نگاهی به مجموعه مستند «شب روی زمین»؛ وقتی خورشید غروب می‌کند

مستند «شب روی زمین» با استفاده از تکنیک‌های جدید از رازهای زندگی شبانۀ حیات وحش روی زمین پرده برمی‌دارد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تکنیک‌های در‌دسترس برای تولید فیلم، حیوانات پتانسیل آن را دارند که موضوع مستند‌های فراوانی باشند؛ اما با وجود همۀ این پیشرفت‌ها، هنوز علم بشر از دسترسی به اعماق دریاها و کاوش بسیاری از نقاط دور از دسترس عاجز است؛ همچنین بسیاری از حرکات و فعل‌و‌انفعالات این حیوانات فقط در زمان‌هایی اتفاق می‌افتد که چشم هیچ بیگانه‌‌ای در حال تماشا نباشد. مجموعه مستند «شب روی زمین» (با عنوان اصلی Night On Earth) محصول شرکت نتفلیکس است و با استفاده از فناوری و تکنیک‌های ویژۀ فیلم‌برداری موفق شده طی ۶ قسمت پرده از رازهای زندگی شبانۀ حیات‌وحش روی زمین برمی‌دارد؛ رازهایی که شاید برای اولین‌بار برملا می‌شوند. با فیلیمو شات همراه باشید.


ساخت فیلم‌ مستند دربارۀ طبیعت پیشینه‌ای طولانی در صنعت مستند‌سازی دارد و این‌گونه فیلم‌ها همواره در حال تکامل‌یافتن و بهتر‌شدن هستند. حیوانات کوچک و بزرگ همیشه در معرض عوارض ناشی از تغییرات پیش‌بینی‌ناشدنی آب‌و‌هوا هستند؛ حتی شرایط شکارچیان طبیعی آن‌ها و توانایی خودشان برای مخفی‌شدن و استتار هم تغییر می‌کند. بنابراین بررسی زندگی حیوانات موضوعی بسیار گسترده است که مستندسازی می‌تواند از جنبه‌های گوناگون آن را به تصویر بکشد.

مستند شب روی زمین

نگاهی به مستند فرمول یک | بران تا بمانی


شرکت پلیمسول پروداکشنز، که تولید مجموعه مستند «سیارۀ متخاصم» (با عنوان اصلی Hostile Planet) را هم در کارنامۀ خود دارد، سوژۀ مشخصی را برای سریال مستند «شب روی زمین» در‌نظر گرفته است. این مجموعه سؤالی مشخص را مطرح می‌کند و در تلاش برای پاسخ‌دادن به آن است: «حیوانات شب‌ها به چه کاری مشغول‌‌اند؟» شیوه‌ای که سازندگان این مجموعه برای پاسخ‌دادن به این سؤال انتخاب کرده‌اند به‌شکلی وصف‌ناشدنی پیچیده است؛ آنها به خوبی از تکنولوژی‌های جدید و به‌روز بهره برده‌اند تا زندگی شبانۀ گونه‌های بسیار متنوعی از جانوران را نشان دهند و بگویند که آن‌ها در تاریکی شب و در شرایط متفاوت چگونه با یکدیگر تعامل می‌کنند و زنده می‌مانند.

دوربین‌های استفاده‌شده در این مجموعۀ مستند برای فیلم‌برداری به نور زیاد نیاز ندارند. این دوربین‌ها قابلیت آن را دارند که تصویربرداری کاملاً رنگی را با وضوح بسیار بالا، فقط در نور ماه یا حتی در تاریکی کامل انجام دهند؛ زیرا این دوربین‌ها می‌توانند با تصویربرداری حرارتی سوژه‌های خود را دنبال کنند. افکت‌ها و تکنیک‌های استفاده‌شده در مجموعۀ مستند «شب روی زمین» نیز در نوع خود بی‌نظیر هستند و این یگانه‌بودن همان چیزی است که این مجموعه را از سایر مجموعه‌های ساخته‌شده با موضوعات مشابه، متمایز و برجسته می‌سازد.


معرفی جدیدترین مستندهای حیات وحش را در فیلیمو شات بخوانید


وجه تجاری سریال مستند «شب روی زمین» برای نتفلیکس به‌وضوح ارزشمند است. کمپانی دیزنی حق امتیاز «نشنال جئوگرافی» (با عنوان اصلی National Geographic) را به‌دست آورده است و دیوید اتنبرو در جایگاه راوی مجموعۀ «سیارۀ ما» (با عنوان اصلی Our Planet) به فعالیت مشغول شده است؛ در این شرایط، شرکت نتفلیکس نیز با مجموعه مستند «شب روی زمین» به رقابت با غول‌های صنعت مستندسازی پیوسته است. «شب روی زمین» از داشتن صدای دیوید اتنبرو، در مقام راوی، بی‌نصیب است و سمیرا وایلی هنرپیشۀ مجموعۀ «سرگذشت ندیمه» (با عنوان اصلی The Handmaid’s Tale) این مجموعه را روایت می‌کند. بااین‌وجود، مضمون فوق‌العاده و ایده‌آل آن (همچنان که از اسم مجموعه هم برمی‌آید)، «شب روی زمین» را به مستندی ویژه و خاص تبدیل کرده است؛ مستندی که از صحرای بزرگ آفریقا تا بیابان‌های آمریکای جنوبی در پرو را به تصویر می‌کشد.

از نظر احساسی و حتی منطقی، آنچه در وهلۀ اول بیننده را مجذوب مستند‌های حیات وحش می‌کند، زیبایی، پیچیدگی و رمزآلود‌بودن آنهاست.

مجموعۀ مستند «شب روی زمین» با جلوه‌های بصری فوق‌العاده‌اش در نوع خود بی‌نظیر است. این جلوه‌های بصری به فیلم‌سازان اجازه داده است تا صحنه‌هایی ناب را به بینندگان نشان دهند، حال از زندگی گربه‌های وحشی و کرگدن‌ها گرفته تا جفت‌گیری عقرب‌ها! درواقع، باید اذعان داشت که این سریال مستند با تمام آنچه قبل از آن دیده شده متفاوت است؛ چون از منظر مسائل فنی، تاکنون چیزی مشابه آن ساخته نشده است.

مستند شب روی زمین

نقد فیلم مستند پدر سرباز پسر | دوران سربازی و مرد شدن


از نظر احساسی و حتی منطقی، آنچه در وهلۀ اول بیننده را به طبیعت و مستند‌های مربوط به آن جلب می‌کند زیبایی، پیچیدگی و رمزآلود‌بودن آن است. در این زمینه نیز مستند «شب روی زمین»، با هنرمندی تمام، توانسته درک و دانش انسان‌ها را از همسایگانی که در کنار ما روی این کرۀ خاکی زندگی می‌کنند به‌طرز چشمگیری افزایش دهد. باید اضافه کرد که کیفیت ساخت این مجموعه با صدای دالبی ۴k ویژن HDR لذت تماشای آن را در تلویزیون‌های نسل جدید دو‌چندان خواهد کرد.


منبع: Ready Steady Cut

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم