نقد و بررسی فیلم من زن تو هستم | داستان زنی در گریز

فیلم من زن تو هستم حال‌و‌هوای مردسالارانه فیلم‌های دهه ۷۰ را بازمی‌آفریند و تجربیات یک زن را در این فضای پرتنش و خشن، با ظرافتی بی‌نظیر روایت می‌کند.

فیلم من زن تو هستم (I’m Your Woman)، ماجرای زنی است که همیشه در محیط امن خود زندگی کرده و یک‌باره حقیقت زندگی با تمام خشونت و رویدادهای غیرمنتظره پیش راه او قد علم می‌کند و ماجرایی جذاب را به نمایش می‌گذارد؛ برای نقد و بررسی این فیلم با فیلیمو شات همراه باشید.


دنباله دختر ستاره ای در دیزنی پلاس | بازگشت گریس فاندروال


جین با بازی ریچل بروزناهان در دهه ۱۹۷۰ زندگی پیچیده‌ای دارد. او زنی خانه‌دار است که می‌داند همسرش ادی (با بازی بیل هک) دزد است! اما در واقع چیزهای بسیار دیگری هم هست که او نمی‌داند. جین مجبور می‌شود در تاریکی شب از خانه امنش فرار کند و مخفی شود؛ او که نمی‌داند همسرش کجاست ناچار است با استقلال تازه‌یافته‌اش با مشکلات فراوانی مواجه گردد.


نامزدهای امی ۲۰۲۰ مشخص شدند


فیلم سینمایی من زن تو هستم (I’m Your Woman) محصول جدید کمپانی آمازون پرایم است که هنرپیشه محبوب مخاطبان شبکه‌های دانلود فیلم، ریچل برازناهان، در آن به ایفای نقش پرداخته است. او پیش از این با سریال خانم میزل شگفت‌انگیز (The Marvelous Mrs. Maisel) در این شبکه‌های تلویزیونی حضور داشته است. فیلم اخیر او، یعنی من زن تو هستم، در ابتدا فیلمی از جنس مجموعه خانم میزل شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد که برای سلیقه مخاطبان آن مجموعه، آشنا و جالب‌توجه است. شباهت‌های ظاهری این فیلم با آن سریال فراوان‌اند؛ برای نمونه تیتراژ آغازین فیلم با طراحی دایره‌وار صورتی و خط شکسته بر صفحه تلویزیون ظاهر می‌شود و در ادامه، در تصاویر ابتدایی فیلم، جین با بازی برازناهان را می‌بینیم که موهایی نرم و مواج دارد؛ او زنی خانه‌دار است که لباس شبی مروارید‌دوزی‌شده با تزییناتی ارغوانی بر تن دارد و عینک آفتابی بزرگ زیبایی بر چشم می‌زند. جین نمونه زنی شیک‌پوش در دهه ۷۰ میلادی است. حال با کنار هم گذاشتن تمام این ظواهر اولیه به نظر می‌رسد با نمونه دیگری از خانم میزل شگفت‌انگیز با همان سبک اواخر قرن بیستم و این‌بار با بازی دوباره برازناهان مواجه خواهیم بود.


نگاهی به فصل سوم سریال محبوب خانم میزل شگفت انگیز

چرا ریچل برازناهان باید نامزد جایزه امی ۲۰۲۰ شود؟


اما از جایی به بعد، داستان به شکلی کاملاً منطقی تغییر می‌کند و فیلم من زن تو هستم خیلی زود راهش را از مجموعه خانم میزل شگفت‌انگیز جدا می‌‌کند. جین در نیمه‌های شب از خواب بر‌می‌خیزد؛ حالا او مجبور است زندگی عادی‌اش را رها کند و برود. همسر او خلافکاری حرفه‌ای است و برخی مسائل مربوط به او باعث ایجاد دردسرهایی جدی شده‌اند و جین را بدون هیچ آمادگی و اخطاری به دنیای واقعی، در بیرون از خانه امنش، پرتاب کرده‌اند. شرایط بسیار سختی است. در عین حال، جین از موقعیتی که در آن گیر افتاده، هیچ ذهنیتی ندارد. در همین زمان، با یک محافظ شخصی مرموز به نام کال (با بازی آرینزه کن) آشنا می‌شود. او برای دفاع از جین در برابر افراد ناشناسی فرستاده شده است که قصد دارند از او انتقام‌ بگیرند. جین از سویی به دلیل سوء‌رفتارهای همسرش ادی (با بازی بیل هک) در خطر است و از سوی دیگر، سفری درونی را در قالب زنی خانه‌‌دار و هراسان آغاز می‌کند. این سیر تحول بیرونی و درونی، با اهمیتی یکسان و در کنار یکدیگر، به زیبایی، در زندگی جین به تصویر کشیده شده‌اند؛ همچنین باید اذعان داشت که سازندگان فیلم به‌شکلی بسیار عمیق به این موضوع پرداخته‌اند. به همین دلیل، نمی‌توان این فیلم را صرفاً داستانی دانست که روی صفحه تلویزیون جریان دارد.
بارزترین مشخصه فیلم من زن تو هستم پیش‌بینی‌ناپذیر بودن آن در هر مقطع داستان است که همین نکته بر پیچ‌و‌خم‌های فیلم می‌افزاید.

ریچل بروزناهان در نمایی از فیلم من زن تو هستم

بازی در نقش جین برای برازناهان امکان هنرنمایی فراوانی را فراهم کرده است؛ او زنی به‌شدت بی‌گناه است، خانواده او را سرخورده و ناامید کرده‌‌اند و حال در شرایطی بسیار سخت و خشن قرار دارد که باید برای مقابله با آن، رفتاری برخلاف تمام زندگی قبلی‌اش پیشه کند. شاید او تصویری از زنی باشد که در لبه پرتگاه ایستاده است. با همه این‌ها، اجرای برازناهان در نمایش آسیب‌پذیری جین تحسین‌برانگیز است. جین که هرگز پیش از این تنهایی را تجربه نکرده است، تأکید می‌کند که همسرش حتی به او اجازه رانندگی‌کردن هم نمی‌داده است. بنابراین او برای رها‌شدن از وابستگی به شوهرش باید راهی را طی کند که از میان آتش می‌گذرد. جین به دروغ‌های بی‌شمار همسرش پی می‌برد که حال برای او بسیار گران تمام شده‌اند. خوشبختانه جین در این راه تنها نیست؛ کال با همه مرموزی و پیچیدگی‌هایش در کنار اوست و البته تری همسر کال (با بازی مارشا استفانی بلیک) نیز حضور دارد تا در کنار هم در قالب یک زوج به جین نشان دهند که رابطه سالم و صحیح میان دو بزرگسال باید چگونه باشد.

نمایی از فیلم من زن تو هستم

همان‌طور که گفته شد بارزترین مشخصه فیلم من زن تو هستم پیش‌بینی‌ناپذیر بودن آن در هر مقطع داستان است. این موضوع با استفاده از بی‌اطلاعی جین از کارهای ادی، هر لحظه پیچ‌و‌خم جدیدی را به ماجرا اضافه می‌کند. جولیا هارت کارگردانی این فیلم را بر عهده داشته است که پیش‌تر نیز در فیلم رنگ سریع (Fast Color) داستان زنی را روایت کرده که در حال فرار است. او در فیلم من زن تو هستم موفق شده است شیوه‌ای جدید از فیلم‌های جنایی در ژانر تعقیب و گریز را به مخاطب عرضه کند؛ فیلمی که در نهایت بسیار راضی‌کننده است و تا مدت‌ها اثر خود را بر تماشاچی باقی خواهد گذاشت.

تماشای فیلم رنگ سریع

من زن تو هستم فیلمی خوش‌ساخت با مضمونی جنایی-معمایی است که حال‌و‌هوای مردسالارانه فیلم‌های دهه ۷۰ را بازآفرینی می‌کند. این فیلم تجربیات یک زن را در این فضای پرتنش و خشن، با جذابیت و ظرافتی بی‌نظیر روایت می‌کند.
آیا شما از طرفداران فیلم‌های جنایی هستید؟ آیا به نظر شما فیلم من زن تو هستم با حضور برازناهان در نقش شخصیت اصلی، به اندازه کافی جذاب است؟

تماشای فیلم من زن تو هستم

منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم