیلم در نمایش خانگی هم با استقبال مواجه شود. محبوبیت روزافزون بهرام افشاری را هم در نظر بگیرید که در نوع خودش مخاطبان تازه‌ای را پای تماشای این کمدی شسته‌ورفته نشانده که در زمان اکران واکنش مثبت منتقدان و مخاطبان را به همراه داشت.


نگاهی به فیلم «چشم و گوش بسته»؛ یک الگوی حسابی برای کمدی‌های ایرانی

چشم و گوش بسته

۲- جهان با من برقص

فیلم جهان با من برقص


در میان فیلم ها و سریال های ایرانی ۹۹ جزو معدود فیلم‌هایی بود که هم از سوی مخاطب عام با استقبال مواجه شده بود و هم مخاطب خاص. برنده جایزه بهترین فیلم از آخرین دوره جشنواره جهانی فجر، سابقه سروش صحت در ساخت سریال‌های موفق، فضای متفاوت و ترکیب جذاب بازیگران شامل علی مصفا، جواد عزتی، پژمان جمشیدی، هانیه توسلی و… همه گزینه‌هایی هستند که مخاطب بالقوه برای تماشای فیلم را افزایش می‌دهند. علاوه بر این، فیلم در اوایل سال و بعد از تعطیلات اجباری سینما به صورت آنلاین منتشر شد که همین نیز به دیده شدن بیشتر آن کمک کرد.


نقد و بررسی فیلم جهان با من برقص»
نگاهی به فیلم «جهان با من برقص»؛ چه خوب شد که مُرد!

فیلم سینمایی جهان با من برقص

۳- خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری

مارال فرجاد پژمان جمشیدی امیرمهدی ژوله سام درخشانی و آناهیتا درگاهی در فیلم خوب بد جلف ارتش سری

بعد از تعطیلات اجباری سینما به دلیل شیوع کرونا، بعد از حدود سه ماه قرار شد که سینماها با نمایش دو فیلم «شنای پروانه» و «خوب، بد، جلف ۲» بازگشایی شوند؛ دو فیلمی که بعد از جشنواره سی و هفتم پیش‌بینی می‌شد جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های اکران سال بعد باشند. عملکرد فیلم‌ها در اکران عمومی کمتر از حد انتظار بود، اما «خوب، بد، جلف ۲» سریعاً به‌صورت آنلاین اکران و بعد هم در شبکه نمایش خانگی عرضه شد و مخاطبان زیادی را جذب کرد، به حدی که این استقبال زمینه‌ساز ادامه داستان فیلم در قالب یک مینی سریال شد.


واکنش اولیه منتقدان به خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری

تماشای فیلم ایرانی خوب بد جلف

۴- جان‌دار

جواد عزتی در فیلم جاندار

یکی از فیلم‌های نمونه‌ای در جریان درام‌های اجتماعی سینمای ایران که هرچند در اکران عمومی موفقیت ویژه‌ای نداشت، به دلیل ترکیب متفاوت بازیگران و حضور نام‌هایی چون فاطمه معتمدآریا، حامد بهداد، جواد عزتی و باران کوثری استقبال از آن در شبکه نمایش خانگی دور از ذهن به نظر نمی‌رسید.


نقد و بررسی فیلم سینمایی جاندار

فیلم جاندار

۵- زن‌ها فرشته‌اند ۲

سحر قریشی در زن ها فرشته اند 2

پویا فیلم در تمام این سال‌ها روند مشخصی را طی کرده و ثابت کرده که در هر حد و اندازه و در هر شرایطی با کف انتظارات در تولید می‌تواند بخشی از مخاطبان سینمای ایران را راضی کند. زن‌ها فرشته‌اند ۲ بدون توجه به نظرات و واکنش‌های منتقدان، هم در اکران عمومی، با در نظر گرفتن شرایط فعالیت سینماها در دوران کرونا، هم در اکران آنلاین و هم در شبکه نمایش خانگی با استقبال نسبی مواجه شد.


نقد فیلم زن‌ها فرشته‌اند ۲

زن ها فرشته اند 2

۶- طلا

نگار جواهریان در فیلم طلا

یکی از محصولات سینمایی قابل‌اعتنا در چند سال اخیر که بعد از آغاز طرح اکران آنلاین، بدون نمایش عمومی مستقیماً در اینترنت منتشر شد و متعاقب اکران آنلاین موفق بعداً به شبکه نمایش خانگی هم آمد. با توجه به کیفیت فیلم، سازندگان، ترکیب بازیگران و واکنش‌های مثبتی که نسبت به آن وجود داشت، عدم استقبال از فیلم اتفاق غافلگیرکننده‌تری به شمار می‌رفت تا استقبال از آن.


نگاهی به فیلم «طلا»؛ به پیچیدگی یک منشور
استقبال از سینمای آنلاین با فیلم سینمایی «طلا» ادامه پیدا کرد
مروری بر کارنامه پرویز شهبازی به بهانه اکران آنلاین فیلم طلا
اکران آنلاین فیلم «طلا» آخرین ساخته پرویز شهبازی؛ تصویری واقعی از بحران یک نسل

تماشای فیلم ایرانی طلا

۷- مطرب

فیلم مطرب

پرفروش‌ترین فیلم سینمایی تاریخ سینمای ایران (البته با احتساب رقم بلیت و نه تعداد مخاطب) آن‌قدر عنوان کنجکاوی برانگیزی هست که جمعیت زیادی را به تماشای یک فیلم دعوت کند. تمام دلایلی که باعث شده بود تا فیلم در اکران عمومی موفق شود، مانند ترکیب بازیگران، سوژه، لوکیشن استانبول، بازیگران خارجی و…، همه در شبکه نمایش خانگی هم به قوت خود باقی بودند و ازقضا جمعیت بیشتری را برای تماشا وسوسه کردند.

نگاهی به «مطرب» پرفروش‌ترین فیلم سال؛ هم‌آغوشی موسیقی و سینما

تماشای فیلم مطرب

۸- ماجرای نیمروز ۲: رد خون

جواد عزتی در فیلم ایرانی رد خون

یکی از فیلم‌های مهم در اکران سال قبل بود و با توجه به حواشی گسترده‌ای که پیرامون موضوع و فرا متن‌های آن به وجود آمد، بسیاری از مخاطبانی که در جشنواره یا اکران عمومی موفق به تماشای فیلم نشده بودند، برای ورود آن به شبکه نمایش خانگی لحظه‌شماری می‌کردند. با توجه به اینکه فیلم دیرتر از حد معمول هم بر روی اینترنت عرضه شد، این عطش و هیجان برای تماشای آن افزایش پیدا کرد. محمدحسین مهدویان در چند سال اخیر به نام قابل‌توجهی در سینمای ایران تبدیل‌شده که فارغ از کیفیت آثار و نظرات موافق و مخالف پیرامون آن، حول تمام ساخته‌هایش کنجکاوی عمومی شکل بگیرد.

«ماجرای نیمروز ۲ : رد خون»، پس از سه روز رکورد زد
نگاهی به فیلم ماجرا نیمروز (رد خون)

ماجرای نیمروز : رد خون

۹- سال دوم دانشکده من

فیلم سینمایی سال دوم دانشکده من

بازگشت رسول صدر عاملی به سینما پس از چند سال غیبت، که در دهه شصت و هفتاد آثار مهم و پرمخاطب را ساخته بود، در اکران عمومی با استقبال ویژه‌ای مواجه نشد. اما نمایش فیلم در شبکه نمایش خانگی عملکرد بهتری داشته که شاید بتوان چند دلیل عمده را در مورد آن برشمرد، ازجمله زمان مناسب عرضه، میل مخاطبان ایرانی به ملودرام و حضور دو بازیگر زن جوان در نقش‌های اصلی.

بازگشت رسول صدر عاملی به سینما پس از چند سال غیبت، که در دهه شصت و هفتاد آثار مهم و پرمخاطب را ساخته بود، در اکران عمومی با استقبال ویژه‌ای مواجه نشد. اما نمایش فیلم در شبکه نمایش خانگی عملکرد بهتری داشته که شاید بتوان چند دلیل عمده را در مورد آن برشمرد، ازجمله زمان مناسب عرضه، میل مخاطبان ایرانی به ملودرام و حضور دو بازیگر زن جوان در نقش‌های اصلی.

نقد فیلم سال دوم دانشکده من | چالش دختر بودن

تماشای فیلم سال دوم دانشکده من

ممکن است به این مطلب‌ها نیز علاقه‌مند باشید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم