نقد و بررسی سریال دید‌‌بانی | داستانی فانتزی و بی‌روح!

سریال دیدبانی یکی از مجموعه‌های محبوب در ژآنر پلیسی است که ماجرای آن با طنز و شوخی همراه شده و از این بابت مخاطب را با خود همراه می‌کند.

سریال دید‌‌بانی (با عنوان اصلی The Watch) یک مجموعه پلیسی بسیار جذاب است؛ برای نقد و بررسی این مجموعه با فیلیمو شات همراه باشید.


در سال‌های میانی قرن نوزدهم، برادران نویسنده مشهور آلمانی، یاکوب و ویلهلم ‌گریم، موفق شدند افسانه‌های فولکلور اروپایی را جمع‌آوری کنند و به چاپ برسانند. به نظر می‌رسد این مجموعه داستان گردآوری‌شده، برای فیلم‌سازان هالیوودی، گنجینه‌ای بی‌انتها از پروراندن ایده‌های جدید به شمار می‌رود؛ زیرا پس از گذشت سالیان بسیار، هنوز هم با الهام از داستان‌های برادران گریم، می‌توان افسانه‌های رویاپردازانه‌ خلق کرد. برادران ‌گریم بالغ‌بر ۲۰۰ داستان پریان را جمع‌آوری کردند که بعدها دستمایه ساخت آثار فراوانی در صنعت سینما شدند. برای نمونه، شبکه NBC در ساخت سریال پلیسی گریم (با عنوان اصلی Grimm) در شش فصل، از همین داستان‌ها ایده گرفته است.

تری پرچت و گنجینه او برای شبکه بی‌بی‌سی آمریکا

تری پرچت نویسنده انگلیسی پرکاری است که بعدها به نوشتن رمان و طنز روی آورد. آثار او در مقایسه با داستان‌های برادران گریم، در ساخت فیلم‌‌ها و سریال‌های تلویزیونی بسیار کمتر استفاده شدند؛ باوجود این، او مجموعه‌ای چهل‌ویک جلدی درباره سیاره‌ای مسطح به نام دیسک‌ورلد (بانام اصلی Discworld) دارد که خود به‌تنهایی گنجینه‌ای برای شبکه بی‌بی‌سی آمریکا محسوب می‌شود.


این شبکه با وام گرفتن از مولفه‌های اصلی دیسک ورلد، بازنگری در تصویرسازی‌های داستانی‌اش و افزودن فانتزی‌های بیشتر، مجموعه پلیسی جدیدی به نام سریال دیدبانی (با عنوان اصلی The Watch) را خلق کرده است. در حقیقت، مجموعه دید‌بانی بازآفرینی داستان پرچت در دنیایی فراواقعی و کامپیوتری است؛ اما ظاهراً این شیوه جدید افسانه‌سرایی در جذب بیشتر مخاطبان چندان موفق عمل‌نکرده است و شخصیت‌پردازی‌های تک‌بعدی و جای خالی طنزپردازی‌های محکم و ظریف را می‌توان از دلایل این عدم موفقیت در جلب تماشاگران جدی و پیگیر عنوان کرد.

تماشای محافظین کهکشان - سریال دیدبانی

آیا سریال فال نیک متوقف می‌شود؟
بررسی سریال فال نیک؛ اتحاد خیر و شر در آخر الزمان!


اقتباس سریال دیدبانی از کتاب دیدبان شهر

سریال دید‌‌بانی از کتاب‌های دیدبان شهر (با عنوان اصلی City Watch) اقتباس‌شده است که خود زیرمجموعه‌ای از داستان‌های دیسک ورلد نوشته پرچت هستند. داستان سریال دید‌‌بانی، در شهری خیالی به نام آنخ- مورپورک روی می‌دهد؛ در این شهر، گروهی با ظاهری خوش‌رنگ‌و‌لعاب که شبیه شخصیت‌های سری فیلم‌های نگهبانان کهکشان (با عنوان اصلی Guardians of the Galaxy) هستند در خیابان‌ها به گشت زنی مشغول‌اند. اما در حقیقت، آن‌ها فقط وظایف ابتدایی نیروهای پلیس را انجام می‌دهند.
در بین آن‌ها، کاپیتان سم وایمز (با بازی ریچارد دورمر) است که تاکنون می‌بایست ارتقای درجه می‌گرفت و افسر پلیسی برجسته می‌شد؛ اما به گفته خود او:

در ۲۰ سال گذشته، ۹۳۲۱ بطری نوشیدنی را سرکشیده‌ام و متعاقب آن ۶۸۲۴۰ سلول مغزی‌ام به فنا رفته‌اند!

باید گفت او بیش از آنکه به پلیس‌ها شباهت داشته باشد، شبیه دریانوردی است که از پایین‌‌ترین طبقات کشتی دزدان دریایی کارائیب (با عنوان اصلی Pirates of the Caribbean) بیرون آمده است. حالا این سم خسته و بی‌حوصله، مسئول نظارت بر بخشی از شهر است! شهری که در آن برخی از جرایم رفته‌‌رفته پذیرفته‌شده و حتی شکل قانونی به خود گرفته‌اند؛ برای نمونه، دزدها اجازه دارند که در شهر دست به سرقت بزنند، مشروط بر آنکه عضو اتحادیه سارقان باشند! و البته جنایتکاران هم در صورت عضویت در اتحادیه قاتلین مجازند مردم را به قتل برسانند؛ اما نباید بیشتر از سهمیه جنایت خود آدم بکشند!

نمایی از سریال دید‌‌بانی

بهترین فیلم های زامبی تاریخ سینما | از طلوع مردگان تا ۲۸ هفته بعد


ازنظر افسران پلیس استراحت کردن چندان هم بد نیست! این جمله را سرجوخه آنگوآ (با بازی ماراما کورلت) که خود یک گرگینه است، به پلیس جدید تازه استخدام شده‌ای می‌گوید که روز اول کاری‌اش را می‌گذراند. این نیروی جوان و آرمان‌گرا پاسبان کروت نام دارد و نقش او را آدام هوگیل ایفا می‌کند. در سریال دید‌بانی، در کنار سم، آنگوآ و کروت، شخصیت‌های دیگری نیز حضور دارند؛ پاسبان چیری (با بازی جو ایتونکنت) یکی از این افراد است. شخصیت دیگر، یعنی کوتوله‌ای که کارشناس پزشکی قانونی است، گروهبان دتریتوس نام دارد که صداپیشگی‌اش بر عهده رالف اینسون است. علاوه‌بر آن‌ها، یک جن (ترول) که شاید بتوان او را از اقوام و بستگان قهرمانان فیلم چهار شگفت‌انگیز (با عنوان اصلی Fantastic Four) دانست نیز در داستان حضور دارد.
برخی تماشاگران آمریکایی با آثار و کتاب‌های پرچت آشنایی ندارند. برای فهم بهتر، می‌توان سریال دید‌‌بانی را با ساده‌ترین و در دسترس‌ترین فیلم پلیسی فانتزی، یعنی فیلم سینمایی درخشان (با عنوان اصلی Bright) مقایسه کرد. این فیلم ساخته سال ۲۰۱۷ است و ویل اسمیت در آن به ایفای نقش پرداخته است.

تماشای فیلم درخشان - سریال دیدبانی

در فیلم درخشان توجه فراوانی به داستان جن و پریان شده است که بیش‌از‌حد لزوم به نظر می‌رسد! اما سریال دید‌‌بانی برای راضی کردن مخاطب و روایت ماجرای خاصش، کمی شوخ‌‌طبعی هم در کار گنجانده است. درنهایت، باید اذعان داشت که این سریال باوجود مؤلفه‌های عجیب‌و‌غریبی همچون جادوگران، اجنه و معجون‌های جادویی، به ترکیبی درهم‌و‌برهم و آشفته بدل شده است. درنتیجه، نتوانسته مخاطبان پروپاقرص را جذب کند و خود نیز به انتخابی جذاب و دائمی برای سرگرمی فیلم دوستان بدل شود!

تماشای ارباب حلقه ها - سریال دیدبانی

طرفداران متعصب آثار پرچت نیز درباره وفاداری یا عدم وفاداری سریال دید‌‌بانی به منبع اصلی، و اینکه آیا روح مشترکی با داستان‌های پرچت دارد یا خیر، نظرات متفاوتی دارند. برای نمونه، دختر پرچت معتقد است که سریال ساخته بی‌بی‌سی با داستان‌های پدرش هیچ‌وجه اشتراکی ندارد! تماشاگرانی هم که از پیش باشخصیت‌های داستان آشنا هستند، نظری مشابه دارند. احتمالاً آن‌ها هم در همان فصل اول متوجه خواهند شد که فضای سریال کنونی به سرزمین خیالی دیسک ورلد، آن‌طور که آن‌ها می‌شناسند، چندان شباهتی ندارد. اما از سوی دیگر، مخاطبانی که هیچ‌گونه سابقه ذهنی از کتاب‌های دیسک ورلد ندارند، در ابتدا با دنیایی فراواقعی مواجه می‌شوند؛ در این دنیا، هم‌زمان با شروع ماجراهای پلیسی، اتفاقات به‌سرعت شبیه داستان‌هایی می‌شود که جی. آر. آر. تالکین نوشته است. او نویسنده انگلیسی معروف آثاری همچون هابیت (با عنوان اصلی The Hobbit) و ارباب حلقه‌ها (با عنوان اصلی The Lord of the Rings) است.

تماشای فیلم هابیت - سریال دیدبانی

هابیت: یک تشریح طولانی
نازنین بنیادی در فهرست بازیگران سریال ارباب حلقه‌ها


درمجموع، باید گفت که اگر‌چه سریال دید‌‌بانی در منفی‌بافی و بدبینی استادانه عمل می‌کند، از طنز و کنایه هوشمندانه، چنان‌که در آثار پرچت دیده می‌شود، بهره‌ای نبرده است.

آیا شما به داستان‌های پریان علاقه دارید؟ به نظر شما، سریال دید‌‌بانی در مقایسه با آثار مشابه می‌تواند جای خود را در میان علاقه‌مندان این ژانر باز کند؟

تماشای سریال دیدبانی

منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
 1. آرش می‌نویسد

  سلام. در سایت فیلیمو، پیداش نمیکنم. میتونید لینک بدید؟
  مرسی

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   اینجا رو کلیک کنید: تماشای سریال دیدبانی