نقد انیمیشن «دث ‌استروک : شوالیه ها و اژدهایان»؛ شخصیت شرور پیشین، قهرمان ملودرامی خونین

آنچه در وهلۀ اول دربارۀ فیلم «دث ‌استروک: شوالیه ها و اژدهایان» به چشم می‌‌آید، صحنه‌های اکشن عالی و روند متقاعدکنندۀ روایت داستان است.

در آخرین فیلم انیمیشن استودیوی فیلم‌سازی برادران وارنر، دث استروک در نقش قهرمان ظاهر شده است.
کمپانی دی‌سی از زیرمجموعه‌های استودیوی فیلم‌سازی برادران وارنر محسوب می‌شود و تا پیش از این، شخصیت دث استروک در داستان‌های کمیک این مجموعه، همواره در قالب ابرشروری خوفناک شناخته شده بود؛ اما حال همین شخصیت در انیمیشن جدید «دث ‌استروک : شوالیه ها و اژدهایان» با عنوان اصلی «Deathstroke Knights & Dragons: The Movie»، به ابرقهرمانی تبدیل شده که ماجرایی غم‌بار و خونین در انتظار اوست. برای اطلاعات بیشتر با فیلیمو شات همراه باشید.


در ابتدا قرار بود که داستان «دث ‌استروک : شوالیه ها و اژدهایان» به‌صورت مجموعه‌ای کارتونی در شبکۀ دیجیتال CW Seed عرضه شود و یک قسمت از آن نیز از این شبکه پخش شد. اما پس از آن برنامه تغییر کرد و سایر قسمت‌های آن به صورت فیلم بلند داستانی به تدوین سپرده شد. آنچه در وهلۀ اول دربارۀ این فیلم به چشم می‌‌آید، صحنه‌های اکشن عالی و روند متقاعدکنندۀ روایت داستان است که متأسفانه در سایۀ دیالوگ‌های بسیار بد فیلم تضعیف شده‌اند. در برخی دقایق فیلم، صحنه‌ها مانند سریال‌های سطحی چند‌صد قسمتی تلویزیونی بسیار کش‌دار و طولانی می‌شوند. البته برای افزایش هیجان، از تصویربرداری نماهایی از بالا استفاده شده است.

دث ‌استروک شوالیه ها و اژدهایان

بررسی فیلم دوازده مرد خشمگین | بهترین درام دادگاهی سینما


فیلم «دث استروک» با خیانتی در جزیرۀ سن‌میگوئل آغاز می‌شود. سربازی سوگند وفاداری خود را می‌شکند تا به منافع شخصی‌اش دست یابد. او با این کار چندین هدف شگفت‌انگیز را دنبال می‌کند، اما در نهایت درمی‌یابیم که او رؤیای بزرگ‌تری در سر می‌پروراند. وقتی دث استروک گلوله‌ها را از بدن زخمی خود بیرون می‌کشد، جای زخم‌ها فوراً ناپدید می‌شوند. او سپس همسرش آدی را صدا می‌زند و از او می‌خواهد که برای پسرشان جوزف کتاب بخواند تا به خواب برود. ساشا الکساندر گویندگی نقش آدی را برعهده دارد و جوزف با صدای گریفین پوتو شیفتۀ داستان‌های شوالیه‌ها و نبرد آن‌ها با اژدهاست. آدی پیش‌تر فرماندۀ نیروهای ویژه بوده است، اما همچنان نمی‌داند که آزمایشات پزشکی همسرش، اسلید ویلسون، در ارتش با موفقیت پیش رفته است. در واقع، اسلید همان قاتل یک‌چشم افسانه‌ای است. در این شب پرماجرا، ژاکال (که نقش او را کریس جی الکس اجرا می‌کند) آدی و جوزف را زیر نظر دارد. وقتی ‌که اسلید به خانه می‌رسد می‌بیند همسرش کشته شده و پسرش را نیز ربوده‌اند؛ ژاکال، جوزف را گروگان گرفته است و از دث استروک می‌خواهد که در ازای جان فرزندش به خدمت سازمان تروریستی H.I.V.E دربیاید. در ادامه، همۀ تلاش‌های دث استروک برای نجات فرزندش، نتایجی فاجعه‌بار به دنبال دارند.


بهترین فیلم های درام دهه اخیر


سال‌ها بعد، افراد H.I.V.E دوباره به سراغ جوزف می‌آیند، اما این‌بار هدف آن‌ها چیز دیگری است. فرماندۀ جدیدِ سازمان (با بازی فی ماتا) ملکه نامیده می‌شود. او متوجه شده که جوزف توانایی‌های خاص و جالب‌توجهی دارد و حالا دث استروک برای نجات پسرش، باید دوباره بجنگد. او تصمیم می‌گیرد سازمان را نابود کند. در این مأموریت تازه، اسراری برملا می‌شوند که حیرت‌انگیزند؛ اسراری از گذشتۀ اسلید ویلسون که او را رها نمی‌کنند.

دث ‌استروک شوالیه ها و اژدهایان

دث استروک قهرمانی است که قوانین را آن‌طور که خودش می‌خواهد اجرا می‌کند؛ او دخترانی را که در دام قاچاقچیان انسان اسیر شده‌اند آزاد می‌کند و نجات می‌دهد، اما هرکسی را که سر راهش قرار بگیرد، بی‌رحمانه از بین می‌برد. اسلید ویلسون را دیگر نمی‌توان یکی از شخصیت‌های شرور کمیک‌ها یا حتی کاراکتری منفی دانست که از مجموعه‌هایی همچون «کماندار» (با عنوان اصلی Arrowverse) و «تایتان‌های نوجوان» (با عنوان اصلی Teen Titans ) برآمده است. او جنگجویی واقعی است که قلب مجروحش هزار‌پاره شده است و حال همچون مرگ، بر سر دشمنانش فرود می‌آید. کارگردان فیلم سونگ جین اون است که ساخت فیلم «نیکو و شمشیر نور» (با عنوان اصلی Niko and The Sword of Light) را به‌تازگی به پایان رسانده است. او در طراحی و اجرای صحنه‌های پر زد‌و‌خورد و خشن، مهارت و هنر خود را به زیبایی، به نمایش گذاشته است. در اولین صحنۀ نبرد دث استروک با ژاکال و ببر برنزی (با صداپیشگی دیلبرت هانت) شمه‌ای از آنچه کارگردان در ذهن می‌پروراند، نمایش داده می‌شود. اما در پایان کار، در صحنۀ نبرد هوایی، تصویری درخشان و سرگیجه‌آور خلق می‌‌شود که می‌تواند جبران‌کنندۀ زدوخوردهای بی‌کیفیت گنجانده‌شده در فیلم باشد.


نقد انیمیشن «نیکو و شمشیر نور» را در فیلیمو شات بخوانید


باید اذعان داشت که نقطه‌ضعف این فیلمِ اکشن هیجان‌انگیز، بی‌شک دیالوگ‌ها و گفت‌وگو‌های فراوان آن است؛ گفت‌وگوهایی که از قضا می‌توان آن‌ها را کاملاً درک‌ کرد! اسلید ویلسون با مشکلات فراوان خانوادگی دست به گریبان است که در متن فیلم‌نامه گنجانده شده‌اند؛ قطعاً نمی‌توان او را پدری نمونه دانست و مکالمات بین او، فرزند و همسرش آدی در فیلم‌نامه چنان که باید باکیفیت نیستند و همه چیز بسیار سطحی پیش می‌رود. این نکته فیلم را به سطح سریال‌های عامه‌پسند تلویزیونی‌ای تنزل داده است که داستانی پر‌احساس را با سوژۀ ابرقهرمانی دنبال می‌کنند. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که کاراکترها همواره در حال توضیح‌دادن دربارۀ خودشان هستند؛ هر نبردی با خطابه‌ای طولانی از سوی طرفین شروع می‌شود که واقعاً اضافی و کسل‌کننده است. شاید برگ برندۀ فیلم را بتوان نویسندۀ فیلم‌نامۀ جی. ام. دیماتیس دانست. او نویسندگی فیلم‌نامۀ مجموعۀ «کنستانتین: شهر شیاطین» (با عنوان اصلی Constantine: City of Demons) و فیلم «لیگ عدالت تاریک» (با عنوان اصلی Justice League Dark) را نیز برعهده داشته و در پروژه‌های قبلی خود در آثار کمپانی دی سی، با جی.اولیویا در مقام کارگردان همکاری داشته است. فیلم «دث استروک : شوالیه ها و اژدهایان» اولین کار مشترک دیماتیس و سونگ جین اون، چندان که باید تجربۀ موفقی به شمار نمی‌آید. شاید دلیل این باشد که آنچه نوشته شده با چیزی که در نهایت بر پرده نمایش داده می‌شود تفاوت بسیار دارد. از این منظر، در‌حالی‌که کارهای قبلی او جذاب و دوست‌داشتنی بودند، این فیلم در تکرار این موفقیت ناکام مانده است.

دث استروک به عنوان شخصیت اصلی فیلم، دوستداران و مخالفان خود را جذب کرده است اما صحنه‌های اکشن فیلم بی‌شک مورد انتقاد خواهند بود.
فیلم «دث ‌استروک : شوالیه ها و اژدهایان» محصول دی‌سی اینترتیمنت و برلاتی پروداکشنز از استودیو انیمیشن‌سازی برادران وارنر است و هم‌اکنون از طریق فیلیمو در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.


منبع: Movie Web

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم