انیمیشن شمال حقیقی | حضوری موفق در جشنوارۀ بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی ۲۰۲۰

انیمیشن «شمال حقیقی»، نمایی از خشونت و بی‌رحمی جاری در اردوگاه‌های سیاسی کرۀ شمالی را به نمایش می‌گذارد و اگرچه به شکل انیمه ساخته شده است، بی‌شک مناسب کودکان نیست.

انیمیشن جدید ایجیهان شیمیزو، نمایی از خشونت و بی‌رحمی جاری در اردوگاه‌های سیاسی کرۀ شمالی را به نمایش می‌گذارد. اگرچه این اثر به شکل انیمه ساخته شده است، بی‌شک مناسب کودکان نیست.
انیمیشن «شمال حقیقی» (با عنوان اصلی True North)، با نگاهی واقع‌بینانه به اردوگاه‌های زندانیان کرۀ‌ شمالی، توانسته داستانی اندوهناک، اما واقعی را روایت کند‌. این اثر برای کسانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از اردوگاه‌های بی‌رحمانۀ کرۀ شمالی هستند، انتخاب درستی است و حس کنجکاوی مخاطب را ارضا می‌کند. برای بررسی انیمیشن «شمال حقیقی» با فیلیمو شات همراه باشید.


برای کسانی که دربارۀ اتفاق‌های روی‌داده در کرۀ شمالی کنجکاوند، باید گفت اثر مستند دیگری نیز در سال ۲۰۱۲ با اشاره به موضوع اردوگاه‌های زندانیان سیاسی در کرۀ شمالی ساخته شده است. این مستند با الهام از داستان زندگی پسری به نام شین تولید شده؛ کسی که به‌عنوان یک زندانی دستگیر نشده، بلکه از ابتدا در یکی از همین اردوگاه‌ها متولد شده است!

نخستین اثر انیمیشنی شیزیمو، دارای گرافیک سه‌بعدی ابتدایی است،‌ که یادآور روزهای اولیۀ استفاده از تکنولوژی جلوه‌های ویژه است. به همین دلیل نیز نتوانسته خودش را به عنوان اثری نو جا بیندازد و کمی از مُد‌افتاده به نظر می‌رسد. متأسفانه، حتی صداهای دوبلۀ انگلیسی انیمیشن هم چنگی به دل نمی‌زنند؛ اما به هر حال انیمیشن «شمال حقیقی» از عهدۀ حفظ ریتم و جذابیت داستان برآمده و به دلیل موضوع هیجان‌انگیزش، مخاطب را به‌راحتی جذب می‌کند‌. این انیمیشن برگرفته از داستان زندگی کسانی است که توانسته‌اند از حوزۀ حکومتی کیم جونگ اون زنده فرار کنند و صدایشان را به گوش جهانیان برسانند.

شیزیمو گاهی اوقات در شیوۀ روایت داستان زیاده‌روی کرده و با کمک پیچیدگی و درام‌سازی به انیمیشن شمال حقیقی حس و حال فیلم‌های هالیوودی بخشیده است.

در حقیقت، بیشتر جذابیت «شمال حقیقی» از دروغ‌‌ و اغراق ناشی می‌شود. به هر حال، برای تولید تصاویری از پدیده‌ای چون کرۀ شمالی که بیش از ۵۰ سال است از نظر‌ها دور مانده، کمی چاشنی اغراق و دروغ از ملزومات کار است. در حال حاضر، هیچ عکس و خبری از اردوگاه‌های زندانیان سیاسی کرۀ شمالی در‌دسترس نیست، ولی طبق گفته‌های منتشر‌شده از زبان فراریان، چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در شرایطی غیرانسانی از قحطی، بیماری، شکنجه و کار طاقت‌فرسا رنج می‌برند. تنها چیزی که وجود این اردوگاه‌ها را در کرۀ شمالی تأیید و تصدیق می‌کند، تصاویر و عکس‌های هوایی گرفته‌شده از ارتفاعات است.


دریم‌ ورکس چگونه یک مفهوم درگیرکننده‌ شاد و پشمالو را ارائه کرد


انیمیشن «شمال حقیقی»، نخستین تلاش ایجی هان شیمیزو در حوزۀ انیمیشن‌سازی است. او اصالتی کره‌ای دارد اما در ژاپن متولد شده است. در این اثر، شیزیمو در نقش نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده، برای نمایش المان‌ها و صحنه‌های ترسناکی که در کرۀ شمالی رقم می‌خورد، از تکنولوژی‌های موجود در صنعت پردازش جلوه‌های ویژه استفاده کرده است.

انیمیشن شمال حقیقی

جزئیاتی که شیزیمو در انیمیشن «شمال حقیقی» به آن پرداخته، خشونت زیادی دارند. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: نمایش مردان و زنان لاغر و استخوانی که برای یافتن مقداری غذا مدام با یکدیگر در نزاع‌اند، صحنه‌هایی که در آن نیرو‌های نگهبان اردوگاه زندانیان را به‌شدت و بی‌رحمانه تنبیه می‌کنند، نمایش صحنه‌های عمومی اعدام‌ که مثل برنامه‌های تلویزیونی، روزانه و به‌شکل مرتب برگزار می‌شود و ساکنان اردوگاه مجبور به تماشای آن هستند، صورت‌های استخوانی و بدن‌هایی که از شدت کمبود ویتامین B از بیماری پلاگر رنج می‌برند، تجاوز‌های متعدد نگهبانان و سقط جنین‌های اجباری، کار سخت در مزرعه و معدن، که گاه بیش از هجده ساعت در روز طول می‌کشد و احتمال مرگ در آن بسیار بالاست و شکنجه‌هایی که طبق جدول و روی برنامه انجام می‌شوند. این‌ها فقط نمونه‌ای از خشونت و وحشی‌گری رایج در این اردوگاه‌هاست و شیزیمو تلاش کرده بخشی از آن‌ را برای مخاطبان به تصویر بکشد. در نتیجه، انیمیشن «شمال حقیقی»، بی‌شک از صحنه‌‌های تاریک، وهم‌انگیز و استرس‌آور پر شده است. شیزیمو سعی داشته ضمن روایت‌ داستان زندگی فراریان و خاطره‌های نگهبانان سابق کرۀ شمالی، به انیمیشن جدیدش، اندکی رنگ‌و‌بوی انسان‌دوستی ببخشد.

داستان این انیمیشن با محوریت سه شخصیت شروع می‌شود. پسری جوان، خواهر بزرگ‌ترش و مادرشان (هیچ‌کدام از شخصیت‌ها با اسم کوچک خود نام برده نمی‌شوند.). پدر خانوده به عنوان مجرم سیاسی شناخته می‌شود و خانواده‌ نیز به دلیل داشتن چنین پدری به اردوگاه‌ فرستاده می‌شوند. بخش زیادی از فیلم در محوطه‌ای بسته و ساده فیلم‌برداری شده است؛ این محوطه که نمایی از شهری کوچک دارد، زیر نظر فرمانده‌ای دیو‌صفت، که ابایی از کشتار بی‌رحمانۀ زندانیان ندارد، اداره می‌شود. مردم ساکن در این اردوگاه به شیوۀ حیوانات زندگی می‌کنند و در‌حالی‌که از گرسنگی، بیماری‌های متعدد و دیگر مشکلات رنج می‌برند، باید هر روز تابعیت و فرمان‌برداری خود را به کیم جونگ دوم (رهبر کنونی کرۀ شمالی) اثبات کنند. پسر داستان در چنین محیطی رشد می‌کند و تا زمانی‌که به سن نوجوانی می‌رسد، شیوۀ زنده‌ماندن در این محیط را یاد می‌گیرد؛ زنده ماندنی که به‌ قیمت جان بسیاری از دیگر ساکنان اردوگاه تمام می‌شود.

انیمیشن شمال حقیقی

در چنین جهانی زندانیان از شدت گرسنگی مجبور به خوردن موش و خرگوش یا هرآنچه به دستشان می‌رسد، هستند؛ با وجود این، امید نمی‌میرد و قهرمان داستان در کنار دیگرانی شبیه به خود سعی می‌کند اوضاع را بهبود ببخشد تا با فداکاری و امیددادن، یکدیگر را نجات دهند.

شیزیمو گاهی اوقات در شیوۀ روایت داستان زیاده‌روی کرده و با کمک پیچیدگی و درام‌سازی به انیمیشن «شمال حقیقی» حس و حال فیلم‌های هالیوودی بخشیده است. اگرچه این المان‌‌ها انیمیشن را تا حدودی به حاشیه می‌برد، در مجموع، «شمال حقیقی» با توجه به نوع پردازش جزئیات در نمایش خشونتی که هنوز هم در کرۀ شمالی در حال وقوع است، موفق عمل کرده.

امسال، تمام انیمیشن‌های انتخابی جشنوارۀ بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی به‌صورت آنلاین اکران شدند. «شمال حقیقی» نیز از این قاعده مستثنا نبود و اولین نمایش این انیمیشن در همین جشنواره انجام شد.

انیمیشن شمال حقیقی

منبع: Hollywood Reporter

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم