نگاهی به سریال نفرین شده | تلاش برای خلق یک قهرمان زن فارغ از کلیشه‌های فمینیستی

سریال «نفرین شده» ماجراجویی دختری به نام نیمو را به تصویر می‌کشد که به یک قهرمان جدید تبدیل می‌شود.

در عصر شاه آرتور، مادر دختری به نام نیمو (با بازی کاترین لانگفورد) به دست گروهی از افراد افراطی مذهبی به نام پالادین‌های قرمز به قتل می‌رسد؛ اما زمانی‌که نفس‌های آخرش را می‌کشد، از نیمو می‌خواهد که به دنبال مرلین (با بازی گوستاو اسکاشگورد) بگردد. در جریان این جست‌وجو، نیمو قدرتمندترین شمشیر دنیا را پیدا می‌کند و از همین رو، دوستان و دشمنانی بر سر راهش سبز می‌شوند. این طرح کلی سریال «نفرین شده» با عنوان اصلی «Cursed‎» بود. اگر از آن دسته مخاطبانی هستید که از فیلم‌هایی با محوریت قهرمانان زن و سخنرانی سرهم‌بندی‌شدۀ فمینیستی در دنیای هالیوود خسته شده‌اید، باید بگویم در رابطه با سریال «نفرین شده» زود قضاوت نکنید. در بررسی این مجموعه تلویزیونی با فیلیمو شات همراه باشید.


سریال «نفرین شده» با اقتباس از داستان تام ولر، به همت شبکۀ نتفلیکس و با هنر کارگردانی فرانک میلر ساخته شده است؛ البته تام ولر و فرانک میلر هر دو در خلق سریال نقش داشته‌اند. این مجموعه تلویزیونی ریشه در افسانه‌های عصر شاه آرتور دارد. شخصیت اصلی سریال، نیمو (با بازی کاترین لانگفورد)، نقش بانوی دریاچه را بازی می‌کند و این تصویر برگرفته از افسانه‌ای در دوران قرون وسطی است؛ البته رشتۀ اتصال میان داستان نیمو و شاه آرتور، چندان قوی و محکم نیست و اتفاقاً هرچه این طناب شل‌تر و ارتباط بین دو داستان کم‌رنگ‌تر می‌شود، سریال «نفرین شده» جذاب‌تر می‌شود.

سریال نفرین شده

خطوط داستانی پیچیده و پُر‌گره، سیاست‌های ناجوانمردانۀ پشت پرده و خشونت و داستان‌سرایی بی‌قاعده، همگی در کنار هم، پردازش شخصیت‌ها را به‌سمت یاغی‌گری و سرکشی سوق می‌دهند. همان‌طور که از استقبال مخاطبان و منتقدان پیداست، اعتماد‌به‌نفس چشمگیر در داستان‌پردازی با چاشنی حضور بازیگران توانمند، زیبا و نوظهور همچون لانگفورد و از سوی دیگر، نمایش جلوه‌های ویژه، از جمله عواملی هستند که سریال «نفرین شده» را به اثری مهم و پیشرو تبدیل می‌کنند.

بازی کاترین لانگفورد بی‌نقص و درخشان است، اما شخصیت او در سریال «نفرین شده» نمونه‌ای کامل و کلیشه‌ای از زنی رهبر و قدرتمند است.

قسمت‌های ابتدایی سریال به دلیل دغدغۀ ایجاد ارتباط با افسانه‌های عصر شاه آرتور ضعیف‌ترین قسمت‌های فصل اول بودند. در آغاز، داستان شخصیت نیمو را به ما معرفی می‌کند. نیمو دختری مطرود است که از قدرت غیرقابل‌کنترلش رنج می‌برد. این نیرو عاملی شده که هم میان او و مردم فاصله بیفتد و هم پالادین‌های قرمز به رهبری پیتر مولن شرور، به وحشیانه‌ترین حالت با او رفتار کنند. نتیجۀ این رفتارها، انزواست و مابقی ماجرا‌های داستان موجب می‌شود که نیمو محل زندگی‌اش را ترک کند. از اینجا به بعد، داستان سعی می‌کند با حفظ تأکید روی چندین شخصیت کلیدی در حاشیۀ امن خود باقی بماند. از طرف دیگر، سریال هم‌زمان تلاش می‌کند تا با بدترین روش ممکن، اشاراتی اجتناب‌ناپذیر به افسانه‌های آرتوری بکند و این ارجاعات باعث می‌شوند دلیل حضور شخصیت نیمو به شکلی مستقل از افسانه‌ها نادیده گرفته شود.


نقد و بررسی سریال «ویچر» را در فیلیمو شات بخوانید


به هر حال، کم یا زیاد، از میان این غل و زنجیر ساخته‌شده به دست داستان، سریال «نفرین شده» جریان پیدا می‌کند. سفر نیمو برای اینکه شمشیر اکس‌کالیبور را به گفتۀ مادرش، به مرلین (با بازی گوستاو اسکاشگورد) برساند، آغاز می‌شود. در جریان این سفر، به دلیل حضور شمشیر قدرتمند، دوستان و دشمنانی بر سر راه نیمو سبز می‌شوند؛ برای مثال، پادشاه یخی ظالم و بی‌رحم (با بازی یوهانس هویکور یوهانسون) یا شاه اوتر پندراگون ضعیف‌النفس و هرزه (با بازی سباستین ارمستو) که با مولن برای به‌دست‌آوردن شمشیر متحد می‌شوند.

سریال نفرین شده

اسکاشگورد ستارۀ سریال‌هایی چون «وایکینگ‌ها» (با نام اصلی Vikings) و «وست‌ورلد» (با نام اصلی Westworld) بود. او که این بار با بازی در نقش مرلین، کمی به شخصیت همیشه مست، دهن‌بین و جادوگر داستان، کاریزما و جذابیت داده، مشخص است حتی از فکر بازی در این نقش هم لذت می‌برد. متأسفانه این نکته دربارۀ شخصیت‌پردازی نیمو صدق نمی‌کند.

کاترین لانگفورد حرفۀ بازیگری را با بازی در درام‌های نوجوانانه مثل سریال «۱۳ دلیل برای اینکه» (با نام اصلی ۱۳ Reasons Why) و فیلم «با عشق، سایمون» (با نام اصلی Love, Saimon) شروع کرد. در سریال «نفرین‌شده»، لانگفورد در ایفای صحنه‌های رزم و شمشیر‌بازی، بسیار ظریف و حرفه‌ای عمل می‌کند و صحنۀ نبرد با گرگ‌ها در قسمت اول این سریال، مثال خوبی از نمایش توانایی اوست. بازی او بی‌نقص و درخشان است، اما اگر نویسندگان فیلمنامه در هنگام شخصیت‌پردازی مجال بیشتری برای بروز دنیای درونی نیمو در نظر می‌گرفتند، با نمونه کاملتری از قهرمان زن مواجه بودیم که به دور از کلیشه‌ها قدرت را در دست می گرفت.

سریال نفرین شده

منبع: Empire

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم