مروری بر انیمیشن «افسانه مورتال کامبت (نبرد فناپذیران): انتقام اسکورپیون»

انیمیشن «افسانۀ مورتال کامبت : انتقام اسکورپیون»، فیلمی برای گروه سنی بالای هفده‌سال است. این اثر سعی دارد به یکی از ماهرترین شخصیت‌های تاریخِ بازی‌های کامپیوتری جان ببخشد.

اولین انیمیشن «مورتال کامبت» بعد از نسخۀ اصلی، پس از گذشت تمام این سال‌ها، هنوز هم برای طرفدارانش جذاب است.
انیمیشن «افسانۀ مورتال کامبت : انتقام اسکورپیون» (با نام اصلی Mortal Kombat Legends: Scorpions Revenge) فیلمی برای گروه سنی بالای هفده‌سال است. این اثر سعی دارد به یکی از ماهرترین شخصیت‌های تاریخِ بازی‌های کامپیوتری جان ببخشد. در اصل، مجموعۀ بازی ویدیوئی «مورتال کامبت»، با پیشینه‌ای نزدیک به سی سال، در این مدت تلاش می‌کند داستان ملودرام آبکی، هنرهای رزمی سطح پایین و تریلر بدون کیفیت و به‌شدت خشن خود را ارتقا ببخشد. «انتقام اسکورپیون»، اولین فرنچایز مورتال کامبت نیز به همین روش ساخته شده و هرچند تماشای آن برای مخاطب سرگرم‌کننده است، به‌محض شروع مبارزه، داستان از مسیر خود منحرف می‌شود.


نقد و بررسی فیلم مورتال کمبت ۲۰۲۱


ماجراجویی اسکورپیون بخش اصلی داستان است؛ اما باقی ماجرا شامل بازگویی داستان بازی «مورتال کامبت» می‌شود که روی بازگشت شخصیت‌های محبوب دیگر تمرکز زیادی دارد.

«انتقام اسکورپیون» در واقع داستان نینجایی ملقب به عقرب است که لباس رزمی سیاه و زردی به تن دارد و با پرتاب طناب دارت‌دار و گفتن: «بیا اینجا ببینم!» شناخته می‌شود. در ابتدای داستان، او هانزو هاساشی (با صدای پاتریک سیتز)، قاتلی حرفه‌ای از اعضای گروه شیرای ریو است؛ اما بعد او و تمام مردم روستا، با حملۀ وحشیانۀ گروه رقیب، با نام لین کوای، به رهبری ساب‌زیرو کشته می‌شوند. هانزو با کمک جادوگری به نام کوان چی، از سرزمین مردگان دوباره به زندگی باز می‌گردد تا انتقام خود را از ساب‌زیرو بگیرد. بعد از سپری‌شدن مجموعه‌ای از اتفاقات، هانزو به جزیرۀ شنگ سونگ می‌رود و در آنجا، در مسابقات مورتال کامبت مبارزه می‌کند. نتایج این مبارزات، سرنوشت ساکنان کرۀ زمین را در مقابل مهاجمانی که از دنیایی دیگر، به نام دنیای بیرون، آمده‌اند روشن می‌کند.


نقد انیمیشن روی ماه | قدرت‌نمایی نتفلیکس در جستجوی الهه ماهماجراجویی اسکورپیون بخش اصلی داستان است؛ اما باقی ماجرا شامل بازگویی داستان بازی «مورتال کامبت» می‌شود که روی بازگشت شخصیت‌های محبوب دیگر مانند لیو کانگ (با صدای جوردن رودریگزساب‌زیرو (استیو بلومجانی کیج (جوئل مک‌هالسوفیا بلِید (جنیفر کارپنتر) و رِیدِن (دِیو بی میچل) تمرکز زیادی دارد. با وجود صحنه‌های بسیارِ کشتار و خونریزی‌، در بین شخصیت‌های اصلی داستان، جریانات و شوخی‌های زیادی ردوبدل می‌شود که حال‌وهوای کارتون‌های صبح شنبه را به آن می‌بخشد. مجموعۀ مبارزه‌ای «مورتال کامبت» با ویژگی‌های خاص و شوخی‌هایش، طرفداران زیادی دارد که شرایط را برای ساختن ادامۀ آن فراهم می‌کند؛ همچنین باعث می‌شود طرفداران فیلم‌های «جان‌سخت» (با نام اصلی Die Hard) نیز از تماشای آن لذت ببرند.

«انتقام اسکورپیون» دقیقاً زمانی جذاب می‌شود ‌که به روایت داستان شخصیت اصلی یا همان اسکورپین می‌پردازد و دوباره متولد‌شدن ترسناک و آزادی او از طلسمش را به تصویر می‌کشد. با وجود این، تماشای باقی قهرمانان نیز خالی از لطف نیست؛ از جملۀ این شخصیت‌ها می‌توان از جانی کِیجِ جذاب و منزوی نام برد که با افراط در ایفای نقشش توجه مخاطب را به خود معطوف می‌کند. کاراکترهای بسیاری با انگیزه‌های متفاوت به این مسابقات می‌آیند که هرکدام داستان‌ مخصوص به خود را دارند و طرفداران «مورتال کامبت» در بازی کامپیوتری چندین‌بار با آن‌ها مواجه شده‌اند. با وجود تمام این شخصیت‌ها، زمانی‌که مبارزات شدت می‌یابد، برخی لحظاتِ تأثیرگذار، جذابیت لازم را ندارند.
مانند مجموعه بازی‌های کامپیوتری «مورتال کامبت» صحنه‌های مبارزه بسیار خشن هستند. این صحنه‌های اکشن نشان می‌دهند که «انتقام اسکورپیون» تا چه اندازه در ساخت و طراحی ماهرانۀ انیمیشن پیشرفته است. مجموعۀ «کامبت» مانند فیلم اصلی‌اش، وحشیانه و هیجان‌انگیز است. در بسیاری از صحنه‌های فیلم، همچون بازی‌های اخیر ساخته‌شده، نمای داخل بدن کاراکترها را، با اشعۀ ایکس، می‌بینیم تا ماهیت واقعی کشتارها و تأثیر ضربه‌ها روی بدن به‌خوبی مشخص شوند. میزان خشونت «انتقام اسکورپیون» به‌راحتی با بازی‌های ویدئویی برابری می‌کند. این خشونت‌ها تاکنون در نهایت خود بوده‌اند، اگرچه در برخی صحنه‌ها، وجود خشونت و بذله‌گویی‌های کاراکترها با هم جور در‌نمی‌آیند.

مورتال کامبت انتقام اسکورپیون

«انتقام اسکورپیون» سعی دارد از خشونت صحنه‌ها با استفاده از شوخی و درام بکاهد، اما در ایجاد این هماهنگی زیاد موفق نبوده است. این دوگانگی در روند داستان، در قسمت‌های پایانی و اواسط فیلم که بیشترین صحنه‌های خشن را دارد، بیشتر به چشم می‌آید. شدت خشونت، آشکارا،‌ مشمئزکننده و در عین ‌حال، احمقانه است. تمام این‌ها یادآور این است که «انتقام اسکورپیون» فیلمی مناسب برای بچه‌ها و افراد حساس به‌حساب نمی‌آید.
«افسانۀ مورتال کامبت : انتقام اسکورپیون» با تمام کاستی‌هایش، جذابیت خود را دارد و به مجموعه سریال «مورتال کامبت» نیز وفادار مانده است. نهایت جذابیت این فیلم زمانی است که به برخی بخش‌های مبهم داستان می‌پردازد که در گذشته دیده نشده‌اند. از طرفی، بازسازی صحنه‌های کلیشه‌ای و خنده‌دار تکراری در بازی‌های قبلی و حتی فیلم اصلی لایو اکشن (حرکت زنده) ۱۹۹۵، از نقاط ضعف «انتقام اسکورپیون» به‌شمار می‌رود. با وجود این، زمانی‌که داستان فیلم شروع می‌شود، تماشای مبارزۀ کاراکترهای اصلی، شخصیت‌های شرور و مک‌گافین‌ها برای بیننده جذاب است. (مک‌گافین به سرنخ یا ابزاری گفته می‌شود که بدون اهمیت ذاتی، به پیشبرد داستان کمک می‌کند.)

مجموعۀ «مورتال کامبت» در به‌تصویر‌کشیدن صحنه‌های هیجان‌آورِ عجیب و پیش‌پاافتاده در میان بازی‌های ویدئویی دهۀ ۹۰ معروف است؛ طرفداران «مورتال کامبت»، به این مجموعه فراتر از یک بازی علاقه دارند. در کل، «انتقام اسکورپیون» بیش از آنکه اثری حرفه‌ای باشد، فیلمی سطحی است؛ در عین حال، تماشای دوبارۀ شخصیت‌های شناخته‌شدۀ قدیمی، جذابیت خود را دارد.

مورتال کامبت انتقام اسکورپیون

منبع: Game Spot

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم