نقد فیلم جا به جایی شاهدخت ۲ | دنباله‌ جذاب یک فیلم محبوب برای تعطیلات کریسمس

فیلم جا به جایی شاهدخت ۲ دوست‌داشتنی، با برداشتی متفاوت و به‌روز از داستان کلاسیک شاهزاده و گدا به ونسا هاجنز امکان داده است که هم‌زمان در نقش سه شخصیت شبیه به هم بازی کند.

این روزها با اوج‌گیری دوبارۀ بیماری کرونا، فقط افراد بی‌فکر و بی‌مسئولیت ممکن است درصدد برگزاری جشن و دورهمی‌های ایام تعطیلات کریسمس باشند. در این شرایط، ماندن در خانه، خوردن غذای خانگی و هم‌زمان تماشای فیلم سینمایی جا به جایی شاهدخت ۲ یا جابه جایی شاهدخت: جابه‌جایی دوباره (با عنوان اصلی The Princess Switch: Switched Again) از شبکۀ نتفلیکس بی‌شک عاقلانه‌تر و ایمن‌تر خواهد بود.
فیلم سینماییِ موفق جا به جایی شاهدخت را کمپانی نتفلیکس در سال ۲۰۱۸ پخش کرد. حال دنبالۀ ساخته‌شدۀ آن، با همان کارگردانی و نویسندگی و با حضور هنرپیشگان اصلی قسمتِ قبل، آمادۀ اکران است. این فیلم دوست‌داشتنی، با برداشتی متفاوت و به‌روز از داستان کلاسیک شاهزاده و گدا (با عنوان اصلی The Prince and the Pauper) به ونسا هاجنز، بازیگر اصلی فیلم، امکان داده است که هم‌زمان در نقش سه شخصیت شبیه به هم بازی کند.

در فیلم حاضر، با توجه به هم‌زمانی با کریسمس و جشن‌های سال نو، تلاش بر آن بوده است که فضایی فانتزی ایجاد شود تا نیاز مخاطب را به تماشای فیلمی شاد و سرزنده، مرتبط با ایام کریسمس و همچنین موضوع شیرینی‌پزی پاسخ دهد. کمپانی نتفلیکس تبلیغات اولیۀ فیلم جا به جایی شاهدخت ۲ را از تاریخ ۱۹ نوامبر شروع کرده است و برای نمایش عمومی آن تا پایان سال، برنامه‌ای فشرده دارد.


نقد و بررسی فیلم سوت زن‌ها | معجونی از خاطره، معما و مهارت‌های زبانی


فیلم جا به جایی شاهدخت 2

در ابتدای فیلم، داستان از زبان تریسی با بازی هاجنز، که دختری شیرینی‌پز و نانوا از اهالی شیکاگوست روایت می‌شود که حالا دیگر از دنیا رفته است. همان هنگام که شاهزاده ادوارد (با بازی سم پالادیو)، برای بازدید از مسابقات آشپزی به سرزمین خیالی بلگراویا رفته بود، تریسی را دید و در همان نگاه اول عاشقش شد. به این ترتیب بود که تریسی به مقام شاهدختی ارتقا یافت. در عین حال، کوین، همکار قوی‌هیکل و خوش‌تیپ تریسی (با بازی نیک ساگار) درگیر ماجرای عاشقانه‌ای با لیدی مارگارت می‌شود که شاهدختی در سرزمین همسایه یعنی مونترارو است. لیدی مارگارت قبلاً به دلایل سیاسی نامزد شاهزاده ادوارد بوده است، در‌حالی‌که عشق واقعی در میان آن دو وجود نداشت. در زمان مناسب، تریسی و لیدی مارگارت که بسیار به هم شباهت دارند، تصمیم می‌گیرند برای مدتی جای خود را با یکدیگر عوض کنند؛ به این ترتیب، مارگارت به آرزوی دیرینه‌اش برای داشتن زندگی عادی در گم‌نامی می‌رسد و تریسی نیز زندگی اشرافی و مرفهی را تجربه می‌کند که همیشه در رؤیاهایش می‌دید.

در سال بعد، تریسی و ادوارد با شادی و خوشبختی ازدواج می‌کنند. آن‌ها مسئولیت‌های سلطنتی فراوانی دارند و به همین دلیل، جشن ازدواج با عجله برگزار می‌شود. اما در آن سوی داستان، اوضاع برای مارگارت و کوین به‌خوبی پیش نمی‌رود؛ پدر مارگارت از دنیا رفته است و اتفاقات پیش‌بینی‌نشده‌ای مارگارت را ناچار می‌کند که دوباره در مقام وارث تاج‌و‌تخت مونترارو پا پیش بگذارد. اما در فیلم جا به جایی شاهدخت قرار نیست آداب‌و‌رسوم کهن و امورات سلطنتی بر عشق سادۀ یک شاهدخت به مردی عادی چیره شود. تریسی به شیکاگو بر‌می‌گردد تا کوین و دختر باهوش او الیویا را قانع کند در مراسم تاج‌گذاری مارگارت شرکت کنند. در فیلم جا به جایی شاهزاده ۲، میا لوید جایگزین هنرپیشۀ قبلی نقش الیویا یعنی آلیو آدیوسان شده است.

فیلم جا به جایی شاهدخت 2

از همان ابتدا، همه برای دوباره به هم رساندن این دو مرغ‌عشق راهکارهایی ارائه می‌دهند؛ در نهایت، برای حل این مشکل لازم است دوباره یک جابه‌جایی کاملاً سری بین مارگارت و تریسی انجام شود. اما این‌بار با دخالت دخترخالۀ مارگارت مشکلات شروع می‌شود؛ جالب آنکه نقش فیونا را هم هاجنز بازی می‌کند. هاجنز در نقش فیونا با ظاهری متفاوت دیده می‌شود. او با موهای مصنوعی بلند به رنگ بلوند و لب‌های پروتز‌شده و برجسته به ایفای نقش فیونا پرداخته است. فیونا دختری بدجنس است که سبک زندگی‌اش شیوۀ زندگی خانوادۀ کارداشیان را در خاطر تداعی می‌کند. او دستش را از تاج‌وتخت کوتاه می‌بیند. به همین دلیل، با دو خدمتکار چاپلوسش (با بازی فلورنس حال و ریکی نوروود) نقشه می‌کشند که برای مدتی طولانی مارگارت را بدزدند و در غیبت او، پادشاهی مونترارو را از آن خود کنند.

از سوی دیگر، سرپرست خدمۀ قصر مارگارت، جوانی بی‌خیال و بی‌توجه به نام آنتونیو است که نقش او را لالکان نیبر بازی می‌کند. آنتونیو که در زمان خواستگاری از مارگارت، رقیب عشقی کوین بوده است فردی قابل‌اعتماد به شمار نمی‌آید و حالا توطئه‌گران نیز از حواس‌پرتی او برای رسیدن به مقاصد شومشان به‌خوبی بهره می‌برند. لازم به توضیح نیست که با وجود سه زن که هر‌یک با اهدافی متفاوت و گاه خیانتکارانه، خود را به‌جای دیگری جا می‌زنند چه آشفتگی و هرج‌و‌مرجی ایجاد خواهد شد.
کارگردانی فیلم جابه‌جایی شاهزاده، برعهدۀ مایک روهل است و نویسندگی آن را رابین برنهایم برگر و مگان متزگر انجام داده‌اند. این فیلم با وجود داشتن صحنه‌های عاشقانۀ کمدی فراوان، به‌خوبی توانسته است تعادل و تناسب را حفظ کند. در فیلم‌هایی از این دست، طبیعتاً موضوع فیلم در دنیای واقعی نمی‌تواند اتفاق بیفتد و سوژۀ فیلم فانتزی محسوب می‌شود؛ بنابراین با ایجاد پیچیدگی‌هایی در داستان، که آن‌ها هم به‌ندرت مشکلاتی جدی و واقعی هستند، غیرواقعی بودن سوژۀ اصلی کم‌رنگ‌تر جلوه داده می‌شود.


بهترین فیلم های کمدی خارجی قرن ۲۱ که حتما باید ببینید


دربارۀ فیلم جا به جایی شاهدخت باید گفت که زوج‌های داستان بدون هیچ دلیل خاصی پر‌مشغله هستند! آن‌ها اصلاً وقت ندارند که با هم صحبت کنند تا متوجه شوند که به یکدیگر علاقه‌مندند و زندگی خوبی دارند! تریسی به دلیل زندگی‌کردن در قالب یک پرنسس بسیار مضطرب است و به همین دلیل، حواسش متوجه همسر مؤدب و خوش‌قیافه‌اش نیست. جالب‌تر اینکه خودش هم متوجه این حواس‌پرتی نیست!
در ادامۀ فیلم، تریسی که خود را مارگارت معرفی کرده است به‌جای او دزدیده می‌شود و در نتیجه فیلم به‌سمت تبدیل‌شدن به ژانر دلهره‌آور و ماجرایی پیش می‌رود؛ اما تحرک و زد‌و‌خورد در فیلم از حد چند ضربه با چوب‌دستی فراتر نمی‌رود.

فیلم جا به جایی شاهدخت 2

با وجود همۀ موارد مطرح‌شدۀ فوق، فیلم جا به جایی شاهدخت ۲ را نباید فیلمی پُر‌تعلیق یا فیلمی دربارۀ مشکلات عشقی یا حتی دربارۀ سرقت هویت دیگران دانست. در واقع، آنچه در این فیلم می‌گذرد فقط نمایش سبک زندگی اشرافی پرنسس‌هاست. نماهای خارجی مجللِ باغ‌های زیبا در این فیلم، به‌جای رومانی در اسکاتلند فیلم‌برداری شده‌اند؛ این باغ‌های زیبا قصه‌های پریان را به خاطر می‌آورند. نماهای داخلی فیلم نیز پر‌زرق‌و‌برق هستند و در این روزهای نزدیک به کریسمس مانند بسته‌های هدیه زیر درختان کاج می‌درخشند. حتی حمام عمومی که تریسی از آنجا ربوده می‌شود بسیار زیباست و با دقت آراسته شده است تا یادآور روزهای جشن باشد. در مجموع، فیلم مانند بچه‌گربه‌ای کوچک و ملوس است، اما همیشه هم تر‌و‌تمیز و مرتب نیست! این توازن را باید نتیجۀ همکاری و خلاقیت طراحان صحنۀ فیلم یعنی پت کمپبل و دی اف فرناندو آرگوئلز فرناندز و طراحان لباس فیلم یعنی جونِتا بون و فرانسیسکو رودریگِز- وایل دانست. روهل با ترکیب لباس و صحنه موفق شده است با هنرمندی تمام، سکانس‌هایی چشم‌نواز خلق کند که تماشای آن‌ها یکنواخت و خسته‌کننده نباشد؛ همچنین از ترانه‌های مرتبط با تعطیلات کریسمس، که خوانندگان گوناگون در سبک‌های راک و پاپ اجرا کرده‌اند، برای موسیقی فیلم بهره برده است.


۱۰ فیلم جذاب مخصوص کریسمس که حتما باید ببینید


سه شخصیتی که هاجنز در نقش آن‌ها ظاهر می‌شود چندان با یکدیگر متفاوت نیستند؛ بنابراین هاجنز با هنرمندی تمام موفق شده است که اجرایی متمایز برای هر شخصیت داشته باشد. به‌ویژه دربارۀ شخصیت فیونا که در این قسمت به داستان اضافه شده است؛ هاجنز به‌خوبی اجرایی کاریکاتوری از این دختر بی‌ادب و گستاخی به نمایش می‌گذارد. باید گفت که بقیۀ هنرپیشه‌ها نیز با اعتماد‌به‌نفس کافی و ظاهر مناسب در نقش‌هایشان جا افتاده‌اند. البته آن‌قدر که انتظار می‌رود مکالمات جدی یا گویش‌های خاص در فیلم شنیده نمی‌شود، اما قطعاً باید به بازیگردان فیلم آفرین گفت که در هدایت بازیگران برای مدیریت شیوۀ اجرا بسیار موفق بوده است. برای نمونه نیبر در بخشی از دیالوگ خود می‌گوید: «تو اینک در شرف ملکه‌شدن نیستی، زیرا از مدت‌ها قبل ملکۀ قلب من بوده‌ای!» و جالب اینجاست که آنتونیو در زمان ادای این دیالوگ در فیلم، اصلاً احمق و مضحک به نظر نمی‌رسد.
آیا قسمت اول فیلم جابه‌جایی شاهدخت را دیده‌اید؟ به نظر شما تماشای فیلم‌هایی با موضوعات فانتزی تا چه حد می‌تواند جالب و سرگرم‌کننده باشد؟

فیلم جا به جایی شاهدخت 2 در فیلیمو

منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم