نقد و بررسی فیلم خوک های مرده | صدای جسورانه کتی یان در نخستین فیلمش

خوک های مرده جامعه‌ای را به تصویر می‌کشد که در آن هر‌کسی برای رسیدن به چیزی بزرگ‌تر تقلا می‌کند؛ شهری که بین سنت و مدرنیته در حال تکه‌تکه شدن است.

فیلم خوک های مرده (با عنوان اصلی Dead Pigs)، نخستین اثر کتی یان، کارگردان فیلم ابرقهرمانی پرندگان شکاری (با عنوان اصلی Harley Quinn: Birds of Prey) است. این فیلم که به‌تازگی برای تماشا در دسترس قرارگرفته است، نشان از استعداد و نبوغ سازنده‌اش دارد. در ادامه، در فیلیمو شات مروری بر این فیلم داریم .


مروری بر فیلم پرندگان شکاری (رهایی فانتزی یک هارلی کویین)

بهترین فیلم های سینمایی ۲۰۲۰


لاشه هزاران خوک در رودخانه اصلی شهر شانگهای پیدا می‌شود و هیچ‌کس دلیل این اتفاق را نمی‌داند. این حادثه عجیب را از دریچه نگاه پنج شخصیت اصلی داستان دنبال می‌کنیم.
سال گذشته، همه می‌خواستند بدانند که کتی یان کیست. دنیای‌ توسعه‌یافته دی‌سی، سال گذشته، فیلم هارلی کوئین را عرضه کرد. خیلی‌ها می‌خواستند بدانند این کارگردان جوان از کجا آمده است. بدیهی است که بسیاری از مخاطبان راز موفقیت پرندگان شکاری را به کارگردان جوان آن نسبت ندادند. اما جالب است بدانید که پیش‌ازاین، کتی یان در فیلم قبلی خود جهان هارلی کوئین را ساخته بود. درواقع، ما باید از کتی یان تشکر کنیم. چون پرندگان شکاری به‌نوعی در ادامه فضای هجو‌آمیز فیلم قبلی او یعنی خوک های مرده قرار می‌گیرد.


مصاحبه مارگو رابی و داستان دلبستگی او به شخصیت هارلی کویین


خوک های مرده، شروعی چشمگیر برای کتی یان

کسانی که موفق شدند فیلم خوک های مرده را در جشنواره ساندنس سال ۲۰۱۸ ببینند، از موفقیت گسترده پرندگان شکاری چندان متعجب نشدند. اما برای مایی که این فیلم را به‌تازگی در سال ۲۰۲۱ دیده‌ایم، ماجرا متفاوت است. ما با تماشای خوک های مرده می‌فهمیم که کتی یان چگونه کارش را شروع کرده و با کنار هم قرار دادن این دو فیلم می‌بینیم که یان مسیر خوبی را در پیش‌گرفته است. یان، مرگ خوک‌ها را به‌عنوان کاتالیزوری از فروپاشی اجتماعی به مخاطب عرضه می‌کند و به‌این‌ترتیب، استعاره اجتماعی هوشمندانه خود را از دیدگاه پنج شخصیت اصلی فیلم به تصویر می‌‌کشد.
این پنج نفر یک کشاورز، سالن‌دار، پیشخدمت، معمار آمریکایی و دختری ثروتمندند که در زیر سایه سرمایه‌داری زندگی می‌کنند. آن‌ها به دلیل بحران‌های اجتماعی و اقتصادی و تحت تأثیر جنایت‌های مرموز به یکدیگر مرتبط می‌شوند. مرگ خوک‌ها، کشاورز را با مشکلات مالی روبه‌رو می‌کند. پسر کشاورز که پیشخدمتی سخت‌کوش است نیز به دردسر می‌افتد. چون باید تلاش کند پول بیشتری برای پدرش بفرستد. خواهر کشاورز زنی عامی اما زیرک و صاحب یک سالن زیبایی است. او از فروش خانه خانوادگی‌شان برای کمک کردن به برادرش امتناع می‌کند. خانه او ساختمانی قدیمی است که در مسیر پروژه عمرانی یک معمار آمریکایی قرار دارد. معمار قصد دارد منطقه روستایی و فقیرنشین آن منطقه را باهدف ساخت یک مجموعه مسکونی آپارتمانی تخریب کند. دختر ثروتمند بعد از دوستی با پسر کشاورز متوجه می‌شود که با پول نمی‌تواند خوشبختی را به‌دست بیاورد. او سعی می‌کند بااحساس ملال و گناهی که بر زندگی‌اش سایه افکنده است، کنار بیاید.

نمایی از فیلم خوک های مرده

خوک های مرده براساس ماجرایی واقعی

خوک های مرده بر اساس اتفاقی واقعی و عجیب ساخته شده است. در اوایل مارس سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۶ هزار خوک مرده در رودخانه هوآنگ پو شانگهای پیدا شدند. یان علاقه‌ای ندارد بررسی کند که چه کسی یا کسانی باعث این اتفاق شده‌اند. در حقیقت، خوک‌ها در اینجا فقط کاتالیزوری برای ایجاد هرج‌و‌مرج در جامعه هستند.

پیرنگ داستانی فیلم خوک های مرده مبتنی بر روایت شبکه‌ای پیچیده است. فیلم‌هایی با روایت شبکه‌ای، کاراکترها و خرده داستان‌های متنوعی دارند که ازلحاظ داستانی یا موضوعی به یکدیگر مرتبط می‌شوند. این‌گونه روایت‌ها شاید به‌راحتی به داستان‌های پیش‌پاافتاده و سطحی تبدیل شوند که کشش و جذابیت لازم را ندارند. اما یان با متنی کنایه‌آمیز و هوشمندانه و با استفاده از زبان بصری با طراوت و زیبا، روایت خود را باقدرت تا پایان پیش می‌برد. زبان بصری دقیق و سنجیده یان را در فیلم پرندگان شکاری نیز می‌توان مشاهده کرد. باند صوتی گوش‌نواز و موسیقی پرجنب‌و‌جوش فیلم، لحنی شاداب به آن داده‌ است که البته میانه‌ای با سانتی‌مانتالیسم ندارد.
رنگ سرخابی و فیروزه‌ای فضای خانه‌ها، یادآور شیوه رنگ‌آمیزی کاراکتر هارلی کوئین در پرندگان شکاری است.

جامعه خوک های مرده و تقلاهایش

خوک های مرده جامعه‌ای را به تصویر می‌کشد که در آن هر‌کسی برای رسیدن به چیزی بزرگ‌تر تقلا می‌کند؛ شهری که بین سنت و مدرنیته در حال تکه‌تکه شدن است؛ دقیقاً آنجا که زن جوان چینی عاشق فیلم استپ‌آپ (با عنوان اصلی Step Up) و رقص چنینگ تیتوم، به دنبال یافتن ارزش‌های خود است. او به همان اندازه به دنبال ارزش و معنایی برای زندگی‌اش می‌گردد که معمار آمریکایی مضطرب در پی آن است؛ معماری که می‌‌خواهد یک ساگرادا فامیلیای جدید (کلیسای معروف شهر بارسلون) در حومه شهر بسازد. این فیلم سرشار از ایده‌های هوشمندانه درباره سخت کار کردن و مراقبت کردن از جهانی است که برای خودتان می‌خواهید. همان‌طور که زمان نشان داده است، یان در غلبه بر دشواری‌ها آدمی بسیار تواناست و تنها چیزی که از ما می‌خواهد این است که ادامه دهیم.

این فیلم هجو، اجتماعی جسورانه‌ای است که حس شوخ‌طبعی‌اش را هرگز از دست نمی‌دهد. خوک های مرده همان موضوعی را تأیید می‌کند که پرندگان‌ شکاری نوید داده بود: کتی یان با نگاه تیزبین و ذکاوت مثال‌زدنی‌اش، صدایی جسورانه در سینمای معاصر است.

در حقیقت، از خوش‌اقبالی ماست که او رؤیاهای خود را به تصویر می‌کشد.


منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم