نقد و بررسی فیلم «بیل و تد با موسیقی مواجه می‌شوند»

در فیلم «بیل و تد با موسیقی مواجه میشوند» دو شخصیت اصلی داستان، که عضو یک گروه موسیقی هیجان‌انگیز بودند باید با نوشتن آهنگی دنیا را نجات دهند.

۱۹ سال از آخرین رویارویی و اتفاقاتی که برای بیل (با بازی الکس وینتر) و تد (با بازی کیانو ریوز) رخ داد، می‌گذرد و در حال حاضر، اوضاع چندان بر وفق مراد نیست؛ زیرا گروه‌های موسیقی تازه‌‌تأسیسشان و حتی ازدواج هر دوی آن‌ها در آستانۀ فروپاشی است. سن زوج معروف فیلم بالا رفته و حالا کمی محتاطانه‌تر تصمیم می‌گیرند… تا زمانی‌که مسافری از آینده نزدشان می‌آید و از آهنگی می‌گوید که آن‌ها می‌توانند با نوشتنش، دنیا را از فاجعۀ پیش‌رو نجات دهند. در نقد و بررسی فیلم «بیل و تد با موسیقی مواجه میشوند» با فیلیمو شات همراه باشید.


– تنها نکتۀ عاقلانه‌ و منطقی‌ای که در پروسۀ یاد‌گرفتن و آشنایی با موضوعی وجود دارد، این است که در گام اول هیچ‌کس هیچ‌چیزی بلد نیست…
– ما هم که همینطوریم، رفیق…

انگار بیل پرستون و تد لوگان به هم چسبیده‌اند. دو شخصیت دوست‌داشتنی و عشق متال، پس از گذشت دو دهه از آخرین فیلم مجموعۀ «بیل و تد» (با عنوان اصلی Bill & Ted)، حال برای سفر در زمان و ساخت فیلمی طنز نزد هم بازگشته‌اند.


بهترین فیلم های ماجراجویی | آماده برای کشف یک دنیای تازه


سال ۱۹۸۹، کریس ماتسون و اد سلیمان، نوشتن داستانی را شروع کردند که شاید در ابتدا چندان جالب‌توجه به نظر نمی‌رسید؛ اما با گذشت زمان مشخص شد که این داستان پتانسیل لازم را برای تبدیل‌شدن به اثری جهانی ‌دارد. آن‌ها با نوشتن فیلم‌نامۀ فیلمِ «ماجراجویی بسیار عالی بیل و تد» (با عنوان اصلی Bill & Ted’s Excellent Adventure) مجموعۀ سه‌قسمتۀ «بیل و تد» را شروع کردند.‌ فیلم اول دربارۀ دو نوجوان عشق متال و هارد راک دبیرستانی بود که تلاش می‌کردند نمرات درس تاریخ خود را با سفر در زمان و ملاقاتِ با چنگیزخان مغول و سقراط و دیگر بزرگان تاریخ بهتر کنند. قسمت بعدی این مجموعه، «سفر وحشیانۀ بیل و تد» (با عنوان اصلی Bill and Ted’s Bogus Journey)، در سال ۱۹۹۱ منتشر شد و سطح انتظارات را حتی بالاتر هم برد. حال نیز قسمت سوم با نام «بیل و تد با موسیقی مواجه میشوند» (با عنوان اصلی Bill & Ted Face The Music) پس از مدتی طولانی منتشر شده است. نکته اینجاست که قسمت سوم با هدف جمع‌آوری یا حتی یادآوری آنچه در دو قسمت قبل رخ داده بود، ساخته شده است. دو نویسندۀ این مجموعه از اضافه‌کردن هرگونه ماجرا و اتفاق جدید و بدیع پرهیز کرده‌اند. البته این موضوع بدان معنا نیست که با فیلم ضعیفی طرف هستیم.


نقد و بررسی فیلم متنفر | اثر جدید و هیجان‌انگیز نتفلیکس


فیلم تد و بیل با موسیقی مواجه میشوند

تعهد باورنکردنی ماتسون و سلیمان به این مجموعه، موجب شد که آن‌ها سال‌ها برای نوشتن فیلم‌نامۀ قسمت سوم تلاش کنند و پس از آن، در برابر مشکلاتی که برای تولید این فیلم پیش آمد صبوری نمایند. از سال ۲۰۱۰ که دو نویسنده نوشتن قسمت سوم را آغاز کردند، کم‌کم مشکلات تولید هم نمود پیدا کرد و یافتن استودیویی که از ساخت این فیلم حمایت کند، سخت و بعید به نظر می‌رسید. این روند ادامه داشت تا زمانی‌که حضور کیانو ریوز در فیلم‌های «جان ویک» موجب شد مخاطبان به تماشای مجدد او روی پردۀ سینما علاقه نشان دهند. اما به هر حال با گذشت زمانی نزدیک به ۳۰ سال، بی‌شک از شور و اشتیاق مخاطبان و هواداران سری فیلم‌های «بیل و تد» کم شده است.


درباره ۵۶ فیلم برتر سال ۲۰۲۰ در فیلیمو شات بخوانید


در فیلم «بیل و تد با موسیقی مواجه میشوند» دو شخصیت اصلی داستان، که عضو یک گروه موسیقی هیجان‌انگیز بودند، حالا میان‌سال شده‌اند و در حومۀ شهر زندگی می‌کنند و چیزی از آن‌ها باقی نمانده، جز حضور در عروسی‌ها و نواختن ساز ترمین برای سرگرم‌کردن خانواده‌ها و البته کسانی که به عشق غذای مکزیکی به رستوران می‌آیند.

پس از ملاقات شاهزاده جوآنا و الیزابت (با بازی جیما مایز و ارین هیز) در قسمت اول، حالا دو شخصیت محبوب داستان با آن‌ها ازدواج کرده‌اند. اما متأسفانه این دو ازدواج راه به جایی نبرده و حتی مشاوره و تراپی هم نتوانسته ارتباط آن‌ها را بهبود ببخشد. با وجود اظهار‌نظر‌ها و اعتراضات جدی دو دختر جوان و زیبای فیلم، تئا (با بازی بریجت لاندی پین) و بیلی (با بازی سامارا ویوینگتد و بیل همچنان، به‌شدت سال‌‌های گذشته، بدون فکر و سریع تصمیم می‌گیرند و بالطبع از پس پیامدهای تصمیمات خود بر‌نمی‌آیند.
یکی از دیالوگ‌های تد، به‌خوبی نمایان‌گر این موضوع است؛ آن هم زمانی است که به دوست چندین‌سالۀ خود می‌گوید: «رفیق، ما زندگی‌‌مون رو برای متحد‌کردن جهان وقف کردیم؛ هیچ اتفاقی نیفتاد و حالا من خیلی خسته‌ا‌م.»

فیلم بیل و تد با موزیک مواجه میشوند

درست، در همین سکانس، فرستاده‌ای به نام کلی (با بازی کریستن شال) از آسمان پایین می‌آید و به آن‌ها هشدار می‌دهد که در آینده‌ای بسیار نزدیک وظیفۀ حفظ جهان و جهانیان بر عهدۀ بیل و تد است و آن‌ها باید با کمک موسیقی دنیا را نجات دهند.
ادامۀ داستان، مجموعه‌ای از ماجراهایی است که در دو قسمت قبلی نیز به آن‌ها اشاره‌ شده بود؛ برای مثال، در این قسمت هم شخصیت‌ها می‌میرند و به جهنم فرستاده می‌شوند و گریم ریپر (با بازی ویلیام سدلر) را ملاقات می‌کنند و البته نمونه‌های مشابه دیگر. این فیلم، صحنه‌های خنده‌دار و بامزه کم ندارد. بیشتر بار طنز «بیل و تد با موسیقی مواجه میشوند» بر دوش دو شخصیت دختر فیلم است؛ آن‌ها در واقع نسل دوم پدرانشان هستند و نویسنده ورژن جدیدی از دوگانۀ معروف «بیل و تد» را طراحی کرده است.

اما اگر شخصیت دختر‌ها، تئا و بیلی، به‌عنوان عاشقان و طرفدارداران موسیقی رپ به مخاطب معرفی می‌شدند و در ادامۀ داستان پدرها قدرت و توانایی موسیقی راک را به دخترانشان نشان می‌دادند، آیا با فیلم جذاب‌تری طرف نبودیم؟ بیل و تد خواهان اثبات چیزی هستند که آن را فرهنگی جدید می‌دانند، نه ضدفرهنگ. اما جهان آنان با گذشت سی‌و‌چند سال تغییر چشمگیری کرده است و حال، ویژگی‌های نسل‌های جدید، دیگر آن موضوعات قدیمی را برنمی‌تابد.

فیلم تد و بیل با موسیقی مواجه میشوند

نقد و بررسی فیلم پروژه قدرت | وسوسۀ ابر قهرمان‌شدن حتی برای ۵ دقیقه


شخصیت‌های اصلی داستان نیز تغییر کرده‌اند و از آن دو جوان ساده، احمق و خوش‌بین فاصله گرفته‌اند؛ دو جوانی که فکر می‌کردند با وجود صلح در دنیا می‌توانند به مشکلات ناشی از قدرت و ثروت خاتمه بخشند.
در کل، فیلم جدید مجموعۀ «بیل و تد» تغییر چندانی نکرده است. پردازش شخصیت‌ها و داستان نقص دارد و در قسمت جدید هم، پیشرفت چشمگیری نداشته است. اما به هر حال فیلم «بیل و تد با موسیقی مواجه میشوند» از عهدۀ کاری که باید انجام دهد، بر می‌آید و با نمایش صحنه‌هایی نوستالژیک و البته ماجراجویی‌های سفر در زمان، جذابیت خود را برای مخاطب حفظ می‌کند. اگر تماشای قسمت جدید این مجموعه فارغ از نقاط ضعف و قدرتش برای شما جالب است، پس فرصت را از دست ندهید.


منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم