یادداشتی بر فیلم ارثیه | داستان دختری ثروتمند با ارثیه‌ای غافلگیرکننده

فیلم «ارثیه» تلاش کرده تا همانند دو مجموعۀ تلویزیونی «میلیاردها» و «وراثت»، ثروتمندان را منفور جلوه دهد؛ اما حتی به‌اندازۀ سریال‌های متوسط هم موفق از کار درنیامده است.

پدر ثروتمندِ لارن (با بازی لی‌لی کالینز) می‌میرد؛ واقعه‌ای که در ابتدای فیلم با صحنه‌هایی عجولانه و سریع به سبک تریلر یا چیزی شبیه به آن فیلم‌برداری شده‌ است. اما او پس از مرگش، به‌جز پول، ارثیۀ دیگری نیز برای لارن به‌جای می‌گذارد: مردی به نام مورگان (با بازی سایمون پگ) که سال‌ها در ملکی شخصی و در پناهگاهی زیرزمینی حبس بوده است.
کالین با اعضای خانواده‌‌‌اش، که افرادی طماع با رفتارهایی غیر‌انسانی‌اند، تفاوت دارد. او دادستانی آرمان‌گراست؛ با وجود این، زمانی‌که با زندانیِ پدرش روبه‌رو می‌شود، بسیار ناشیانه و آشفته عمل می‌کند.
این اتفاق برخلاف ارزش‌های اخلاقی اوست؛ اما وان اِستِین، کارگردان فیلم «ارثیه» (با عنوان اصلی Inheritance)، روی خصوصیات قهرمانانۀ شخصیت کالین تأکید دارد تا هم داستان را پیچیده کند و هم این ایده را اثبات کند که در نهایت، همان کودن‌های ثروتمند و ستمگر، دنیا را می‌چرخانند!

در فیلیمو شات تماشا کنید: فیلم میراث

نمایی از فیلم ارثیه

با وجود این تلاش‌ها، پگ موفق نشده شخصیت مورگان را به‌خوبی بازی کند؛ او کلاه‌گیسی به سر دارد که انگار آن را از جایی دزدیده و ظاهرش مانند قحطی‌زده‌هاست. پگ برای باورپذیری شخصیت مورگان، دیالوگ‌هایی از آنتونی هاپکینز در نقش هانیبال لکترِ معروف در فیلم «سکوت بره‌ها» (با نام اصلی The Silence of the Lambs) را بیان کرده است؛ اما این دیالوگ‌ها هم چندان تأثیرگذار نبوده‌اند.
فیلم «ارثیه» تلاش کرده تا همانند دو مجموعۀ تلویزیونی «میلیاردها» (با نام اصلی Billions) محصول ۲۰۱۶، و «وراثت» (با نام اصلی Succession) محصول ۲۰۱۸، ثروتمندان را منفور جلوه دهد؛ اما حتی به‌اندازۀ سریال‌های متوسط هم موفق از کار درنیامده است.


منبع: NY Times

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم