نقد و بررسی سریال تلویزیونی تلفات جاده ای | درام سیاسی انگلیسی با حضور هیو لوری

سریال تلویزیونی تلفات جاده ای یک درام خانوادگی نیست؛ تمرکز این سریال روی سیاستمداری منفعت طلب است که درگیر انتقام‌جویی افرادی می‌شود که به آنها صدمه زده.

سریال تلویزیونی تلفات جاده‌ای یک درام سیاسی انگلیسی است که مخاطب را به‌ خوبی درگیر تماشا و با جریان فیلم همراه می‌کند. برای نقد و بررسی سریال تلفات جاده ای (Roadkill) با فیلیمو شات همراه باشید.


بیشتر ما با این باور ذهنی بزرگ شده‌ایم که سیاستمداران معتمد نیستند و نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. بخش اعظم این پیش‌داوری عمومی به دلیل فساد گسترده، طمع‌ورزی بی‌حدوحصر و سوءاستفاده مفرط از قدرت است که در دنیای مردان سیاست سابقه‌ای طولانی دارد. حتی بدبینی برخی مردم به دولتمردان بیش از سایر سیاستمداران است. در این بین، حتی اگر افرادی خوش‌نیت و خیرخواه پیدا شوند، عامه مردم سوءظن بیشتری به آن‌ها و نیات اصلی‌شان پیدا می‌کنند. اما در سریال تلویزیونی تلفات جاده ای در این باره نباید چندان نگران بود؛ زیرا پیتر لورنس (با بازی هیو لوری) از آن دست سیاستمداران نیست که خیرخواه جامعه و مردم باشد. ایفای نقش اصلی مینی سریال تلویزیونی تلفات جاده‌ای بر عهده هیو لوری است. این داستان جذاب، ماجرایی با مضمون سیاست و سیاستمداران را روایت می‌کند که از شبکه PBS پخش می‌شود. پس بهتر است به حس ششم بدبینانه خود اعتماد کنید و به تماشای این سریال بنشنید. سریال تلفات جاده ای مستقیم و بدون حاشیه رفتن به روایت داستان خود می‌پردازد و کم‌کم به مجموعه‌ای پیوسته از اتفاقات روزمره تبدیل می‌شود. با وجود این، داستان سریال یک درام خانوادگی نیست و نمی‌توان هر شب ضمن نوشیدن یک فنجان چای و خوردن تکه‌ای کیک خانگی با آرامش به تماشای آن نشست.


تحلیل و نقد سریال گومورا | فرزند ایتالیایی سریال وایر یا مخلوقی منحصر به فرد؟


هیو لوری در نمایی از سریال تلویزیونی تلفات جاده‌ای

در همان ابتدا، لورنس در نقش سیاستمداری مشهور به مخاطب معرفی می‌شود. به‌تازگی اتهامی به او وارد شده و او از دادگاه این پرونده، برنده خارج می‌شود. لبخندی از رضایت چهره‌اش را پوشانده است و به برنامه رادیویی نه‌چندان وزینی می‌رود که به‌صورت هفتگی در آن شرکت می‌کند. نام این برنامه Mike the Mouth on Alltalk است و لورنس قصد دارد درباره دادگاه و پیروزی حقوقی‌اش در آن صحبت کند. این روزها برخلاف عرف رایج در گذشته، چندان دور از انتظار نیست که شخصیت‌های سیاسی که زمانی همواره تحت محافظت شدید امنیتی بودند، از امواج رادیویی یا رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند و با مردم در ارتباط مستقیم باشند. لورنس سرمست از پیروزی در دادگاه عالی است و در این برنامه می‌گوید: مردم مرا دوست دارند؛ چون قوانین را می‌شکنم. و در واقع، این حرف حقیقت دارد.

سریال تلویزیونی تلفات جاده ای

دیوید هر، نویسنده و کارگردان سریال، داستان لورنس را در برهه زمانی پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و قبل از شیوع و همه‌گیری جهانی بیماری کرونا دنبال می‌کند. در این دوران هیچ مسئله جدی و سختی وجود ندارد که لورنس مجبور باشد با آن مواجه شود؛ بنابراین خودش برای خودش چالش می‌آفریند. او سیاستمداری پرمشغله است که پایبند نبودنش به اخلاقیات و بی‌وفایی‌اش و البته ارتباطات گرم و صمیمانه‌اش با صاحبان قدرت، ورود او را به هرکجا که لازم باشد ممکن می‌سازد. از داستان چنین برمی‌آید که زندگی خصوصی لورنس از استحکام و پایداری چندانی برخوردار نیست، هرچند که هرگز کاملاً از هم نمی‌پاشد؛ زیرا شخصیتی که هر خلق کرده بسیار قدرتمند و از طرفی بیش‌ازحد تصنعی است. در واقع این لورنس است که اجازه نمی‌دهد زندگی زناشویی‌اش به پایان برسد. 

نمایی از سریال تلویزیونی تلفات جاده ای

همان‌طور که در بیست دقیقه ابتدایی داستان می‌توان حدس زد، در ادامه مشخص می‌شود که لورنس در دادگاه سوگند دروغ یاد کرده است و با این سوگند دروغ دادگاه را برده است. حال او باهوش‌تر از آن است که نفهمد اگر با سوگند دروغ توانسته دادگاه را به سود خود پایان دهد، با دروغ‌های بیشتر می‌تواند هر مشکل دیگری را هم سر‌و‌سامان دهد؛ حتی اگر آن مشکل افشای یک رسوایی یا حتی ازدواج ازهم‌پاشیده خودش باشد.
سریال با تمرکز بر شخصیت لارنس و بیشتر بر دو خط داستانی استوار است که به موازات یکدیگر به پیش می‌روند و شیوه در‌ هم ‌تنیده‌شدن آن‌ها محتوای سریال را جالب و جذاب کرده است. در واقع، سوژه اصلی سریال این است که لورنس به چه افرادی صدمه زده است و آن‌ها چگونه انتقام خود را از او خواهند گرفت.

افراد دیگر مجموعه همه به‌نوعی اطرافیان لورنس به شمار می‌روند: همسر لورنس، زنی که لورنس با او ارتباط نامشروع دارد، تیم حقوقی پیشین لورنس، نخست‌وزیر، خبرنگار کنجکاوی که با تحقیقاتش لورنس را به دادگاه کشیده است و بسیاری افراد دیگر از این دست شخصیت‌های داستان را تشکیل می‌دهند.
مدت‌زمان کلی درنظرگرفته‌شده برای مجموعه تلفات جاده‌ای چهار ساعت است. برخی جنایات و فسادهای اخلاقی عنوان‌شده در سریال در این مدت زمان اتفاق نیفتاده‌اند؛ اما آنچه بیننده را به تداوم تماشای این سریال ترغیب می‌کند این است که ارتباطات فاسد و افتراها چگونه یک‌به‌یک افشا می‌شوند. در قسمت‌های گوناگون این سریال، لورنس در اعمال خیانتکارانه گوناگونی نقش دارد که برخی از آن‌ها با واکنش‌های انتقام آمیز پاسخ داده می‌شوند؛ اما درباره برخی دیگر فقط به اشاره‌ای گذرا بسنده شده است. در مجموع، در سریال تلفات جاده‌ای آنچه لورنس در گذشته بر سر اطرافیانش آورده است و رفتار احتمالی آینده او با آن‌ها و عواقب این رفتار کلیت داستان را شکل می‌دهند.

هیو لوری در نمایی از سریال تلفات جاده‌ای

هیو لوری هنرپیشه‌ای است که برای هر دو گروه مخاطبان بریتانیایی و آمریکایی بسیار محبوب است. به همین دلیل، حضورش انگیزه اولیه برای مخاطبان است تا به تماشای این سریال بنشینند؛ اما بی‌شک این کشش به‌تنهایی نمی‌تواند مخاطب را برای دنبال کردن قسمت‌های بعدی مجاب کند. در واقع، داستان سریال به شیوه‌ای نوشته نشده است که یک بازیگر به‌تنهایی بتواند تمام جذبه مورد نیاز برای جلب رضایت مخاطب را تأمین کند. در عوض، نقش‌هایی که بقیه بازیگران از جمله هلن مک کروری از سریال داستان عامه‌پسند (Penny Dreadful)، سارا گرین از مجموعه مردم عادی (Normal People) و ایان د کسکر از سریال تلویزیونی مأموران شیلد (Agents of S.H.I.E.L.D) نیز بازی کرده‌اند، به اندازه نقش لوری بااهمیت هستند. در عین حال، شخصیت لورنس خود عضوی از گروهی کاملاً سازماندهی شده است که با هماهنگی فعالیت می‌کنند و لورنس بدون کمک اشخاصی که خودش در طی داستان به آن‌ها صدمه می‌زند، نمی‌توانست به موقعیت کنونی‌اش دست پیدا کند.

با وجود این، او چنان خودمحور است و خود را قدرت مطلق می‌پندارد که نمی‌تواند این حقیقت را ببیند و بپذیرد.
مجموعه تلفات جاده‌ای این قابلیت را دارد که ساعت‌ها زندگی پر از دسیسه و خیانت لورنس را دنبال کند و به مخاطب بگوید که او چگونه با استفاده از شیوه‌های غیراخلاقی و نامشروع موقعیتش را ارتقا می‌دهد و پیشرفت می‌کند. درباره آنچه از عهده این مرد برمی‌آید هیچ حدوحدودی را نمی‌توان متصور شد؛ او دوستانش را به تمسخر می‌گیرد و از دور در کمین همکاران سابق خود نشسته است. اما در نهایت مجموعه در بهترین جای ممکن به پایان می‌رسد؛ جایی که باید به لورنس گفت: «دیگر کافی است!»
نظر شما درباره بازی هیو لوری در نقش لورنس چیست؟ آیا این سریال را دنبال خواهید کرد؟

تماشای سریال تلویزیونی تلفات جاده ای در فیلیمو

کنت برانا در نقش بوریس جانسون و داستان شیوع کرونا در انگلیس


منبع: Variety

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم