نقد و بررسی فیلم زیبایی ابدی | داستان زندگی زنی با بیماری روانی

اولین نکته درباره فیلم زیبایی ابدی بازی درخشان سالی هاوکینز در اثر فوق‌العادۀ کریگ رابرتس است؛ فیلمی خوش‌ساخت و بدون حاشیه دربارۀ بیماری‌های روحی.

اولین نکته درباره فیلم زیبایی ابدی ، بازی درخشان سالی هاوکینز در اثر فوق‌العادۀ کریگ رابرتس است؛ فیلمی خوش‌ساخت و بدون حاشیه دربارۀ بیماری‌های روحی.

روز عروسی جین فاجعه‌ای تمام‌عیار بوده است و او اکنون از شکستی رنج می‌برد که باعث شده درگیر بیماری اسکیزوفرنی پارانوئید شود و تحت درمان قرار گیرد. این در حالی است که خانوادۀ جین هیچ‌گونه احساس همدردی و دلسوزی‌ای در قبال او ندارند و از او حمایت نمی‌کنند. همه چیز برای جین تیره‌وتار است تا اینکه او با ترانه‌نویس و خواننده‌ای به نام مایک آشنا می‌شود. برای نقد و بررسی فیلم زیبایی ابدی با فیلیمو شات همراه باشید.


پیش‌تر اولین فیلم کریگ رابرتس با نام Just Jim در سال ۲۰۱۵ اکران شده بود. حال او با زیبایی ابدی (با عنوان اصلی Eternal Beauty) دومین کارگردانی فیلم بلندش را تجربه می‌کند. رابرتس در فیلم زیبایی ابدی به بیماری اسکیزوفرنی نگاهی دلسوزانه و البته واقع‌بینانه انداخته است؛ درحالی‌که در اکثر فیلم‌های سینمایی، این بیماری روانی بسیار سطحی و بدون تعمق به تصویر کشیده می‌شود.


نگاهی به فیلم کارمند شیفت شب | کنجکاوی، قتل، معما


نمایی از فیلم زیبایی ابدی

بازی سالی هاوکینز در نقش جین ستایش‌برانگیز است. داستان فیلم پیرامون شخصیت جین می‌گذرد؛ او زنی عملگرا با روحیه‌ای بسیار شکننده است که از بیماری پارانوئید رنج می‌برد. باید گفت که فیلم زیبایی ابدی اجرای عالی هنرپیشه‌ها را با کارگردانی سرشار از تخیل رابرتس به‌خوبی تلفیق کرده است؛ در این فیلم، می‌توان دید که چگونه زیبایی‌شناسی در فیلم‌سازی، به سبک وس اندرسن و میشل گوندری، به کمک فیلم‌ساز می‌آید تا شرایط خاص جین و مشکلات روحی او به‌خوبی به تصویر کشیده شود.

پس از روی‌دادن اتفاقی ناخوشایند و درهم‌شکننده، جین به تشخیص پزشکان، به بیماری اسکیزوفرنی پارانوئید مبتلا شده است. در صحنه‌هایی از گذشته، جین جوان (با بازی مورفید کلارک) را در روز عروسی‌اش می‌بینیم. در چنین روز مهمی، نامزدش او را ترک کرده است و پس از آن، جین شرایط سختی را تجربه می‌کند که در نهایت به بروز بیماری روانی منجر می‌شود. حالا پس از سال‌ها، جین در آپارتمانی کوچک زندگی می‌کند و تقریباً مستقل است. در فیلم زیبایی ابدی، برای نمایش‌ واحدهای مسکونی‌ای که شهرداری در اختیار مردم قرار داده، از شیوه‌ای خلاقانه در فیلم‌سازی استفاده شده است که با کمک آن، شرایط نامطلوب و غم‌بار این خانه‌ها به‌وضوح به مخاطب منتقل می‌شود. آپارتمان جین به‌گونه‌ای با جزئیات و اشیای ظریف تزیین شده که به نظر می‌رسد طراح صحنه، زمان فراوانی را برای تهیۀ خرده‌ریزهای لازم برای تزیین آن اختصاص داده باشد. جین بیشتر اوقاتش را با خانوادۀ سخت‌گیرش می‌گذراند که چندان به او توجهی ندارند. پدر او دنیس (با بازی رابرت پیو)، بازنده‌ای تمام‌عیار است. پنلوپه ویلتون در نقش مادر جین، رفتار و گفتاری گیج‌کننده و متناقض دارد. دو خواهر جین، نیکولا و آلیس اعضای دیگر خانواده هستند که نقش آن‌ها را بیلی پایپر و آلیس لو بازی کرده‌اند. در برابر بدجنسی آزارندۀ نیکولا، آلیس تنها منبع مهر و محبت خانواده به شمار می‌‌آید که در قبال دیگران سرشار از احساس همدلی و مهربانی است.

سالی هاوکینز و دیوید تیولیس در نمایی از فیلم زیبایی ابدی

در جایی از فیلم زیبایی ابدی، جین از مصرف داروهایش دست می‌کشد و از همین لحظه است که داستان وارد مرحله‌ای جدید می‌شود. عوارض مصرف نکردن داروها به‌سرعت نمایان می‌شوند و جین دچار توهم می‌شود. او عنکبوت‌های بزرگی می‌بیند که همه‌جا می‌خزند. در عین حال، جین بدون مصرف داروها احساس سرزندگی بیشتری می‌کند و این احساس با دیدن مایک دوچندان می‌شود. مایک، با بازی دیوید تیولیس، ترانه‌نویس و خواننده‌ای است که از مشکلات روانی رنج می‌برد. عشق میان جین و مایک همچون اولین عشق دوران نوجوانی آتشین است و آن‌ دو را چنان لبریز از لذت و شادی می‌کند که می‌توان این بخش از فیلم زیبایی ابدی را سرگرم‌کننده‌ترین قسمت آن دانست. اما متأسفانه همه می‌دانند که عشق‌هایی چنین سوزان، دوام چندانی نخواهند داشت و در نهایت، رابطۀ آن دو نیز به‌شکلی بسیار بد و ناراحت‌کننده به پایان می‌رسد.

در به‌تصویر‌کشیدن دنیای ذهنی جین، شباهت‌هایی اساسی میان فیلم زیبایی ابدی با فیلم زیردریایی (با عنوان اصلی Submarine) به چشم می‌خورد. این فیلم را ریچارد آیوادی کارگردانی کرده است. جالب اینکه رابرتس در فیلم زیردریایی هم بازی کرده و هاوکینز نقش مادر او را ایفا نموده است.
فیلم زیبایی ابدی به شیوۀ ۳۵ میلی‌متری فیلم‌برداری شده است و با استفاده از فوکوس در فیلم‌برداری، زوایای کج دوربین و رنگ‌های درخشان و واضح، به خوبی دنیا را از دریچۀ ذهن یک بیمار اسکیزوفرنی پارانویا به مخاطب نشان می‌دهد.

سالی هاوکینز در نمایی از فیلم زیبایی ابدی

در کنار تمام این نکات، مهم‌ترین نقطه‌قوت فیلم زیبایی ابدی اجرای فوق‌العادۀ سالی هاوکینز در نقش جین است. هاوکینز با هوشمندی تمام، فیلم‌نامه‌ای را که رابرتس با دقت نوشته است، بازی می‌کند. او با ظرافت تمام و بسیار عالی در نقشش فرو رفته است، به‌هیچ‌وجه رفتارش مبالغه‌آمیز نیست و در عوض با ارائۀ نمایشی پیچیده، ذکاوت و توانایی‌اش را به رخ می‌کشد. پیش‌تر، هاوکینز بازی در فیلم‌هایی چون بی‌غم (با عنوان اصلی Happy – Go- Lucky)، یاسمن پژمرده (با عنوان اصلی Blue Jasmine)، مائودی (با عنوان اصلی Maudie) و فیلم شکل آب (با عنوان اصلی The Shape Of Water) را در کارنامۀ خود داشت. حال او با حضور در نقش جین در فیلم زیبایی ابدی می‌تواند خود را در مقام هنرپیشه‌ای تراز اول، در میان مشاهیر دنیای سینما جای دهد.

فیلم زیبایی ابدی

آیا شما بازی سالی هاوکینز رادر نقش یک بیمار روانی می‌پسندید؟ آیا رابرتس به‌خوبی از عهدۀ ساخت این فیلم برآمده است؟


منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم