نگاهی به انیمه آسمان آبی او | انیمیشنی محافظه‌کارانه دربارۀ افسوس‌ها و ناکامی‌ها

انیمه «آسمان آبی او» (با عنوان اصلی Her Blue Sky) مناسب ردۀ سنی بزرگ‌سال و دربارۀ تجربۀ دوبارۀ عشقی قدیمی و رؤیاهای از‌دست‌‌رفتۀ پیش از آن است.

اگر می‌توانستید با خودتان در گذشته ملاقاتی داشته باشید، به نظرتان به شما چه می‌گفت؟ به شما افتخار می‌کرد یا از شما ناامید می‌شد؟ اصلاً درصدد جبران اشتباهات گذشته‌تان برمی‌آمدید یا اتفاقات روی‌داده را می‌پذیرفتید؟ مخاطب هنگام تماشای انیمه «آسمان آبی او» (با عنوان اصلی Her Blue Sky) بی‌شک این‌ سؤالات را از خود می‌پرسد. این انیمیشن مناسب ردۀ سنی بزرگ‌سال و دربارۀ تجربۀ دوبارۀ عشقی قدیمی و رؤیاهای از‌دست‌‌رفتۀ پیش از آن است.
ماری اوکادا و تاتسویوکی ناگای در کنار ماسایوشی تاناکا، طراح کاراکتر‌ها، این انیمیشن را نوشته و کارگردانی کرده‌اند. «آسمان آبی او» رؤیا‌های دوران جوانی‌ آن‌ها را در شهر مادری ناگای، چیچیبو، رقم می‌زند. با فیلیمو شات همراه باشید.


در صحنۀ آغازین این انیمیشن، دختری دبیرستانی به نام آئوی را می‌بینیم که لب دریاچه‌ای نشسته است و با هدفونش به موسیقی‌ای گوش می‌دهد که کمی بعدتر باید آن را بنوازد. در همین لحظه، صدا‌های دیگر کم‌کم قطع می‌شوند و ما با تمرکز روی صدای نوازندگی آئوی، صحنه‌هایی خیره‌کننده از انیمیشن را با جزئیاتی ظریف و باورنکردنی تماشا می‌کنیم. در ادامه، زمانی‌که آئوی همراه با خواهر بزرگ‌ترش، آکان، به‌سمت خانه می‌روند، صحنه‌ای از سیزده سال پیش به نمایش در‌می‌آید تا مخاطب بفهمد داستان از کجا به کجا رسیده است. در این سکانس، دختر‌بچه‌‌ای را می‌بینیم که از شنیدن صدای ساز شینوسوک، دوست‌پسر خواهرش، و گروه موسیقی او شگفت‌زده می‌شود (در آن زمان خواهر آئوی دختری دبیرستانی بوده است). در همان سال، شینوسوک برای ادامۀ فعالیتش در زمینۀ موسیقی تصمیم می‌گیرد به توکیو برود. او از آکان درخواست می‌کند با او به این سفر طولانی بیاید، اما آکان که به‌تازگی والدینش را در تصادفی آزار‌دهنده از دست داده است، تصمیم می‌گیرد برای نگهداری و مراقبت از خواهر کوچکش، آئوی، با دوست‌پسرش همراهی نکند.


دوران طلایی انیمیشن و قانون نابود‌کننده آن


افسوس و شانس دوم، دو المان اصلی این انیمه‌اند. زمانی‌که فیلم به زمان حال بازمی‌گردد، ما دختری نوازنده، بلندپرواز و پرانگیزه را می‌بینیم که مدام خود را مدیون لطف خواهرش می‌داند. با وجود این، حال آئوی برای رشد بیشتر و کسب موفقیت مجبور است دقیقاً مثل شینوسوک شهر را به مقصد توکیو ترک کند. در همین زمان، شینوسوک نیز پس از سیزده سال دوری از شهر، برای اجرایی در جشنوارۀ موسیقی به چیچیبو برگشته است؛ اما دیگر به اندازۀ روزهایی که شهر را ترک کرد، پرامید و با‌انگیزه به نظر نمی‌رسد. او که همیشه رؤیای ستارۀ راک‌شدن را در سر می‌پروراند، حالا جوانی عبوس است که فقط در یک گروه موسیقی مسافرتی گیتار می‌زند.

انیمه آسمان آبی او

در ادامۀ داستان، شینوسوک را می‌بینیم که مثل هر روز، با ساز زدن و تمرین سرگرم است، اما یک روز ناگهان با آئوی چشم‌در‌چشم می‌شود. در این لحظه، هرچند سیزده سال از آخرین ملاقات آن‌ها می‌گذرد، حسی که در پی جدایی دلخراش آکان و شینوسوک در کودکی آئوی ایجاد شده است، دوباره زنده می‌شود. شینوسوک هنوز عشق آکان را در دل دارد و حاضر است هر کاری بکند تا خاطرات سال‌های قبل را دوباره با آکان تجربه کند. فارغ از احساسات این دو تن، مشکل آنجاست که آئوی نیز می‌خواهد همان راهی را برود که خواهرش سیزده سال پیش رفته بود. اکنون او نیز عاشق پسری شده که درست شبیه شینوسوک دبیرستانی است.


انیمیشن شمال حقیقی | حضوری موفق در جشنوارۀ بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی ۲۰۲۰


«آسمان آبی او» بدون هیچ‌گونه عیب و نقصی، با استفاده از صحنه‌های طنز و سرگرم‌کننده، تعادل را بین فضای درام و جدی برقرار می‌کند؛ برای مثال، شینوسوک از وضعیت فعلی و موقعیت هنری‌اش به‌شدت ناامید و ناراضی است، اما به لطف موبایل‌های هوشمند می‌تواند دربارۀ ظاهر دوستان قدیمی‌اش، زیر عکس‌های جدیدشان اظهارنظر کند و با این کار، از حس سرخوردگی خود بکاهد. بی‌شک تماشای این ریزه‌کاری‌های شخصیت‌پردازی بسیار جالب است. این احساس تناقض و داستان‌های ریز و درشتی که در خلال داستان اصلی بیان می‌شوند، انیمیشن را بیش‌از‌پیش سرگرم‌کننده می‌کنند. اگر همیشه به این موضوع فکر می‌کردید که وقتی خودِ جوانترتان شما را ببیند، چه واکنشی خواهد داشت، پس دیدن انیمیشن «آسمان آبی او» را از دست ندهید. بی‌شک این انیمه می‌تواند شما را سرگرم کند و راضی نگه دارد.

صدای صداپیشگان و عملکرد آن‌ها در این اثر جذاب و حرفه‌ای است. به‌ویژه، ریو یوشیزاوا که به‌خوبی از عهدۀ اجرای شخصیت خوشحال و خرسند جوانی شینوسوک و بزرگ‌سالی عبوس و عصبانی او برآمده است. ریو تفاوت بین دو شخصیت‌پردازی و اختلاف سنی آن‌ها را درک کرده است و توانسته با اجرایی بی‌نظیر نظر منتقدان را به خود جلب کند. در این داستان تلاش می‌‌شود به کمک شخصیت شینوسوک ناکامی آرزوهایی به تصویر کشیده شود که همۀ ما در نوجوانی تجربه کرده‌ایم. از سوی دیگر، انیمیشن «آسمان آبی او» علاوه‌بر نمایش احساسات فوق، به‌خوبی توانسته لحن امیدوارش را حفظ کند و با نگاهی خوش‌بینانه به آینده، به مخاطب بفهماند که حتماً شانس دومی هم برای او وجود خواهد داشت. انیمیشن «آسمان آبی او» ترکیبی است از سنت و مدرنیته. سازندگان این انیمیشن، داستان را با رئالیسمی جادویی ساخته‌اند که خود از روی افسانه‌ها و باورهای ژاپنی اقتباس شده است. با پیشرفت داستان در مسیر روایت، این افسانه‌ها رو در روی ویژگی‌های عصر جدید و دنیای مدرن قرار می‌گیرند. با اینکه ماجراهای عشقی بسیاری در انیمیشن مشاهده می‌شود، تأکید نویسنده بیشتر روی روابط خانوادگی است.

انیمه آسمان آبی او

پردازش شخصیت‌ها به‌درستی شکل گرفته‌ و معنی‌دار است. شخصیت سی‌سالۀ آکان زنی مجرد است که تلاش می‌کند به جامعه بفهماند از شرایطش در جایگاه زنی تنها، با داشتن مسئولیتی ناخواسته‌ (در قالب مادر) راضی است. نویسنده نیز به‌خوبی توانسته احساسات او را به مخاطبان بفهماند. شخصیت آئوی نیز دختری است که حس می‌کند مشکلات و مسئولیت بسیاری را روی دوش خواهرش گذاشته و این کاراکتر نیز باورپذیر از کار درآمده است. حتی نویسنده به این نکته هم توجه داشته که او دختری نوجوان است و احساس عذاب‌وجدانش سرانجام باید در جایی از داستان به شکل خشم بروز کند. در انیمه «آسمان آبی او»، با گذشت زمان، بیشتر به آکان پرداخته می‌شود و او در قالب شخصیتی بدیع و منحصر‌به‌فرد به مخاطبان معرفی خواهد شد. این موضوع حامل پیامی ارزشمند به زنانی است که مانند آکان ترجیح می‌دهند برخلاف جریان رودخانه، سنت‌ها را زیر پا بگذارند و به شیوه‌های گوناگون از عهدۀ مشکلات زندگی بربیایند.

انیمیشن ژاپنی «آسمان آبی او» با ترکیب رئالیسم جادویی و حس خشونت و اضطراب معمول دوران نوجوانی، داستانی محافظه‌کار از افسوس‌ها و ناکامی‌ها را به تصویر کشیده است. این انیمیشن یکی از جذاب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین انیمه‌های ژاپنی به حساب می‌آید و شما هنگام تماشای آن می‌خندید، اشک می‌ریزید و امیدوارانه به خود سیزده‌ساله‌تان نگاه می‌کنید و لبخند می‌زنید.

انیمه آسمان آبی او

منبع: Slash Film

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم