نقد و بررسی سریال تاریخی مردان واقعی | هفت یار ناسا

سریال مردان واقعی (با عنوان اصلی The Right Stuff) محصول مشترک نشنال جئوگرافیک و دیزنی پلاس است که داستان پروژه فضایی مرکوری ۷ را روایت می‌کند.

امروزه سفر به فضا رویایی است برای میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا و بسیاری از بچه‌ها در کودکی آرزو دارند که روزی فضانورد شوند. (البته اکثرا وقتی می‌فهمند که به دلیل تولد در کشورهای فاقد صنعت هوا و فضا و پایگاه فضایی، شانس چندانی برای رسیدن به این آرزو ندارد، روش‌های صنعتی و سنتی جایگزین را برای برای سفر به فضا امتحان می‌کنند!)
فضانوردی از روز اول شغل تا این حد جذاب و هیجان‌انگیزی نبود و بیشتر به سفری بی‌بازگشت و آمادگی برای پذیرش یک مرگ محتمل و دردناک شباهت داشت. به همین دلیل، پروژه مرکوری ۷ در تاریخ آمریکا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ پروژه‌ای برای انتخاب و آموزش اولین نسل از فضانوردان آمریکایی وسط رقابت فضایی تنگاتنگ میان شوروی و ایالات متحده. افراد حاضر در پروژه مرکوری ۷ برای مردم آمریکا حکم ابرقهرمان‌های واقعی را داشتند و برای همین در فرهنگ عامه بسیار و در قالب‌های مختلف به آن‌ها پرداخته شده است. جدیدترین نمونه، سریال مردان واقعی (با عنوان اصلی The Right Stuff) محصول مشترک نشنال جئوگرافیک و دیزنی پلاس است که به تازگی پخش شده.
در ادامه، با فیلیمو شات همراه باشید برای بررسی سریال مردان واقعی و آشنایی بیشتر با منبع اقتباس و زمینه‌های تاریخی آن.


ناسا و صنعت هوا و فضا یکی از مهمترین دستاوردهای آمریکای قرن بیستم است؛ به گونه‌ای که بسیاری از کارشناسان سیاسی و تاریخی اعتقاد دارند پیروزی آمریکا در رقابت فضایی با شوروی در تعیین سرنوشت جنگ سرد نقشی مهم و تأثیرگذار را ایفا کرده است. از این رو، عجیب نیست که فضانوردان و ناسا سوژه‌های محبوب هالیوود باشند. جدای از آثاری با زمینه خیالی مانند جاذبه، اینتراستلار، مریخی و بسوی ستارگان که در سال‌های اخیر توجه زیادی را جلب کرده‌اند، روایت تاریخی و حقایق مربوط به دستاوردهای فضایی ناسا نیز همیشه برای هالیوود جذاب بوده. اشخاص پنهان، اولین انسان و آپولو ۱۳ از جمله این آثار هستند. اما همان‌طور که فضانوردی با پروژه مرکوری ۷ آغاز شد، موج فیلم‌های مرتبط با آن هم از مردان واقعی در دهه هشتاد میلادی شروع می‌شود؛ فیلمی با اقتباس از کتابی غیرداستانی با همین عنوان.

بخشی از فیلم مردان واقعی

تام ولف با سابقه طولانی در روزنامه‌نگاری، سال ۱۹۷۹ کتاب مردان واقعی را منتشر کرد که شامل تحقیق، گزارش و گفتگوهای او از جزییات دیده و نادیده در پروژه مرکوری ۷ بود. کتاب در فهرست پرفروش‌ترین‌های سال قرار گرفت و استودیوهای هالیوودی فورا به فکر اقتباس از آن افتادند.  اقتباس سینمایی مردان واقعی، ساخته فیلیپ کافمن، سال ۱۹۸۳ به نمایش درآمد و موفقیتی همه‌جانبه را تجربه کرد.

سریال از ابتدا با این نیت ساخته شده که دور از نگاه نوستالژیک و ستایش‌برانگیز رایج در رسانه‌ها و فرهنگ آمریکایی، واقعیت امر و تجربیات سخت و دردناک افراد مرتبط را به تصویر بکشد.

سال‌ها بعد، نشنال جئوگرافیک در ادامه تجربیات جدیدش برای ساخت محصولات دراماتیک و داستانی درباره موضوعات جذاب برای مخاطبان خود، به سراغ پروژه مرکوری ۷ و کتاب تام ولف رفته است. پروژه‌ای که تولید آن نزدیک به سه سال زمان برده، چندین بار دست به دست شده و لئوناردو دی‌کاپریو هم یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی آن است. سریال از ابتدا با این نیت ساخته شده که دور از نگاه نوستالژیک و ستایش‌برانگیز رایج در رسانه‌ها و فرهنگ آمریکایی، واقعیت امر و تجربیات سخت و دردناک افراد مرتبط را به تصویر بکشد و در این راه سعی کرده تا از منبع اقتباس خود نیز فراتر برود.

فیلم سینمایی مردان واقعی

رویکرد سریال واکنش‌های ضدونقیضی را به همراه داشته و اکثر منتقدان چه مثبت و چه منفی درباره این نوشته‌اند که نسخه تلویزیونی و جدید مردان واقعی چه روایتی را از یک واقعه مهم تاریخی برگزیده و چگونه تصویرش کرده. و از سوی دیگر سریال با دیگر آثار و مستندهای مربوط به رویدادهای تاریخی در صنعت هوا و فضای آمریکا مقایسه شده است.

مشخصا اگر شناخت دقیق یا حتی نسبی روی جزییات پروژه ندارید، نسخه سینمایی را ندیده‌اید و اهل تماشای مستندهای علمی و تاریخی هم نیستید، اکثر نظرات منفی منتقدان اصلا تاثیری نخواهد داشت در واکنش شما نسبت به اثر و آنچه که از این سریال دریافت خواهید کرد. به همین دلیل مردان واقعی گزینه مناسبی برای آشنایی با تاریخچه فضانوردی و رقابت فضایی آمریکا و شوروی در دهه پنجاه و شصت میلادی است و به دلیل سوژه جذاب می‌تواند برای بسیاری از بینندگان هیجان‌انگیز باشد. در مجموع هم چون بیش از هشت اپیزود یک‌ساعته نیست، تماشای آن اصولاً کار سختی برای مخاطب نخواهد بود.

سریال تاریخی مردان واقعی محصول ۲۰۲۰ به کارگردانی اندرو برنشتاین و با نقش‌آفرینی بازیگرانی چون پاتریک جی آدامز، پاتریک فیشلر، اریک لادین، جیمز لافرتی، جیک مک دورمن، آرون استیتن، مایکل تروتر و… در فیلیمو قابل‌تماشاست.

فیلم مردان واقعی

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم