بررسی سریال نروژی و تماشایی بیفورینرز | مهاجرت در زمان

سریال بیفورینرز ماجرای گروهی از مردم است که از دل تاریخ وارد زمان حال در کشوری اروپایی می‌شوند و این داستان نیم نگاهی به شرایط مهاجران به کشورهای پیشرفته دارد و با چالش‌ها و طنر آمیخته شده و بسیار تماشایی است.

مهاجرت؛ پدیده‌ای که این روزها به شکل‌ها و فرم‌های مختلف در هر جامعه و سرزمینی دیده می‌شود. بسیاری از مردم کشورهای فقیر و محروم به امید آینده‌ای بهتر از سرزمین خود کوچ می‌کنند اما در زندگی جدید به‌ناچار باید مسیری سخت و ناهموار را برای رسیدن به یک زندگی معمولی پشت سر بگذارند. از سوی دیگر، بسیاری از مردمان جهان اول با گسترش سیل مهاجرت نگران ورود مردمان بیگانه و تضادهای فرهنگی حاصل از آن هستند. اما در هر دو سوی این مسئله، ما درباره‌ مفهوم جغرافیا در مهاجرت صحبت می‌کنیم، یعنی مردمانی خواسته یا ناخواسته مفهوم مکان در زیست آن‌ها تغییر می‌کند. اما چه می‌شود اگر این تغییر مفهومی به‌جای مکان در ساحت زمان اتفاق بیفتد و مردمانی زمان زیست خود را تغییر دهند؟! این ایده درخشان محصول ذهن سازندگان سریال نروژی بیفورینرز (با عنوان اصلی Beforeigners) است.
در ادامه با فیلیمو شات برای معرفی و بررسی سریال بیفورینرز محصول جدید و خلاقانه اچ‌بی‌او اروپا همراه باشید.


برای کسانی که اهل تماشای سریال هستند و اتفاقاً سریال‌های روز دنیا را با سخت‌گیری و ریزبینی دنبال کنند، ترکیب سینمای اسکاندیناوی و اچ‌بی‌او به‌شدت وسوسه‌برانگیز خواهد بود. درحالی‌که طی چند سال اخیر نتفلیکس با سرمایه‌گذاری بر روی تولیدات بومی کشورهای مختلف آثار فوق‌العاده موفق و پربیننده‌ای را عرضه کرده، که ازجمله آن می‌توان به سرقت پول (اسپانیا)، تاریک (آلمان)، پادشاهی (کره جنوبی)، محافظ (ترکیه) و… اشاره کرد، اچ‌بی‌او به‌عنوان بزرگ‌ترین و معتبرترین شبکه کابلی آمریکا هم بیکار ننشسته و به سراغ تولید آثاری با همکاری سینماگرانی از ملل مختلف رفته است.

ازجمله این آثار، سریال بیفورینرز است که در نروژ ساخته‌شده. هرچند در اروپای شمالی صنعت سینما و نمایش نروژ زیر سایه کشورهای همسایه چون سوئد، دانمارک و حتی فنلاند قرار می‌گیرد اما تجربه نشان داده که کسی از اعتماد به محصولات متفاوت نوردیک (یا همان اصطلاح عامیانه‌تر، اسکاندیناوی) ضرر نمی‌کند. سریال درست مانند نام آنکه بازی هوشمندانه‌ای دارد با دوکلمه Before (به معنای گذشته) و Foreigner (به معنای خارجی)، ایده مرکزی جذاب خود را هم به خوبی بسط می‌دهد. قصه این‌گونه آغاز می‌شود که ناگهان در شهر اسلو بعد از وقوع یک اتفاق غیرمنتظره و پدیدار شدن نوری مرموز، گروهی از انسان‌ها که مشخصاً به گذشته تعلق دارند، در سطح شهر ظاهر می‌شوند. مردمانی که معلوم نیست چگونه از صدها یا هزاران سال قبل به زمان حال منتقل‌شده‌اند. این مهاجران زمان به‌مرور به چند دسته تقسیم می‌شوند.

گروهی از آن‌ها نمی‌توانند با زمانه جدید کنار بیایند و همچون بی‌خانمان‌ها به‌سختی در جامعه برای بقا و دوام دست‌وپا می‌زنند. گروهی دیگر به‌سرعت خود را با زمانه تطبیق می‌دهند و شروع می‌کنند به یادگرفتن مناسبات زندگی مدرن و حتی شرایط تحصیل و اشتغال را برای خود فراهم می‌سازند.

نمایی از سریال بیفورینرز

در شرایطی که هنوز نه علت این اتفاق مشخص‌شده و نه همه به راه‌حلی کلی برای کنار آمدن با آن رسیده‌اند، زنی که ظاهراً از مهاجران زمانی بوده به قتل می‌رسد و شاهدان محلی از دیده شدن موجودی مشکوک درصحنه قتل خبر می‌دهند. برای حل این معمای جدید شاهد همراهی دو نفر هستیم، یکی مأمور پلیسی از زمان حال و دیگری زنی که از گذشته آمده اما با شرایط جدید خودش را تطبیق داده. تلاش برای حل پرونده اطلاعات تازه‌ای را درباره مهاجران گمشده آشکار می‌سازد و… همان‌طور که از خلاصه داستان برمی‌آید، سریال ایده بحران پناهجویان در اروپای امروز را به یک استعاره معنایی بزرگ‌تر تبدیل و از سوی دیگر از الگوی روایی داستان‌های پلیسی و کارآگاهی برای پیش‌ بردن ماجرا استفاده می‌کند، با کنار هم گذاشتن دو کاراکتر که فرهنگ و جهان‌بینی متضادی دارند و البته این تضاد حاصل اختلاف چند قرنی دوره حقیقی زیست آن‌هاست. آنچه که در اصل در تضاد بین دو پلیس ماجرا به چشم می‌آید، دستاوردهای تمدن است که بعضاً در مواردی به چالش نیز کشیده می‌شود.

ایده مرکزی سریال بیفورینرز مشخصاً به ژانر علمی-تخیلی تعلق دارد اما نحوه پرداخت چندان مطابق با قواعد ژانر نیست و اتفاقاً تا حد ممکن سعی شده که واقع‌گرایانه و با پیش‌فرض باور این حوادث به‌عنوان امری طبیعی قصه مورد پرداخت قرار بگیرد. با توجه به همین رویکرد، بیفوزینرز می‌تواند یادآور آثار تحسین‌شده و غیرمعمولی چون جاماندگان (Leftoversبازگشتگان (Les Revennats) و حتی منطقه ۹ باشد. علاوه بر این سریال برای پیگیری معمای جنایت، که به پی‌رنگ اصلی فصل اول تبدیل می‌شود، به سراغ الگوهای جنایی و نوآر می‌رود.


کاملترین مرجع برای شناخت انواع ژانر سینمایی

۱۰ فیلم علمی تخیلی فوق‌العاده که احتمالاً ندیده‌اید

بهترین سریال های تلویزیونی ده سال اخیر


نمایی از سریال بیفورینرز

سریال بدون آنکه تلاش اضافه‌ای برای کمدی بودن داشته باشد، سرشار از موقعیت‌های غریب و بامزه حاصل از هم‌نشینی مردمان گذشته و امروز است و اوج آن را هم در تعامل دو کاراکتر اصلی می‌بینیم؛ یک کارآگاه مرد امروزی که دچار دغدغه‌های وجودی مربوط به روزگار خودش است و زنی با اصالت وایکینگی که باوجود میل درونی به خشونت و توحش، خودش را حداقل در ظاهر متمدن نشان می‌دهد. این دوگانگی در تولید سریال هم به چشم می‌خورد و درنهایت به ترکیبی کم نقص و غیر تحمیلی از جنبه‌های سرگرمی بزرگ سالانه رایج در تولیدات اچ‌بی‌او و رویکرد غیر استودیویی سینمای اروپای شمالی می‌رسد.
موفقیت سریال بیفورینرز به‌اندازه‌ای بود که بلافاصله تولید فصل دوم آن در دستور کار قرار بگیرد و هم‌چنین شبکه برای تولید آثار مشابه در منطقه جدیت بیشتری به خرج بدهد. برای مخاطب سریال‌های تلویزیونی، تماشای این سریال کوتاه نروژی تجربه‌ای متفاوت و دل‌چسب خواهد بود، البته فراموش نکنید که به ایده مرکزی سریال یعنی همان حفره‌های زمانی و چرایی و چگونگی وقوع آن حداقل در فصل اول چندان پرداخته نشده و بیشتر با موقعیت‌های حاصل از پذیرش ایده مواجهیم و برای یافتن پاسخ بیشتر سؤال‌های احتمالی خود باید تا پایان تولید و پخش فصل دوم آن منتظر باشید.

نمایی از سریال بیفورینرز

فصل اول سریال نروژی بیفورینرز، محصول ۲۰۱۹ اچی‌بی‌او اروپا، شامل شش اپیزود هم‌اکنون بر روی فیلیمو برای تماشا موجود است. ان بیورنستاد و ایلیف اسکودوین پدیدآورندگان سریال هستند که نوشتن متن را هم بر عهده داشته‌اند و ینس لاین کارگردانی تمام اپیزودها را انجام داده است. همچنین در این سریال بازیگران سرشناسی چون نیکلاس کلو بروخ، کریستا کوسونن، آگوستا ایوا ارلندسدوتر، ایلی هاربو، استیک هنریک هوف و… ایفای نقش کرده‌اند.

تماشای سریال بیفورینرز

منبع: IMDb

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم